هزینه‌ و‌ تعرفه قیمت درمان‌ ارتودنسی و سیم کشی دندان


COST

هزینه ارتودنسی می‌تواند سهم زیادی از بودجه خانواده را به خود اختصاص دهد. هزینه بریس یا سایر روش‌های درمانی ارتودنسی هرگز نباید شما را از رسیدن به لبخندی که همیشه خواستار آن بوده‌اید، باز دارد. به دست آوردن لبخندی زیبا یک سرمایه‌گذاری بزرگ است؛ زیرا شما در حال سرمایه‌گذاری بر روی خودتان هستید، که می‌تواند سود آن را به صورت افزایش اعتمادبه‌نفس، ارتقاء شغلی و بهبود روابط به شما بازپرداخت نماید.

دندان‌ها نقش مهمی در زیبایی صورت بازی می‌کنند، اما همه افراد با دندان‌های زیبا متولد نمی‌شوند. ارتودنسی روش است که می‌تواند زیبایی را به دندان‌های شما بازگرداند، اما هزینه‌های بالای ارتودنسی نباید مانع به دست آوردن زیبایی دلخواه شما شود. عوامل زیادی از جمله شدت بیماری، طول درمان و هزینه انواع تجهیزات ارتودنسی، بر قیمت ارتودنسی تأثیر می‌گذارند؛ ما سعی داریم در اینجا آن‌ها را مرور کرده و برای کاهش و مدیریت هزینه‌ها راه‌حل‌هایی را ارائه نماییم.

برای اطلاع از ویژگی‌های انواع ارتودنسی به همراه اطلاع از مزایا، معایب و هزینه‌ی آن‌ها در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی و هم‌چنین رزرو نوبت با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

عوامل مهم در تعیین هزینه‌ و قیمت ارتودنسی

به‌طورکلی هزینه درمان ارتودنسی به موارد زیر بستگی دارد:

 • شدت و پیچیدگی مشکلاتی که توسط درمان ارتودنسی نیاز به اصلاح دارد.
 • طول درمان 
 • طرح و روش درمان
 • نوع بریس‌ها 
 • استفاده از تجهیزات ارتودنسی 
 • نیاز یا عدم نیاز به عمل جراحی
 • تخصص و مهارت متخصص ارتودنسی
 • مکان متخصص ارتودنسی (کشور، استان، شهر یا شهرستان)

در اینجا ما به مهم‌ترین عوامل اصلی تعیین هزینه سیم کشی دندان اشاره خواهیم کرد:

شدت مشکلات دندانی

COST1

مشکلات ارتودنسی یکسان نیستند و هزینه ارتودنسی به میزان زیادی به‌شدت و نوع درمان مورد نظر بستگی خواهد داشت. بسیاری از مشکلات ارتودنسی نیاز به درمان‌های ساده دارند و ممکن است هزینه آن بسیار پایین‌تر از آنچه شما تصور می‌کردید، باشد. هرچه انحراف دندان‌ها بیشتر باشد و هرچه دندان‌های بیشتری نیاز به تغییر موقعیت داشته باشند، بر هزینه و نوع بریس‌های ارتودنسی اثر خواهد گذاشت.

انواع بریس‌ها

بسته به نوع بریس انتخابی شما، هزینه‌ها متفاوت خواهد بود. از لحاظ قیمت بریس‌های فلزی ، مناسب‌ترین گزینه برای ارتودنسی هستند. درحالی‌که بریس‌های جدید (بریس‌های شفاف و یا سرامیکی) کمتر قابل روئیت و یا تقریباً نامرئی هستند، اما ممکن است از لحاظ هزینه دو برابر بریس‌های معمول باشند. انواع بریس‌های رایج و هزینه‌های مرتبط با آن:

بریس‌های فلزی معمول

COST2

اغلب افراد با این نوع بریس‌ها آشنا هستند. ارتودنسی فلزی معمولاً ارزان‌ترین گزینه هستند و برای درمان‌های گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها شامل براکت‌های فلزی هستند که به‌طور مستقیم به دندان‌های شما متصل می‌شوند؛ سپس توسط سیم‌های فلزی به یکدیگر متصل شده و توسط باندهای الاستیک در محل ثابت می‌شوند. این سیم‌ها در طول زمان مجدداً تنظیم می‌شوند تا دندان‌ها به سمت موقعیت دلخواه حرکت داده شوند.

بریس‌های سرامیکی

COST3

بریس‌های سرامیکی کمتر از بریس‌های فلزی در معرض دید قرار دارند. بریس‌های سرامیکی کمی گران‌تر از بریس‌های فلزی هستند؛ دلیل اصلی این است که متوسط زمان درمان با بریس‌های سرامیکی کمی بیشتر است. این نوع بریس بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی قرار دارند، که همین امر می‌تواند طول درمان را افزایش دهد. اگر شما در شهر کوچکی زندگی می‌کنید، ممکن است دسترسی به این بریس‌ها کمی سخت‌تر بوده و هزینه شما را افزایش دهد. برخلاف براکت‌های فلزی، براکت‌های سرامیکی شفاف بوده یا به رنگ دندان‌ها ساخته می‌شوند. سیمی که آن‌ها را به هم متصل می‌کند نیز همرنگ آن‌ها ساخته می‌شود تا ظاهر بریس‌ها کمتر جلب‌توجه کند. به‌طورکلی فرایند درمان بسیار مشابه بریس‌های فلزی است. تنها توجه داشته باشید که استفاده از آن‌ها کمی سخت‌تر است.

بریس‌های نامرئی

COST4

ارتودنسی نامرئی گزینه‌ای محبوب‌تر برای کسانی است که به دنبال پنهان کردن درمان ارتودنسی خود هستند. ارتودنسی نامرئی (بریس‌های شفاف) با استفاده از قالب‌های سفارشی‌شده، به‌تدریج دندان‌های شما را به موقعیت دلخواه حرکت می‌دهد. بریس‌های نامریی گران‌تر از بریس‌های فلزی هستند؛ اما نه به‌اندازه بریس‌های لینگوال. برای بسیاری از افراد، این هزینه اضافی قابل مدیریت است و ارزش پرداخت را دارد. با این‌حال، ممکن است این گزینه درمانی برای هر نامرتبی یا مشکل دندانی مناسب نباشد.

بریس‌های لینگوال

COST5

بریس‌های لینگوال شکلی دیگری از ارتودنسی نامرئی است. در واقع این بریس‌ها همان بریس‌های فلزی هستند که به‌جای اتصال بر روی دندان‌ها در پشت دندان‌ها قرار داده می‌شوند. (آن سطح از دندان‌های شما که به سمت زبان قرارگرفته است و به آن سطح لینگوال می‌گویند) در نتیجه قابل‌ رؤیت نخواهند بود. بریس‌های لینگوال گران‌ترین نوع بریس‌ها محسوب می‌شوند. قیمت بالای آن‌ها نشان‌دهنده تکنولوژی پیشرفته و مهارت تخصصی مورد نیاز برای نصب آن‌ها است؛ برندهای کمتری در بازار این نوع از بریس‌ها را تولید می‌کنند. بنابراین متخصصین ارتودنسی کمتر این روش را ارائه می‌دهند.

نگهدارنده‌ها

COST6

پس از برداشتن بریس‌ها، اغلب باید برای یک دوره زمانی از نگه‌دارنده‌ها استفاده شود. درحالی‌که معمولاً هزینه نگه‌دارنده‌ها در کل هزینه ارتودنسی دیده می‌شود، اما گاهی اوقات هزینه آن‌ها جداگانه حساب می‌شود.

مدت‌ زمان درمان

 مدت‌ زمان قرارگیری بریس‌ها در دهان از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. هر چقدر مدت ‌زمان استفاده از بریس‌ها طولانی‌تر باشد، ممکن است به تنظیمات بیشتری نیاز داشته باشد، در نتیجه تعداد جلسات ویزیت شما با متخصص ارتودنسی افزایش خواهد داشت؛ که ممکن است هزینه‌های شما را افزایش دهد. همچنین میزان تصحیح مورد نیاز دندان‌ها، بر طول درمان مؤثر است. نامرتبی‌های شدید دندانی و نیاز به تغییر موقعیت استخوان فک و صورت، طول درمان را افزایش داده و نیاز به پیگیری‌های متعدد دارد، در نتیجه هزینه و تعرفه ارتودنسی افزایش می‌یابد.

تخصص و مهارت متخصص

COST7

اگرچه انتخاب یک متخصص ارتودنسی باتجربه می‌تواند هزینه بیشتری برای شما داشته باشد، اما شما سطح بالاتری از خدمات را دریافت خواهید کرد و نتیجه درمان نیز رضایت‌بخش‌تر خواهد بود. یک متخصص ارتودنسی باتجربه پایین‌تر، ممکن است باعث ایجاد دردهای غیرضروری در طول درمان شده و یا باعث آسیب‌دیدگی در دندان‌ها شود، که این امر می‌تواند طول درمان را افزایش داده و هزینه‌های بیشتری به شما تحمیل کند.

سایر هزینه‌های احتمالی

ممکن است در درمان ارتودنسی، بیمار مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی برای سایر موارد ارتودنسی گردد، حتی قبل از آنکه بریس‌ها را در دهان خود قرار دهد. برخی از این هزینه‌های اضافی عبارت‌اند از:

 • کشیدن دندان: اگر دندان‌های شما بیش‌ازحد فشرده باشند و دهان شما فضای کافی نداشته باشد، ممکن است قبل قرار دادن بریس‌ها، کشیدن یک یا چند دندان ضروری باشد.
 • جرم‌گیری عمیق دندانی: اگر دندانپزشک شما شواهدی مبنی بر وجود به بیماری‌های لثه را مشاهده کند، ممکن است قبل از نصب بریس‌ها، جرم‌گیری دندان‌ها را تجویز نماید تا از سلامت لثه و دندان‌ها در آینده اطمینان حاصل کند.
 • پر کردن یا تعویض پرکننده دندان‌ها: اگر شما دچار پوسیدگی یا حفره جدیدی در دندان‌های خود شده باشید و یا اگر لازم باشد مواد پرشده قدیمی دندان خود را تعویض کنید؛ احتمالاً باید قبل از نصب بریس‌های دندانی این موارد را اصلاح کنید. به یاد داشته باشید که انجام این موارد پس از نصب بریس‌ها بسیار دشوارتر خواهد بود، بنابراین قبل از شروع درمان ارتودنسی باید تمام این موارد را اصلاح نمایید.

عوامل دیگری ازجمله سن بیمار و نوع مواد مورد استفاده نیز بر هزینه ارتودنسی تاثیرگذار است.

نکاتی درباره کاهش هزینه‌ارتودنسی

موارد زیر در صورتی که شامل پرداخت هزینه‌های ارتودنسی با بیمه دندانپزشکی نباشید در کاهش هزینه‌ و قیمت ارتودنسی به شما کمک می‌کند:

تشخیص و درمان به‌ موقع

اگر درمان را به‌موقع آغاز کنید، برخی از مشکلات ارتودنسی را می‌توان بدون بریس یا سایر دستگاه‌های ارتودنسی گران‌قیمت درمان نمود. این امر برای کودکان حدود 6 سال، بیشتر صادق است.

مقایسه قیمت‌ها

سعی کنید قیمت درمان را از چند متخصص ارتودنسی مختلف استعلام کنید، زیرا ممکن است قیمت‌ها متفاوت باشد. فقط مطمئن شوید که در حال مقایسه یک درمان مشابه هستید.

در مورد نحوه پرداخت هزینه‌ها بپرسید

یکی از راه‌های کاهش قیمت ارتودنسی در بودجه شما این است که هزینه‌ها را در ظرف چند ماه و یا چند سال به صورت مرحله‌ای پرداخت نمایید.

به اشتراک بگذارید:

wer
5wu