اصلاح و درمان اپن بایت (به هم نرسیدن دندان‌های بالا و پایین) با ارتودنسی


openbiteبه ردیف بودن دندان‌ها و همرسی آنها اکلوژن گفته می‌شود. در حالت ایده‌آل، دندان‌ها به طور کامل بر هم منطبق هستند و زمانی که دهان را می‌بندید، دندان‌های بالایی کمی جلوتر از دندان‌های پایینی قرار دارند و سطح بالایی دندان‌های آسیاب روی آنها را می‌پوشاند؛ اما دندان‌ها همیشه آن‌گونه که باید ردیف و منطبق باشند نیستد و ممکن است این عدم تطابق باعث ایجاد عوارضی مانند مال اکلوژن یا نامرتبی دندان‌ها شود. اپن بایت یکی از مثال‌های  مال اکلوژن یا نامرتب بودن دندان‌ها است. اپن بایت زمانی ایجاد می‌شود که دندان‌های جلویی بالا و پایینی روی هم قرار نگیرند در حالی که دندان‌های عقبی کاملاً روی هم قرار گرفته‌اند. این عارضه باعث ایجاد اختلالات بایت، جویدن و بلع شده و ممکن است اختلالاتی در گفتار نیز ایجاد کند. حتی در زمانی که بایت کامل است، لب‌ها نمی‌توانند به طور کامل بسته شده و ظاهر نازیبا و غیرطبیعی پیدا می‌کنند.

اپن بایت زمانی ایجاد می‌شود که دندان‌های بالا و پایین عقبی کاملاً روی هم قرار گرفته‌اند اما دندان‌های جلویی پایین و بالا به هم نمی‌رسند. در صورتی که این عارضه تحت درمان قرار نگیرد، اپن بایت باعث ایجاد صدای تق‌تق و صدای خردشدگی در فک شده و همچنین منجر به سر درد، گردن درد و درد فک نیز می‌شود. اپن بایت را می‌توان با استفاده از بریس‌ها به طور مؤثری درمان نمود اما در موارد شدید باید با انجام عمل‌های جراحی درمان شود. در کلینیک تخصصی دکتر عبدالهی درمان و اصلاح اپن بایت با استفاده از شیوه‌های ارتودنسی و در موارد حاد جراحی در کنار ارتودنسی صورت می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارهٔ اصلاح و درمان اپن بایت وهم چنین رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

علل

عوامل ژنتیکی

به هر دلیل، برخی الگوهای اختلال رشد فک ممکن است ارثی باشند که اپن بایت نیز یکی از این اختلالات است.

عوامل محیطی

استرس: به ویژه استرس غذایی در مراحل اولیه رشد ممکن است باعث تغییر رشد استخوان‌ها در صورت و فک شود. این عارضه بیشتر در افرادی که اختلالات تنفسی دارند و مجبور به نفس کشیدن از راه بینی هستند دیده می‌شود. ناهنجاری اکلوژن در افراد در حال رشد ممکن است در رشد مطلوب استخوان‌های فک اختلال ایجاد کرده و موجب به وجود آمدن عارض اپن بایت شود.

عادات

openbite1

برخی از عادات مانند مکیدن انگشت شست و دندان قروچه موجب ایجاد عارضه اپن بایت می‌شوند.

  • مکیدن انگشت فقط زمانی مشکل‌ساز می‌شود که پس از رشد دندان‌های دائمی کودک ادامه یابد یا زمانی که کودک ترکیبی از دندان‌های شیری و دندان‌های دائمی در دهان خود دارد و این کار را انجام دهد.
  • دندان قروچه و سایش دندان‌ها به هم (در موارد شدید) می‌تواند موجب تغییر شکل و بدشکلی دندان و فک شود. در صورتی که دندان قروچه به مدت زیادی ادامه یابد ممکن است تأثیر زیادی بر دندان‌هایی جلویی فرد باقی بگذارد.

دندان‌های ترکیبی

برخی از کودکان ممکن است در حالی که ترکیبی از دندان‌های شیری و دندان‌های دائمی در دهان آنها وجود دارد دچار عارضه اپن بایت شوند. دندان‌ها تا زمانی که دندان‌های دائمی کودک به طور کامل رشد نکنند به طور کامل بر هم منطبق نخواهند شد.

انواع اپن بایت

اپن بایت در دندان‌های جلویی

openbite2

اپن بایت در دندان‌های جلویی به طور عمومی به شکل یک عارضه که در آن در حالی که دندان‌های عقبی به طور کامل روی هم قرار گرفته‌اند و دندان‌های جلویی نامرتب بوده و به هم نمی‌رسند، تعریف می‌شود. اپن بایت در دندان‌های جلویی مانند بسیاری از مال اکلوژن ها ممکن است ارثی باشد یا به دلیل برخی عوامل محیطی ایجاد شود و در بیشتر موارد به دلیل ترکیب این دو عامل ایجاد می‌شود.

اپن بایت در دندان‌ها عقبی

اپن بایت در دندان‌ها عقبی زمانی ایجاد می‌شود که دندان‌های بالا و پایین در قسمت جلوی دهان به طور کامل روی هم قرار می‌گیرند ولی در این حالت دندان‌های عقبی به هم نمی‌رسند. دلایل متعددی برای ابتلا به اپن بایت در دندان‌های عقبی وجود دارد که معمولاً موقتی است.

عوارض ابتلا به اپن بایت 

  • به وجود آمدن اشکال در غذا خوردن با دندان‌های جلویی. زمانی که فرد می‌خواهد غذا را بجود، دندان‌های بالایی به دندان‌های پایینی نمی‌رسند.
  • درد دهان و احساس درد در فک
  • اختلالات گفتاری و اشکال در تلفظ حروف
  • ممکن است دندان‌های عقبی فرد نیز به دلیل وارد شدن فشار اضافی ناشی از تلاش برای به هم رساندن دندان‌های جلویی آسیب ببینند.

درمان 

اپن بایت را می‌توان به طور مؤثری به کمک بریس‌ها و دیگر تجهیزات ارتودنسی تحت درمان قرار داد اما در موارد شدید نیاز به انجام عمل جراحی ارتوگناتیک است.

بریس‌ها

openbite4

یکی از متداول‌ترین روش‌های درمان اپن بایت استفاده از بریس‌ها است. بایت به وسیله کشیده شدن دندان‌های عقبی به تعادل می‌رسد. متخصص ارتودنسی شدت عارضه اپن بایت را به دقت مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در هر ارزیابی و معاینه، بریس‌های مناسب با شرایط ساخته می‌شود. طول درمان اپن بایت، 5 تا 6 ماه خواهد بود.

ابزار رولر

openbite5

تجهیزات رولر ( Roller appliance) کم تهاجمی‌ترین روش برای درمان اپن بایت است. معمولاً اپن بایتی که در اثر مکیدن انگشت یا فشار زبان ایجاد شده باشد را می‌توان به کمک این روش درمان کرد. این رولرها باعث می‌شوند که شما به مرور انگشت خود را خارج کرده یا موقعیت زبان را در دهان اصلاح کنید. در صورتی که استفاده از این روش مؤثر واقع نشد، ما به سمت استفاده آر تیغ تیز و انجام عمل‌های جراحی سوق داده می‌شویم.

کش (باندهای لاستیکی)

openbite6

در برخی موارد در هنگام انجام اقدامات درمانی، استفاده از کش‌های لاستیکی برای تطابق دادن دندان‌های بالایی و پایین جهت دست‌یابی به یک بایت بدون نقص ضرورت می‌یابد. زمانی که از این کش‌های لاستیکی برای جابجایی دندان‌ها استفاده می‌شود، دندان‌ها راحت‌تر و سریع‌تر جابجا می‌شوند. اگر این کش‌ها (باندهای لاستیکی) به طور متناوب استفاده شوند به دندان‌ها شوک وارد کرده و باعث بروز درد بیشتری می‌شوند. وقتی که یک روز از این کش‌ها استفاده می‌کنید و یک روز آنها را روی دندان‌ها قرار نمی‌دهید، روند درمان نیز کندتر می‌شود. کش‌ها را باید به درستی استفاده کنید و آنها را به نحوی که گفته شده به کار ببندید. این کش‌ها را باید تمام مدت مورد استفاده قرار دهید مگر این که برای شما روش دیگری تجویز شده باشد. در هنگام مسواک کردن باید کش‌ها را از دهان خود خارج کنید. کش‌ها را مطابق دستور و معمولاً سه یا چهار روز یکبار تعویض کنید.

اینویزالاین

openbite7

بیماران می‌توانند از اینویزالاین برای اصلاح اپن بایت استفاده کنند. ممکن است متخصص ارتودنسی تشخیص دهد استفاده از ارتودنسی نامرئی به خصوص برای بیمارانی که وضعیت خاص داشته و می‌خواهند از روش‌های درمانی همرنگ دندان استفاده کنند مناسب‌تر باشد. استفاده از این تجهیزات می‌تواند در اصلاح شدیدترین انواع اپن بایت نیز مؤثر واقع شود. این اتصالات کوچک به دندان‌های شما متصل شده و متخصص ارتودنسی آنها را برای بیمارانی که از بریس‌های شفاف استفاده می‌کنند به کار می‌برد. زمانی که متخصص ارتودنسی اینویزالاین را در دهان بیمار قرار می‌دهد از آنجا که شفاف هستند، دیگران نمی‌توانند به راحتی وجود آنها را در دهان بیمار تشخیص دهند. طول مدت درمان با کمک اینویزالاین، 15 تا 18 ماه طول می‌کشد.

هدگیرهای کششی

openbite8

هدگیر برای اصلاح بیرون‌زدگی فک بالا یا پایین به کار برده می‌شود. با استفاده از هدگیر، رشد فک بالا یا رشد رو به پایین فک بالا متوقف شده و یا حتی باعث جابجایی دندان‌ها به سمت عقب می‌شود

عمل جراحی

openbite9

در موارد شدید یا در صورتی که به کارگیری روش‌های درمانی دیگر مؤثر واقع نشود، روش‌های جراحی برای اصلاح اپن بایت به کار برده می‌شود. این روش‌های درمانی برای بزرگسالان و افرادی که دندان‌ها دائمی آنها رشد کرده است مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمل جراحی اصلاح و ترمیم فک یا ارتوگناتیک یک روش برای درمان دائمی مشکلات ناشی از اپن بایت است. در واقع، با استفاده از این روش می‌توان مشکلات دندانی دیگر را نیز اصلاح نمود. با انجام این نوع عمل جراحی، فک بالایی به محل جدید منتقل شده و با استفاده از پلیت‌ها و پیچ‌ها در محل مورد نظر تثبیت می‌شوند. طول دوره کامل درمان به این روش 3 سال طول خواهد کشید.

هزینه

هزینه درمان اپن بایت به عوامل مختلفی مانند نوع درمان بستگی دارد. در موارد ابتلا به اپن بایت شدید، این عارضه را می‌توان با روش‌های ارتودنسی و انجام عمل جراحی فک درمان کرده که قطعاً هزینه آن بیش از استفاده از بریس است.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu