درمان اوربایت (اورجت) یا جلوبودن دندان‌ها و فک بالا با ارتودنسی


overbite

اوربایت به معنی قرار گرفتن دندان‌های بالا بر روی دندان‌های پایین می‌باشد. در فردی که دارای فکی سالم است، ردیف بالایی و پایینی دندان‌ها به شکلی روی هم قرار می‌گیرند که فشار کمی بر هم وارد کنند. هرچند در شخصی که دچار افزایش اوربایت است، بستن فک باعث می‌شود که دندان‌های بالا به مقدار زیادی دندان‌های پایین را بپوشانند، که گاهی اوقات به دو سانتی‌متر نیز می‌رسد. افزایش اوربایت بر ساختار صورت تاثیر می‌گذارد، شما را در معرض آسیب‌های دندانی قرار می‌دهد و باعث کمبود اعتماد بنفس می‌گردد. خوشبختانه، درمان‌های مختلفی برای افزایش اوربایت وجود دارند.

قبل از درمان افزایش اوربایت، تعیین اینکه منشاء مشکل دندانی یا اسکلتی است، بسیار مهم می‌باشد. موارد خفیف دندانی را می‌توان با کمک ارتودنسی اصلاح کرد. اوربایت‌های شدید که ماهیت اسکلتی دارند ممکن است نیاز به اصلاح از طریق جراحی فک داشته باشند که در آن فک پایین به جلو کشیده می‌شود تا هم‌تراز با فک بالا گردد. در حالیکه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که با وجود مشکل اوربایت زندگی کنند، افراد با اوربایت شدید یا آنهایی که مشکلات سلامتی شدید مرتبط با اوربایت دارند ممکن است اقدام به اصلاح فک خود با کمک یک متخصص کنند. برای آگاهی بیشتر درباره شیوه‌های درمانی اوربایت (جلو بودن دندان‌ها و فک بالایی) و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های  02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

تفاوت بین اوربایت و اورجت

overbite1

اوربایت یکی از چندین نوع ناهنجاری فک می‌باشد که می‌تواند در دهان ایجاد شود. مال ‌اکلوژن اصطلاح مناسب برای توصیف مشکل قرارگیری دندان‌های دو فک بر روی یکدیگر در دهان انسان است. یک نوع از چنین ناهنجاری یا مال‌اکلوژنی که نباید با اورجت اشتباه گرفته شود، اوربایت است. این دو نوع ناهنجاری متفاوت اغلب توسط بیماران، والدین و گاهی اوقات حتی توسط متخصصین دندانپزشکی اشتباه گرفته می‌شوند. تفاوت‌های بین اوربایت و اورجت قابل توجه هستند.

اوربایت هنگامی رخ می‌دهد که در بین لبه‌ی دندان‌های پیشین بالا و سطوح لبیال دندان‌های پیشین پایین فاصله وجود دارد. اورجت اندازه‌ی فاصله‌ی بین لبه‌ی دندان‌های پیشین بالا و سطح دندان‌های پیشین پایین است. اوربایت بیشتر به معنی قرار گرفتن دندان‌های بالا بر روی دندان‌های پایین می‌باشد. یک روش بسیار ساده برای به خاطر سپردن تفاوت بین اوربایت و اورجت این است که اوربایت را به عنوان عمل همپوشانی دندان‌های پایین توسط دندان‌های بالا و اورجت را به عنوان اندازه‌ی فاصله بین دو دندانی که روی هم قرار می‌گیرند، در نظر گرفت.

چه عاملی باعث اوربایت می‌شود؟

اوربایت اغلب بسیار جزئی است و به سختی قابل توجه است؛ اما در موارد شدید اوربایت، فک بالا به مقدار چشمگیری بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. عوامل بسیاری باعث ایجاد اوربایت می‌شوند:

  • ژنتیک
  • رشد نامناسب فک
  • استفاده‌ی طولانی مدت از پستانک، شیشه شیر یا لیوان مخصوص نوزادان
  • عادات بد از جمله دندان قروچه، مکیدن انگشت، جویدن ناخن یا سایر اجسام سخت

عوارض جانبی اوربایت

هنگامی که اوربایت به مقدار قابل ملاحظه‌ای باشد، چانه‌ی فرد مبتلا به طرف مفصل فک به عقب رفته است. این وضعیت می‌تواند باعث سردرد، درد در مفصل و نیز فشردن دندان‌ها و دندان قروچه شود. دندان قروچه‌ی مداوم می‌تواند باعث ساییده شدن دندان‌ها و افزایش احتمال تجمع پلاک و بیماری‌های دندانی شود و از طرف دیگر باعث شود که دندان‌ها هنگام جویدن و آماده‌سازی غذا برای هضم کارایی کمتری داشته باشند.

اوربایت در کودکان

کودکانی که دارای اوربایت بزرگ‌تر از ۳ میلی‌متر هستند دو برابر بیشتر مستعد ابتلا به آسیب‌های دندانی ناشی از ضربه در دندان‌های جلو هستند. هرچه اوربایت بیشتر باشد، خطر آن نیز بیشتر است. توصیه می‌شود که کودکان در سن ۷ سالگی توسط یک متخصص ارتودنسی معاینه شوند. اوربایت تنها یکی از انواع نامرتبی دندان‌ها است که اغلب در صورت تشخیص زود هنگام بطور موثری قابل درمان می‌باشد. متخصص ارتودنسی می‌تواند نحوه‌ی بیرون آمدن دندان کودک را هدایت کند و از رشد دندان برای اصلاح اوربایت بهره ببرد.

درمان

سن بیمار و نیازهای منحصر بفرد ارتودنسی تعیین کننده‌ی روش درمان هستند که می‌تواند شامل تجهیزات اصلاح فک، سیم‌ کشی دندان‌ها و کش‌ها، ارتودنسی متحرک، کشیدن دندان یا حتی جراحی باشد.

در ادامه اطلاعات دقیقی در مورد چندین نوع درمانی که ممکن است برای اصلاح این مشکل شایع مورد استفاده قرار بگیرند، ارائه شده است.

هدگیر

overbite21

هدگیر به منظور اصلاح اوربایت در بیمارانی که سازگاری مناسب را دارند مورد استفاده قرار گیرد و برای یک مدت زمان مشخص استفاده می‌شود. این روش برای اصلاح اوربایت افقی بیش از حد (که از نظر فنی اورجت نامیده می‌شود) در کودکان از طریق ممانعت از رشد فک بالا پیشنهاد می‌شود. بطور کلی این نوع هدگیرها به منظور ۱۲ تا ۱۴ ساعت استفاده در روز طراحی شده‌اند.

اشکال روش استفاده از هدگیر این است که فرض گرفته می‌شود که فک بالا عامل اوربایت است، در حالی که در واقعیت بخش عمده‌ای از موارد اوربایت ناشی از کوچک و عقب بودن فک پایین می‌باشند.

دستگاه هربست

overbite3

این دستگاه با استفاده از قطعات و میله‌های فلزی برای جلو نگه داشتن فک بالا به منظور اصلاح اوربایت عمل می‌کند. طی چند ماه، فک پایین به موقعیت مناسبی می‌رسد. هدگیر نتایج مشابهی مانند دستگاه هربست دارد و دندان‌های بیماران درمان شده با دستگاه هربست تحت سیم‌کشی قرار می‌گیرند.

کش‌ها

overbite4

کش‌های پلاستیکی در ابعاد و رنگ‌های مختلفی هستند و به منظور اعمال نیروی اضافه به دندان‌ها جهت حرکت آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این کش‌ها با متصل کردن براکت‌های مخصوص توسط قلاب‌هایی به دندان‌های مشخصی استفاده می‌شود. کش‌ها دور این قلاب‌ها انداخته می‌شوند. برای مثال، گاهی اوقات اصلاح اوربایت با متصل کردن یک کش از دندان‌های پیشین بالا به دندان‌های آسیاب پایین حاصل می‌شود. این کار باعث رشد آهسته‌ی فک بالا می‌شود در حالی که با حرکت رو به جلوی فک پایین موجب کاهش فاصله‌ی بین دندان‌های جلویی بالا و پایین می‌گردد.

دستگاه تویین بلاک

overbite5

این دستگاه متحرک بطور معمول ۹ تا ۱۲ ماه به منظور افزایش رشد فک پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه متشکل از صفحه‌های فوقانی و تحتانی است و اغلب در کودکانی که همچنان در حال رشد هستند، استفاده می‌شود. همچنین پیچ‌هایی دارد که بصورت هفتگی پیچانده می‌شوند تا به حرکت رو به جلوی فک کمک کند. این دستگاه ممکن است در مرحله‌ی اولیه درمان و قبل از سیم‌کشی دندان‌های کودک استفاده شود.

اینویزیلاین

overbite6

اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی برای بیمارانی که به دنبال گزینه‌های درمانی با ظاهر زیبا هستند، روشی محبوب بوده است، اما اصلاحات فنی آن ادامه پیدا کرده و این روش را تبدیل به ابزاری قدرتمند برای درمان انواع مشکلات نامرتبی دندان‌ها در نوجوانان و بزرگسالان کرده است.

این سیستم که متشکل از ترازکننده‌های شفاف متحرک است را می‌توان برای اصلاح اوربایت جزئی با اعمال نیروهای مناسب به دندان‌ها مورد استفاده قرار داد.

کشیدن دندان

در برخی موارد، کشیدن برخی از دندان‌ها گزینه‌ای برای اصلاح اوربایت است. این روش بیشتر در بیماران بزرگسال متداول است. نمونه‌هایی از مواردی که این روش درمانی در نظر گرفته می‌شود عبارتند از:

  • فک بالای بیمار به اندازه‌ی کافی بزرگ نمی‌باشد تا بتواند تمام دندان‌ها را در خود بگنجاند.
  • فک پایین بیمار به دلیل افتادن دندان‌ها یا رشد ناکافی دارای قوس کوچک‌تری است.

برای کشیدن دندان ممکن است به دندانپزشک یا جراح دهان و دندان ارجاع داده شوید. سپس از فضای اضافی فراهم شده برای حرکت دندان‌های جلویی بالا به طرف عقب یا کاهش میزان اوربایت استفاده می‌شود.

جراحی ارتوگناتیک

overbite9

برخی اختلالات فک بیمار را نمی‌توان تنها با درمان ارتودنسی اصلاح کرد. در مواردی که فک پایین بیمار به اندازه کافی به طرف جلو رشد نکرده باشد، ممکن است جراحی فک یا ارتودنسی فک بالا برای دستیابی به نتایج مطلوب ضروری باشد. همچنین احتمال دارد جراحی برای کودکانی که دچار مشکلات رشد هستند نیز لازم باشد.

به اشتراک بگذارید: