کاندید مناسب برای ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی)


lingaul

درمان‌های ارتودنسی امروزه بسیار متنوع‌تر از آنچه شما از دوران جوانی خود به یاد می‌آورید هستند. در حالیکه بریس‌های فلزی هنوز هم بسیار رایج هستند، گزینه‌های زیادی وجود دارد که به جای آن‌ها استفاده می‌شوند. یکی از آن گزینه‌های دیگر، بریس‌های لینگوال است که به جای جلوی دندان در پشت دندان‌ها  چسبانده می‌شوند، و کمتر قابل مشاهده بوده و عملا نامرئی هستند.

در بریس‌های لینگوال، براکت‌ها، سیم‌ها و حتی کش‌ها همه در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند، که در صورتی که نخواهیم بقیه متوجه بریس‌ها روی دندان‌هایمان شوند گزینه‌ی مناسبی است، حال چه نوجوانی باشید که نگران تحت فشار قرار گرفتن از سوی همسالان خود باشید یا فرد بالغی که به دلیل شغل و حرفه‌ ظاهر ملاک اصلی‌ و مهمی برایتان است. با این حال، علیرغم این نکات مثبت و این واقعیت که بریس‌های لینگوال در تکنیک بسیار شبیه به بریس‌های فلزی سنتی هستند، این نوع بریس‌ها برای همه مناسب نیستند.

آیا من کاندید مناسبی برای بریس‌های لینگوال هستم؟

در اینجا چند مورد وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

مشکلات بایت

در حالی که بیشتر مشکلات بایت همانند بریس‌هایی که به بیرون دندان چسبیده می‌شوند می‌توانند با بریس‌های لینگوال نیز درست شوند، ممکن است استفاده از آنها با وجود اوربایت عمیق مشکل ساز باشد. این به این دلیل است که اوربایت ممکن است بر روی براکت‌ها فشار زیادی ایجاد کند و به راحتی باعث افتادن آنها شود. پس از ارزیابی، متخصص ارتودنسی راحت‌تر می‌تواند بگوید که آیا مشکلی هست که باعث نگرانی شما شود یا خیر.

معایب از فردی به فرد دیگر متفاوت است

مانند هر روش دیگری، این روش نیز معایب خود را دارد، اما معایب متفاوت هستند. در اینجا مواردی هستند که ممکن است با آنها مواجه شوید یا ممکن است مواجه نشوید:

  • مشکل در صحبت کردن: از آنجا که در روش لینگوال بریس‌ها در داخل دندان‌های شما هستند، ابتدا کمی عجیب به نظر می‌رسند و ممکن است دچار برخی از مشکلات گفتاری مانند لکنت زبان یا صدای سوت زدن شوید تا زمانی که به آنها عادت کنید. این به این دلیل است که هنگام صحبت کردن و ایجاد صدا، زبان شما معمولا با پشت دندان‌هایتان برخورد می‌کند. با این حال در نهایت زبان جایی دیگر در دهان برای خود پیدا می‌کند. بهترین کار تمرین خواندن با صدای بلند و صحبت کردن با صدای بلند است، تا زمانی که احساس کنید گفتارتان به حالت عادی بازگشته است. درصد کمی از افراد هستند که در کل دوره‌ی درمان همچنان دچار مشکل در صحبت کردن خواهند بود.
  • زخم شدن زبان: از آنجا که در ابتدا زبان دفعات زیادی به بریس‌های جدید برخورد می‌کند زبان شما ممکن است صدمه ببیند یا شروع به زخم شدن کند. آسیب و زخم زبان نهایتا بدتر می‌شود، اما در عین حال یک سری کارهای خاص را می‌توانید برای تسکین درد انجام دهید. می‌توانید دهان خود را برای کمک به بهبود زخم در زبان با آب نمک گرم بشویید یا از داروهای بدون نسخه که دارای بی‌حسی هستند و می‌توانند به طور موقت زبان را بی‌حس کنند استفاده کنید. چیزهای دیگری که می‌توانند به حل این مشکل کمک کنند عبارتند از قرار دادن موم ارتودنسی بر روی لبه‌های تیز براکت‌ها و یا قرار دادن لایه‌های سیلیکونی بر روی بریس‌ها.
  • محدودیت در خوردن: مانند بریس‌های فلزی، غذاهای خاصی وجود دارند که ارتودنتیست به شما توصیه می‌کند در هنگام داشتن بریس‌های لینگوال از خوردن آن‌ها پرهیز کنید. از خوردن غذاهای سفت، خیلی ترد و یا غذاهای خیلی چسبنده اجتناب کنید. دسترسی به غذاهایی که پشت دندان‌ها گیر می‌کنند، فوق‌العاده چالش برانگیز است. همچنین، برای جلوگیری از آسیب رساندن به بریس‌ها، بهتر است همیشه غذای خود را به قطعات کوچکتر ببرید و از خوردن آب نبات یا آدامس سفت یا چسبناک پرهیز کنید.
  • بریس‌های لینگوال می‌توانند گران‌تر از روش‌های دیگر باشند: اگر هزینه برای شما مشکل است، ممکن است بخواهید همان بریس‌های فلزی معمول که ارزان‌تر هستند را نصب کنید.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu