ارتودنسی نامرئی (اینویزالاین) با پلاک های شفاف:مزایا و هزینه


Invisalign

اینویزالاین (Invisalign) برخلاف پلاک‌های نگهدارنده یا بریس‌های معمولی روشی کاملاً نامرئی برای ردیف و مرتب کردن دندان‌ها است. در ارتودنسی نامرئی(اینویزیلاین) بریس‌ها متحرک و شفاف است و به طور سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود. هر پلاک ارتودنسی نامرئی به تدریج دندان‌ها را به سمت موقعیت صحیح حرکت می‌دهد و پس از دو هفته با یک پلاک جدید تعویض می‌شود. متخصص ارتودنسی هر پلاک را در زمان مناسب با پلاک دیگر عوض می‌کند، و همان‌طور که هفته‌ها و ماه‌ها می‌گذرد، دندان‌ها به تدریج ردیف و مرتب می‌شود.(1)

 

اگر درصدد اصلاح طرح لبخند و مرتب کردن دندان‌ها هستید، اما تمایلی به استفاده از بریس ثابت ندارید، ارتودنسی نامرئی را به شما توصیه می‌کنیم. در اینویزالاین از مجموعه‌ای از پلاک‌های شفاف و سفارشی برای مرتب کردن تدریجی دندان‌ها استفاده می‌شود و بیمار مجبور نیست براکت‌ها یا سیم‌های فلزی را روی دندان‌ها تحمل کند.

کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی از سال 2013 با شرکت اصلی Invisalign آمریکا شروع به همکاری کرده و امکان ارائه این درمان را بطور گسترده‌ و با هزینه‌ای بسیار مناسب فراهم کرده است. در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی توصیه‌های لازم به بیماران ارائه می‌شود تا دوران درمان بدون هیچ مشکلی گذارنده شود. بیمار باید در طول درمان به طور مرتب برای چک‌آپ به متخصص ارتودنسی مراجعه کند تا متخصص بر روند درمان نظارت کرده و از پیشرفت آن اطمینان حاصل کند.(2)

جهت مشاوره با متخصصان ما در زمینه بریس‌های نامرئی و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های  02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

بریس نامرئی

bracenamareii

این پلاک‌های شفاف که با نام برند اینویزالاین (اینویزیلاین) هم مشهورند، اخیراً بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ زیرا در بسیاری از موارد می‌توانند جایگزین مناسب و نامرئی برای براکت‌ها و سیم‌های معمول در ارتودنسی ثابت باشند. این پلاک‌ها به صورت یک قالب دقیق شفاف با تکنولوژی بالا و با طراحی بسیار دقیق ساخته می‌شوند. پلاک‌ها از شماره‌ی یک که وضعیت اولیه و نامرتب دندان‌هاست تا شماره انتهایی که وضعیت نهایی و مطلوب دندان‌ها است، به ترتیب ساخته می‌شوند. تعداد پلاک‌ها بسته به شدت بهم ریختگی دندان‌ها و طرح درمان پزشک متخصص متفاوت است. بیمار می‌بایست به ترتیب (از شماره‌ی یک تا به آخر) هر کدام از پلاک‌ها را به مدت معین بر روی دندان‌ها قرار دهد تا پس از استفاده از پلاک انتهایی، دندان‌ها در حالت مناسب قرار گیرند.

متخصص ارتودنسی نظارت دقیقی بر روند درمان دارد تا مطمئن شود که همه چیز به خوبی و در جهت صحیح پیش می‌رود. به دست آوردن بهترین نتیجه در گرو تعهد بیمار به درمان است، بیمار برای دستیابی به لبخند رویایی خود باید هر روز به مدت 20 تا 22 ساعت از پلاک استفاده کند.(3)

مزایای ارتودنسی نامرئی

 • بریس نامرئی امتحان خود را پس داده است: ظرف 15 سال گذشته بیش از 4 میلیون نفر در سراسر جهان با استفاده از اینویزالاین لبخندی زیبا و رویایی بر لبانشان نقش بسته است.

Invisalign1

 • بریس اینویزالاین به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کند و پلاک‌های نامرئی آن بر روی دندان‌ها مشخص نیست.
 • چون می‌توانید پلاک اینویزالاین را هنگام غذا خوردن دربیاورید، تغذیه دوران ارتودنسی نامرئی تفاوتی با مواقع عادی ندارد و می‌توانید تمام غذاهای مورد علاقه خود را بدون هیچ محدودیت یا نگرانی از گیر کردن ذرات غذا در سیم‌ها و براکت‌ها میل کنید. حال آن که غذا خوردن در دیگر روش‌های ارتودنسی عذاب‌آور و همراه با محدودیت‌های فراوان است.

bracenamareii1

 • ارتودنسی نامرئی گزینه‌ای مناسب برای افرادی است که به ورزش‌های تماسی پربرخورد علاقه دارند. چرا که پلاک اینویزالاین متحرک است و بیمار حین بازی دیگر نگران بریده شدن دهان با براکت‌های تیز نخواهد بود. به علاوه اگر باید هنگام ورزش کردن از محافظ دهانی خاصی استفاده کنید، می‌توانید بریس اینویزالاین را خارج کنید و محافظ را در دهان قرار دهید.

bracenamareii2

 • تنها موردی که به برنامه رعایت بهداشت دهان و دندان اضافه می‌شود، تمیز کردن پلاک‌های متحرک شفاف است. لازم نیست مدتی طولانی با زحمت بین براکت‌ها و سیم‌ها را مسواک بزنید و نخ بکشید.
 • متخصص در ابتدای درمان با نرم افزار مخصوصی نتیجه احتمالی را به بیمار نشان می‌دهد.
 • پلاک‌های ارتودنسی نامرئی به طور سفارشی مخصوص هر بیمار تهیه می‌شود تا راحتی وی در طول درمان تضمین شود.
 • جلسات درمان سریع و راحت است و برخلاف ارتودنسی  معمولی شامل تعویض و سفت کردن دردناک سیم‌ها یا تغییر موقعیت براکت نمی‌شود.(4)

کاربردهای ارتودنسی نامرئی

بسیاری تصور می‌کنند که بریس نامرئی فقط برای رفع مشکلات جزئی دندان‌ها مناسب است. اما واقعیت این است که به کمک انواع ارتودنسی نامرئی می توان طیف وسیعی از مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها را اصلاح کرد(2). و تنها بعضی از ناهنجاری‌های شدید باعث عدم امکان تجویز آن می‌شود.

ارتودنسی نامرئی روشی مناسب برای رفع 6 مشکل دندانی زیر است:

کج بودن و به‌هم فشردگی و شلوغی دندان‌ها

Invisalign2

نامرتبی و به‌هم‌فشردگی دندان‌ها پی‌آمد کوچک بودن فک است و در این حالت در فک فضای کافی برای قرارگیری مرتب تمام دندان‌ها وجود ندارد. اگر شلوغی دندان‌ها درمان نشود، به‌هم‌فشردگی دندان‌ها به مرور تشدید می‌شود و به کجی و انحراف شدید دندان‌ها می‌انجامد. این نامرتبی باعث جمع شدن پلاک، پوسیدگی دندان‌ها و ابتلا به بیماری‌های لثه می‌شود.

فاصله‌دار بودن دندان‌ها

Invisalign3فاصله‌دار بودن دندان‌ها نتیجه رشد غیرعادی مستمر استخوان فک است. همچنین دندان غائب این اجازه را به دندان‌های پیرامون می‌دهد که به طرف فضای خالی حرکت کنند و در نتیجه دندان‌ها فاصله‌دار شود. فاصله‌دار بودن دندان‌ها باعث کاهش حمایت دندان‌ها از لثه‌ها می‌شود و به بروز انواع مشکلات لثه، پاکت لثه و  بیماری‌ و التهاب لثه دامن می‌زند.

کراس بایت

Invisalign4

اگر یک یا چند دندان بیشتر از دندان‌های مقابل بالا یا پایین به گونه‌ها یا زبان نزدیک باشد، اختلال کراس بایت به وجود می‌آید. کراس بایت حالتی است که دندان(های) بالا رابطه مناسبی با دندان‌های پایین نداشته باشد.

اپن بایت

Invisalign5

اپن بایت اختلالی است که دندان‌های پیشین هر دو فک بالا و پایین تاحدی جلو آمده باشد که دندان‌های بالا و فک پایین، حتی هنگام بستن دهان، روی هم قرار نگیرد.

دیپ بایت

Invisalign6

در این حالت دندان‌های بالا روی دندان‌های پایین را می‌پوشاند و دندان‌های ثنایای پایین با بافت لثه فک بالا تماس پیدا می‌کند.

 اورجت شدید

Invisalign7

دندان‌های بالا با دندان‌های پایین همپوشانی دارد. در این حالت دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایین قرار می‌گیرد و زمانی که بیمار دهان را می‌بندد، بین دندان‌های بالا و پایین فاصله وجود دارد. اما اگر مشکل بسیار پیچیده باشد، متخصص توصیه می‌کند که از بریس ثابت استفاده شود.

مراحل درمان

مشاوره اولیه

bracenamareii3

تصمیم‌گیری برای شروع ارتودنسی نامرئی هم از نظر ارتقاء سلامت دهان و دندان و هم از نظر مادی مسئله مهمی است که باید انجام آن را به متخصص ارتودنسی مجرب بسپارید. متخصص نیازهای بیمار را در جلسه مشاوره اولیه بررسی می‌کند و از مناسب بودن درمان اطمینان حاصل می‌کند.

طرح درمان منحصر به فرد

bracenamareii4

متخصص ارتودنسی با اسکنر Intra oral digital تصاویر دیجیتال سه بعدی دقیق و سریعی را از دندان‌ها تهیه می‌کند. البته برخی متخصصین از دندان‌ها قالب می‌گیرند. سپس متخصص طرح درمان دقیقی را تهیه می‌کند که در آن حرکت‌های دقیق دندان‌ها و طول دوره درمان ارتودنسی نامرئی مشخص می‌شود. همچنین بیمار می‌تواند چگونگی حرکت دندان‌ها، نتیجه نهایی و لبخندی را که در انتظارش است، مشاهده کند.

پلاک‌های شفاف اینویزالاین

bracenamareii5

پلاک‌های سفارشی از مواد SmartTrack انحصاری اینویزالاین ساخته می‌شود. این پلاک‌ها کاملاً نامرئی است و اکثر اطرافیان متوجه تحت درمان بودن شما نخواهند شد. اگر می‌خواهید به بهترین نتیجه دست یابید، باید 22 ـ 20 ساعت در روز از پلاک استفاده کنید و آن را فقط هنگام غذا خوردن و مسواک زدن و نخ کشیدن دربیاورید.

پیشرفت درمان

bracenamareii6

با عوض کردن هر پلاک، دندان‌ها به تدریج و به آرامی به سمت موقعیت صحیح حرکت می‌کند. متخصص ارتودنسی توصیه می‌کند که هر هفته از یک پلاک جدید استفاده کنید و حدوداً هر شش هفته یک بار به کلینیک مراجعه کنید.

هر پلاک دندان‌ها را به آرامی در هر دو راستای عمودی و افقی و حتی در صورت لزوم به صورت چرخشی حرکت می‌دهد. پلاک‌ها به گونه‌ای طراحی شده است تا مقدار نیروی لازم را در محل مناسب در زمان مقرر به دندان‌ها وارد کند. همان‌طور که پلاک‌ها را عوض می‌کنید، دندان‌ها نیز به تدریج مطابق با طرح درمان پیش‌بینی شده جابجا می‌شود و میلی‌متر به میلی‌متر به لبخند رویایی خود نزدیک‌تر می‌شوید.

متخصص ارتودنسی توصیه‌های لازم را به بیمار ارائه می‌کند تا این دوره درمان را بدون مشکل پشت سر بگذارد. در این مدت بیمار باید به طور مرتب برای نظارت بر پیشرفت درمان و رفع مشکلات به متخصص مراجعه ‌کند.(2)

حفظ نتیجه ارتودنسی نامرئی

bracenamareii7

اگر پس از اتمام دوره فعال ارتودنسی از نگهدارنده (ریتینر) استفاده نکنید، دندان‌ها به تدریج به موقعیت اولیه برمی‌گردد. برگشت ارتودنسی عارضه‌ای معمول است. پلاک نگهدارنده پس از کامل شدن درمان به طور سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود تا دندان‌ها در موقعیت جدید بماند، وقت و هزینه‌ی بیمار هدر نرود و این لبخند زیبا از لبان بیمار دور نشود.

مراقبت حین ارتودنسی نامرئی

bracenamareii8

پلاک‌ها را در جای امن، خشک و خنک نگهداری کنید

دندانپزشک جعبه مخصوصی را برای نگهداری پلاک در اختیارتان می‌گذارد. اگر پس از خارج کردن پلاک آن را در جعبه نگذارید، باکتری و ذرات مختلف روی آن جمع می‌شود و سلامت دهان به خطر می‌افتد.

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید

شرط موفقیت درمان ارتودنسی سالم نگه داشتن دهان و رعایت بهداشت دهان و دندان است. اقدامات زیر برای حفظ سلامت دهان ضروری است:

 • دندان‌ها را دو بار در روز، هر بار به مدت پنج دقیقه مسواک بزنید.
 • دندان‌ها را حداقل یک بار در روز نخ بکشید تا ذرات غذای گیر کرده از لابه‌لای آن ها خارج شود.
 • پلاک را مرتب تمیز کنید. برای شستن پلاک از مواد شیمیایی آسیب زننده استفاده نکنید. کیت و محلول‌های مخصوص برای تمیز کردن بریس در اختیارتان گذاشته می‌شود.(4)

هنگام در دهان داشتن پلاک نوشیدنی داغ ننوشید

این توصیه را ملکه ذهن خود کنید که باید پلاک را قبل از تماس پیدا کردن با نوشیدنی داغ از دهان خارج کنید. ازآنجایی که بریس نامرئی از رزین پلاستیکی ساخته می‌شود، احتمال تغییرپذیری آن بالا است و ممکن است در دمای بالا تغییر شکل دهد. همچنین اگر پلاک را هنگام غذا خوردن در نیاورید، ذرات غذا در بریس گیر می‌کند و به این ترتیب محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌شود.

هزینه

عامل‌های متعددی بر هزینه درمان ارتودنسی اثر می‌گذارد و باعث می‌شود که هزینه درمان برای تمام بیماران یکسان نباشد. هزینه ارتودنسی نامرئی به پیچیدگی مشکل مربوط به نامرتبی دندان‌ها و تعداد پلاک‌های تهیه شده برای مرتب کردن دندان‌ها بستگی دارد. متخصص ارتودنسی هزینه درمان را پس از ارزیابی کامل وضعیت دندان‌ها برآورد می‌کند. معمولا پیچیدگی ساخت و نیاز به تکنولوژی بالا در این نوع از  بریس‌ها منجر به هزینه نسبتا بالای آن ها می‌شود.

هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب روش مناسب و مقایسه هزینه‌ها در نظر داشته باشید که این روش مزایای متعددی دارد که صرف مبلغی بیشتر را کاملاً توجیه می‌کند:

 • راحتی: پلاک اینویزالاین از پلاستیک شفاف صاف و راحتی تهیه می‌شود که به راحتی روی دندان‌ها قرار داده می‌شود و آنها را به تدریج حرکت می‌دهد. این پلاک‌های شفاف مشکل سیم‌های فلزی و بریدن دهان را ندارد، مشکلی که باعث ناراحتی ورزشکاران علاقه‌مند به ورزش‌های پربرخورد می‌شود.
 • زمان: اگر می‌خواهید به لبخند رویایی خود دست یابید، معمولاً باید هر روز 24 ـ 22 ساعت به مدت 18 ـ 6 ماه از پلاک استفاده کنید. در این مدت نیز باید هر 6 ـ 4 هفته یک بار برای بررسی پیشرفت درمان به متخصص مراجعه کنید، حال آن که این وقفه در روش‌های دیگر حداکثر 4 هفته است. بااین توصیف به کمک ارتودنسی نامرئی می‌توانید در زمان صرفه‌جویی کنید.
 • سهولت استفاده: اگر تصور فرورفتن براکت و سیم در دهان‌تان، گیر کردن غذا به سیم‌کشی دندان‌ها شما را برای انجام درمان مردد می‌کند، بهتر است بدانید که اینویزالاین هیچ یک از این مشکلات را ایجاد نمی‌کند. کافی است پلاک را هنگام غذا خوردن از دهان خارج کنید و از غذا لذت ببرید.(5)

پرسش‌های متداول

آیا اینویزالاین مشکلات گفتاری ایجاد می‌کند؟

از آنجایی که فقط بر روی دندان‌ها قرار دارند و هیچ گونه تماسی با لثه و یا سقف دهان ندارند، در تکلم مشکلی ایجاد نمی‌کنند. ممکن است ابتدا اندکی نوک زبانی صحبت کنید، اما به سرعت به بریس نامرئی عادت می کنید و می‌توانید پس از چند روز به شیوایی و بدون مشکل صحبت کنید.

آیا بریس نامرئی راحت است؟

پلاک‌های ارتودنسی نامرئی از ماده نرم و بی‎رنگی به نام آلومینای پلی کریستال شفاف تهیه و به گونه‌ای طراحی می‌شود که بیمار کاملاً راحت باشد. به علاوه در اینویزالاین از براکت یا سیم فلزی که در ابتدای درمان باعث ناراحتی بیمار می‌شود، استفاده نمی‌گردد.

زمانبندی استفاده از پلاک نامرئی به چه صورت است؟

باید روزانه 20 تا 22 ساعت پلاک ارتودنسی نامرئی را در دهان قرار دهید، اما می‌توانید آن را هنگام غذا خوردن، نوشیدن مایعات، مسواک زدن و انجام ورزش‌های تماسی پربرخورد از دهان خارج کنید.

آیا اینویزالاین برای همه مناسب است؟

هیچ بریسی برای همه مناسب نیست، اما خوشبختانه می‌توان بریس نامرئی را برای اصلاح اکثر مشکلات دندانی خفیف تا متوسط به کار برد. متخصص ارتودنسی مناسب بودن ارتودنسی نامرئی را در جلسه مشاوره تعیین می‌کند.

بریس نامرئی از چه ماده‌ای ساخته می‌شود؟

بریس نامرئی از آلومینای پلی کریستالی شفافی (TPA) ساخته می‌شود. این ماده به دلیل نرم و شفاف بودن انتخابی مناسب برای بریس‌های نامرئی است.

اتصالات اینویزالاین چیست؟ 

bracenamareii9

به تازگی در ارتودنسی نامرئی از اتصالات یا ریج‌های همرنگ مینای دندانی استفاده می‌شود که مانند براکت‌های ارتودنسی فلزی روی دندان‌ها چسبانده می‌شود. این اتصالات به پلاک‌ها متصل می‌شود تا دندان‌ها بهتر حرکت کند. اگر پلاک وجود نداشته باشد، برآمدگی این اتصالات جلب توجه نخواهد کرد.

دکمه ارتودنسی نامرئی چیست؟

bracenamareii10

دکمه (Buttons) براکت فلزی یا پلاستیکی کوچکی است که برای کش دندان مانند تکیه‌گاه عمل می‌کند. برای مثال یک دکمه روی دندان نیش فک بالا و یک دکمه دیگر روی دندان آسیاب پایین قرار داده می‌شود و کش به این دو دکمه گیر داده می‌شود. البته در بعضی موارد می‌توان از خود پلاک نامرئی به عنوان پایه دوم استفاده کرد.

اگر پلاک ارتودنسی نامرئی را گم کردم، باید چه کار کنم؟

چنانچه بریس نامرئی را گم کردید، در اولین فرصت با متخصص تماس بگیرید و در این مدت حتماً از پلاک قبلی استفاده کنید تا دندان‌ها دوباره نامرتب نشود. در بعضی شرایط متخصص توصیه می‌کند که استفاده از پلاک بعدی را شروع کنید.

منابع

 1. www.clearbraces.ie/invisalign
 2. www.idental.com.sg/our-services/invisalign
 3. www.sensu.co.uk/invisible-braces/invisalign-braces/invisalign
 4. www.parklaneorthodontics.co.uk/2016/09/how-to-look-after-your-invisalign-aligners
 5. www.cfsbraces.com/invisalign-costs
به اشتراک بگذارید:

wer
5wu