آیا ارتودنسی برای افراد سالخورده و مسن مناسب است؟


سالخورده

دندان‌های سالم در همه‌ی سنین قابل جابجایی هستند، بنابراین این موضوع که بعضی افراد میگویند برای سیم‌کشی دندان‌ها خیلی دیر است صحت ندارد. در واقع امروزه حدوداً از هر پنج بیمار ارتودنسی، یک نفر بزرگسال می‌باشد. تحقیقات نشان داده است که شیوع نامرتبی‌های دندان (مال اکلوژن) در افراد بزرگسال با مشکلات ارتودنسی در کودکان و نوجوانان قابل‌ مقایسه است. شاید سه‌چهارم افراد بزرگسال دارای برخی از انواع مشکلات ارتودنسی ازجمله شلوغی و به‌ هم‌ ریختگی دندان‌ها یا کجی دندان‌ها بعد از کشیدن دندان‌ها، باشند. داشتن لبخندی زیبا، راهی مطمئن برای بالا بردن اعتماد به‌ نفس است و مطالعات نشان می‌دهند که درمان ارتودنسی می‌تواند حتی موجب ارتقای موقعیت‌های شغلی و زندگی اجتماعی فرد شود. این موضوع همچنین دارای مزایای بالقوه‌ای در سلامتی می‌باشد، به‌ طور مثال تمیز کردن دندان‌های نامرتب می‌تواند کاری دشوار باشد که منجر به پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه می‌شود. صاف و ردیف کردن دندان‌ها همچنین می‌تواند کار جویدن غذاها را آسان‌تر کند؛ بنابراین دلایل بسیاری برای انجام درمان ارتودنسی در همه‌ی سنین وجود دارد.

متقاضیان درمان ارتودنسی افراد سالخوره

آنچه تعیین‌کننده‌ی مناسب بودن وضعیت شما برای انجام درمان ارتودنسی می‌باشد، یقیناً سن شما نخواهد بود؛ بلکه وضعیت فعلی سلامت لثه‌ها، سلامت عمومی‌تان و نوع مشکلی که می‌خواهید اصلاح شود از عوامل تعیین‌کننده‌ی آن است. بیماری‌های لثه که می‌توانند منجر به از بین رفتن استخوان نگه‌دارنده‌ی دندان‌ها شوند، در افراد بزرگسال و مسن شایع‌تر از نوجوانان است. این نکته‌ی مهمی است زیرا روش درمان ارتودنسی با آرام حرکت دادن دندان‌ها در استخوان نگه‌دارنده‌ی آن‌ها صورت می‌گیرد؛ بنابراین باوجود بیماری‌های لثه، درمان ارتودنسی می‌تواند سبب شدت بیماری گردد. درحالی‌که از بین رفتن استخوان لزوماً منجر به عدم موفقیت درمان ارتودنسی نمی‌شود اما لازم است که قبل از اقدام به ارتودنسی، هرگونه بیماری لثه تحت کنترل قرار بگیرد. متخصصین ارتودنسی می‌توانند از روش‌های مختلف ارتودنسی برای تمام سنین استفاده کنند. سیم‌کشی‌ها، براکت‌های کوچک فلزی معمولی یا براکت‌های پلاستیکی شفافی که به دندان‌ها چسبانده می‌شوند و سیم‌ها از بین آن‌ها رد می‌شوند، تنها یک نمونه از روش‌هایی ست که فشار و کششی را روی دندان‌ها اعمال می‌کنند تا آن‌ها را در جهت و موقعیتی مناسب حرکت دهند. فشار سبب می‌شود که قسمتی از استخوان کنار ریشه جذب شود (در بدن جذب شود)، درحالی‌که در سمت مخالف آن (کشش)، استخوانی جدید شکل می‌گیرد. این استخوان جدید در فضایی که ریشه از آنجا حرکت کرده است، جمع می‌شود و در موقعیت جدید خود ثابت می‌ماند.

چه بیماری‌هایی در سالخوردگان می‌تواند با ارتودنسی تداخل پیدا کند؟

شرایطی وجود دارند که ممکن است محدودیتی در درمان ارتودنسی برای افراد سالمند وارد کنند. نمونه‌هایی از این شرایط عبارت‌اند از بیماری‌های حاد دریچه‌ی قلب، بیماری‌های خونی، سرطان خون و دیابت حاد غیر قابل‌ کنترل. اگر دچار هر یک از این بیماری‌ها هستید، شرایط خود را با پزشک و متخصص ارتودنسی‌تان مورد بررسی قرار دهید تا به درک مطمئنی از شرایطتان دست‌ یابید. همچنین، برخی داروهایی که اغلب افراد مسن و سالخورده برای آرتروز یا پوکی استخوان مصرف می‌کنند می‌توانند حرکت دندان‌ها را با مشکل مواجه کنند. داروهای دیگری ممکن است سبب خشک شدن دهان شود، سیگار نیز همین تأثیر را خواهد داشت. خشک شدن دهان ممکن است سبب بروز ناراحتی‌هایی در حین درمان ارتودنسی و افزایش خطر ابتلا به پوسیدگی دندان شود. نکته‌ی دیگر این است که آیا ماهیت مشکل نامرتبی دندان، اسکلتی است یا خیر، یعنی آیا این مشکل به نحوه‌ی قرارگیری و تناسب فک‌ها نسبت به هم مربوط می‌شود یا خیر. این مشکل در افراد بالغ ممکن است به جراحی ارتوگناتیک نیاز داشته باشد. اگرچه در اکثر افرادی که دچار مشکلات ارتودنسی نسبتاً جزئی هستند (مانند شلوغی یا فاصله‌دار بودن دندان‌ها )، متوقف شدن مرحله‌ی رشد فیزیکی تأثیری منفی روی روند درمان و نتایج آن نخواهد داشت.

چه درمان‌های ارتودنسی برای افراد سالخورده مناسب است؟

می‌توان پی برد که از زمان نوجوانی تاکنون چه تغییرات زیادی در درمان‌ها و تجهیزات ارتودنسی به وجود آمده است. گاهی می‌توان از بریس‌های شفاف یا بی‌رنگ به جای بریس‌های فلزی استفاده کرد که نسبت به قبل موردتوجه واقع نمی‌شوند، برخی حتی می‌توانند از بریس‌های لینگوال یا پشت دندانی استفاده کنند. پلاک‌های شفاف و نامرئی نیز در بسیاری از موارد مناسب هستند. بی‌تردید این وسایل و تجهیزات جدید در درمان ارتودنسی موجب افزایش تقاضای ارتودنسی توسط افراد بزرگسال یا حتی سالخورده می‌شوند و در اکثر موارد نتایج مطلوب و خوشایندی کسب کرده‌اند؛ بنابراین به یاد داشته باشید که هیچ محدودیت سنی برای ردیف کردن دندان‌ها وجود ندارد. اگر به دنبال دستیابی به لبخندی زیباتر هستید، برای بررسی گزینه‌های درمانی مناسب برای شما می‌توانید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu