جابجایی،انحراف، جلو و عقب بودن فک


jaw

فک متشکل از دو بخش است؛ ماگزیلا یا فک بالا و مندیبل یا فک پایین. گاهی اوقات این بخش‌ها دچار انحراف بوده و به دلایل عملکردی یا زیبایی نیاز به اصلاح دارند. جراحی اصلاحی فک موجب صاف و مرتب شدن دندان و فک شده و اغلب تحت عنوان جراحی ارتوگناتیک شناخته می‌شود؛ ارتو به معنی مرتب کردن و گناتیک مرتبط با فک می‌باشد. این جراحی اکثر اوقات زمانی انجام می‌شود که انحراف فک در اثر مشکل اسکلتی ایجاد شده و با بریس‌ها یا سایر تجهیزات ارتودنسی مانند هدگیر قابل اصلاح نباشد، اما این روش تنها درمان ممکن نمی‌باشد.

در صورتی که مشکل و انحراف فک شدید باشد علاوه بر تاثیر بر زیبایی باعث درد در بیمار و مشکلات در خواب و جویدن غذا می‌گردد. بنابراین انحراف فک باید به سرعت تشخیص داده شده و درمان شود. متخصصین ما در  کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی درمان‌های مختلفی از جمله بریس‌ها و جراحی فک را برای مشکل انحراف فک ارائه می‌کنند.

برای کسب اطلاع از انواع ناهنجاری‌های فک و کجی فک مانند جلو یا عقب بودن آن و شیوه‌های درمان و اصلاح آن با استفاده از روش‌های گوناگون مانند بریس‌ها و جراحی یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی با شماره‌های 02122799264 و 02122799232  تماس حاصل کنید.

انحراف فک چیست؟

هنگامی که دندان‌های بالا و پایین به راحتی روی هم قرار نگیرند علت آن انحراف فک می‌باشد. دو نوع از قابل توجه‌ترین انواع انحراف فک اوربایت که در اثر آن دندان‌های بالا بیرون جلو آمده‌اند و آندربایت که دندان‌های پایین جلوی دندان‌های بالا قرار می‌گیرند، می‌باشند. دندانپزشکان و متخصصین ارتودنسی گزینه‌های درمانی مختلفی را ارائه می‌کنند، اما بطور کلی فرایند اصلاح این مشکلات می‌تواند یک سال یا بیشتر طول بکشد.

علائم

علائمی که می‌توانند نشان دهنده‌ی انحراف و کجی فک باشند عبارتند از:

 • جلو یا عقب بودن بیش از حد فک
 • فک ناصاف
 • درد و سفتی هنگام جویدن
 • مشکلات تنفسی بخصوص تنفس زیاد از راه دهان حتی هنگامی که بینی گرفته نیست.
 • مشکل در خوابیدن به دلیل درد در فک یا فشار روی فک هنگام خوابیدن روی پهلو یا شکم
 • مشکل در تکلم، از جمله درد هنگام صحبت کردن یا ناتوانی در تلفظ برخی صداها به دلیل سفتی یا درد در فک
 • درد کلی در فک یا صورت حتی هنگامی که در حال حرکت نباشد.

انواع

jaw1

در دسته بندی الگوی اسکلتی صورت رابطه‌ی بین دندان‌ها نیز در نظر گفته می‌شود:

اسکلتی کلاس ۱

هنگامی که فک‌ها متناسب با هم و جمجمه رشد می‌کنند، دارای نسبت کلاس ۱ هستند. در این حالت، فک بالا کمی بزرگ‌تر از فک پایین است و قوس پایین داخل قوس بالا قرار می‌گیرد بطوری که دندان‌های بالا دارای همپوشانی جزئی هستند. این وضعیت مطلوب می‌باشد. در صورتی که تمام دندان‌ها مرتب باشند، چنین شرایطی ایده‌آل است. در این حالت نیمرخ صافی وجود دارد.

اسکلتی کلاس ۲

این وضعیت گاهی اوقات اوربایت یا بیرون زدگی فک نامیده می‌شود و در آن دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایین قرار گرفته‌اند. در این شریط هم دندان‌های جلو و هم دندان‌های عقب جلوتر از دندان‌های پایین می‌باشند.

انواع و عوارض نامرتبی کلاس دو عبارتند از:

 • دیپ بایت: دندان‌های جلو در پایین به طرف کام دهان بیرون می‌آیند و هنگام خندیدن پنهان هستند.
 • کراس بایت: پهنای فک بالا برای اینکه بطور مناسب روی فک پایین قرار بگیرد بسیار کم است. کراس بایت دربرگیرنده‌ی استخوان است و مستلزم درمانی به غیر از بریس‌های عادی می‌باشد.
 • دندان‌های مسدود شده: دندان‌هایی که زودتر بیرون آمده‌اند فضای مورد نیاز برای دندان‌هایی که در سنین بالاتر بیرون می‌آیند را اشغال می‌کنند. بطور معمول این دندان‌ها داخل استخوان باقی می‌مانند.
 • بهم ریختگی: دندان‌های دائمی بزرگ بوده و فک برای اینکه تمام دندان‌ها را در خود جا دهد کوچک است.
 • اوربایت: کشیده شدن دندان‌های پیش بالا روی دندان‌های پایین بطور عمودی هنگامی که دندان‌های عقبی در تماس با هم هستند.

اسکلتی کلاس ۳

نامرتبی کلاس ۳ شرایطی است که فک پایین جلو آمده باشد که علت آن می‌تواند رشد بیش از حد فک پایین، رشد کمتر از حد عادی فک بالا یا ترکیبی از هر دو باشد. این وضعیت می‌تواند حتی در صورتی که دندان‌ها هنگام بسته شدن بطور مناسب روی هم قرار نگیرند رخ دهد. گاهی اوقات با بسته شدن فک، یک دندان به دندان دیگر روی فک مخالف ضربه زده و فک را به طرف جلو می‌راند. این حالت آندربایت نیز نامیده می‌شود و از نیمرخ بصورت مقعر دیده می‌شود. ناهنجاری کلاس ۳ در فک باعث این مشکل می‌شود:

 • آندربایت: دندان‌های پایین روی دندان‌های بالا می‌افتند.

درمان انحراف فک

درمان باید کاملاً اختصاصی و وابسته به شرایط فردی بیمار باشد. برخی توصیه‌های درمانی ارائه شده توسط متخصصین عبارتند از:

بریس‌ها

jaw2

بریس‌ها درمان استاندارد برای انحراف و کجی فک هستند. درمان معمول شامل براکت‌های چسبیده به دندان‌ها و اتصال آنها با یک سیم است. معمولاً در فواصل منظم طی یک تا سه سال، متخصص ارتودنسی سیم را محکم می‌کند که به تدریج باعث حرکت دندان‌ها و فک و مرتب شدن آنها می‌گردد. بریس‌ها اغلب درمان اصلی برای اوربایت که در اثر آن فک بالا بیش از حد جلو بوده و دندان‌های بالا بیرون آمده‌اند، می‌باشند.

هدگیر

LG_1377067077_704cc57e5dcb7f1b4354a5e606f7d0a9

وسیع کننده فک بالا مشکل آندربایت را اصلاح می‌کند که در اثر آن فک پایین جلو آمده و دندان‌های پایین هنگام بستن دهان جلوی دندان‌های بالا قرار می‌گیرند. وسیع کننده‌ی فک بالا یک قاب سیمی است که در کام بالا قرار داده می‌شود.

فیس ماسک جلوکشنده

jaw5

یک وسیله دیگر برای اصلاح آندربایت فیس ماسک است که ظاهری شبیه به هدگیر دارد و در طول شب استفاده می‌شود.

جراحی فک

jaw6

در موارد شدید انحراف و کجی فک، ممکن است نیاز به جراحی ارتوگناتیک فک باشد. یک جراح دهان و فک و صورت از صفحه‌های ثابت، پیچ و سیم‌هایی برای اصلاح مشکل در فک استفاده می‌کند. جراحی معمولاً تنها زمانی توصیه می‌شود که ناهنجاری فک بر عملکردهای روزمره مانند خوردن، صحبت کردن و خوابیدن تاثیر گذاشته‌اند.

چندین نوع جراحی فک وجود دارد که انتخاب آنها بستگی به این دارد کدام بخش از فک مستلزم اصلاح می‌باشد. انجام این انواع جراحی‌ها هنگام اصلاح فک از طریق جلو یا عقب کشیدن آن ضروری هستند.

استئوتومی فک بالا

jaw7

این نوع جراحی برای اصلاح فک بالایی که بطور قابل ملاحظه‌ای به عقب رفته است، کراس بایت یا هنگامی که دندان‌های بسیار زیاد یا بسیار کمی نمایان هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش همچنین می‌تواند اپن بایت را نیز اصلاح کند.

استئوتومی فک پایین

jaw10

این جراحی فک پایینی که بیش از حد عقب باشد را اصلاح می‌کند. جراح استخوان فک را جهت دستیابی به بهترین حالت ممکن به طرف عقب یا جلو حرکت می‌دهد.

ژنیوپلاستی (چانه)

jaw11

کوچک بودن چانه اغلب همراه با عقب بودن شدید فک پایین می‌باشد. بطور معمول، جراح می‌تواند طی یک عمل جراحی شکل فک را تغییر داده و ساختار چانه را نیز اصلاح کند.

هزینه 

انواع مختلفی از انحراف فک وجود دارد که بستگی به شدت آنها درمان‌ها با هزینه‌های متغیری وجود دارد. در میان درمان‌های ذکر شده در بالا، بریس‌ها و هدگیر کمترین هزینه و جراحی فک بالاترین هزینه را دارد. سایر درمان‌ها دارای هزینه‌های متوسطی هستند.

به اشتراک بگذارید: