ارتودنسی در دوران بارداری و شیردهی


orthobardari

در دوران بارداری، بدن شما تغییرات زیادی را تجربه می‌کند و در این دوران مراقبت از خودتان برای حفظ سلامت نوزاد بسیار حائز اهمیت است که شامل مراقبت از سلامت احساسی، روحی و جسمی شما میباشد. به عنوان بخشی از این مراقب‌ها، بسیاری از زنان معتقدند که در هنگام بارداری نباید تحت هیچگونه تغییری از جمله گذاشتن بریس برای صاف کردن دندان‌ها قرار گیرند. با این حال، تنها به این دلیل که شما باردار هستید لزوما به این معنی نیست که نمی‌توانید روی دندان‌هایتان بریس بگذارید.

اگر ظرف چند ماه آینده مادر می‌شوید، پس سلامت دندان‌ها و لثه‌ها در دوران بارداری خود را نادیده نگیرید. بارداری باعث تغییرات زیادی در سطوح هورمون شما که منجر به ترشح بزاق بیش از حد، بوی بد دهان و سست شدن دندان‌ها می‌شود. با این حال، شما می‌توانید درمان فعلی ارتودنسی خود را ادامه دهید و یا درمان جدید ارتودنسی را در حین بارداری شروع کنید. برای آگاهی بیشتر درباره درمان ارتودنسی در دوران بارداری و شیردهی و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های 02122799264 و 02122799232  تماس حاصل فرمایید.

مطلع بودن متخصص ارتودنسی از باردار بودن شما

متخصص ارتودنسی قبل از انجام هر گونه درمانی باید از اینکه باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید مطلع شود. در بعضی موارد، زن باردار وزن زیادی به دست می‌آورد، و اندازه صورت یا دهان او تغییر می‌کند. هنگامی که چنین اتفاقی رخ می‌دهد، متخصص ارتودنسی می‌تواند یک قالب جدید از دهان و دندان شما بگیرد. سپس برای اینکه از درست کار کردن دستگاه مطمئن شود، آن را طبق اندازه‌ی اینویزالاین تراز کننده تنظیم می‌کند. بطور جایگزین ممکن است به تعداد دفعات بیشتری نیاز به مراجعه به متخصص ارتودنسی باشد تا با تغییر وزن بدن سیم‌های بریس‌های فلزی یا بریس‌های لینگوال تنظیم شوند.

بارداری و اشعه ایکس

اصلی‌ترین مشکلی که باید هنگام استفاده از بریس‌ها در حین بارداری در نظر گرفت، رادیولوژی است که باید پیش از درمان انجام شود. متخصص ارتودنسی باید از رادیوگرافی دهان و دندان استفاده کند تا مشخص شود که آیا مشکلات پنهانی مانند دندان‌های نهفته که باید قبل از حرکت توسط بریس‌ها اصلاح شوند وجود دارد یا خیر. اگر قبل از شروع بارداری رادیوگرافی از دندان‌ها انجام داده باشید، می‌توانید بدون نگرانی درمان ارتودنسی را آغاز کنید. اگر نه، شما باید چندین چیز را در نظر بگیرید.

برخی مطالعات نشان می‌دهد که اشعه ایکس می‌تواند برای نوزادان متولد نشده خطرناک باشد. با این حال، این مطالعات همچنین نشان می‌دهند که این موضوع تنها زمانی صحت دارد که اشعه ایکس به طور مستقیم به سمت نوزاد نشانه گرفته شود. کلینیک‌های ارتودنسی دارای وسایل محافظتی هستند که بر روی ناحیه‌ی شکم زن باردار قرار گرفته و از قرار گرفتن این ناحیه در معرض پرتوها جلوگیری می‌کنند. در این شرایط، تصمیم بر عهده‌ی شما است که تصمیم بگیرید که با انجام رادیوگرافی در حین بارداری مشکلی ندارید.

ملاحظاتی در مورد بریس‌های معمول

  • لثه‌های تورم: در دوران بارداری تورم لثه در زنان باردار شایع است. هنگام گذاشتن بریس‌ها، ممکن است ناراحتی در افراد باردار بیشتر از افراد معمولی باشد. در حالی که این موضوع نباید مشکلی با بازدید منظم ارتودنسی شما باشد، هنوز هم چیزی است که باید در نظر گرفته شود زیرا مصرف داروهای مسکن در حین بارداری توصیه نمی‌شود.
  • تغییرات در هورمون‌ها: تغییرات در سطوح هورمون باعث می‌شود که دندان‌ها سست‌تر از حد معمول باشند و دندان‌های شما بیشتر از حد معمول حرکت کنند. در صورتی که به یک متخصص ارتودنسی مجرب که بتواند نوع مناسب بریس را با توجه به نیازهای شما تعیین کند مراجعه نکنید، احتمال دارد که بر روی درمان تاثیر بگذارد.
  • مشکل در خوردن: هنگامی که باردار هستید، ممکن است غذا خوردن برای شما دشوار باشد. غذاهایی که زمانی به آنها علاقه داشته‌اید ممکن است باعث ناخوشی شما شوند و پرهیز از آنها در چند ماه اول می‌تواند دشوار باشد. احتمال دارد که بریس‌ها به این مشکل اضافه کنند. با متخصص ارتودنسی در رابطه با غذاهایی که می‌توانید بخورید یا آن دسته غذاهایی که نمی‌توانید بخورید صحبت کنید.

اینویزیلاین و بارداری

بریس‌های معمول تنها گزینه‌ی شما هنگام در نظر گرفتن درمان ارتودنسی در حین بارداری نمی‌باشند. گزینه‌ی دیگر اینویزالاین است. به عنوان یک جایگزین برای بریس فلزی، اینویزیلاین نرم و تقریبا نامرئی است. ارتودنسی نامرئی با جابه‌جایی ملایم دندان‌ها از طریق یک سیستم ردیف کننده‌ی ابداعی عمل می‌کند. هر دو هفته یک بار از یک تری ردیف کننده‌ی متفاوت استفاده می‌شود که باعث مرتب شدن بیشتر دندان‌ها می‌گردد. در حالی که هزینه‌ی اینویزیلاین نسبت به بریس معمولی بیشتر است اما برای زنانی که می‌خواهند جایگزینی ساده‌تر داشته باشند گزینه‌ای عالی است.

ملاحظات ارتودنسی نامرئی

سیستم ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی بطور کلی به عنوان یک سیستم اصلاحی آسان‌تر نسبت به بریس‌های معمول در نظر گرفته می‌شود. با این حال، قبل از انتخاب اینویزیلاین، هنوز باید چند مورد را در نظر گرفت. به عنوان مثال می‌توان به بیماری صبحگاهی بارداری یا ویار اشاره کرد. در طی چند ماه اول، بیماری صبحگاهی یا ویار در زنان باردار شایع است. از آنجا که استفراغ در این زمان رایج است، توصیه می‌شود که زنان باردار تا زمانی که دوره بیماری صبحگاهی یا ویار تمام نشده است از اینویزیلاین استفاده نکنند. به این دلیل که اسید معده‌ی موجود در استفراغ به پلاک‌های نامرئی آسیب می‌رساند.

همچنین اینویزیلاین از پلاستیک محکم و بادوام ساخته شده است. این امر باعث افزایش این نگرانی که پلاک‌ها حاوی بی‌فنیل A هستند، می‌شود. از آنجایی که مطالعات نشان می‌دهد بی فنیل -A ممکن است برای کودکان، نوزادان و جنین‌ها مضر باشد، این نگرانی به جاست با توجه به این گفته، هنگام استفاده از نوع نامرئی جایی برای نگرانی وجود ندارد زیرا پلاک‌ها عاری از بی‌فنیل A هستند.

اگر دچار ورم لثه هستید ممکن است متخصص ارتودنسی از شما بخواهد قبل از شروع استفاده از اینویزیلاین منتظر بمانید تا ورم لثه درمان شود. یک دلیل برای ایجاد ورم لثه این است که بارداری به طور طبیعی بر تعادل هورمون‌های بدن تاثیر می‌گذارد که ممکن است منجر به بدتر شدن ورم لثه شود. از متخصص ارتودنسی خود بخواهید که شما را برای هر گونه نشانه یا علامتی حاکی از ورم لثه معاینه کند.

روش دیگر برای انجام ارتودنسی در بارداری ، استفاده از ارتودنسی دیمون است.

آیا درمان ارتودنسی نیاز به دارو دارد؟

بسیاری از انواع داروها برای استفاده در طول بارداری خطرناک هستند که باید در برخی بیماران در نظر گرفته شود. نصب یا اصلاح دستگاه‌های ارتودنسی بطور کلی نیاز به بی‌حسی یا داروهای دیگری ندارد بنابراین در طول بارداری و شیردهی کاملاً بی‌خطر است. ممکن است متخصص ارتودنسی قبل از شروع درمان در برخی از موارد کشیدن دندان را توصیه کند، که معمولا نیاز به نوعی از بیهوشی و مسکن دارد.

آیا ویار در بارداری بر دندان‌ها اثر می‌گذارند؟

در حالی که اکثر غذاهای بی‌خطر برای زنان باردار برای استفاده با بریس نیز بی خطر هستند، اما از مصرف برخی غذاها باید به طور کامل اجتناب کرد.

  • آبنبات‌های چسبنده و سفت
  • چیپس
  • کوکی‌های سفت
  • پرتزل‌ها
  • آجیل
  • ذرت بو داده

میوه‌هایی که برای خوردن نیاز به گاز زدن با دندان‌های جلویی دارند، مانند سبزیجات خام، میوه، نان سفت و گوشت باید قبل از خوردن به قطعات کوچک بریده شوند.

لزوم رعایت بهداشت دهان و دندان‌ مادر حین ارتودنسی

رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها در این شرایط با حضور ابزار ارتودنسی بر روی دندان‌ها اهمیت بسیار بیشتری خواهد داشت زیرا با توجه به تغییرات هورمونی احتمال بروز التهاب لثه و مشکلات دیگر دهانی و دندانی بالا رفته و از طرفی حضور وسایل ارتودنسی زمینه را برای تجمع پلاک میکروبی و تشدید مشکلات مذکور فراهم می‌نماید که در صورت عدم رعایت بهداشت به اندازه کافی، می‌تواند منجر به بروز خسارات جبران ناپذیری در دندان‌ها و بافت‌های پریودنتال گردد.

بهترین زمان برای صاف کردن دندان‌ها در دوران بارداری چه وقتی است؟

اکثر زنان باردار که تحت درمان ارتودنسی در دوران بارداری قرار می‌گیرند، دچار هیچگونه مشکلی نمی‌شوند. از آنجایی که ارتودنسی نامرئی یا سایر دستگاه‌های نامرئی نیاز به عادت کردن دارند، اغلب بهتر است که درمان را قبل از شروع بارداری آغاز کرد تا دهان زمانی کافی برای عادت کردن به آن را داشته باشد. که این امر کمک می‌کند تا از خطر بالقوه اشعه ایکس جلوگیری شود و همچنین احتمال ناراحتی را کاهش می‌دهد. اگر امکان پذیر نباشد، برخی از زنان در سه ماه‌ی دوم که علائم تهوع بارداری برطرف شده است، آسان‌تر با آن کنار می‌آیند.

یک خانم باردار تا زمانی که امکان مراجعه برای وقت‌های تعیین شده را دارد می‌تواند درمان خود را ادامه دهد. البته در ماه‌های آخر بهتر است در مورد موقعیت نشستن بر روی صندلی دندانپزشکی با پزشک و یا دستیاران هماهنگی لازم را داشته باشد.

ارتودنسی و شیردهی

درمان‌های ارتودنسی هیچ تداخلی با دوران شیردهی نداشته و بیمار تحت درمان می‌تواند بدون هیچ نگرانی به تغذیه فرزند خود بپردازد زیرا به طور معمول در درمان ارتودنسی هیچگونه مداخله سیستمیک مانند تجویز دارو که بر روی کمیت یا کیفیت شیر مادر تاثیر منفی داشته باشد صورت نمی‌گیرد.

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu