انواع تجهیزات ارتودنسی برای ترک مکیدن انگشت کودکان


anvatajhizat

عادت مکیدن انگشت باعث احساس آرامش کودکان نوپا و بچه‌های کوچک می‌شود؛ اما اگر این عادت تا هنگام رویش یکی از دندان‌های دائمی ادامه پیدا کند، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی جدی برای دندان‌ها و فک گردد. ابزارهای ارتودنسی می‌توانند برای ترک عادت انگشت مکیدن کودکتان مورد استفاده قرار بگیرند، این وسایل شامل یک گیره‌ی شست ثابت در سقف دهان یا یک ابزار متحرک می‌باشد.

تشخیص و درمان

اگر کودک شما بالاتر از پنج سال دارد یا دندان‌های دائمی او در حال روییده شدن هستند ولی هنوز عادت مکیدن انگشت در او دیده می‌شود، باید او را نزد یک متخصص ارتودنسی ببرید تا وی بتواند تعیین کند که آیا کودکتان می‌تواند از ابزارها و وسایل ارتودنسی برای جلوگیری از مکیدن انگشت استفاده کند یا خیر. متخصص ارتودنسی از دندان‌ها و دهان کودک عکس و رادیوگرافی می‌گیرد تا بتواند تشخیص دهد که این عادت تا چه میزان روی دهان و دندان کودکتان اثر می‌گذارد. اگر ابزاری مورد نیاز باشد، برای ساختن ابزاری منطبق با دهان کودک، می‌تواند یک اسکن دیجیتالی و یا یک قالب از دندان‌ها تهیه نماید.

سپس این ابزار در مراجعه‌ی بعدی در دهان بیمار قرار داده می‌شود که این کار معمولاً یک هفته بعد انجام می‌گیرد. متخصصین ارتودنسی، در طول چند ماه بعدی، کنترل و بررسی کودکتان را ادامه می‌دهند و هنگامی‌که از ترک عادت و عدم بازگشت آن مطمئن شدند این ابزار را از دهان خارج می‌کنند.

قرار دادن این ابزار دردی ندارد، اما بعد از اینکه متخصص برای اولین بار آن را در دهان کودک قرار داد، ممکن است کمی احساس ناراحتی کند و کودک به مدت‌زمانی برای تسکین و عادت به آن نیاز داشته باشد. از آنجایی‌که مکیدن انگشت اغلب با احساس اضطراب، ترس یا خستگی همراه است، ممکن است در طی مدت درمان برای ترک این عادت متوجه شوید که کودک به توجه بیشتری نیاز خواهد داشت.

انواع ابزارها و وسایل ارتودنسی برای جلوگیری از مکیدن انگشت

ابزار ترک انگشت مکیدن با ریتینر هالی

anvatajhizat1

برخی کودکان ممکن است با استفاده از یک ریتینر ساده‌ای که به ریتینر مورد استفاده در زمان بعد از سیم‌ کشی دندان شباهت دارد، عادت مکیدن انگشت را ترک کنند، البته یک سیم نیم‌دایره به این ابزار اضافه می‌شود تا از مکیدن انگشت جلوگیری کند. متخصصین دریافته‌اند که برای برخی از کودکان، ابزار پلاستیکی متحرک می‌تواند موجب برهم زدن احساسی که مکیدن انگشت در کودک ایجاد می‌کند گردد، تا جایی که از این عادت دست بکشند.

گیره‌ی مشبک شست

anvatajhizat2

اما اگر عادت انگشت مکیدن در کودکتان جدی‌تر باشد، ممکن است به یک ابزار ثابت نیاز باشد. یک گیره‌ی شست ثابت در سقف دهان، یک ابزار فلزی کوچک است که در داخل دهان قرار می‌گیرد و به دندان‌های آسیاب بالایی متصل می‌شود. این گیره‌ی مشبک از سیم‌های محکمی ساخته‌ شده است که از رسیدن شست به لثه‌های پشت دندان‌های جلو جلوگیری می‌کند. درنتیجه، این ابزار میزان رضایت کودک را هنگام مکیدن انگشت خود کاهش می‌دهد و با گذشت زمان کاملاً این عادت را ترک خواهد کرد.

ابزار بلوگرس

anvatajhizat3

اگر استفاده از روش معمول گیره‌ی کامی در کودکتان تأثیری نداشت، طراحی‌های دیگری نیز برای این نوع ابزارها وجود خواهد داشت که به ترک عادت مکیدن انگشت کمک خواهند کرد. برخی از این ابزارها شامل ابزار بلوگرس (Bluegrass) و ریک (Rake) می‌باشند. در ابزار بلوگراس از یک غلتک چرخان استفاده می‌گردد تا به ترک عادت بیمار کمک کند و اجازه دهد تا دندان‌های جلویی به موقعیت طبیعی خود بازگردند.

ابزار ریک (rake)

anvatajhizat4

ابزار دیگر، ابزار ریک می‌باشد که به صورتی باز می‌شود که به شست ضربه می‌زند (با میله‌هایی در قسمت جلو که به آن سیخونک میزند) و اجازه نمی‌دهد تا در دهان کودک قرار بگیرد. اگرچه این میله‌ها خیلی تیز نیستند، اما اگر کودک سعی در مکیدن انگشت کند می‌توانند کمی احساس ناراحتی و درد ایجاد کنند.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu