آینده دندانپزشکی با کاربرد نانوتکنولوژی در ارتودنسی چگونه خواهد بود؟


در ارتودنسی نیز همانند سایر رشته‌های پزشکی موفقیت‌های زیادی حاصل شده است و پزشکان گام‌های بلندی را در این زمینه برداشته‌اند. احتمالاً هنگامی که کلمه ارتودنسی را می‌شنوید به یاد براکت‌های فلزی دوران مدرسه می‌افتید، اما امروزه پیشرفت‌های زیادی در دنیای ارتودنسی به ویژه نانو ذرات، ایجاد شده است. ممکن است از خود بپرسید که نانو ذرات چه ربطی به بریس دارند؟ ذرات نانو، ذرات نامحلول کوچکی هستند که برای وسایل بهداشتی مختلف، در سطح اتمی، مولکولی یا فرامولکولی دستخوش تغییرات می‌شوند. انواع مختلفی از ذرات نانو وجود دارند که عبارتند از: سیم‌های نانو، کمربند‌های نانو، حلقه‌های نانو، کپسول‌های نانو، و نانومتخلخل‌ها. امروزه دانش ارتودنسی بسیار پیشرفته‌تر از آن چیزی است که شما به یاد دارید، با این حال هنوز مسیرهای زیادی باقی‌مانده است که محققان باید به آنها دست یابند. اگر چه تحقیقات زیادی روی نانو ذرات انجام شده است، هنوز حوزه‌های زیادی وجود دارد که نیاز به تحقیق و بررسی بیشتر دارند. تاکنون نمای کلی خوبی برای نانو ذرات وجود داشته است که به نظر می‌رسد می‌تواند به پیشرفت‌های بیشتر در عرصه ارتودنسی کمک کند.

نانوتکنولوژی در ارتودنسی

می‌توان از نانوتکنولوژی برای حفظ سلامت دهان و دندان بهره گرفت. نانوذرات نقره، مواد ضدمیکروبی بسیار مفیدی هستند که در تولید سیمان و مبنای زیرین دندان مصنوعی و وسایل ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توان از این مواد برای تولید مواد بازسازی کننده دندان پشت کانال ریشه، آستر حفره‌های دندانی و ماده شیارگیر استفاده کرد. محققان آزمایشاتی را در خصوص کاربرد نانو ذرات نقره در محلول‌ها و خمیردندان‌های مختلف انجام داده‌اند. خاصیت ضدمیکروبی این مواد از سرعت تشکیل پلاک در اطراف براکت‌ها، که باعث سوراخ شدن دندان در طی درمان می‌شوند، می‌کاهد. نانوتکنولوژی در ارتودنسی می‌تواند با کاهش اصطکاک بین دندان و براکت، سرعت فرسودگی دهان و دندان را کاهش دهد. محققان در حال توسعه روش جدیدی هستند که در آن از ذرات نانو برای تولید بریس‌هایی استفاده می‌کنند که ضمن کاهش اصطکاک بین دندان و بریس به حفظ استحکام بریس کمک می‌کند. اضافه کردن روکش‌های نانو به سیم‌های سراسری و براکت‌ها می‌تواند قابلیت و کارایی بریس را افزایش دهد. باید تحقیقات بیشتری در خصوص نانوذرات NiTi انجام شود که بتواند قابلیت فوق ارتجاعی و حافظه مانندی را برای سیم‌های دندانی ایجاد کند. با این حال هنوز تفکیک ذرات NiTi خالص کار دشواری است. می‌توانید از متخصص ارتودنسی درباره نقش نانوذرات در ارتودنسی خود سوال کنید. بریس‌های دهانی یکی از مواردی هستند که در طراحی آنها از ذرات نانو استفاده شده است.

توسعه و آینده وسایل نانو تکنولوژی در علم دندانپزشکی و ارتودنسی

آینده نانو در ارتودنسی در موارد زیر شکوفائی بالقوه داشته است:

  •  از پلیمرهای حافظه‌دار که شبیه رنگ دندان هستند برای تسهیل حرکت دندان استفاده می‌شود.
  •  برای حرکت دندان از نانوروبات‌های ارتودنسی استفاده می‌شود که می‌توانند به طور مستقیم با دستکاری کردن بافت‌های لثه، امکان حرکت سریع و بدون درد دندان را فراهم کنند، برخی از نانوروبات‌ها از طریق دهان‌شویه یا خمیردندان به دندان کمک می‌کنند، اقدام به رفع پلاک و جرم موجود روی دندان می‌نمایند و مواد ارگانیک به دام‌افتاده را تجزیه می‌کنند.
  •  تغییرات نانو روی سطح وسایل انکوریج ارتودنسی باعث افزایش طول عمر آنها می‌شود. همچنین هنگامی که دیگر نیازی به استفاده از این وسایل نباشد می‌توان آنها را خارج کرد.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu