ارتودنسی با بریس‌های سرامیکی و شفاف یا همرنگ دندان


Ceramic

ارتودنسی سرامیکی درمانی عالی برای افرادی است که می‌خواهند بدون جلب توجه زیاد دندان‌های خود را مرتب کنند. بریس‌های سرامیکی درست مثل بریس‌های فلزی هستد با این تفاوت که به جای استفاده از فلز برای ردیف کردن دندان‌ها، در آنها از براکت‌های همرنگ دندان (و بعضی اوقات سیم‌های هم‌رنگ دندان) استفاده می‌شود. معمولا بریس سرامیکی و هم‌رنگ دندان‌ روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و کمتر از ارتودنسی فلزی  جلب توجه می‌کنند. بریس‌های سرامیکی از مواد کامپوزیتی ساخته شده‌اند. این بریس‌ها با شفافیت‌های مختلف عرضه می‌شوند، به طوری که می‌توانید یک بریس سرامیکی که به رنگ طبیعی دندان‌ها است و لک نمی‌شوند را داشته باشید.

اگر می‌خواهید دندان‌هایتان را بدون جلب توجه زیاد مرتب کنید، ارتودنسی سرامیکی یک راه حل عالی برای شما محسوب می‌شود. ارتودنسی سرامیکی یک جایگزین کمتر قابل تشخیص برای بریس‌های فلزی‌ است و به همان اندازه در درمان بیماران موثر می‌باشد. اگر ارتودنسی سرامیکی را انتخاب کنید، احساس اعتماد به نفس بیشتری نسبت به درمان ارتودنسی خود دارید. برای آگاهی بیشتر درباره ارتودنسی با بریس‌های سرامیکی و شفاف (همرنگ دندان) و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

بریس‌های سرامیکی چه هستند؟

Ceramic1

بریس‌های سرامیکی که گاه بریس‌های شفاف نیز نامیده می‌شوند، بریس‌هایی هستند که از مواد روشن و سرامیکی ساخته شده‌اند. آنها مانند بریسهای فلزی به جلوی دندان‌ها متصل می‌شوند؛ هر براکت به یک دندان متصل است و به وسیله سیمی که به طور مداوم برای رسیدن به نتیجه مطلوب تنظیم می‌شود به دیگر براکت‌ها متصل می‌شود. با این حال، یک تفاوت عمده بین بریس‌های سرامیکی و بریس‌های فلزی این است که بریس‌های سرامیکی به دلیل موادشان، شکننده‌‌تر هستند و حتما به مراقبت بیشتر نیاز دارند. بریس‌های سرامیکی با بریسهای نامرئی متفاوت‌ هستند زیرا بریس‌های نامرئی قابل جابجایی‌اند، در حالی که بریس‌های سرامیکی در طول دوره درمان در دهان شما ثابت‌ هستند.

مزایا

 • ارتودنسی سرامیکی درد کمتری دارد زیرا لثه‌ها را تحریک نمی‌کند.
 • ممکن است در آنها مواد سرامیکی هم‌رنگ دندان به کار رود که بهترین تاثیر را بر دندان‌های تیره‌تر دارد.
 • بریس‌های سرامیکی محکم‌ هستند. معمولا خراشیده نشده یا نمی‌شکنند مگر در صورتی که بد مورد استفاده قرار گیرند.
 • بریس‌های سرامیکی ثابت‌ هستند و بنابراین گم نمی‌شوند.

درجات مختلف شفافیت نیز از دیگر مزایایی است که ارتودنسی سرامیکی داراست.

متقاضیان ارتودنسی سرامیکی

Ceramic2

ارتودنسی سرامیکی ظریف‌تر از ارتودنسی فلزی هست. بنابراین، برای همه بیماران مناسب نیستند. به عنوان مثال، اگر دارای عدم‌توازن شدید در گاز زدن نیش هستید، فشار می‌تواند باعث کشش زیاد براکت شود. علاوه بر این، در صورتی که دندان‌های بالا و پایین‌تان همپوشانی عمیقی دارند بریس‌های سرامیکی ممکن است گزینه خوبی برای شما نباشد.

بریس‌های سرامیکی چگونه جاگذاری می‌شوند؟

Ceramic3

 • ابتدا باید دندان‌های‌تان را کاملا تمیز کنید.
 • متخصص ارتودنسی براکت‌ها را روی دندان‌ها خواهد چسباند و مطمئن خواهد شد که براکت‌ها محکم به جای درست متصل شده‌اند.
 • گام بعدی اتصال سیم‌ها و الاستیک‌هاست و این‌ها به گونه‌ای تنظیم می‌شوند که شروع به جابه‌جا کردن دندان‌هایتان کنند.
 • نهایتا بریس‌های شما آماده است.

مراقبت‌های بعد از اتصال بریس‌های سرامیکی

 • دندان‌هایتان را به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید: هنگام استفاده از بریس برای اینکه همزمان از بریس‌ها و دندان‌هایتان محافظت کنید باید زیاد و به دقت نخ دندان بکشید. نخ دندان را به آرامی در نزدیک سیم قوس‌دار بریس‌ها بکشید و بین دندان‌ها را با حرکت نخ به عقب و جلو نخ بکشید. برای مسواک زدن دندان‌هایتان از مسواک مخصوص استفاده کنید.
 • به طور مداوم از بندهای الاستیک روی دندان‌هایتان استفاده کنید: اگر متخصص ارتودنسی دستورالعمل دیگری نداده است، سعی کنید به استثنای مواقع مسواک زدن، از بندهای الاستیک استفاده کنید. نیروی ملایم اما مداومی که این بندها اعمال می‌کنند به مرتب کردن دوباره دندان‌ها به گونه‌ای که نیاز است کمک خواهد کرد. با استفاده با دقت از این بندها حتی ممکن است زمان لازم برای استفاده از بریس‌ها برای اصلاح نامرتب بودن دندان‌ها را کاهش دهید.
 • از غذاهای خاص اجتناب کنید: برای افرادی که از بریس استفاده‌ می‌کنند، رعایت بهداشت دهان و دندان و اجتناب از برخی غذاهای خاص مهم است. هم‌چنین متخصصین ارتودنسی رژیم‌های غذایی پرهیز از غذاهای چسبنده را پیشنهاد می‌کنند زیرا ممکن است این غذاها در زیر بریس گیر کرده و احتمالا باعث جداشدن آن شوند. از غذاهای سخت و آبنبات نیز باید پرهیز شود؛ این خوراکی‌ها ممکن است اتصال بین براکت و مینای دندان را از بین ببرند.
 • برای معاینه عمومی وقت بگذارید: هر 3 یا 4 هفته یکبار از متخصص ارتودنسی نوبت معاینه بگیرید.

میانگین طول دوره درمان

 • میانگین طول زمان استفاده از بریس برای اشخاص مختلف متفاوت است. این زمان به وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها، فضای موجود، شدت نامرتب بودن، فاصله‌ای که دندان‌ها باید پوشش دهند و همکاری شخص در رعایت دستورالعمل‌ها بستگی دارد.
 • با این وجود، میانگین زمان استفاده از بریس‌ها معمولا بین 1 تا 2 سال است. برای بعضی افراد ممکن است استفاده از بریس‌ها در زمانی طولانی‌تر، تا 3 سال الزامی باشد و برای بعضی افراد دیگر ممکن است این زمان کمتر باشد.

معایب

 • برای درمان گسترده توصیه نمی‌شوند. اگرچه بریس‌های سرامیکی استقامت زیادی دارند، اما برای برخی از درمان‌های گسترده‌تر مورد نیاز برخی افراد، مناسب نیستند.
 • بریس‌های سرامیکی از بندهای الاستیک برای نگه‌داشتن سیم قوس‌دار در محل استفاده می‌کنند و رنگ آنها معمولا شفاف یا سفید است. این ماده منافذ زیادی دارد، بنابراین رنگ گرفته و زشت می‌شود.
 • سرامیک معمولا نسبت به بریس فلزی حالت ارتجاعی کمتری داشته و آسیب ناشی از استفاده نادرست یا فشار را کمتر جذب می‌کند. ارتودنسی سرامیکی چه شفاف باشند یا نباشد، شکننده‌تر بوده و به آسیب یا ضربه حساسند، به طوری که می‌توانند به آسانی بشکنند، خرد شوند یا ترک‌ بردارند. اکثر دندانپزشکان در مورد به‌کارگیری آنها در دندان‌هایی که اغلب برای جویدن غذا استفاده می‌شود احتیاط می‌کنند.
 • سرامیک سفت‌تر از مینای دندان است. اگر از سرامیک روی دندان‌هایی که غذا را می‌جوند استفاده کنید، ممکن است در معرض فشارهایی که ناشی از اصطکاک دندان‌ها روی سرامیک است قرار گیرند.

هزینه ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی شفاف مستلزم مراجعه بیشتر به متخصص ارتودنسی برای نگه‌داری است که به معنای هزینه بیشتر در دراز ‌مدت است. هم‌چنین به خاطر مواد به کاررفته در این نوع بریس‌ها، هزینه بیشتری نسبت به بریسهای فلزی دارد. هزینه ارتودنسی با توجه به پیچیدگی، نوع و طول درمان متغیر است.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu