انواع براکت های ارتودنسی (فلزی، سرامیکی، پشت دندانی، دیمون)


braces1-1

براکت‌های ارتودنسی بخشی جدایی ناپذیر از بریس‌های فلزی هستند و مانند دسته‌هایی عمل می‌کنند که سیم‌های قوسی که دندان‌ها را حرکت می‌دهند نگه می‌دارند. این مربع‌های کوچک به طور مستقیم به جلوی هر دندان وصل می‌شوند و بسته به روش مورد استفاده برای ردیف کردن دندان‌ها می‌توانند در اندازه‌ها، رنگ‌ها و اشکال مختلف از جمله بریس دیمون، بریس لینگوال و تیتانیوم باشند. براکت‌های دیمون، خود باز شونده هستند که به کاهش اصطکاک بین سیم و شکاف براکت کمک می‌کنند. براکت‌های لینگوال که به پشت دندان‌ها وصل می‌شوند برای بیمارانی که نمی‌خواهند براکت‌هایشان مشخص باشد بهتر است، در حالی که براکت تیتانیوم یک گزینه برای بیمارانی است که به نیکل حساسیت دارند.

براکت‌ها یکی از مهمترین عناصر بریس‌های ارتودنسی هستند. به معنی ساده‌تر براکت‌ها چیزی هستند که سیم را روی دندان‌ها نگه می‌دارند. در طول زمان، براکت‌ها از انواع مختلفی از مواد ساخته شده‌اند. امروزه براکت‌ها باید بهداشتی، غیر سمی و مقاوم در برابر زنگ زدگی باشند. همچنین باید قادر به مقاومت در برابر نیروهایی باشند که توسط سیم اعمال می‌شود. براکت‌ها نمی‌توانند آب را جذب کنند یا از طریق مایعات خوراکی مانند قهوه تغییر رنگ بدهند و نیاز به حداقل اصطکاک با سیم دارند. برای کسب آگاهی بیشتر در مورد انواع براکت‌های ارتودنسی و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

براکت‌های فلزی

BERAKETORTHO1

براکت‌های فلزی معمول از جنس فولاد ضد زنگ درجه بالا ساخته می‌شوند و همچنین می‌توانند با پوشش طلایی، پوشش پلاتین یا تیتانیوم باشند. براکت‌های فلزی امروزه در اندازه‌های کوچکتر و کمتر آشکار نسبت به براکت‌هایی که در گذشته استفاده می‌شد، هستند که می‌توانند نقره‌ای یا طلایی رنگ باشند. براکت‌های طلایی بیشتر شبیه جواهر هستند و اغلب جزء انتخاب محبوب زنان جوان هستند.

این براکت‌ها بسیار محکم هستند و می‌توانند در برابر بسیاری از انواع درمان‌ها مقاومت کنند. براکت‌ها در ابتدا ممکن است لثه‌ها را تحریک کنند، اما پس از چند هفته هنگامی که فک و گونه‌ها به این موضوع عادت کردند دیگر مشکلی نیست. بیشتر بریس‌های فلزی معمول به یک باند لاستیکی O شکل کشدار به نام لیگاتور نیاز دارند که سیم قوس را بر روی براکت نگه می‌دارد. گاهی اوقات متخصصین ارتودنسی به جای استفاده از لیگاتورهای کشدار از سیم فلزی لیگاتور (سیم‌های کوچک که در اطراف براکت پیچیده شده‌اند) استفاده می‌کنند.

BERAKETORTHO2

در ابتدا بریس‌های فلزی تنها براکت نبوده‌اند، بلکه بندهایی بودند که در اطراف کل دندان‌ها پیچیده می‌شدند. امروزه افراد از براکت‌های کوچک فلزی استفاده می‌کنند که در جلوی هر دندان چسبیده می‌شوند. این بندهای از مد افتاده معمولا مختص دندان‌های آسیاب یا دندان‌های پر کرده که به سطح بیرونی یک دندان رسیده‌اند، است. براکت‌های فلزی نسبت به انواع دیگر براکت ارزان‌تر هستند. علاوه بر این، شما می‌توانید آنها را با لیگاتورهای رنگی که در رنگ‌های رنگین کمانی عرضه می‌شوند رنگی کنید.

براکت‌های Viazis

BERAKETORTHO3

یک نوع متفاوت براکت فلزی، براکت Viazis یا ویازیس نامیده می‌شود، که گاهی اوقات بریس‌های سریع نامیده می‌شود. براکت‌های سریع مثلثی هستند و از سیم مربع کم نیرو استفاده می‌کنند. گزارش شده است که تکنیک سریع باعث درد و حساسیت کمتری شده و درمان را سریع‌تر از براکت‌های معمول انجام می‌دهد. سیستم بریس‌های اختراع شده تاج و ریشه دندان‌ها را از ابتدای درمان در یک مرحله به طور همزمان معمولا با یک سیم مربع حرکت می‌دهد. سیستم‌ بریس‌های متداول معمولا تاج دندان را با سیم‌های گرد در طول سال اول و ریشه دندان را با سیم مربع یا مستطیلی در طول سال دوم حرکت می‌دهند.

براکت دیمون

BERAKETORTHO4

این نوع براکت را ممکن است با نام بریس‌های سرعتی شنیده باشید. گاهی اوقات به عنوان براکت‌های خود باز شونده یا براکت‌های دیمون نیز شناخته می‌شوند. خود باز شونده به این معنی است که براکت‌ها نیازی به بندهای لاستیکی O شکل (لیگاتورها) یا سیم کشی فلزی برای نگهداشتن سیم قوس بر روی براکت ندارند. شرکت‌های متعدد تکنیک‌های مختلفی برای نگه داشتن سیم قوس در محل بدون لیگاتور ارائه کرده‌اند.

با استفاده از تکنولوژی خود باز شونده، براکت‌ها اجازه می‌دهند سیم به عقب و جلو حرکت کند. این پیشرفت باعث نیاز کمتر به تنظیمات و مراجعه‌ی کمتر به مطب دندانپزشک می‌شود. این نوع براکت‌ها نیازی به لیگاتورها (بندهای لاستیکی) برای نگهداشتن سیم قوس در جای خود ندارند و همچنین براکت‌ها از یک وسیله گیره‌ای استفاده می‌کنند تا سیم قوس را در براکت نگه دارند. این نوع براکت کوچکتر از براکت‌های فلزی معمول هستند و هنگام غذا خوردن غذای کمتری در اطراف آنها گیر می‌کند. براکت‌های خود باز شونده تنها در شرایط خاص استفاده می‌شود، بنابراین اگر شما به این نوع براکت‌ها علاقه‌مند هستید، با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

مزایا

 • در بین تمام انواع بریس‌ها کمترین زمان را صرف می‌کنند.
 • براکت‌های خود باز شونده شامل لیگاتورهای لاستیکی نمی‌شوند، بنابراین دچار مشکل تغییر رنگ نمیشوند.
 • این براکت‌ها محکم هستند و به ندرت شکسته می‌شوند.
 • براکت‌های طلایی متفاوت و جدید هستند و به طور کلی ظاهری خوب دارند.
 • براکت‌های سریع و براکت‌های خود باز شونده می‌توانند درمان را در کوتاه‌ترین زمان با درد کمتری انجام دهند؛ با این حال متخصصین ارتودنسی نیاز به آموزش ویژه‌ای در این روش‌ها دارند و در همه جا در دسترس نیستند.

معایب

 • نمایان‌تر از براکت‌های سرامیکی و نامرئی هستند (“دهان فلزی” معمول)
 • در ابتدا کمی ناراحت کننده هستند (اما این احساس پس از گذشت چند هفته از بین می‌رود).
 • هنگامی که دچار زخم کوچک در دهان هستید، بیشتر از براکت‌های سرامیکی لثه‌ها را تحریک می‌کنند.

براکت‌های لینگوال

BERAKETORTHO5

بریس‌های لینگوال در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند و به همین دلیل عملا برای افراد دیگر نامرئی هستند. معمولا براکت‌های لینگوال از فلز ساخته شده‌اند.

مزایا

 • افراد دیگر نمی‌توانند براکت را ببینند مگر اینکه داخل دهان شما را نگاه کنند.

معایب

 • این براکت‌ها به زبان آسیب می‌رسانند و در ابتدا صحبت کردن را دشوار می‌کنند.
 • این روش گرانتر از براکت‌های فلزی معمول است، زیرا درمان تخصصی است.
 • این درمان می‌تواند چند ماه بیشتر از براکت‌های معمول طول بکشد.
 • متخصص ارتودنسی باید در درمان لینگوال به طور ویژه‌ای آموزش دیده باشد. هر متخصص ارتودنسی درمان لینگوال انجام نمی‌دهد.
 • اگر مشکلات شدید داشته باشید یا نیاز به نوع خاصی از تجهیزات داشته باشید، ممکن است درمان لینگوال قابل اجراء نباشد.

براکت‌های سرامیکی

BERAKETORTHO6

براکت‌های سرامیکی از آلیاژهای سرامیکی ساخته شده و بسیار محکم هستند و به طور کلی زنگ نمی‌زنند. براکت‌های سرامیکی تقریبا همان شکل براکت‌های فلزی مدرن هستند، اما کمتر محسوس بوده زیرا شبیه رنگ دندان یا شفاف هستند. بزرگسالان علاقه‌مند به انتخاب بریس‌های سرامیکی هستند زیرا با دندان‌ها یک رنگ بوده و نسبت به بریس‌های فلزی کمتر قابل مشاهده هستند.

لیگاتورها (نوارهای لاستیکی کوچک) که سیم قوس را بر روی براکت‌های سرامیکی نگه می‌دارند نیز سفید یا روشن هستند اما می‌توانند به راحتی رنگ بگیرند.

مزایا

 • با رنگ اکثر دندان‌ها یکی می‌شوند، به خصوص اگر دندان‌ها کاملا سفید نباشند. در عکس‌ها و در فاصله‌، زیاد مشخص نیستند.
 • برخی افراد احساس می‌کنند این بریس‌ها راحت‌تر از بریس‌های فلزی هستند و لثه‌ها را کمتر تحریک می‌کنند.
 • بر خلاف آنچه که شما ممکن است شنیده باشید، براکت‌های سرامیکی اغلب دندان‌ها را نمی‌شکنند و یا باعث شل شدن دندان نمی‌شوند. این براکت‌ها بسیار محکم بوده و اگر با نور پلاسما وصل شوند به خوبی بریس‌های فلزی مقاوم و پایدار هستند.

معایب

 • براکت‌های سرامیکی معمولا گرانتر از براکت‌های فلزی معمول هستند.
 • درمان با بریس‌های سرامیکی می‌تواند چند ماه بیشتر طول بکشد.
 • صرفا از نظر زیبایی، آنها کمی بزرگتر از براکت‎های فلزی هستند.
 • اگر مشکلات شدید داشته باشید، متخصص ارتودنسی در بسیاری از موارد براکت‌های سرامیکی استفاده نمی‌کند، زیرا ممکن است به اندازه کافی قدرتی برای مقاومت در برابر نیروهای برخی از انواع درمانی را نداشته باشند.

براکت‌های شفاف

BERAKETORTHO7

در این مورد، نوع براکت مورد استفاده در مقایسه با سایه رنگ نسبتا سفید دندان، دارای سطح بالایی از شفافیت است (بسیار شفاف است) و بسیار محکم بوده و زنگ نمی‌زند. اگر دندان‌های شما خیلی سفید هستند، بریس‌های شفاف به بهترین شکل ممکن بر روی دندان‌ها ظاهر شده و روی دندان‌ها نامرئی به نظر می‌رسند. اگر سفیدی دندان‌هایتان کمتر است ممکن است بریس‌ها مشخص باشند (در این مورد، براکت‌های سرامیکی گزینه‌ی بهتری خواهد بود).

هنگام انتخاب براکت‌های ارتودنسی باید چه مواردی را در نظر بگیرم؟

پزشکان باید هنگام انتخاب براکت‌های ارتودنسی، چندین عامل از جمله مدت زمان استفاده‌ی بریس‌ها برای بیمار، زیبایی، شدت کجی دندان‌ها و فک، هدگیر یا تجهیزات اضافی مورد نیاز و هزینه را در نظر بگیرند.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu