ارتودنسی و سیم کشی دندان در کودکان: مزایا و هزینه


child

برخی از مشکلات ارتودنسی ساده‌تر قابل اصلاح هستند و می‌توانند با تشخیص و درمان در سنین پایین از مشکلات جدی‌تر جلوگیری کنند. اگر در مشاوره ارتودنسی اولیه کودکتان تشخیص داده شود که درمان ارتودنسی ضروری است، مرحله اول باید بلافاصله شروع شود؛ در حالی که فرزند شما هنوز بسیاری از دندان‌های شیری خود را دارد. مداخلات زودهنگام ارتودنسی، که به درمان “فاز یک” نیز شناخته می‌شوند، برای کمک به اصلاح ناهنجاری‌های موجود و هدایت رشد آینده دندان‌ها طراحی شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که لبخند کودک شما با سلامت کامل و برای باقی ماندن تا آخر عمر طراحی شده است.

مشاوره ارتودنسی برای کودکان در سن 6 یا 7 سال توصیه می‌شود. در این سن، دندان‌ها هنوز در حال بیرون آمدن هستند و فک هنوز در حال رشد است. این به این معنی است که شرایط خاصی مانند نامرتبی و شلوغی دندان‌ها ممکن است ساده‌تر قابل بررسی باشد. مشاوره معمولا نیازی به صرف مدت زیادی برای شما یا فرزند شما ندارد و عمدتا شامل معاینه دهان توسط متخصص ارتودنسی و به دنبال آن یک مشاوره و صحبت در مورد مشاهدات و هر گونه توصیه‌های درمانی می‌باشد. برای آگاهی بیشتر درباره ارتودنسی و سیم کشی دندان در کودکان و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

چه دلایلی باعث کجی دندان‌ها در کودکان می‌شود؟

اغلب بی‌نظمی‌های دندان در کودکان ژنتیکی هستند و یا در نتیجه مشکلات رشدی رخ می‌دهند. به طور عکس، برخی نامنظمی‌ها در اثر عادت‌ها و رفتارهای خاصی به وجود می‌آیند یا به طور قابل توجهی تشدید می‌شوند مانند:

 • تنفس از دهان
 • مکیدن انگشت اشاره یا شست
 • استفاده طولانی مدت از پستانک
 • بهداشت دهان و دندان ضعیف
 • تغذیه نامناسب

ارتودنسی کودکان چیست؟

child1

در سن هفت سالگی، دهان کودک شما دارای ساختار و رشد کافی است تا متخصص ارتودنسی بتواند چگونگی رشد را زمانی که دندان‌های دائمی شروع به بیرون آمدن می‌کنند، تعیین کند. شما می‌توانید با متخصص ارتودنسی کودکتان که در شناسایی مشکلات نیش در سنین پایین مهارت دارد، یک مشاوره ارتودنسی اولیه داشته باشید.

مزایای درمان مرحله اول و مداخله زودهنگام

متخصص ارتودنسی کودکان و درمان‌های مداخله‌ای فاز یک مرحله اول به طور ویژه برای نیازهای رشد و نمو کودک شما طراحی شده است. برخی از مزایای درمان عبارتند از:

برطرف کردن و اصلاح مواردی که می‌تواند باعث مشکلات رشد دندان‌های دائمی کودک شما می‌شود، مانند مکیدن انگشت شست و یا هل دادن زبان

 • بهبود عادات مراقبتی بهداشت دهان و دندان کودک شما
 • هدایت دندان‌های دائمی به موقعیت مطلوب‌تر
 • کاهش آسیب احتمالی به دندان‌هایی که ممکن است جلوتر باشند.
 • کاهش یا حتی جلوگیری از درمان‌های ارتودنسی یا دندانپزشکی آینده و تهاجمی‌تر
 • افزایش اعتماد به نفس فرزندتان

درمان اوربایت، آندربایت، کراس بایت و … نیز از کاربردهای ارتودنسی دندان کودکان است.

از کجا بدانم فرزندم به درمان مرحله اول یا مداخله ارتودنسی زودهنگام نیاز دارد؟

دندانپزشک کودک شما برای شناسایی ناهنجاری‌های دندان در سنین کودکی آموزش دیده است و ممکن است کودک را برای یک مشاوره اولیه، به یک متخصص ارتودنسی خانوادگی معرفی کند. سن 7  سالگی معمولا رایج‌ترین زمان برای اولین مشاوره ارتودنسی است.

همواره توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده مشکلات زیر، یک مشاوره تکمیلی با متخصص ارتودنسی داشته باشید:

 • خارج شدن دندان از محل خود
 • دشواری در جویدن یا گاز زدن، گاز زدن داخل لب و دهان
 • عادات مکیدن انگشت اشاره، شست یا زبان زدن پس از سن 7 سالگی
 • شلوغی و نامرتبی یا فاصله بین دندان‌ها

چه مراحلی در درمان ارتودنسی مرحله اول وجود دارد و چقدر طول می‌کشد؟

طول و مراحل مداخلات درمان فاز اول بستگی به نیازهای خاص فرزند شما و همچنین سن و مرحله رشد دندان دارد. متخصص ارتودنسی فرزند شما ممکن است مراحل و  شرایطی را برای نشان دادن پیشرفت و بهبودی فراهم کند. این موارد ممکن است شامل تصویر رادیوگرافی، عکس یا مدل‌های مطالعه‌ای (قالب‌گیری از دندان‌ها) باشد. گزینه‌های درمان ممکن است شامل لوازم ثابت یا متحرک مانند نگهدارنده فضا و همچنین مداخلات خانگی در صورت نیاز برای کمک به بهبود سلامتی دهان و یا رفع عاداتی مانند مکیدن شست باشد.

درمان مرحله اول به منظور انطباق با رشد منحصر به فرد فرزند شما زمان‌بندی شده است و می‌تواند تا زمانی که سن کودک شما برای مرحله دوم درمان ارتودنسی مناسب باشد، ادامه یابد. متخصص ارتودنسی کودک شما در طول مشاوره خود برای ایجاد طرح درمانی خاص و جزء به جزء با شما صحبت خواهد کرد و با ملاقات‌های منظم پیشرفت را بررسی می‌کند.

انواع تجهیزات ارتودنسی مورد استفاده برای کودکان

در بسیاری از موارد، متخصص ارتودنسی بریس‌های ثابت ارتودنسی را برای کودک توصیه می‌کند. بریس‌های ثابت گم نمی‌شوند، فراموش نمی‌شوند و یا برداشته نمی‌شوند، که به این معنی است که درمان سریع‌تر انجام می‌شود. لوازم متحرک نیز ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند، که فشار کمتری بهمراه دارند و معمولا برای درمان انواع مختلف نقایص استفاده می‌شود.

در اینجا یک مرور کلی از برخی از انواع اصلی ابزار ارتودنسی مورد استفاده برای کودکان انجام شده است:

بریس‌های ثابت

child2

بریس‌ها شامل براکت‌هایی که روی هر دندان قرار می‌گیرند و یک آرچ وایر که براکت‌ها را به هم متصل می‌کند، می‌باشند. براکت‌ها معمولا از جنس فلز، سرامیک و یا یک ماده شفاف هستند که کمتر با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. پس از قرارگیری بریس‌ها، کودک به طور منظم تحت معاینه قرار می‌گیرد تا بریس توسط متخصص ارتودنسی تنظیم شود. بندهای کشی ارتودنسی اغلب برای کمک به حرکت دندان‌های خاص به بریس‌ها اضافه می‌شوند.

هدگیر

child3

این نوع دستگاه برای درمان ناهنجاری‌های رشدی مفید است. هدگیر یک دستگاه سفارشی ساخته شده متصل به سیم است که برای کمک به حرکت دندان استفاده می‌شود. هدگیر برای 12-20 ساعت در روز گذاشته می‌شود و باید به صورت توصیه شده برای دستیابی به نتایج مطلوب استفاده شود.

نگهدارنده

child4

نگهدارنده‌ها معمولا در مرحله سوم (مرحله نگهداری) درمان استفاده می‌شوند. هنگامی که مال اکلوژن اصلی با بریس درمان شد، ضروری است که دندان‌ها به سمت کجی قبلی برنگردند. استفاده از نگهدارنده تضمین می‌کند که دندان‌ها جهت‌گیری مناسب خود را حفظ می‌کنند و به استخوان فک اطراف دندان فرصت تثبیت می‌دهد.

مراقبت

بهداشت دهان و دندان مناسب برای کودکان دارای بریس و سایر تجهیزات دندانپزشکی لازم است. دهان کودک خود را سه تا چهار بار در روز، با آب بشویید تا غذایی که ممکن است در بریس‌ها گیر افتاده باشد بیرون آید، و سپس کاملا مسواک بزنید. هر شب قبل از خواب، از کودک خود بخواهید دندان‌هایش را نخ دندان بکشد و سپس با فلوراید شستشو دهد تا دندا‌ن‌ها قوی و سالم بمانند.

شما همچنین باید یک بار در روز، به کودک خود در کشیدن نخ دندان کمک کنید، که این کار باعث می‌شود تا بقایای مواد غذایی و پلاک رو و زیر لثه آزاد گردد، که در غیر این صورت به صورت جرم و پلاک دندانی، محکم می‌شوند. این کار همچنین سبب می‌شود گوشه‌ها و شکاف دندان‌ها که ممکن است با مسواک قابل دسترس نباشد، تمیز گردد. نخ دندان کشیدن با بریس می‌تواند دشوار باشد، اما می‌توانید با استفاده از راه‌های بسیاری به اطمینان از سالم ماندن لثه‌ها کمک کنید. با متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک کودک خود برای بهره‌مندی از توصیه‌های مراقبت از دهان صحبت کنید.

هر شش ماه، فرزندتان را برای تمیز کردن و چکاپ به دندانپزشکی ببرید. دندانپزشک می‌تواند مناطقی را که نیاز به توجه بیشتری دارند مشخص کند و به شما اطمینان دهد که دندان‌های کودک شما داخل و اطراف بریس‌ها تمیز و سالم است. دندانپزشک شما معمولا می‌تواند ابزار یا روش‌هایی ارائه دهد که برای حفظ سلامت دندان‌های کودک‌تان در حال استفاده از بریس مفید باشد.

هزینه درمان ارتودنسی کودکان

هزینه درمان مرحله اول برای هر کودک و نیازهای منحصر به فرد او متفاوت است. برخی از بیمه‌های دندانپزشکی پوشش درمان ارتودنسی را ارائه می‌دهند. برخی از کلینیک‌های دندانپزشکی برنامه‌های پرداختی مناسب ارائه می‌کنند تا به شما اطمینان دهند که سرمایه‌گذاری روی آینده فرزندتان نیز بخش قابل کنترلی از بودجه ماهانه شما می‌باشد.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu