آلرژی و حساسیت به اینویزیلاین (ارتودنسی نامرئی ) - دکتر داود عبدالهی


آلرژی و حساسیت به اینویزیلاین (ارتودنسی نامرئی )


اگر شما برای صاف کردن دندان‌های خود از اینویزلاین‌ها استفاده می‌کنید احتمالاً در مورد آنها خوانده‌اید که با استفاده از آنها بدون نیاز به استفاده از بریس‌ها می‌توان بدون هیچ مشکلی دندان‌ها را صاف کرد. با این که این موضوع درست است اما استفاده از اینویزیلاین ها ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشند. در اینجا ما مطالبی را که در مورد واکنش‌های آلرژیک استفاده از اینویزیلاین ها ممکن است به وجود آید توضیح می‌دهیم.

آیا احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک به دلیل استفاده از اینویزیلاین ها وجود دارد؟

واقعیت این است که احتمال ابتلا به این عارضه بسیار کم است؛ مانند بسیاری از واکنش‌های آلرژیک نادر فقط تعداد کمی از افراد ممکن است حالت خفیفی از این حساسیت را تجربه کنند. برای بیشتر افراد، اینویزیلاین ها کاری بیش از صاف کردن دندان‌ها انجام نمی‌دهند.

برای برخی موارد، مسئله فقط مربوط به نوع محصولات می‌شود. برخی افراد نیز ممکن است در بزاق مشکل داشته باشند. داخل دهان به اندازه کافی مرطوب نمی‌شود. در این موارد محصولاتی مانند اینویزیلاین ها باعث تحریک می‌شوند. وجود اینویزیلاین ها ممکن است از تولید و گردش بزاق در دهان جلوگیری می‌کند. برخی دیگر نیز ممکن است با مواد پلاستیکی مشکل داشته باشند؛ بنابراین از نظر تکنیکی، اینویزیلاین ها باعث تحریک نمی‌شوند.

زمانی که شما نسبت به پلاستیک آلرژی دارید هر تماسی ممکن است واکنش‌های آلرژیک را تحریک کند. محل اتصال اینویزیلاین پلاستیکی است نه فلزی. از آنجا که اینویزیلاین ها شفاف هستند باعث می‌شوند که وجود بریس در دهان مشخص نباشد. از آنجا که الاینرها بالای دندان قرار می‌گیرند، به طور دائم با قسمت داخلی دهان در تماس هستند. زبان، لثه و دندان‌ها در معرض تحریک ناشی از آلرژی نسبت به پلاستیک هستند.

چگونه یک نفر برای آلرژی مورد آزمایش قرار می‌گیرد؟

قبل از انجام هر کاری، شما باید با دندانپزشک مشورت کنید. به وی در مورد احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک اطلاع دهید. دندانپزشک در این موارد تجربه داشته و می‌تواند شما را راهنمایی کند. آزمایش پلاستیک اولین گام است.

دندانپزشک از شما خواهد خواست تا یک قطعه کوچک پلاستیکی مشابه با مواد به کار رفته در اینویزیلاین ها را به مدت چند روز با چسب به پوست خود بچسبانید. اگر پوست شما واکنشی نشان داد، شما نسبت به مواد اینویزیلاین ها حساسیت دارید بنابراین استفاده از محصولات می‌تواند باعث ایجاد مشکلات شود. اگر پوست شما واکنشی نسبت به مواد پلاستیکی نشان نداد، شما در زمره افراد بی‌شماری هستید که نسبت به اینویزیلاین ها حساسیتی ندارند. شما نباید این آزمایش را بدون نظارت دندانپزشک انجام دهید.

بعید است که دندانپزشک از شما بخواهد که اینویزیلاین ها را برای انجام آزمایش‌های آلرژی از دهان خارج کنید. این به این علت است که اگر شما چند روز اینویزیلاین ها را از دهان خود خارج کنید باید درمان را دوباره از اول آغاز کنید. دندانپزشک فقط زمانی که احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک بسیار شدید وجود داشته باشد این توصیه را می‌کند.

این واکنش‌های آلرژیک چقدر خطر دارند؟

اگر شما یکی از افراد بدشانسی باشید که نسبت به اینویزیلاین ها آلرژی دارد به احتمال زیاد با روش‌های دیگر متوجه آلرژی خواهید شد. دهان شما بیش از حد طبیعی حساس می‌شود. دندان‌ها، لثه و زبان شما دچار خارش می‌شوند. همچنین ممکن است احساس درد نیز داشته باشید. هر فرد مبتلا به واکنش‌های آلرژیک شدید باید با بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کند. واکنش‌ها تقریباً همیشه خفیف هستند. اگر شما بیش از این مشکل دارید ممکن است علت چیز دیگری باشد.

در موارد بسیار نادر و استثنایی که واکنش‌های آلرژیک شدید نسبت به پلاستیک ایجاد می‌شود باید بلافاصله به دندانپزشک اطلاع دهید. علائم بروز یک واکنش آلرژیک شدید عبارتند از مشکلات تنفسی، مسائل مرتبط با هایپرونتیلاسیون و درد قفسه سینه. شما در این موارد به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارید. دندانپزشک ممکن است استفاده از اینویزیلاین ها را در این گونه موارد متوقف کند.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu