ارتودنسی پیشگیری و رشد فک در کودکان و افزایش فضا براى رویش دندان‌ها


ارتودنسی پیشگیری و رشد فک در کودکان و افزایش فضا براى رویش دندان‌هابسیاری از والدین به دنبال پاسخ این پرسش هستند که آیا با رشد فک در کودکان فضا براى رویش دندان‌ها باز می‌شود؟ در این مقاله به بررسی ارتودنسی پیشگیری و رشد فک در کودکان و افزایش فضا براى رویش دندان‌ها می‌پردازیم.

آیا با رشد فک در کودکان فضا براى رویش دندان‌ها باز می‌شود؟

از آنجاییکه رشد فک پس از آغاز رویش دندانهای دایمی بطور عمده در بخش خلفی صورت میگیرد فضایی برای دندانهای پیشین و نیش و آسیای کوچک ایجاد نمیشود ولی در صورت نیاز میتوان با مداخله و انجام درمان ارتودنسی بسیاری از مشکلات مربوطه را تخفیف داده ویا برطرف نمود.

ارتودنسی که برای کودکان استفاده می‎شود اغلب با نام ارتودنسی پیشگیری یاد می‌شود. انجام ارتودنسی پیشگیری معمولا” از سن ۶ یا ۷ سالگی آغاز می‎شود. در دوران کودکی، دندان‌ها هنوز به طور کامل در فک شکل نگرفته اند و فک نیز هنوز در حال رشد کردن است. به همین دلیل برطرف کردن مشکلات دهان و دندان هم چون کرودینگ یا شلوغی و نامرتب بودن دندان‌ها نیز آسان‎تر خواهد بود.
هر چند با رشد کودک فک او نیز در حال رشد است اما باز هم برخی عوامل منجر به شلوغی دندا‌ن‌ها، نامنظمی و کج درآمدن، نبود فضا برای رشد دندان ها و مشکلات دیگر می‎شوند.

 

دلایل انجام ارتودنسی در کودکان

وجود هر یک از مشکلات زیر در کودک، از دلایل انجام ارتودنسی در کودکان است:
اشکال در جویدن غذا/ از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری/ تنفس از راه دهان/ کرودینگ یا شلوغی و نامرتبی دندان‌ها و یا رویش دندان اضافه/ مکیدن انگشت شست/ موقعیت نامناسب فکین/ گاز گرفتن گونه از درون دهان به دلیل رویش نامناسب دندان‎ها/ عدم قرار گیری دندان‌های جلو بر روی هم و یا قرار گرفتن به شکل غیرطبیعی/ نامتقارنی صورت به علت نامرتبی دندان ها یا موقعیت فکین/ دندان قروچه

ارتودنسی پیشگیری

سن مناسب برای ارتودنسی در کودکی

توصیه ما این است که کودکان را در سن 7 سالگی نزد متخصص ارتودنسی برده تا مورد معاینه قرار گیرند.

یک متخصص ارتودنسی حاذق با معاینه قادر است پیش بینی کند که کودک در آینده دچار مشکلات مرتبط با ارتودنسی هم چون کرودینگ و … خواهد شد یا مسیر رشد فک و رویش دندان‎ها صحیح است و احتمال بروز این مشکلات در کودک وجود ندارد.

در صورت تشخیص زودهنگام مشکلاتی نظیر کرودینگ یا شلوغی دندان‎ها، موقعیت نامناسب فکین، عدم قرار گرفتن دندان‎های بالا و پایین روی هم، از دست دادن زودهنگام دندان‎های شیری و… توسط متخصص ارتودنسی می‎توان برای برطرف کردن آنها اقدامات لازم را انجام داد. با تشخیص زودهنگام دوره درمان نیز کوتاه‎تر شده و بهترین نتیجه حاصل خواهد شد.
گاهی تشخیص مشکل به گونه‌ای است که نیاز به هیچ مداخله‎ درمانی ندارد و فقط نیاز است که روند رشد فک و دندان‌ها زیر نظر پزشک باشد. در این صورت جای نگرانی نیست و تنها باید مطمئن شوید که مشکل موجود، حاد و جدی است یا فقط یک مرحله گذرا است و هیچ گونه اقدام درمانی نیاز ندارد.

 

ارتودنسی پیشگیری و مزیت‎های انجام آن

تشخیص زود هنگام و اقدام به درمان زودهنگام، در صورتی موثر خواهد بود که قوس دندانی و فک‎ها هنوز تکمیل نشده است و در حال رشد است. انجام ارتودنسی پیشگیری این مزیت را دارد که فک کودک هنوز در حال رشد است و می‎توان تا اندازه قابل توجهی این مشکلات را برطرف کرد. به طور کلی با تشخیص زودهنگام دوره درمان بسیار کوتاه‎تر خواهد بود.
هم چنین اقدام به ارتودنسی پیشگیری از بروز مشکلات جدی‌تر پیشگیری می‌کند و موجب آسان‎تر شدن انجام درمان ارتودنسی در سنین بالاتر با دوره درمان کوتاه‎تر می‎شود.
در ارتودنسی پیشگیری، در بسیاری موارد فضای مورد نیاز برای رشد دندان‎های دائمی با کمک وسایل ارتودنسی مخصوص ایجاد شده و با تعدادی براکت رشد دندان‌ها و فک‌ها هدایت می‎شود.

ارتودنسی پیشگیری در حقیقت مرحله نخست درمان است و مرحله دوم و تکمیلی درمان در سنین بالاتر با قرار دادن براکت‌های ارتودنسی انجام می‌شود. اما درمان تکمیلی بسیار آسان و کوتاه خواهد بود.

انجام ارتودنسی پیشگیری دستاوردهای زیر را به ارمغان می‎آورد:
کاهش احتمال شکستگی دندان‌‎ها ی متمایل به جلو، هدایت رشد فکی به مسیر صحیح، بهبود ظاهر کودک و افزایش اعتماد به نفس او
بهبود قرارگیری دندان‎ها بر روی هم
رفع عادات غلط کودک هم چون مکیدن انگشت، زبان زدن به دندان‌ها و گاز گرفتن لب و گونه از داخل
رشد دندان‌های دائمی در مسیر صحیح

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu