ارتودنسی دندان چیست؟ مزایا، مراحل و هزینه


ارتودنسی چیست

واژه ارتودنسی (Orthodontics) از دو واژه Ortho به معنی صاف و مستقیم و Dent به معنی دندان، تشکیل شده است و برروی هم به معنی دانش بررسی و تشخیص و درمان ناهنجاری‌های دندانی و فکی -اعم از نامرتبی دندان‌ها و عدم رابطه صحیح در جفت شدن آنها و همچنین فقدان رابطه درست فک‌ها نسبت به جمجمه و نسبت به یکدیگر- گفته می‌شود به‌طوری‌که اهدافی شامل زیبایی مناسب، عملکرد درست و حفظ سلامت دندان‌ها و بافت‌های اطراف آنها تامین گردد. این علم دارای قدمت بسیار زیادی است به‌طوری‌که در بقایای انسان‌های ما قبل تاریخ علائمی از درمان‌های ابتدایی ارتودنسی مشاهده شده است اما امروزه در راستای پیشرفت‌های شگفت انگیز بشر در همه‌ی زمینه‌های علمی و فن آوری، علم ارتودنسی نیز شاهد نوآوری‌ها و پیشرفت‌های چشمگیری بوده است.
به‌طور کلی درمان‌های ارتودنسی در انواع مختلف می‌توانند انواع مشکلات دندانی و فکی را در سنین مختلف برطرف کرده و یا تخفیف دهند به‌طوری‌که در سنین کودکی و نوجوانی تاکید بیشتر بر درمان‌های پیشگیری و ایجاد شرایط مناسب برای رشد و تکامل دندان‌ها و فکین می‌باشد. همچنین انواعی از درمان‌های ارتودنسی موجب تغییرات در رشد فکین شده و آن را در جهت نرمال هدایت می‌نماید. در سنین بالاتر معمولا بیشتر درمان‌ها جنبه‌ی اصلاحی داشته و در مواردی ممکن است با درمان‌های تخصصی دیگر همچون درمان‌های پروتز و یا جراحی فک همراه باشند.

ارتودنسی به باور بسیاری تنها یک درمان زیبایی است، اما در واقع مزایای ارتودنسی فراتر از یک درمان زیبایی صرف است. اگر نامرتبی دندان‌ها و اختلال بایت در سن پایین درمان نشود، مشکلات دندانی بسیاری را در دوران بزرگسالی به وجود می‌آورد. نامرتبی (مال اکلوژن) شدید دندان‌ها غذا خوردن، گفتار و رعایت بهداشت دهان و دندان از طریق مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را دشوار می‌کند. اصلاح نامرتبی دندان‌ها با استفاده از وسایل ارتودنسی متحرک یا ثابت که در درمان ارتودنسی، فانکشنال گفته می‌شود باعث رفع مشکلات مربوط به عملکرد بایت و روی هم قرار گرفتن دندان‌ها می‌شود. اگرچه فواید ارتودنسی منحصر به اصلاح طرح لبخند نمی‌شود، اما شکی نیست که یکی از مزایای شاخص مرتب کردن دندان‌ها خلق لبخندی زیبا و جذاب است. پل ارتباطی ما با شما جهت رزرو نوبت و دریافت وقت مشاوره  شماره‌های  02122799264 و 02122799232 است.

ضرورت انجام ارتودنسی

ارتودنسی یکی از تخصص‌های دندانپزشکی است که در آن دندان‌ها سیم ‌کشی می‌شود تا ناهنجاری‌های دندان‌ها اصلاح و یا از بروز آنها جلوگیری شود. اگر دندان‌ها پس از بستن دهان روی هم قرار نگیرد و مرتب نباشد، گفته می‌شود مال اکلوژن یا اختلال بایت وجود دارد.

نامرتبی دندان‌ها انواع مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به کجی، شلوغی و به‌هم فشردگی دندان‌ها یا جلو بودن آنها اشاره کرد. ردیف و مرتب نبودن دندان‌ها زیبایی چهره را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و مشکلات گفتاری و یا تغذیه‌ای متعددی را ایجاد می‌کند.

علل و علائم نامرتبی دندان‌ها

مال اکلوژن گاهی بدون علامت است، اما گاهی به دلیل تحمیل فشار شدید روی ساختارهای دهان باعث درد می‌شود. نامرتبی دندان‌ها دلایل متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به آسیب دیدن دندان‌ها، مکیدن انگشت و پستانک اشاره کرد. به هم‌ریختگی دندان‌ها گاهی هیچ علت مشخصی ندارد.

در ناحیه‌های روی هم قرار گرفتن دندان‌ها علائم پوسیدگی یا نشانه‌های غیرعادی ساییدگی روی سطوح جویدن دندان‌ها مشاهده می‌شود. همچنین فک و دندان‌های برخی کودکان به نحو مناسب رشد نمی‌کند.

مزایای ارتودنسی

متخصص ارتودنسی با توجه به شرایط هر بیمار از وسایل مختلفی مانند وسایل ارتودنسی متحرک، وسایل ارتودنسی ثابت (براکت و بریس فلزی یا سرامیکی)، کش، هوک برای دستیابی به اهداف زیر استفاده می‌کند:

 • مرتب کردن دندان‌های کج
 • اطمینان از هم‌تراز بودن لبه‌های انسیزال دندان‌ها
 • بستن فاصله بین دندان‌ها
 • بهبود سلامت بلندمدت لثه‌ها و دندان‌ها
 • پیشگیری از ساییدگی درازمدت یا آسیب دیدن دندان‌ها
 • بهبود عملکرد دهان و رفع مشکلات مربوط به گفتار و غذا خوردن
 • درمان اختلال‌های بایت

مشکلات دندانی که نیاز به درمان دارد

نامرتبی دندان‌ها انواع مختلفی دارد که در ادامه بعضی از آنها را شرح می‌دهیم. اگر فکر می‌کنید فرزندتان یا خودتان نیاز به درمان اورتودنسی دارید، تردید را کنار بگذارید و همین امروز از یک متخصص ارتودنسی وقت مشاوره بگیرید.

به‌هم‌فشردگی و شلوغی دندان‌ها

otthodensiii

اگر فک بیمار کوچک و باریک باشد، فضای کافی برای تمام دندان‌ها وجود نخواهد داشت. در این شرایط متخصص ارتودنسی باید با کشیدن چند دندان در حین درمان، فضای لازم برای بقیه دندان‌ها را ایجاد کند.

فاصله‌دار بودن دندان‌ها

otthodensii1i

اگر دندان‌ها به دلیل از دست دادن چند دندان یا بزرگ بودن فک فاصله‌دار باشد، متخصص ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندانی اقدام می‌کند. البته گاهی اوقات لازم است که پس از اتمام درمان ارتودنسی از ایمپلنت یا دندان مصنوعی (روکش و بریج) برای پر کردن فضای خالی استفاده شود.

کراس بایت 

otthodensii2i

کراس بایت به حالتی گفته می‌شود که یک یا چند دندان یک قوس یا فک ارتباط مناسبی با دندان‌های فک روبرو نداشته باشد. کراس بایت را می‌توان با بهره‌گیری از ترکیبی از درمان‌های ارتودنسی اصلاح کرد، اما درمان موارد شدید آن نیاز به جراحی دارد.

دیپ بایت (اوربایت)

otthodensii3i

اوربایت به حالتی گفته می‌شود که هنگام بستن دهان دندان‌های بالا بسیار جلوتر از دندان‌های پایین قرار می‌گیرد. زمانی که بیمار دهان را می‌بندد، دندان‌های پایین در اکثر موارد سقف دهان یا لثه‌های فک بالا را گاز می‌گیرد. پی‌آمد اوربایت از دست دادن دندان‌های جلو است.

آندربایت

otthodensii6i

آندربایت اختلالی است که دندان‌های بالا بیش از حد عقب باشد یا دندان‌های پایین بیش از حد جلو باشد. بهترین زمان برای اصلاح آندربایت حدود هفت یا هشت سالگی یعنی زمانی است که کودک هنوز در حال رشد است. متخصص ارتودنسی با استفاده از وسایل متحرک ارتودنسی فک‌ها را به سمت موقعیت مناسب هدایت می‌کند.

اپن بایت

otthodensii7i

اپن بایت حالتی است که هنگام بستن دهان بین دندان‌های بالا و پایین فاصله وجود داشته باشد. از علل اصلی اپن بایت می‌توان به مکیدن انگشت شست یا بقیه انگشتان، مکیدن پستانک و لب، زبان زدن، بزرگ بودن لوزه‌ها و لوزه سوم و ناهنجاری‌های رشدی استخوانی اشاره کرد. مشکل داشتن مجرای عبور هوای بینی نیز باعث می‌شود، کودک از راه دهان نفس بکشد و اختلال اپن بایت به وجود آید.

بهترین زمان برای شروع ارتودنسی

ارتودنسی معمولاً تا سن 12 یا 13 سالگی شروع نمی‌شود و متخصص صبر می‌کند تا ابتدا تمام دندان‌های دائمی دربیاید. البته هیچ سنی برای شروع ارتودنسی دیر نیست. با این حال اگر در سنین پایین، 7 یا 8 سالگی، برای مرتب کردن دندان‌ها اقدام شود، متخصص می‌تواند از تجهیزات ثابت و متحرک ارتودنسی استفاده کند. درمان در سن پایین ضرورت انجام درمان ارتودنسی گسترده‌تر را در سال‌های آتی از بین می‌برد. متخصص درمان ارتودنسی را با توجه به سلامت و رعایت بهداشت دهان و دندان  شروع می‌کند. اگر دندان‌ها در وضعیت مناسبی قرار نداشته باشد، متخصص سیم ‌کشی دندانها را شروع نخواهد کرد.

آمادگی قبل از ارتودنسی

برای انجام ارتودنسی باید به متخصص ارتودنسی و نه دندانپزشک عمومی مراجعه کنید. پس از انتخاب یک متخصص ارتودنسی مجرب از ایشان وقت مشاوره بگیرید. متخصص بهترین درمان ارتودنسی را پس از معاینه کامل دهان و دندان و عکس گرفتن از دندان‌ها توصیه می‌کند.

طرح درمان ارتودنسی بر مبنای موارد زیر تهیه می‌شود:

 • معاینه کامل دندان‌ها و بررسی پرونده دندانپزشکی
 • معاینه بالینی
 • رادیولوژی فک و دندان‌ها (OPG/ عکس سراسری از دندان‌ها و عکس خارجی جمجمه)
 • عکس گرفتن از داخل و خارج دهان
 • قالب‌گیری و تهیه مدل از دندان‌ها

متخصص ارتودنسی پس از جمع‌آوری اطلاعات لازم اقدامات ضروری را انجام می‌دهد و طرح درمانی مناسب را برمبنای نیازهای بیمار توصیه می‌کند.

تجهیزات ارتودنسی

بریس ثابت (سیم‌کشی دندان‌ها)

otthodensii8i

بریس ثابت پرکاربردترین وسیله ارتودنسی است. متخصص برای مرتب کردن دندان‌ها از براکت‌های فلزی معمولی یا سرامیکی استفاده می‌کند که شامل براکت، سیم و گاهی اوقات کش می‌شود. این وسایل مشکلی را برای گفتار و غذا خوردن بیمار ایجاد نمی‌کند، اما بیمار باید در دوران ارتودنسی بیشتر از دندان‌ها و لثه‌ها مراقبت کند و بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای و بهداشت دهان را جدی بگیرد. بعضی غذاها و نوشیدنی‌ها، مانند نوشیدنی‌های کربنات‌دار، شکلات سفت یا تافی در دوران ارتودنسی ممنوع است.

تجهیزات متحرک

این وسایل معمولاً برای اصلاح نقص‌های جزئی، مانند پیشگیری از مشکلات ناشی از مکیدن انگشت شست، زبان زدن یا کجی ملایم دندان‌ها به کار برده می‌شود. متخصص ارتودنسی برای مرتب کردن دندان‌ها از وسایل ارتودنسی متحرکی مانند توین بلاک یا پلاک دوطرفه استفاده می‌کند که فک‌ها را به سمت موقعیت بهتر یا جدید هدایت می‌کند. هرچه پشتکار و تعهد بیمار در استفاده از وسایل متحرک بیشتر باشد، نتیجه بهتری از درمان به دست می‌آید. متخصص ارتودنسی زمان استفاده از وسایل ارتودنسی، روش تمیز کردن آنها، نخ کشیدن دندان‌ها و رژیم غذایی مناسب دوران ارتودنسی را به بیمار توضیح می‌دهد. متخصص گاهی از بیمار می‌خواهد که پلاک و وسایل ارتودنسی را هنگام انجام بعضی فعالیت‌ها مانند ورزش کردن دربیاورد.

پلاک نگهدارنده (پس از درمان)

دندان‌ها همواره در حال حرکت‌ هستند، این حرکت بخشی از فرایند طبیعی افزایش سن است که از آن با اصطلاح جابجایی مزیال یاد می‌شود. اگر بیمار پس از اتمام ارتودنسی از پلاک نگهدارنده (ریتینر) استفاده نکند، جابجایی مزیال باعث برگشت دندان‌ها به وضعیت اولیه می‌شود. بنابراین در دهان گذاشتن پلاک نگهدارنده برای حفظ نتیجه به دست آمده و نگه داشتن دندان‌ها در وضعیت جدید ضروری است. پلاک نگهدارنده در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارد.

هزینه

عوامل زیادی بر هزینه ارتودنسی تاثیرگذار خواهند بود از جمله روش درمانی که منحصرا برای شما طراحی می‌شود، نوع و میزان اصلاحاتی که لازم است صورت گیرد، سن بیمار و مدت زمان و تعداد جلسات و معاینات دوره ای در طول درمان. همچنین با کشیدن برخی دندان ها یا دندان‌های عقل (در صورت لزوم) هزینه درمانی افزایش خواهد یافت.چنانچه فک نیز نیاز به تنظیم شدن دارد، می‌تواند بر هزینه‌ها تاثیر بگذارد.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu