ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی:مزایا،روش و هزینه


Lingual

ارتودنسی لینگوال یا زبانی مانند ارتودنسی معمولی است، با این تفاوت که متخصص ارتودنسی بریس را نه جلوی دندان‌ها که پشت آنها قرار می‌دهد. بنابراین مزیت اصلی ارتودنسی زبانی جلب توجه نکردن سیم‌کشی دندان‌ها است و به همین دلیل گزینه‌ای مناسب برای بیماران بزرگسالی است که نمی‌خواهند اطرافیان متوجه تحت درمان بودن‌شان بشوند. بریس لینگوال به طور سفارشی و مطابق با ساختار دهان هر بیمار تهیه می‌شود. بریس لینگوال غالباً به دلیل مشخص نبودن آن بریس مخفی نیز نامیده می‌شود.

اگر می‌خواهید دندان‌هایتان را ردیف و مرتب کنید، اما نمی‌خواهید توجه دیگران را جلب کنید و در عین حال متخصص استفاده از پلاک‌های شفاف را نیز توصیه نمی‌کند، ما ارتودنسی لینگوال را به شما توصیه می‌کنیم. در این روش وسایلی که برای مرتب کردن دندان‌ها به کار برده می‌شود، یعنی تمام براکت‌ها، سیم‌ها و کش‌ها، روی پشت دندان در سمت زبان قرار می‌گیرد و برخلاف ارتودنسی معمولی روی جلوی دندان‌ها مشاهده نمی‌شود. ابتدا متخصص وضعیت دهان و دندان‌ها را در جلسه مشاوره معاینه می‌کند، از دندان‌ها عکس و قالب می‌گیرد و اقدامات لازم را برای تعیین مشکل و پیشنهاد یک طرح درمانی مناسب انجام می‌دهد. برای کسب آگاهی بیشتر در مورد بریس‌های لینگوال و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

مزایا و معایب

مزیت اصلی ارتودنسی لینگوال پنهان ماندن آن از نظر دیگران است. بریس پشت دندانی فقط پس از یک معاینه دقیق و نزدیک تشخیص داده می‌شود. بنابراین مزیت شاخص ارتودنسی لینگوال مخفی بودن آن است. به علاوه چون بریس زبانی به طور سفارشی برای هر بیمار تهیه می‌شود، راحتی بیمار در طول درمان تضمین می‌گردد و متخصص می‌تواند با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های رایانه‌ای بریس مناسب را آماده کند تا نتیجه مطلوب به دست آید.

اما نقطه ضعف اصلی ارتودنسی لینگوال گران‌تر بودن آن نسبت به ارتودنسی معمولی است، به علاوه فقط برخی متخصصین ارتودنسی از مهارت و دانش لازم برای جایگذاری آن برخوردار هستند. از آنجایی که ارتودنتیست باید در زمینه قرار دادن بریس زبانی روی پشت دندان‌ها آموزش دیده باشد، ممکن است به سادگی نتوانید متخصصی را با این مشخصات در منطقه خود پیدا کنید. همچنین قرار دادن بریس زبانی پشت دندان‌ها قدری زمان‌بر است و چون بریس مخفی معمولاً بسیار کوچک‌تر از بریس معمولی است، تنظیم آن دشوارتر و ناراحت کننده‌تر است.

ارتودنسی لینگوال برای چه افرادی مناسب است؟

ارتودنسی زبانی باعث آسودگی خاطر بیمارانی می‌شود که نگران نظرات دیگران درباره سیم‌کشی دندان‌ها هستند. بسیاری از بزرگسالان، به ویژه بیماران مسن‌تر، تمایلی به استفاده از ارتودنسی فلزی ندارند، و نمی‌خواهند مدت‌ها با دندان‌هایی سیم‌کشی شده لبخند بزنند. در مجموع ارتودنسی مخفی بهترین راه برای مرتب کردن دندان‌های افراد زیر است:

 • بزرگسالان
 • افرادی که نمی‌خواهند سطوح پیشین دندان‌هایشان آسیب ببیند.
 • نوازندگانی که سازهای بادی می‌نوازند.
 • بزرگسالان و نوجوانانی که به ورزش‌های تماسی پربرخورد علاقه دارند.

اگر تاج دندان‌ها بیش از حد کوتاه باشد، ارتودنسی لینگوال برای مرتب کردن دندان‌ها توصیه نمی‌شود.

بریس لینگوال چگونه دندان‌ها را مرتب می‌کند؟

Lingual1

براکت‌های زبانی پشت دندان‌ها چسبانده می‌شود و از جلو دیده نمی‌شود. عملکرد بریس لینگوال نیز مشابه بریس فلزی معمولی است و دندان‌ها را با همان ساز و کار و در بازه زمانی یکسان ردیف و مرتب می‌کند. برای ساخت سفارشی بریس لازم است که ابتدا از دندان‌ها قالب گرفته شود. متخصص لابراتوار با توجه به مدل تهیه شده و با استفاده از تکنولوژی رایانه‌ای براکت‌های فلزی را برای چسباندن پشت هر دندان تهیه می‌کند.

پس از آن که بریس از لابراتوار فرستاده شد، متخصص ارتودنسی تک تک براکت‌ها را با در نظر گرفتن شکل و فرم خاص هر دندان پشت آن می‌چسباند و سپس سیم را از میان آنها رد می‌کند و به این ترتیب درمان آغاز می‌شود.

بیمار باید به طور مرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه کند تا متخصص بر روند پیشرفت درمان نظارت داشته باشد و از سلامت دهان و دندان‌ها مطمئن شود. دندان‌ها پس از اتمام درمان ردیف و مرتب می‌شود و لبخندی رویایی بر لبان‌ بیمار نقش می‌بندد.

مراقبت از بریس لینگوال

با توجه به این که بریس لینگوال پشت دندان‌ها قرار می‌گیرد و دیده نمی‌شود، به مراقبت خاصی نیاز دارد. رعایت توصیه‌های زیر در دوران ارتودنسی لینگوال ضروری است:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان: بیمار باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کند تا دچار پوسیدگی دندان و بیماری لثه نشود. بیمار باید تمام دندان‌ها را دو بار در روز، هر بار به مدت حداقل 5 تا 10 دقیقه مسواک بزند. خط لثه باید با مسواک نرم و دارای پرزهای گرد تمیز شود. متخصص از بیمار می‌خواهد که با مسواک بین دندانی فاصله بین بریس و دندان‌ها را نیز تمیز کند. همچنین می‌توان از دستگاه آب‌پاش مخصوص نیز استفاده کرد. استفاده از نخ دندان پس از هر وعده غذایی یا حداقل یک بار در روز نیز نباید فراموش شود.
 • محافظت از بافت‌های نرم: چنانچه بریس زبان  را تحریک کند، ناحیه تحریک کننده با موم (وکس) مخصوص ارتودنسی پوشانده می‌شود. موم پشت دندان‌ها، به ویژه در ناحیه‌های ایجاد حساسیت زده می‌شود.
 • ویزیت‌های منظم: علاوه بر ویزیت‌های ماهانه یا هفتگی که در دوران ارتودنسی برای بیماران جوان، نوجوان و کودک در نظر گرفته می‌شود، بیمار باید هر شش ماه یک بار برای جرم‌گیری، معاینه دندان‌ها و پیشگیری از مشکلات دندانی به دندانپزشک مراجعه کند.
 • تغذیه مناسب: خوراکی‌های سفت و چسبناک، مانند میوه و سبزیجات خامی چون هویج و سیب در دوران ارتودنسی ممنوع است، چون این غذاها بین براکت‌ها گیر می‌کند.

طول مدت درمان

مدت زمان ارتودنسی زبانی از یک تا سه سال متغیر است. متخصص بریس را پس از صاف و ردیف شدن دندان‌ها برمی‌دارد، سپس پلاک نگهدارنده (ریتینر) ثابت یا متحرکی در اختیار بیمار قرار داده می‌شود. استفاده از پلاک نگهدارنده برای حفظ نتیجه به دست آمده ضروری است. معمولاً لازم است که بیمار شش ماه پس از پایان درمان از پلاک نگهدارنده استفاده کند.

آیا فقط یک نوع بریس‌ لینگوال وجود دارد؟

در حال حاضر چهار نوع بریس زبانی وجود دارد. عملکرد هر چهار نوع بریس یکسان است و فقط از نظر شیوه طراحی و شیوه اتصال به دندان‌ها با هم تفاوت دارند. متخصص ارتودنسی بهترین نوع بریس زبانی را توصیه می‌کند.

هزینه

هزینه دقیق ارتودنسی پشت دندانی به نوع و پیچیدگی مشکل بستگی دارد. ارتودنسی لینگوال به دلایل زیر گران‌تر از بقیه بریس‌ها است:

 • تهیه بریس زبانی یک کار آزمایشگاهی گسترده است و جایگذاری آن به مهارت بالای متخصص ارتودنسی نیاز دارد.
 • جلسات تنظیم بریس طولانی‌تر است و کار بیشتری می‌برد.
 • چون ارتودنسی لینگوال باید به صورت سفارشی برای هر بیمار تهیه شود، طبعاً هزینه بالاتری خواهد داشت.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu