ارتودنسی فوری چیست:مزایا و معایب - دکتر داود عبدالهی


ارتودنسی فوری چیست:مزایا و معایب


speed

شکی نیست که تمام متخصصین ارتودنسی به دنبال تسریع درمان ارتودنسی هستند، چرا که طول درمان کوتاه‌تر به نفع بیماران و متخصصین ارتودنسی است. هیچ روش ارتودنسی مانند استفاده از بریس یا نگهدارنده در کمتر از چند ماه تکمیل نخواهد شد، اما طی پنج سال گذشته روش‌های متعددی مانند کورتیکوتومی و ارتعاش برای سرعت بخشیدن به درمان توسط برخی از متخصصین ارتودنسی استفاده شده است. روشی به نام ارتودنسی فوری نیز وجود دارد که لبخند شما را غالبا طی یک تا سه جلسه زیبا و درخشان خواهد کرد اما این روش کجی دندان‌ها یا هرگونه عدم جفت شدگی دندان‌ها را اصلاح نمی‌کند. این فرآیند تنها یک روش زیبایی است و برای برخی از بیمارانی که نمی‌توانند از بریس یا دیگر روش‌های قابل مشاهده و تجهیزات طولانی مدت ارتودنسی استفاده کنند ، مورد استفاده قرار می‌گیرد که البته خیلی روش مناسبی نیست زیرا دندانها تراش خورده و بافت طبیعی خود را از دست میدهند.

ارتودنسی فوری به سرعت لبخند شما را زیباتر کرده و بهبود می‌بخشد و می‌تواند به شما کمک کند که از سال‌ها درمان با بریس یا دیگر دستگاه‌های ارتودنسی قابل مشاهده اجتناب نمایید. این روش مجموعه‌ای از فرآیندها است که از ونیرهای پرسلینی و روکش‌های دندان برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها یا اصلاح روی هم‌افتادگی مختصر دندان‌ها استفاده می‌کند. قبل از اقدام به انجام ارتودنسی فوری، به متخصص ارتودنسی مراجعه و معاینات ویژه فک را انجام دهید، همچنین با یک متخصص مشورت کنید و توصیه‌های لازم را در نظر بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر هم چنین رزرو نوبت در کلینیک با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

ارتودنسی فوری چیست؟

speed1

ارتودنسی سریع یا فوری برای اصلاح همپوشانی دندان‌ها و بهبود ظاهر و زیبایی لبخندتان استفاده می‌شود. زمانی که بیمار به دنبال یک گزینه سریع‌تر با توانایی بهبود رنگ و شکل دندان‌ها باشد، این درمان جایگزین ارتودنسی معمول است.

مزایا

مزیت این روش این است که بیماران نتایج فوری دریافت می‌کنند و همچنین این روش برای مدت طولانی طراحی شده است.

مزایای دیگر عبارتند از:

 • ظاهر واقعی
 • قابلیت تطبیق رنگ
 • مقاومت در برابر لکه‌ها

متقاضیان

speed2

بهترین متقاضیان ارتودنسی فوری، بیمارانی هستند که زمان کافی برای استفاده از بریس یا سایر روش‌های ارتودنسی را ندارند. همچنین این روش برای برخی از افرادی که نمی‌خواهند با استفاده از هر گونه بریس در معرض توجهات قرار گیرند، مناسب است.

ارتودنسی فوری گزینه بسیار مناسبی برای رفع مشکلات دندانپزشکی زیر است:

 • دندان‌های شکسته
 • دندان‌های ترک خورده
 • دندان‌های لکه‌دار و بد رنگ
 • مشکلات فاصله بین دندان‌ها
 • دندان‌های کج و ناهموار به شرطی که همراه موارد بالا باشد

انواع ارتودنسی فوری

در روش ارتودنسی فوری سه تکنیک رایج استفاده می‌شود از جمله:

 • ونیر پرسلینی
 • روکش پرسلینی و زیرکونیا
 • باندینگ دندان

ونیرهای پرسلینی

ونیرهای پرسلینی لایه‌های نازک ساخته شده از سرامیک مخصوص دندان هستند. این لایه‌های نازک درست روی قسمت‌های جلویی دندان قرار می‌گیرد و ظاهر بسیار زیبایی را در این فرآیند ایجاد می‌کنند. متخصص از آنها برای رفع انواع مختلف مشکلات زیبایی دندان و نتایج عالی اصلاح طرح لبخند استفاده می‌کند.

روش

در طی این روش برای قرار دادن ونیر پرسلینی، مقدار کمی از ساختار دندان باید برداشته شود تا ونیر بتواند با آن تطبیق داده شود. پس از آماده شدن، مدلی از شکل دندان گرفته می‌شود تا ونیر پرسلینی نهایی بتواند به صورت سفارشی برای دندان ساخته شود. دندانپزشک شما قبل از چسباندن آن، باید از اندازه مناسب ونیر پرسلینی اطمینان حاصل کند.

مراقبت‌های بعدی مناسب

بهترین قسمت درمان با ونیرهای پرسلینی این است که مراقبت‌های بعدی آن به طور کلی آسان هستند. بیماران تنها باید به طور مداوم مسواک بزنند، نخ دندان بکشند و به صورت منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنند. همچنین به بیماران توصیه می‌شود از هر چیزی که موجب تغییر رنگ دندان می‌شود اجتناب کنند. اگرچه ونیرهای پرسلینی به خودی خود مقاوم به لکه هستند، ساختار دندان اطراف آن‌ها می‌تواند تغییر رنگ دهد.

روکش دندانی زیرکونیا

 speed3

برای درمان دندان‌های بسیار تغییر رنگ یافته با روکش، دندانپزشکان روکش‌های زیرکونیا را انتخاب می‌کنند. هنگامی که روکش‌های زیرکونیا برای دندان‌های جلویی استفاده می‌شود، می‌توانند با پرسلین‌های شفاف‌تر لایه‌بندی شوند تا بهتر خم شوند و ظاهر بسیار طبیعی داشته باشند. در انتهای دهان، زیرکونیا برای حفظ حداکثر قدرت خود، لایه‌ای نخواهد شد. روکش دندانی زیرکونیا برای فضای کم دهان، بیماران دچار دندان قروچه و یا نیروی فک زیاد یا برای پل‌های دندانی جایگزین دندان‌های از دست رفته، بهترین گزینه می‌باشد.

روکش زیرکونیا چگونه قرار می‌گیرد؟

آماده سازی (مرحله اول):

 • دندان‌ها برای روکش اندازه‌گیری و ارزیابی می‌شوند.
 • تمیز کردن دندان قبل از تغییر شکل
 • یک قالب با خمیر دندانی ساخته می‌شود که از شما خواسته می‌شود آن را گاز بزنید. این کار به عنوان راهنمایی برای تولید روکش جدید خود در آزمایشگاه دندانپزشکی استفاده می‌شود.

قرار دادن روکش (مرحله دوم):

 • صاف کردن دندان‌ها با یک اسید دندانی مخصوص که سطح را خراشیده و پیوند بین روکش و دندان را افزایش می‌دهد.
 • سپس روکش بر روی دندان شما قرار می‌گیرد.

باندینگ

speed4

باندینگ دندان فرآیند استفاده از یک ماده رزین مطابق با رنگ طبیعی دندان‌ها است تا لبخند شما را بازسازی کند. باندینگ در دسترس بیماران است تا بتوانند قدرت را به دندان‌های آسیب دیده بازگردانند و فرآیندهای مختلف زیبایی را فراهم کند. هنگامی که دندان می‌شکند، پوسیده می‌شود یا به صورت غیر قابل بازگشتی لکه‌دار می‌شوند، رزین کامپوزیتی اغلب نتایج زیبایی قابل توجهی را به ارمغان می‌آورد. طول عمر باندینگ دندان برای هر فرد متفاوت است و طول عمر اقدامات زیبایی دندان‌تان بستگی به عادت‌های مربوط به دهان و دندان و مکان قرارگیری مواد در دهان شما دارد. پرکننده‌های کامپوزیتی متوسط عمر پنج سال دارند. بسیاری از بیماران طول عمر کوتاه‌تر پر کننده‌های کامپوزیتی را نقص نمی‌دانند و قیمت آن را برای داشتن یک لبخند سفید و سالم ناچیز بیان می‌کنند.

باندینگ چگونه روی دندان قرار می‌گیرد؟

 • دندان‌ها با ساییدن سطح‌شان آماده می‌شوند.
 • باندینگ اعمال می‌شود و به شکل و اندازه مورد نیاز قالب گیری می‌شود.
 • سپس توسط اشعه uv محکم می‌شود.

به این ترتیب، فاصله ها پر می‌شوند، شکستگی‌ها و ترک‌ها اصلاح می‌شوند و شکل ناهموار دندان‌ها نیز تصحیح می‌شود.

ارتودنسی فوری شاید برای برخی افراد معایبی و یا عوارضی داشته باشد که گاهی بر مزایای آن پیشی می‌گیرد در نتیجه اکثر بیماران استفاده از ارتودنسی معمولی با بریس‌ها را ترجیح می‌دهند. به طور خلاصه می‌توان گفت که ارتودنسی فوری مانند ارتودنسی معمولی دوام ندارد و بعد از مدتی نیازمند مراجعه چند باره  به متخصصین مربوطه و ترمیم است. علاوه براین، شاید مشکل نامرتبی دندان‌ها بر اثر مشکلات فکی و رویشی دندان‌ها باشد که در این صورت روش‌های غیر ارتودنسی که در ارتودنسی فوری به کار برده می‌شوند شاید جوابگوی این مشکلات نباشد.

هزینه

speed5

قیمت می‌تواند بسته به نوع ارتودنسی فوری که استفاده می‌کنید متفاوت باشد. باندینگ‌های دندانی در میان سایر روش‌ها کمترین قیمت را دارند، و روکش‌های زیرکونیا گران‌ترین نوع ارتودنسی فوری هستند. شما می‌توانید با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید تا متوجه شوید که کدام روش ارتودنسی فوری ارزان‌تر و همچنین برای شما مناسب است.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu