رابطه ارتودنسی با پوسیدگی دندان‎ها


رابطه ارتودنسی با پوسیدگی دندان‎ها

ارتودنسی دندان یکی از درمانهای دندان پزشکی است که برای مرتب کردن و فرم دادن به قوس دندان‎ها انجام می‎شود. به طور کلی برای ردیف کردن دندان‎هایی که به طور نامرتب رشد کرده‎اند و یا اصلاح الگوی رشد فکین درمان ارتودنسی تجویز میگردد.
ارتودنسی یکی از مهمترین رشته‌های تخصصی دندانپزشکی است. علاوه بر این ارتودنسی نخستین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی است که از آن برای اصلاح مال اکلوژن یا جفت شدن نامناسب دندان‌ها استفاده می‎شود.

 

رابطه ارتودنسی با پوسیدگی دندانی

شاید شنیده باشید که ارتودنسی منجر به پوسیدگی دندان‎ها می‎گردد. در این جا باید این جمله را کامل کنیم تا اطلاعات شما نیز در این زمینه تکمیل شود. این جمله که ارتودنسی باعث پوسیدگی و خرابی دندان می‎شود کاملا غلط است. در حقیقت رابطه ارتودنسی با پوسیدگی دندان‎ها رد شده است بلکه آن چه باعث پوسیدگی دندان شده عدم رعایت بهداشت است. زمانی که فردی برای زیبایی بیشتر و درمان مشکلات دندان های خود تحت درمان ارتودنسی قرار میگیرد، باید توجه ویژه‎ای نیز به بهداشت دهان و دندان خود در طول دوره درمان داشته باشد، چرا که با وجود ارتودنسی در دهان، مسواک زدن و تمیز کردن دندان‎ها دشوارتر از قبل شده و نیازمند دقت و زمان بیشتری است. گاهی بیمارانی که به این امر توجه نکرده اند و دچار پوسیدگی دندان شده اند، به اشتباه آن را به ارتودنسی نسبت می‎دهند و می گویند: ارتودنسی منجر به پوسیدگی دندان‎هایم شده است. اما این کاملا غلط است.
هنگامی که با ذوق و شوق و دندان‎های سیم کشی شده در راه منزل هستید و با خود فکر میکنید که تا چند ماه دیگر دندان‎هایی زیبا و مرتب و لبخندی زیبا خواهم داشت، کار تمام نشده است. تنها انجام ارتودنسی برای رسیدن به زیبایی کافی نیست. برای نگهداری از سیم‎ها و براکت‎ها و پلاک‎های ارتودنسی نیز باید مواردی را رعایت کنید زیرا در غیر این صورت سلامت دندان‎های شما به خطر خواهد افتاد.
در طول دوره درمانی، خصوصا برای مواردی که از سیم و براکت استفاده شده، استفاده از نخ دندان مخصوص الزامی است.
توصیه می‎کنیم برای حفظ سلامت دندان در این دوره، در هفته دو الی سه مرتبه از دهان شویه‎های دارای فلوراید استفاده نمایید. با رعایت این نکات هرگز دندان شما دچار پوسیدگی نخواهد شد.
پوسیدگی دندان و یا بیماری‎های لثه که پس از انجام ارتودنسی بروز می‎کنند هیچ گونه ارتباطی با ارتودنسی نداشته و تنها به دلیل بی توجهی و عدم رعایت بهداشت دندان‎های شما است.
افرادی که در طول دوره درمان خود به طور ماهانه به ارتودنتیست مراجعه نمی‎کنند و در واقع مورد معاینه قرار نمی‎گیرند و در دوره درمان یک یا دو ساله خود، در رعایت نکات بهداشتی کوتاهی می‎کنند، در پایان دوره درمان و پس از برداشتن براکت‎ها، در اطراف براکت‎ها با پوسیدگی‎های مربعی یا مستطیل شکل به صورت تغییر رنگ مواجه می‎شوند.
شاید در گذشته انجام ارتودنسی با عوارضی چون پوسیدگی همراه بود اما امروز با حذف شیوه‎های قدیمی مشکلات ناشی از ارتودنسی به حداقل رسیده است. در گذشته حلقه‎هایی دور دندان‌ها به جای براکت استفاده می‎شد که فاقد زیبایی بوده و احتمال پوسیدگی را به دلیل حل شدن سمان مورد استفاده بالا میبرد اما امروز استفاده از براکت و نیز چسب مخصوص با عنوان کامپوزیت، این مشکلات را به حداقل ممکن رسانده است.

نکاتی در مورد پیشگیری از پوسیدگی دندان

قرص‎های آشکار ساز

این قرص‎ها همان طور که از نامشان پیداست، برای این منظور استفاده می‎شوند که آنها را در دهان قرار داده و بجوید. بدین ترتیب تمام پلاک‎ها و میکروب‎های روی سطح دندان رنگی شده و در حقیقت آشکار می‎شوند و می‎‌توانید با مسواک و یا نخ دندان مخصوص آن‎ها را از روی دندان‎ها پاک کنید. از پزشک خود بخواهید این قرص‌ها را در اختیارتان قرار دهد.

نخ دندان مخصوص

نخ دندان مخصوص
نخ دندان مخصوص سه بخش اصلی دارد، قسمتی سخت‌تر است و تنیده شده است، قسمتی کاموایی شکل است و قسمت دیگری مانند سایر نخ دندان‌ها است. بکارگیری نخ دندان مخصوص با این ویژگی‎ها می‎تواند مانع تماس مواد غذایی با دندان شده و از پوسیدگی پیشگیری نماید.

 

مسواک‎های مخصوص بین دندانی

مسواک‎های مخصوص بین دندانی
در بازار مسواک‎هایی موجود است که بسیار ظریف بوده و مخروطی شکلند. با کمک این مسواک‎ها شما می‎توانید اطراف براکت‎ها را تمیز کنید. این مسواکها به نام مسواک‎های بین دندانی یا Inter dental Brush یا  proxi brush معروفند.

پلاک‎های متحرک

اگر پلاک‎های متحرک ارتودنسی دارید، رعایت بهداشت برایتان آسان‎تر است. زیرا می‎توانید آن‎ها را از دهان بیرون آورده و با کمک یک مسواک نرم و صابون مایع و آب ولرم تمیز کنید.
برای تمیز کردن پلاک‌ها از خمیر دندان معمولی استفاده نکنید زیرا منجر به ساییدگی آنها می‎گردد.
از تمیز کردن پلاک‎ها روی کاسه دست شویی خودداری کنید، زیرا اگر از دست‎تان رها شده و با سرامیک برخورد کنند، می شکنند. یک کاسه پلاستیکی زیر دست‎تان بگذارد و پلاک را درون آن تمیز کنید.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu