موم (واکس) ارتودنسی: کاربرد، نحوه استفاده و قیمت


vax

موم ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی برای کاهش درد و تحریک ناشی از تجهیزات ارتودنسی توصیه می‌شود. موم ارتودنسی از لثه‌ها و داخل گونه‌ها و لب‌ها محافظت می‌کند و مانع راحتی را در برابر لبه‌های تیز سیم‌ها و بخش‌های نوک تیز تجهیزات ایجاد می‌کند. موم ارتودنسی همچنین برای بیمارانی که از دندان‌های مصنوعی یک یا چند دندانی – که در آنها گیره‌های سیمی ممکن است باعث ناراحتی، درد یا ساییدگی لب و گونه شوند – استفاده می‌کنند مناسب است. این موم در یک محفظه‌ی کوچک قرار داد که برای استفاده از خانه و بیرون از خانه مطلوب است و به شکلی طراحی شده که به راحتی در جیب، کیف یا کوله پشتی جا شود.

در صورتی که از بریس‌ها برای دندان‌های خود استفاده می‌کنید ممکن است متوجه شوید که آنها بر روی گونه‌ها و لب‌هایتان ساییده می‌شوند. به همین دلیل نقاط درد در داخل دهان بخصوص در روزها و هفته‌های اول استفاده از بریس‌ها می‌توانند ایجاد شوند. بهترین راه برای حل این مشکل استفاده از مقدار کمی موم ارتودنسی بر روی بریس‌ها است. موم به ایجاد مانعی بین بریس‌ها و لب‌ها، گونه‌ها، زبان و لثه‌ها کمک می‌کند. متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانند به شما برای استفاده از موم ارتودنسی جهت تسکین تحریک ناشی از تجهیزات ارتودنسی کمک کنند. برای اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

چگونگی استفاده از موم ارتودنسی

vax1

در ادامه یک راهنما در مورد چگونگی استفاده از موم ارتودنسی ارائه شده است. قبل از شروع، دستان خود را بطور کامل با صابون بشویید و خشک کنید. این کار باعث می‌شود که هیچ میکروب یا باکتری وارد دهان نشود. مراحل استفاده از موم عبارتند از:

  • یک تکه‌ی کوچک از موم را از بسته جدا کنید. به خاطر داشته باشید که نباید برآمدگی محسوسی در دهانتان ایجاد شود، بنابراین این تکه نباید بزرگ‌تر از یک نخود باشد.
  • سپس با استفاده از انگشتان خود این تکه را به شکل یک توپ بغلتانید تا کمی نرم شود و به راحتی به شکل مورد نظر در بیاید.
  • جلوی یک آینه بایستید و دهان خود را بطور کامل بررسی کنید و توجه ویژه‌ای به داخل لب ها و انتهای دندان‌های آسیا داشته باشید. این دو محل بیشتر مستعد ساییدگی هستند. هرچند، بریس‌ها می‌توانند در داخل گونه‌ها نیز ساییدگی ایجاد کنند. شما متوجه نواحی قرمز یا نقاطی می‌شوید که ممکن است نسبت به لمس حساس باشند. دیدن داخل دهان بطور واضح دشوار است بنابراین ممکن است نیاز به استفاده از یک قاشق برای فشار دادن گونه به طرف بیرون باشد. هیچ ناحیه‌ی دردناکی را رها نکنید زیرا این برش‌ها یا خراش‌های داخل دهان می‌توانند عفونی شوند.
  • بعد از اینکه نقاطی که نیاز به پوشاندن دارند را شناسایی کردید، از یک دستمال برای خشک کردن بریس‌ها استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که موم ارتودنسی محکم بچسبد. علاوه بر این، مطمئن شوید که ذرات غذا بین براکت‌ها نمانده باشند زیرا می‌تواند منجر به تجمع باکتری شود.
  • حال می‌توانید توپ موم را روی براکت یا سیم‌های مزاحم بمالید. می‌توانید از انگشت شست یا اشاره‌ی خود برای قرار دادن آن در دهان استفاده کنید. هرچند اگر نتوان به ناحیه مورد نظر دسترسی پیدا کرد می‌توانید تنها از انگشت استفاده کرده و در صورت لزوم با زبان خود موم را به طرف محل صحیح حرکت دهید.
  • بعد از اینکه موم در جای خود قرار گرفت آن را با ملایمت فشار دهید تا محکم شود. اما مطمئن شوید که به سیم فشار وارد نمی‌کند. موم باید با پوشاندن کامل سیم یا براکت از پوست محافظت کند. با کمی تمرین نحوه‌ی استفاده صحیح از آن را فرا خواهید گرفت.

نکاتی برای استفاده از موم ارتودنسی

  • همیشه قبل از شروع مسواک زدن دندان‌ها موم را جدا کنید زیرا موم باعث گیر کردن موهای مسواک می‌گردد.
  • اگر خوردن بدون موم امکان پذیر باشد، قبل از خوردن موم را خارج کنید زیرا ذرات غذا در این محل جمع می‌شوند. اگر ترجیح می‌دهید با وجود موم غذا بخورید بعد از خوردن آن را با موم تمیز تعویض کنید.
  • موم را هر چند وقت یک بار تعویض کنید زیرا به تدریج پوسته پوسته می‌شود. علاوه بر این، اگر به مدت چند روز در محل خود باقی بماند باعث افزایش رشد باکتری‌های می‌گردد.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu