ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی:مزایا و هزینه


brace

بریس‌های فلزی طی دهه گذشته به طرز چشمگیری پیشرفت کرده‌اند و امکان داشتن دندان‌های کاملا مرتب و بهبود سلامت دهان را سریع‌تر و راحت‌تر از قبل برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان فراهم کرده است. بریس‌های فلزی موثرترین راه حل اصلاح مشکلات ارتودنسی چندگانه، از جمله نامرتبی دندان‌ها، آندربایت، اپن بایت، اوربایت، دندان‌های نیش از دست رفته، فاصله بین دندان‌ها، شلوغی و مشکلات فک مربوط به نامرتبی می‌باشد. این بریس‌های با دقت ساخته شده از تیتانیوم یا فولاد ضد زنگ به تدریج دندان‌ها را به سمت موقعیت مناسب خود جابه جا می‌کنند.

دندان‌های سالم و صاف اجزای اصلی یک لبخند زیبا و جذاب هستند. اگر مشکلات رایج ارتودنسی مانند شلوغی یا کجی دندان‌ها شما را از لذت کامل لبخند خود دور می‌کند، تیم ما به شما برای حل این مشکل کمک خواهد کرد. با بریس‌های فلزی می‌توانید مزایای بی شمار از جمله داشتن دندان‌های صاف و لبخند درخشان و جذاب را تجربه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتودنسی ثابت با براکت‌های فلزی و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

مزایا

 • ثبات و قدرت: فلز قوی‌تر از دیگر درمان‌های ارتودنسی است. بنابراین، احتمال وقوع خرابی در اثر شکستن اجزا را کاهش می‌دهد.
 • راه حل مقرون به صرفه: مقرون به صرفه‌ترین درمان برای صاف کردن دندان‌های شما انتخاب ارتودنسی فلزی است. در این نوع بریس از جنس فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود زیرا موثر و کارآمد است. با بودجه خود می‌توانید لبخند رویایی‌تان را ایجاد کنید.
 • درمان‌های سفارشی: برخی از شرایط ارتودنسی با درمان‌های دیگر قابل اصلاح نیست. فلز ماده متنوعی است، که آن را بهترین راه حل اصلاح تمام مشکلات ارتودنسی می‌کند.
 • زمان درمان کوتاه‌تر از اکثر بریس‌های زیبایی است

اجزای بریس‌های فلزی

brace1

 • براکت‌ها: مربع‌های فلزی کوچک که به طور مستقیم روی هر دندان با یک چسب باندینگ ویژه دندان‌ها قرار داده می‌شوند. براکت‌ها مانند دستگیره‌هایی برای نگه داشتن آرچ وایر( سیم‌های منحنی) که دندان‌ها را حرکت می‌دهد عمل می‌کنند.
 • آرچ وایر: سیم‌هایی که به براکت‌ها متصل می‌شوند و اغلب برای صاف کردن دندان‌ها، خم شده، شکل گرفته و محکم شده‌اند.
 • لیگاتورها: نوارهای لاستیکی الاستیک که آرچ وایر را به براکت نگه می‌دارند. این نوارها در رنگ‌های مختلف وجود دارند.
 • بند ارتودنسی: بندهایی که معمولا بر روی دندان آسیا برای ایجاد بستر پایدارتر برای براکت‌ها استفاده می‌شوند. بندها برای همه بیماران استفاده نمی‌شود. برخی افراد دارای براکت‌های بدون بند هستند.
 • فاصله گذارها: برای جدا کردن دندان‌ها قبل از قرار دادن نوارهای ارتودنسی استفاده می‌شود.

حرکت بریس‌های فلزی

یک براکت توسط متخصص ارتودنسی روی هر دندان قرار می‌گیرد. در وسط هر براکت یک شکاف است که آرچ وایر از آن عبور می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که هر دندان باید برای رسیدن به جهت درست چگونه جهت‌دهی شود. برای هر دندان یک براکت خاص، با یک شکاف دارای نوع مخصوص نوک و چرخش خود ساخته شده است. آرچ وایر که درون شکاف قرار می‌گیرد، هر دندان را به موقعیت از پیش تعیین شده حرکت می‌دهد. در ابتدای درمان، متخصص ارتودنسی ترمیم بالای دندان‌ها و چرخاندن آنها را شروع می‌کند. در ابتدا سیم‌های سبک که به راحتی خم می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند، که بعدها با سیم‌های ضخیم و مستطیلی جایگزین می‌شوند. فشار روی دندان‌ها از طرف آرچ وایر باعث می‌شود سلول‌های استخوانی خاصی از فک در محل حرکت کنند و در نتیجه دندان‌ها تغییر مکان دهند. هنگامی که دندان‌ها در موقعیت صحیح خود قرار گیرند، درمان کامل است و متخصص ارتودنسی بریس‌ها را برمی‌دارد.

عادت کردن به بریس‌های فلزی

عادت به استفاده از براکت‌ فلزی چند هفته طول می‌کشد. از آنجا که دهان شما به جویدن با براکت عادت ندارد، ممکن است به طور تصادفی داخل گونه خود را گاز بگیرید. همچنین در ابتدا فلز می‌تواند باعث تحریک پذیری و ایجاد زخم‌های کوچک در داخل گونه یا لب باشد. برخی از دستورالعمل‌های ساده زیر می‌تواند به شما در مدیریت روزهای اول کمک کند:

 • از داروهای خوراکی مسکن (اوراژل یا آنبسول) استفاده کنید تا موقتا ناحیه را بی‌حس کند، به خصوص اگر درد شما را در شب بیدار می‌کند.
 • غذاهای نرم‌تر، که فشار اضافی ایجاد نمی‌کنند بخورید. ماست، سوپ، سیب زمینی پخته، ماکارونی و پنیر و تخم مرغ املت نمونه‌های خوبی هستند.
 • روی براکت‌هایی که به گونه‌هایتان مالش دارد یا آنها را تحریک می‌کند موم ارتودنسی قرار دهید. از هر مقدار که باعث راحتی دهانتان می‌شود استفاده کنید.
 • از مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی مانند آب مرکبات یا غذاهای تند اجتناب کنید. این موارد سوزش زخم را بیشتر تحریک می‌کند.
 • چندین بار در روز دهان خود را با آب نمک گرم بشویید. از 1/2 قاشق چای خوری نمک در یک فنجان آب استفاده کنید.

غذاهایی که به براکت‌های فلزی آسیب می‌رساند

 • غذاهای چسبنده: هر چیزی که به اندازه کافی برای بریس‌هایتان چسبنده باشد از قبیل آدامس، تافی، کارامل، می‌تواند باعث آسیب شود. این غذاها همچنین می‌توانند تمیزی بریس‌ها را از بین ببرند، که دلیل دیگری برای اجتناب از خوردن آنها می‌باشد.
 • مواد غذایی سفت: مواد غذایی سخت مانند آجیل، یخ، سیب (مگر اینکه تکه تکه باشد)، قسمت‌های خشک پیتزا که خرد می‌شود، می‌توانند براکت‌ها، سیم‌ها یا نوارها را خم کند یا بشکند.

تعمیر

اکثر بیماران در طول استفاده از ارتودنسی فلزی نیاز به تعمیر آن را تجربه می‌کنند. موارد رایج و راه حل‌ها عبارتند از:

 • بند شل شده: بند را نگه داشته و در ویزیت خود به همراه بیاورید.
 • سیم شکسته: به آرامی سیم شل شده را به بهترین شکل ممکن به محل خود برگردانید، از انتهای پاک کن یک مداد یا پشت قاشق استفاده کنید. سیم را قطع نکنید. اگر قادر به حرکت آن نیستید، موم ارتودنسی روی سیم قرار دهید تا به مطب مراجعه کنید.
 • براکت شل شده: تا قرار ملاقات خود موم ارتودنسی بر روی براکت قرار دهید تا آن را در محل نگه دارد. اگر افتاد، آن را نگه داشته، و در مراجعه خود به همراه بیاورید.

هنگام ورزش اگر بریس دارید، از یک گارد دهان استفاده کنید. اگر دهانتان آسیب دید، از سالم بودن بریس‌ها اطمینان حاصل کنید. محافظ دهان می‌تواند به صورت سفارشی برای شما تهیه شود، که استفاده از آن را برایتان کاملا راحت می‌کند.

مراقبت‌های دهانی

هنگامی که براکت‌های فلزی را دهان خود قر ار می‌دهید، لازم است مراقبت‌های ویژه‌ای برای حفظ سلامتی دهان خود داشته باشید. از غذاهایی که می‌خورید تا عادت‌های مسواک زدن، نکات کلیدی برای مراقبت از براکت فلزی است که باید را در ذهن خود داشته باشد. شما باید مراقبت معمول روزانه از دهان خود که شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است را داشته باشید و چندین مرحله به آن نیز اضافه کنید.

 • هنگام مسواک زدن بریس‌هایتان بیشتر مراقب باشید. تمام زوایای اطراف براکت‌ها را آرام و کامل تمیز کنید. یک مسواک مخصوص، به طور خاص برای تمیز کردن بین بریس‌ها و در پاک کردن آن‌ها از مواد غذایی مفید است.
 • بعد از مسواک زدن بریس‌های خود را بازبینی کنید تا اطمینان حاصل شود که هیچ چیز باقی نمانده است.
 • تا می‌توانید فلوراید استفاده کنید (خمیر دندان فلوراید و آب شیر فلوراید شده). هنگام استفاده از بریس، دندان‌هایتان بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار می‌گیرند. متخصص ارتودنسی شما ممکن است دهانشویه فلوراید برای استفاده به شما بدهد.
 • هنگامی که بریس دارید، مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. یک مسواک با خود به مدرسه یا محل کار بیاورید تا بعد از وعده‌های غذایی بیرون از خانه استفاده کنید. شما بیشتر از قبل نیاز به تعویض مسواک خود به خاطر فلز روی بریس‌ها خواهید داشت.
 • در حالی که از براکت‌های فلزی استفاده می‌کنید، ولی همچنان می‌توانید دندان‌های خود را نخ دندان بکشید. از نیروی بیش از حد در اطراف آرچ وایر استفاده نکنید. ته نخ دندان باید از فضای بین قسمت بالای دندان (نزدیک به لثه) و آرچ وایر به بالا کشیده شود، سپس بین دو دندان حرکت کند. یک نخ دندان قابل استفاده مجدد می‌تواند کار را برای شما راحت‌تر نماید. متخصص ارتودنسی‌تان به شما در صورت وجود هر گونه سوال در مورد بهداشت دهان و دندانتان در مورد بریس کمک خواهد کرد.

هزینه

فاکتورهای مختلفی در هزینه درمان ارتودنسی مانند نوع بریس استفاده شده و مدت درمان تاثیر دارد. بریس‌ فلزی کم هزینه‌ترین بریس‌ها هستند که در درمان ارتودنسی استفاده می‌شوند.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu