آیا می توان دندان های فقط یک فک (پایین یا بالا) را ارتودنسی کرد؟


بیماران مکررا سوالاتی را درباره گذاشتن بریس تنها برای دندان‌های بالایی مطرح می‌کنند، و دو استدلال برای این کار دارند، اول اینکه دندان‌های پایینی‌شان صاف و بانظم هستند و نیازی به بریس گذاشتن ندارند، دوم اینکه احساس می‌کنند بی نظمی دندان‌های پایین کمتر به چشم می‌آید و قابل رویت نیستند. کمتر بیماری تمایل به گذاشتن بریس فقط برای قوس پایینی دارد. بااینکه درمان ارتودنسی برای یک قوس از دندان‌ها موثر به نظر می‌رسد، اما تعدادی فاکتورها هستند که باید به ترتیب برای این نوع درمان مطرح شوند.

منظور از درمان ارتودنسی برای یک قوس از دندانها چیست؟

درمان ارتودنسی تک قوسی مستلزم گذاشتن بریس یا اینویزیلاین فقط برای ردیف بالایی یا پایینی است اما همزمان برای هر دو قوس انجام نمی‌شود. برخی متخصصان ارتودنسی ابتدا بریس را برای قوس بالا کار می‌گذارند و بعد به سراغ قوس پایین می‌روند، تنها تفاوت در همین است اما نهایتا مشکل بی‌نظمی هر دو قوس باید برطرف شود. گاهی اوقات متخصص درمان ارتودنسی تک فک را یا فقط برای قوس بالا یا قوس پایین انجام می‌دهد، و این انتخاب تنها پس از بررسی دقیق عمل جویدن بیمار یا هماهنگی بین دندان‌های بالایی و پایینی صورت می‌گیرد، چراکه تغییر دادن تنها یک ردیف از دندان‌ها بر اوربایت تاثیر خواهد گذاشت.

درمان ارتودنسی تک-قوسی چه موقع کارساز است؟

این نوع درمان ارتودنسی تک فک ممکن است در موارد خاصی موثر واقع شود. پس از بریس گذاشتن برای قوس مورد نظر، کجی دندان به سمت جلو متمایل می‌شود، درصورتی‌که قوس دندان‌های پایینی‌تان بی‌نظم و قوس دندان‌های بالایی کاملا صاف هستند و اوربایت چشمگیر وجود دارد، منظور از اوربایت این است که ردیف دندان‌های بالایی جلوتر از قوس پایینی قرار دارد، در این‌صورت بریس گذاشتن تنها برای دندان‌های پایینی کارساز است. به‌همین ترتیب، بریس گذاشتن فقط برای قوس بالا در صورتی موثر واقع می‌شود که فاصله بین دندان‌های بالایی وجود دارد، دچار اوربایت هستید و از ظاهر دندان‌های پایینی خود رضایت دارید. نتیجه نهایی برطرف کردن فاصله بین دندان‌ها درست برعکس صاف کردن دندان‌های کج است. رفع فاصله موجب عقب رفتن دندان‌ها خواهد شد، به عبارتی مشکل اوربایت و از بین بردن فاصله به طورهمزمان انجام می‌شود.  اگر دندان‌های بالایی از دندان‌های پایینی عقب‌تر هستند، مانند مشکل آندربایت، و قوس دندان‌های بالایی بی‌نظم هستند، احتمالا درمان ارتودنسی تک-قوسی مشکل را رفع خواهد کرد. به خاطر داشته باشید اگر مشکل عمل جویدن در قسمت عقب وجود ندارد و فقط دندان‌های جلویی کج هستند، بریس گذاشتن برای دندان‌های بالایی فقط اوربایت ایجاد خواهد کرد. بعضی‌اوقات متخصص ارتودنسی می‌تواند با روش درمانی به‌نام استریپ کردن از انحراف قوس بالایی دندان جلو بکاهد. به یاد داشته باشید این روش درمانی برای همه بیماران مناسب نیست و بهترین راه فهمیدن اینکه کدام درمان برای شما کارسازتر است این است که عمل جویدن دندان‌ها توسط یک متخصص ارتودنسی مورد ارزیابی قرار گیرد.

موارد احتمالی بریس گذاشتن فقط برای دندان‌های بالایی یا پایینی

یک خنده زیبا فقط به طرز قرار گرفتن دندان‌ها بستگی ندارد. درواقع رابطه پیچیده‌ای در عملکرد جویدن وجود دارد و آروارها نیز در این فرآیند دخالت دارند. درصورتی‌که فک‌ها همتراز نباشند (مثلا یکی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از دیگری باشد) قطعا بر نحوه همسازی دو قوس دندانی تاثیرگذار است. بعضی‌مواقع دیده شده درمان ارتودنسی برای یک فک باعث بدتر شدن عملکرد جویدن می‌شود طوری‌که دندان‌های جلویی و عقبی به خوبی با هم تماس پیدا نمی‌کنند (و احتمال خرد شدن یا شکستن دندان‌ها بیشتر خواهد شد، یا اینکه فشار بیش از اندازه‌ای بر استخوان و لثه‌ها وارد می‌شود)، یا اینکه اصلا تماسی بین دندان‌ها صورت نمی‌گیرد (عملکرد صحیح مختل می‌شود). اهمیت عملکرد یکنواخت جویدن در این است که به توزیع یکنواخت نیرو بر دندان‌ها کمک خواهد کرد و درنتیجه از پوسیدگی آنها و وارد شدن ضربه ناگهانی به دندان‌ها و لثه‌ها جلوگیری خواهد شد.
هرچه سن بالاتر می‌رود، عملکرد جویدن غذا با نیروی بیشتری انجام می‌گیرد و دندان‌های جلویی بیشتر به سمت جلو متمایل می‌شوند، طوری‌که تقریبا فضای خالی بین قسمت عقبی دندان‌های بالایی و قسمت جلویی دندان‌های پایینی باقی نمی‌ماند. بنابراین تنظیم عملکرد جویدن به ایجاد یک فاصله صحیح نیاز دارد و از این رو درمان ارتودنسی فقط بر روی یکی از قوس‌های دندانی بالا یا پایین کارساز نخواهد بود. نحوه جابجایی دندان‌ها بسته به طرز قرارگیری آنها مورد دیگری است که باید در نظر گرفته شود. برای مثال، با انجام درمان ارتودنسی تک فک بر روی دندان‌های نامنظم آنها کمی به سمت جلو جابجا می‌شوند و دندان‌هایی که بین آنها فضای خالی وجود دارد به سمت عقب حرکت خواهند کرد. درصورتی‌که از اختلال آندربایت رنج می‌برید و به تازگی انحراف دندان‌های پایینی را برطرف کرده‌اید، اختلال آندربایت بدتر خواهد شد. شاید دندان‌ها صافت‌تر به نظر آیند اما آندربایت تغییری نخواهد کرد. درصورتی‌که دندان‌های بالایی نامنظم هستند و مشکل اوربایت هم دارید، انجام ارتودونسی فقط بر روی قوس مورد نظر باعث بیشتر شدن اوربایت خواهد شد. مراجعه به یک متخصص ارتودنسی و ارزیابی اوربایت یا آندربایت تنها راه تصمیم‌گیری درباره موثر بودن یا نبودن درمان ارتودنسی تک قوسی می‌باشد.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu