باورها و تصورات اشتباه در مورد ارتودنسی (سیم‌کشی دندان‌ها)


bavarrrprtho

در حالی که همه می‌دانند که دندانپزشکان وظیفه درمان و مراقبت از دندان‌ها را بر عهده دارند اما هیچ کس نسبت به وظایف یک متخصص ارتودنسی به طور کامل آگاه نیست. این سردرگمی در برخی موارد منجر به سوءتفاهم در مورد آنچه یک متخصص ارتودنسی انجام می‌دهد و نحوه دقیق کمک او به یک بیمار می‌شود. بیایید نگاه دقیق‌تری به باورها و تصورات غلط در مورد ارتودنسی و متخصص ارتودنسی داشته باشیم.

متخصص ارتودنسی و دندانپزشک مشابه هم هستند

شاید بزرگ‌ترین سوءتفاهم در مورد متخصص ارتودنسی این باشد که آنها مانند یک دندانپزشک خانوادگی هستند. واقعیت این است که آنها واقعاً بسیار متفاوت از یک دندانپزشک هستند. با این که هم متخصص ارتودنسی و هم دندانپزشک در پی کمک به شما برای لذت بردن بیشتر از زندگی با داشتن دهان و دندان سالم هستند اما متخصص ارتودنسی این هدف را به شیوه‌ای متفاوت دنبال می‌کند. برای مثال، اگر شما نیاز به پر کردن یک دندان پوسیده داشته باشید نیازی به مراجعه به یک متخصص ارتودنسی نخواهید داشت. دندانپزشکان متخصصانی هستند که می‌توانند به شما در پر کردن دندان پوسیده‌ای که دارید کمک کنند. همچنین یک دندانپزشک می‌تواند بیماری‌های لثه، پوسیدگی‌های دندان، دردهای دندان و مشکلات دیگر مرتبط با دهان و دندان شما را درمان نماید.

افراد وقتی که نیاز به برخی خدمات خاص داشته باشند به یک متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنند. بیشتر افراد برای سیم‌کشی دندان‌ها یا تنظیم بریس‌ها یا قرار دادن ابزارهای دیگر صاف کننده و مرتب کننده دندان‌ها به کلینیک ارتودنسی مراجعه می‌کنند؛ به عبارت دیگر افراد زمانی با یک متخصص ارتودنسی مشورت می‌کنند که در مورد تراز و مرتب بودن دندان‌های خود نگرانی‌هایی داشته باشند.

با رشد کودک، دندان‌های او ممکن است به طور نامرتب رشد کنند. این اتفاق ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود؛ بنابراین مراجعه به یک متخصص ارتودنسی در سن 7 سالگی کودک از اهمیت زیادی برخوردار است. در این سن امکان شناسایی هر مشکلی که هنوز پیشرفت نکرده و درمان آن به راحتی امکان‌پذیر است، وجود دارد. دندانپزشک خانوادگی شما ممکن است کودک شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع دهد تا دندان‌های کودک در زمان رشد به طور مرتب رشد کنند.

فقط کودکان دندان‌های خود را سیم‌کشی می‌کنند

یکی دیگر از باورها و تصورات اشتباه در مورد ارتودنسی این است که فقط کودکان دندان‌های خود را سیم‌کشی کرده و تحت درمان‌های ارتودنسی قرار می‌گیرند. این درست است که شما در هنگام مراجعه به کلینیک متخصص ارتودنسی تعداد زیادی از کودکان را آنجا می‌بینید اما نوجوانان، جوانان و بزرگسالان هم به این کلینیک مراجعه می‌کنند زیرا ممکن است دندان‌ها به دلایل متعددی نامرتب باشند. احتمال نیاز فرد با هر سنی به ارتودنسی کاملاً وجود دارد.

اگر شما می‌خواهید در مورد ارتودنسی یا اقداماتی که یک متخصص ارتودنسی انجام می‌دهد بیشتر بدانید بهترین روش این است که سؤالاتی که در ذهنتان وجود دارد را مستقیماً از کسی که می‌خواهد شما را درمان کند بپرسید.

با سیم‌کشی دندان‌ها، شما تبدیل به یک فرد دهان آهنی می‌شوید

در گذشته بریس‌ها بیشتر از مواد فلزی ساخته می‌شدند. امروزه براکت‌ها کوچک‌تر، شفاف‌تر، سبک‌تر و نامشهودتر از گذشته شده‌اند. بیماران همچنین امکان انتخاب ارتودنسی زبانی (لینگوال) یا پشت دندانی را نیز دارند. در روش‌های درمانی مانند ارتودنسی نامرئی یا اینویزالاین­‌ هم هیچ فلزی به کار برده نمی‌شود.

دندان‌ها را فقط با اهداف زیبایی تحت درمان ارتودنسی قرار می‌دهند

احتمال تجمع پلاک‌ها روی دندان، ایجاد پوسیدگی و ابتلا به بیماری‌های لثه در افرادی که دندان‌های صاف و بایت تنظیم شده دارند کمتر است. دندان‌های ردیف و مرتب قوی‌تر بوده و در برابر عفونت‌ها مقاوم‌تر هستند. جنبه زیبایی‌شناسی نیز نباید مورد غفلت قرار گیرد زیرا یک لبخند زیبا به افزایش اعتماد به نفس و سلامت روانی فرد کمک شایانی می‌کند.

سیم‌کشی دندان‌ها با درد همراه است

زمانی که بیمار به طور دوره‌ای بریس‌ها و سیم‌کشی‌های دندان خود را تنظیم می‌کند، دندان‌های او به مدت یک یا دو روز درد خواهند گرفت اما اقدامات پزشکی به­ روز باعث شده که بریس‌ها راحت‌تر بوده و بیمار آنها را در دهان خود احساس نکند.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu