ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین):مزایا و هزینه


Invisalign

اینویزیلاین (Invisalign) برخلاف پلاک‌های نگهدارنده یا بریس‌های معمولی روشی کاملاً نامرئی برای ردیف و مرتب کردن دندان‌ها است. بریس ارتودنسی نامرئی متحرک و شفاف است و به طور سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود. هر پلاک ارتودنسی نامرئی به تدریج دندان‌ها را به سمت موقعیت صحیح حرکت می‌دهد و پس از دو هفته با یک پلاک جدید تعویض می‌شود. متخصص ارتودنسی هر پلاک را در زمان مناسب با پلاک دیگر عوض می‌کند، و همان‌طور که هفته‌ها و ماه‌ها می‌گذرد، دندان‌ها به تدریج ردیف و مرتب می‌شود.

اگر درصدد اصلاح طرح لبخند و مرتب کردن دندان‌ها هستید، اما تمایلی به استفاده از بریس ثابت ندارید، ارتودنسی نامرئی را به شما توصیه می‌کنیم. در اینویزیلاین از مجموعه‌ای از پلاک‌های شفاف و سفارشی برای مرتب کردن تدریجی دندان‌ها استفاده می‌شود و بیمار مجبور نیست براکت‌ها یا سیم‌های فلزی را روی دندان‌ها تحمل کند. متخصصان ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی توصیه‌های لازم را به بیماران ارائه می‌دهند تا دوران درمان را بدون هیچ مشکلی پشت سر بگذارند. بیمار باید در طول درمان به طور مرتب برای چک‌آپ به متخصص ارتودنسی مراجعه کند تا متخصص بر پیشرفت درمان نظارت کند و مطمئن شود که بیمار مشکلی ندارد.

جهت مشاوره با متخصصان ما در زمینه بریس‌های نامرئی و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های  02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

بریس نامرئی

Invisalign1

این پلاک‌های شفاف که با نام برند اینویزیلاین هم مشهورند، اخیراً بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ زیرا در بسیاری از موارد می‌توانند جایگزین مناسب و نامرئی برای براکت‌ها و سیم‌های معمول در ارتودنسی ثابت باشند. این پلاک‌ها به صورت یک قالب دقیق شفاف با تکنولوژی بالا و با طراحی بسیار دقیق ساخته می‌شوند. پلاک‌ها از شماره‌ی یک که وضعیت اولیه و نامرتب دندان‌هاست تا شماره انتهایی که وضعیت نهایی و مطلوب دندان‌ها است، به ترتیب ساخته می‌شوند. تعداد پلاک‌ها بسته به شدت بهم ریختگی دندان‌ها و طرح درمان پزشک متخصص متفاوت است. بیمار می‌بایست به ترتیب (از شماره‌ی یک تا به آخر) هر کدام از پلاک‌ها را به مدت معین بر روی دندان‌ها قرار دهد تا پس از استفاده از پلاک انتهایی، دندان‌ها در حالت مناسب قرار گیرند.

متخصص ارتودنسی نظارت دقیقی بر روند درمان دارد تا مطمئن شود که همه چیز به خوبی و در جهت صحیح پیش می‌رود. به دست آوردن بهترین نتیجه در گرو تعهد بیمار به درمان است، بیمار برای دستیابی به لبخند رویایی خود باید هر روز به مدت 20 تا 22 ساعت از پلاک استفاده کند.

مزایای ارتودنسی نامرئی

 • بریس نامرئی امتحان خود را پس داده است: ظرف 15 سال گذشته بیش از 4 میلیون نفر در سراسر جهان با استفاده از اینویزیلاین لبخندی زیبا و رویایی بر لبانشان نقش بسته است.
 • بریس اینویزیلاین به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کند و پلاک‌های نامرئی آن بر روی دندان‌ها مشخص نیست.
 • هنگام تغذیه، ورزش و مسواک زدن می‌توان به راحتی آن‌ها را خارج ساخت. به این ترتیب این سیستم، تقریباً هیچ اختلالی در زیبایی، تکلم، ورزش، تغذیه و یا نظافت ایجاد نمی‌نماید و به همین جهت بسیار مورد توجه بیماران و پزشکان قرار گرفته است.
 • متخصص در ابتدای درمان با نرم افزار مخصوصی نتیجه احتمالی را به بیمار نشان می‌دهد.
 • پلاک‌های ارتودنسی نامرئی به طور سفارشی مخصوص هر بیمار تهیه می‌شود تا راحتی وی در طول درمان تضمین شود.
 • جلسات درمان سریع و راحت است و برخلاف ارتودنسی  معمولی شامل تعویض و سفت کردن دردناک سیم‌ها یا تغییر موقعیت براکت نمی‌شود.

عارضه‌های قابل درمان به روش ارتودنسی نامرئی

بسیاری تصور می‌کنند که بریس نامرئی فقط برای رفع مشکلات جزئی دندان‌ها مناسب است. اما واقعیت این است که اینویزیلاین طیف وسیعی از مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها را اصلاح می‌کند. و تنها بعضی از ناهنجاری‌های شدید باعث عدم امکان تجویز آن می‌شود.

ارتودنسی نامرئی روشی مناسب برای رفع 6 مشکل دندانی زیر است:

 • کج بودن و به‌هم فشردگی و شلوغی دندان‌ها

Invisalign2

 • فاصله‌دار بودن دندان‌ها  

Invisalign3

 • کراس بایت: اگر یک یا چند دندان بیشتر از دندان‌های مقابل بالا یا پایین به گونه‌ها یا زبان نزدیک باشد، اختلال کراس بایت به وجود می‌آید. کراس بایت حالتی است که دندان(های) بالا رابطه مناسبی با دندان‌های پایین نداشته باشد.

Invisalign4

 • اپن بایت: اپن بایت اختلالی است که دندان‌های پیشین هر دو فک بالا و پایین تاحدی جلو آمده باشد که دندان‌های بالا و فک پایین، حتی هنگام بستن دهان، روی هم قرار نگیرد.

Invisalign5

 • دیپ بایت: در این حالت دندان‌های بالا روی دندان‌های پایین را می‌پوشاند و دندان‌های ثنایای پایین با بافت لثه فک بالا تماس پیدا می‌کند.

Invisalign6

 •  اورجت شدید: دندان‌های بالا با دندان‌های پایین همپوشانی دارد. در این حالت دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایین قرار می‌گیرد و زمانی که بیمار دهان را می‌بندد، بین دندان‌های بالا و پایین فاصله وجود دارد.

Invisalign7

اما اگر مشکل بسیار پیچیده باشد، متخصص توصیه می‌کند که از بریس لینگوال یا بریس ثابت استفاده شود.

مراحل درمان

ابتدا متخصص ارتودنسی نیمرخ و اجزاء صورت بیمار را بررسی می‌کند و وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها را به دقت معاینه می‌کند. عکس‌برداری و قالب گرفتن از دندان‌ها برای بررسی دقیق‌تر وضعیت دندان‌ها و اطمینان از مناسب بودن درمان ارتودنسی نامرئی ضروری است. با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های پیشرفته و پایین‌ترین میزان تشعشع عکس360° از دندان‌ها، صورت و استخوانبندی بیمار گرفته می‌شود.  پس از تایید متخصص ارتودنسی طرح درمانی سه بعدی مجازی دقیقی با استفاده از نرم افزار تهیه می‌شود تا روند مرتب کردن دندان‌ها و نتیجه نهایی پیش از شروع ارتودنسی نامرئی مشخص شود.

پلاک‌های نامرئی 6 تا 8 هفته پس از قالب‌گیری دندان‌ها آماده می‌شود. پلاک باید تقریباً هر دو هفته یک بار عوض شود و بیمار باید روزانه حداقل 20 تا 22 ساعت از پلاک استفاده کند. متخصص ارتودنسی توصیه‌های لازم را به بیمار ارائه می‌کند تا دوره درمان را بدون مشکل پشت سر بگذارد. در این مدت بیمار به طور مرتب برای نظارت بر پیشرفت درمان و رفع مشکلات به متخصص مراجعه می‌کند.

مراقبت حین ارتودنسی نامرئی

هنگام در دهان داشتن پلاک نوشیدنی داغ ننوشید

این توصیه را ملکه ذهن خود کنید که باید پلاک را قبل از تماس پیدا کردن با نوشیدنی داغ از دهان خارج کنید. ازآنجایی که بریس نامرئی از رزین پلاستیکی ساخته می‌شود، احتمال تغییرپذیری آن بالا است و ممکن است در دمای بالا تغییر شکل دهد. همچنین اگر پلاک را هنگام غذا خوردن در نیاورید، ذرات غذا در بریس گیر می‌کند و به این ترتیب محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌شود.

پلاک‌ها را در جای امن، خشک و خنک نگهداری کنید

دندانپزشک جعبه مخصوصی را برای نگهداری پلاک در اختیارتان می‌گذارد. اگر پس از خارج کردن پلاک آن را در جعبه نگذارید، باکتری و ذرات مختلف روی آن جمع می‌شود و سلامت دهان به خطر می‌افتد.

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید

شرط موفقیت درمان ارتودنسی سالم نگه داشتن دهان و رعایت بهداشت دهان و دندان است. اقدامات زیر برای حفظ سلامت دهان ضروری است:

 • دندان‌ها را دو بار در روز، هر بار به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.
 • دندان‌ها را حداقل یک بار در روز نخ بکشید تا ذرات غذای گیر کرده از لابه‌لای بریس خارج شود.
 • پلاک را مرتب تمیز کند. برای شستن پلاک از مواد شیمیایی آسیب زننده استفاده نکنید. کیت و محلول‌های مخصوص برای تمیز کردن بریس در اختیارتان گذاشته می‌شود.

هزینه

عامل‌های متعددی بر هزینه درمان ارتودنسی اثر می‌گذارد و باعث می‌شود که هزینه درمان برای تمام بیماران یکسان نباشد. قیمت بریس نامرئی تابعی از پیچیدگی مشکل موجود، طول درمان و روش‌ها و راهبردهای مخصوصی است که برای هر بیمار در نظر گرفته می‌شود.

پیچیدگی ساخت و نیاز به تکنولوژی بالا در این نوع از  بریس‌ها منجر به هزینه نسبتا بالا آن ها می‌شود.

پرسش‌های متداول

آیا اینویزیلاین مشکلات گفتاری ایجاد می‌کند؟

از آنجایی که فقط بر روی دندان‌ها قرار دارند و هیچ گونه تماسی با لثه و یا سقف دهان ندارند، در تکلم مشکلی ایجاد نمی‌کنند. ممکن است ابتدا اندکی نوک زبانی صحبت کنید، اما به سرعت به بریس نامرئی عادت کنید و می‌توانید پس از چند روز به شیوایی و بدون مشکل صحبت کنید.

آیا بریس نامرئی راحت است؟

پلاک‌های ارتودنسی نامرئی از ماده نرم و بی‎رنگی به نام آلومینای پلی کریستال شفاف تهیه و به گونه‌ای طراحی می‌شود که بیمار کاملاً راحت باشد. به علاوه در اینویزیلاین از براکت یا سیم فلزی که در ابتدای درمان باعث ناراحتی بیمار می‌شود، استفاده نمی‌گردد.

زمانبندی استفاده از پلاک نامرئی به چه صورت است؟

باید روزانه 20 تا 22 ساعت پلاک ارتودنسی نامرئی را در دهان قرار دهید، اما می‌توانید آن را هنگام غذا خوردن، نوشیدن مایعات، مسواک زدن و انجام ورزش‌های تماسی پربرخورد از دهان خارج کنید.

اتصالات اینویزیلاین چیست؟

اتصالات اینویزیلاین باتن‌های کوچک همرنگ دندانی است که در بعضی موارد روی دندان‌ها چسبانده می‌شود تا دندان‌ها به سمت صحیح هدایت شود.

آیا اینویزیلاین برای همه مناسب است؟

هیچ بریسی برای همه مناسب نیست، اما خوشبختانه می‌توان بریس نامرئی را برای اصلاح اکثر مشکلات دندانی خفیف تا متوسط به کار برد. متخصص ارتودنسی مناسب بودن ارتودنسی نامرئی را در جلسه مشاوره تعیین می‌کند.

اگر پلاک ارتودنسی نامرئی را گم کردم، باید چه کار کنم؟

چنانچه بریس نامرئی را گم کردید، در اولین فرصت با متخصص تماس بگیرید و در این مدت حتماً از پلاک قبلی استفاده کنید تا دندان‌ها دوباره نامرتب نشود. در بعضی شرایط متخصص توصیه می‌کند که استفاده از پلاک بعدی را شروع کنید.

بریس نامرئی از چه ماده‌ای ساخته می‌شود؟

بریس نامرئی از آلومینای پلی کریستالی شفافی (TPA) ساخته می‌شود. این ماده به دلیل نرم و شفاف بودن انتخابی مناسب برای بریس‌های نامرئی است.

آیا پس از اتمام دوره ارتودنسی نامرئی باید از پلاک نگهدارنده استفاده کنم؟

بله، پس از اتمام دوره درمان باید از پلاک نگهدارنده (ریتینر) ثابت و یا متحرک استفاده کنید تا دندان‌ها در موقعیت جدید باقی بماند و لبخند جذاب‌تان حفظ شود.

به اشتراک بگذارید: