انواع درمان‌های ارتودنسی


درمان پیشگیری (Early treatment)

اگر چه یک متخصص ارتودنسی در هر زمان می‌تواند لبخند شما را بهبود ببخشد ولی برای هر درمانی یک زمان ایده‌آل وجود دارد که انجام آن درمان در زمان ایده‌آل خود موجب بدست آمدن نتیجه‌ی حداکثری با صرف وقت و هزینه‌ی حداقلی است. پیشنهاد شده در مورد کودکان به محض آگاهی از نشانه‌های ناهنجاری‌های ارتودنسی و یا حداکثر در سن 7 سالگی اولین ویزیت و ارزیابی توسط ارتودنتیست انجام گیرد. در این هنگام درمان ارتودنسی ممکن است ضروری نباشد. ارزیابی کودک در این سنین می‌تواند در پیش‌بینی زمان مناسب آغاز درمان کمک کننده باشد.

انواع درمان‌های ارتودنسی - درمان پیشگیری

 

دستاوردهای ارزیابی زودهنگام ارتودنسی کدام‌اند؟

این ارزیابی‌ها از یک سو می‌توانند زمینه‌ی تشخیص به هنگام ناهنجاری‌ها را فراهم آورند و از سوی دیگر امکان بیشتری برای پیش‌بینی یک درمان مؤثرتر ایجاد می‌کنند. مداخله‌ی زودهنگام در برخی موارد موجب هدایت رشد و تکامل و پیرو آن پیشگیری از ایجاد ناهنجاریهای شدیدتر می‌گردد. در صورتی‌که مداخله‌ی ارتودنسی ضروری نباشد، ارتودنتیست می‌تواند رشد و نمو کودک را زیر نظر گرفته و در هنگام مناسب درمان لازم را آغاز نماید.

 

چرا سن 7 سالگی برای ویزیت ابتدایی سن ایده‌آل در نظر گرفته شده است؟

معمولاً در این سن نخستین دندان‌های آسیای بزرگ دائمی رویش یافته‌اند و تماس دندان‌های انتهایی برقرار شده است. به این ترتیب یک متخصص ارتودنسی می‌تواند روابط قدامی – خلقی و خلفی دندان‌های دو فک را ارزیابی نماید. به عنوان نمونه وجود دندان‌های پیشین در این سن می‌تواند نشان دهنده‌ی ناهنجاری‌هایی از قبیل بهم ریختگی دندان‌ها، اور بایت عمیق یا اوپن بایت (در هم رفتن بیش از حد دندان‌های پیشین و یا باز بودن آنها) و یا Gummy smiling (دیده شدن بیش از حد لثه‌ها در هنگام خنده) باشد و آگاهی یافتن به موقع از این موارد می‌تواند به ایجاد یک لبخند زیبا در آینده بیانجامد.

 

مزایای درمان زودهنگام کدامند؟

برخی از دستاوردهای مستقیم درمان زودهنگام ناهنجاری‌های ارتودنسی عبارت‌اند از:

  • ایجاد فضا برای جایگیری دندان‌های در حال رویش در شرایط کمبود فضا.
  • ایجاد تقارن در صورت هنگامی که رشد فک دچار انحراف شده است.
  • کاهش ریسک تروما و ضربه به دندان‌های پیشین در مواردی که این دندان‌ها جلوزده هستند.
  • حفظ فضا برای دندان‌هایی که هنوز رویش نکرده‌اند.
  • کاهش نیاز به کشیدن دندان‌های دائمی برای درمان ارتودنسی.
  • کاهش زمان درمان ارتودنسی ثابت.

 

درمان بزرگسالان

براکت‌ها تنها برای کودکان نیستند. دندان‌ها در هر سنی می‌توانند جابه‌جا شوند به شرطی که لثه و استخوان دربرگیرنده‌ی آنها از سلامت کافی برخوردار باشند. ما قادر به ارائه طیف وسیعی از درمان‌ها هستیم که برای سنین مختلف طراحی شده‌اند. بزرگسالان نیز از این طیف مستثنی نیستند به این ترتیب یک لبخند زیبا می‌تواند از همین امروز برای شما آغاز گردد.
درمان ارتودنسی در سنین بالاتر به طور قابل ملاحظه‌ای می‌تواند در بهبود ظاهر شخص و اعتماد به نفس شما اثر مثبت داشته باشد و بهبود سلامت دندان‌ها و لثه نیز بسیار مهم است. دندان‌های بهم ریخته و جفت‌گیری نادرست دندان‌ها می‌توانند موجب تحلیل لثه و استخوان، بروز پوسیدگی، سایش غیر عادی سطوح دندانی و ایجاد سردردها و دردهای مفصل فکی گردند.
خبر خوب اینکه تکنیک‌ها و ابزارهای جدید که ما در اختیار داریم به میزان قابل توجهی از ناراحتی‌های درمان ارتودنسی و تعداد ویزیت‌های لازم می‌کاهند. همچنین موجب کاهش زمان درمان شده و امکان انتخاب روش‌های گوناگونی را به شما می‌دهند. انتخاب‌های شما شامل: براکت‌های فلزی، براکت‌های همرنگ دندان، سیم‌های همرنگ دندان، براکت‌های لینگوال (که از پشت دندان‌ها نصب می‌گردند) و پلاک‌های شفاف (clear aligners) مانند سیستم Invisalign می‌باشند.
در هنگام معاینه ابتدایی، ما می‌توانیم بهترین انتخاب درمانی ممکن را برای ناهنجاری‌های خاص شما پیشنهاد کنیم. همچنین طرح کلی درمان، زمان تخمینی آن و هزینه‌ی تقریبی آن به شما گفته می‌شود. درصد بزرگی از بیماران را بزرگسالان تشکیل می‌دهند و همگی آنها به این امر اعتقاد دارند که هرگز برای بهبود بزرگترین سرمایه زندگی‌شان یعنی لبخند، دیر نیست!

انواع درمان‌های ارتودنسی - درمان بزرگسالان

 

درمان ارتودنسی و جراحی فک (ارتو سرجری)

جراحی‌های اصلاحی فک (ارتوگناتیک) به منظور تصحیح ناهنجاری‌های استخوان‌های صورت به‌خصوص فکین و دندان‌ها انجام می‌شود. در اغلب موارد این ناهنجاری‌ها موجب اشکال در جویدن، سخن گفتن، خواب و دیگر عملکردهای معمول فک و دهان می‌گردند. جراحی ارتوگناتیک به همراه درمان تؤام ارتودنسی علاوه بر رفع مشکلات مذکور، موجب بهبود فرم نیم‌رخ صورت نیز می‌گردد. درمان تؤام ارتودنسی و جراحی فک اکثراً درناهنجاری‌های اسکلتی شدید که با درمان ارتودنسی به تنهایی قابل اصلاح نیستند تجویز می‌شود. بدین ترتیب که ابتدا درمان ارتودنسی برای مرتب نمودن دندان‌ها و آماده کردن آنها برای انجام جراحی مورد نظر صورت گرفته و پس از پایان یافتن این مرحله، جراحی فک به منظور جابه‌جا نمودن فکین انجام می‌گردد. پس از انجام جراحی مرحله انتهایی درمان ارتودنسی به منظور انجام تنظیمات دندانی پس از عمل صورت می‌گیرد.

انواع درمان‌های ارتودنسی - درمان ارتودنسی و جراحی فک (ارتو سرجری)

با استفاده از آخرین پیشرفت‌ها در تکنولوژی عکسبرداری دیجیتال می‌توان نتیجه‌ی نهایی حاصل از انجام درمان جراحی را پیش‌بینی نمود. طرح درمان کامپیوتری میتواند موجب کاهش زمان درمان و زمان ریکاوری پس از عمل و افزایش کارایی نهایی عمل جراحی گردد. استفاده از مواد و تجهیزات مدرن مانند صفحات تیتانیوم و پیچ‌های مینیاتوری موجب ایجاد پایداری و استحکام نتیجه و قابل پیش‌بینی‌تر کردن درمان شما می‌شود. این پیشرفت‌ها در تکنولوژی، روش‌ها و ابزار، زمان بهبود پس از عمل را کاهش می‌دهد و به تبع آن به بیماران اجازه می‌دهد تا هرچه زودتر به زندگی معمول خود بازگردند. البته با پیشرفت‌های نوین که در دانش ارتودنسی به دست آمده، در برخی ناهنجاری‌ها می‌توان بدون انجام جراحی و با درمان ارتودنسی به تنهایی مشکل را برطرف نمود. ما می‌توانیم به شما در مورد اینکه آیا درمان جراحی فک، درمان مناسبی برای مشکل شماست آگاهی کافی بدهیم.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu