انواع وسایل و تجهیزات ارتودنسی (بریس، پلاک، کش، هدگیر)


appliances

در درمان ارتودنسی تأکید بر اصلاح دندان‌های نامرتب و پیشگیری از کج شدن دندان‌ها، اصلاح فاصله بین دندان‌ها و نامرتبی و شلوغی دندان‌ها است. غالباً افزایش پایداری، بهبود عملکرد، سلامت و زیبایی لبخند نیز از نتایج ارتودنسی است. تجهیزات ارتودنسی مانند بریس‌ها، نگهدارنده‌ها، ردیف کننده‌های دندان‌ها و تنظیم‌کننده‌های فک برای پیشگیری یا رفع عارضه‌های مرتبط با خواب مانند دندان قروچه هستند. در اینجا ما به طور خلاصه در مورد اجزای بریس‌ها و تجهیزات دیگر ارتودنسی توضیحاتی را ارائه می‌کنیم.

در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی ما به شما در دست‌یابی به یک لبخند زیبا با استفاده از تجهیزات مختلف ارتودنسی کمک کرده و اقدامات ارتودنسی را برای شما به طور کامل برنامه‌ریزی و اجرا می‌کنیم. با همکاری با هم؛ دندان‌ها و فک شما به محل اصلی خود بازمی‌گردد. شما باید به دقت از بریس‌ها مراقبت کرده و به طور مرتب از کش‌ها، نوارهای لاستیکی، هدگیر یا تجهیزات تجویزی دیگر استفاده کنید. برای آگاهی بیشتر درباره انواع تجهیزات ارتودنسی و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

بریس‌ها

appliances1

دانستن نام قسمت‌های مختلف بریس‌ها می‌تواند در طول دوره درمان ارتودنسی مفید باشد. در زیر نام تجهیزات مرتبط با بریس‌ها آمده و توضیحاتی در مورد آنها ارائه می‌شود.

آرچ وایرها

appliances2

سیم فلزی است که براکت‌ها را به هم متصل کرده تا دندان‌ها را حرکت دهد.

بند ارتودنسی

appliances3

حلقه فلزی است که معمولاً روی دندان‌ها نصب می‌شود تا قسمت‌های مختلف بریس‌ها را نگه دارد.

براکت

appliances4

براکت‌ها ماژول‌های سرامیکی یا فلزی هستند که به هر دندان وصل می‌شوند. براکت‌ها مسیر حرکت دندان‌ها را مشخص کرده و سیم‌ها را نگه می‌دارند.

لوله باکال

appliances5

یک اتصال کوچک فلزی است که به قسمت بیرونی دندان آسیا وصل می‌شود. این وسیله یک شکاف کوچک برای عبور آرچ وایر دارد و ضربه‌گیرهای لب و تجهیزات دیگر ارتودنسی را که به حرکت دندان‌ها کمک می‌کنند ، نگه می‌دارد.

زنجیر

appliances6

زنجیرهای پلاستیکی کششی (کش ارتودنسی بین براکت‌ها) برای نگه داشتن آرچ وایرها در براکت‌ها به کار برده می‌شوند و به حرکت کردن دندان‌ها کمک می‌کنند.

کش‌ها

appliances7

کش‌های ارتودنسی برای کمک به بریس‌ها در جابجا کردن دندان برای دست‌یابی به بایتی بهتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. کش‌های ارتودنسی معمولاً برای اصلاح اوربایت یا انواع دیگر تنظیمات فک به کار برده می‌شوند. همچنین این کش‌ها برای حرکت دندان‌ها و نزدیک کردن دندان‌های فاصله‌دار به هم نیز به کار برده می‌شوند.

براکت خود باز و بسته شونده

photo_2017-09-21_09-03-37

این براکت ها دارای یک دریچه فلزی کوچک هستند که برای نگه داشتن آرچ وایر در براکت در بریس‌های دیمون روی دندان استفاده می‌شوند.

 اینویزالاین

appliances9

اینویزالاین یک سری الاینر یا ترازکننده متحرک و شفاف دندان بوده که متخصصین ارتودنسی از آنها به جای بریس‌های فلزی استفاده می‌کنند.

نگهدارنده‌ها

appliances10

ابزاری است که متخصصین ارتودنسی پس از اتمام دوره ارتودنسی و پس از برداشتن بریس‌ها به کار می‌برند. نگهدارنده‌ها به دندان‌های بالایی و  یا پایینی متصل شده و آنها را در وضعیت صحیح نگه می‌دارند در حالی که فک شما سخت بوده و دندان‌های شما محکم به فک متصل می‌شود. در وهله اول شما باید از نگهدارنده‌ها 24 ساعته استفاده کنید و در مرحله بعدی باید آنها را فقط در هنگام شب استفاده کنید.

جداکننده‌ها

appliances11

جداکننده‌ها بندهای لاستیکی یا فنرهای کوچکی هستند که متخصص ارتودنسی بین دندان‌های شما قرار می‌دهند. این فضا برای جایگذاری باندهای فلزی دور دندان‌های آسیا که لنگر بریس‌ها در دهان هستند به کار برده می‌شود.

آرک‌های پشت دندانی

appliances12

آرک پشت دندانی یکی از تجهیزات ارتودنسی است که دو دندان آسیا را در دو طرف قوس دندان ها به هم متصل می‌کند.

هربست

appliances13

تجهیزات هربست تجهیزاتی است که برای اصلاح بایت به کار برده می‌شود و فک پایین را به سمت جلو می‌کشد. این هدف با برگرداندن رشد فک پایین به سمت جلو و حرکت دندان‌های بالا به عقب حاصل می‌شود. این تجهیزات به طور گسترده جای استفاده از هدگیر را گرفته‌اند.

این ابزار به اولین دندان آسیا چسبانده می‌شود و دسته‌هایی در طرفین خود و در سمت گونه‌ها دارد که باعث جلو آمدن فک بیمار می‌شود به گونه‌ای که وی بتواند دهان خود را ببندد. این وسیله معمولاً 9 ماه تا یک سال در دهان قرار داده می‌شود.

هدگیر

appliances14

هدگیر معمولاً برای اصلاح اورجت شدید به کار برده می‌شود. هدگیر باعث اعمال فشار بر دندان‌ها و فک بالایی شده که دندان‌ها را در محل صحیح نگه داشته یا به حرکت آنها در جهت رسیدن به محل درست خود کمک می‌کند. طول مدت استفاده از هدگیر به شدت عارضه بستگی دارد. مهم‌ترین عامل موفقیت درمان با هدگیرها داشتن پشتکار و تداوم استفاده از آنها است. هدگیر باید چند ساعت مشخص در شبانه روز مورد استفاده قرار گیرد. هدگیر در هنگام ورزش کردن نباید استفاده شود و در هنگام غذا خوردن و مسواک کردن باید آن را برداشت.

فیس ماسک

appliances15

غالباً فیس ماسک که یک وسیله متحرک و بیرون دهانی است به هدگیرهای با کشش معکوس اشاره دارد و برای بیمارانی که فک بالایی آنها به اندازه کافی رشد نکرده است و باعث ایجاد عارضه کراس بایت یا آندربایت شده است به کار برده می‌شود. این تجهیزات شامل یک میله فلزی است که به پدهای مخصوص پیشانی و چانه متصل شده است و با نوارهای لاستیکی به بریس‌های بالایی متصل شده تا به تدریج فک بالا را به سمت جلو حرکت دهد. همکاری بیمار در استفاده از فیس ماسک بسیار مهم است زیرا این وسیله باید چندین ساعت در روز روی صورت او قرار گیرد تا نتایج مطلوب حاصل شود. فیس ماسک معمولاً به مدت 6 تا 12 ماه باید مورد استفاده قرار گیرد.

اکسپندر پالاتال یا بسط دهنده فک

appliances16

بسط دهنده کام، فک بالایی را با اعمال فشار آرام و تدریجی روی دندان‌های آسیا در زمان هر بار تنظیم گسترش داده یا عریض‌تر می‌کند. متخصص ارتودنسی به شما آموزش می‌دهد که چگونه این وسیله را تنظیم کنید. زمانی که شما به آن حد از گسترش فک که مورد نظر بود رسیدید باید چندین ماه دیگر نیز از این بسط دهنده‌ها استفاده کنید تا حالت جدید تثبیت شده و از بازگشت عارضه پیشگیری شود.

ساجیتال

appliances17

ساجیتال یک ابزار متحرک بوده که فک بالایی را بسط می‌دهد. این وسیله از آکریلیک یا فلز ساخته می‌شود و به راحتی روی کام بالایی نصب می‌شود. برای بسط فک یک پیچ کوچک در آن تعبیه شده است که باید آن را در دوره‌های زمانی مشخص تنظیم نمود. باید حتماً از دستورات پزشک برای چگونگی و زمان تنظیم این پیچ پیروی کنید.

بایت پلیت

appliances18

بایت پلیت برای اصلاح بایت عمیق (زمانی که دندان‌های بالای جلویی بیش از حد پایین آمده باشند و جلوی دندان‌های پایین جلویی را گرفته باشند) مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مرحله نخست ممکن است به مدت کوتاهی گفتار فرد در اثر استفاده از آن تحت تأثیر قرار گیرد. در هنگام استفاده از بایت پلیت طبیعی است دندان‌های عقبی به هر جهتی حرکت نکنند. چندین هفته طول می‌کشد تا شما به طور کامل با بایت پلیت سازگاری پیدا کنید. بایت پلیت باید 24 ساعت در دهان قرار گرفته باشد و فقط موقع غذا خوردن و مسواک کردن باید آنها را از دهان خارج کرد تا نتایج مطلوب حاصل شود؛ مانند بقیه تجهیزات ارتودنسی شما باید همه قسمت‌های بایت پلیت را مانند دندان‌ها به دقت مسواک کنید. بایت پلیت متناسب با مقدار اصلاح مورد نیاز در وضعیت دندان‌ها باید به مدت 3 تا 6 ماه در دهان مورد استفاده قرار گیرد. شما باید در هر جلسه ملاقات با دندانپزشک آنها را همراه خود داشته باشید.

تجهیزات جلوگیری از مکیدن انگشت

appliances19

مکیدن یک واکنش طبیعی است که باعث آرامش و راحتی نوزادان و کودکان نوپا می‌شود. معمولاً کودکان در زمانی که دندان‌های دائمی جلویی آنها در حال رشد است انگشت شست خود را می‌مکند. مکیدن انگشت شست که پس از رشد دندان‌های شیری ادامه یافته باشد می‌تواند در رشد دهان اختلال ایجاد کرده باعث نامرتب شدن دندان‌ها شود.

یکی از راه‌های پیشگیری از مکیدن انگشت استفاده از ابزاری به نام بریس ثابت سقف دهان است. این وسیله توسط متخصص ارتودنسی روی دندان‌های بالایی کودک قرار داده می‌شود. این ابزار پشت دندان‌های بالایی و روی کام دهان کار گذاشته می‌شود. این بریس شامل یک سیم استینلس استیل نیم دایره‌ای است که با استفاده از بندها و نوارهای استیل به دندان‌های آسیا وصل می‌شود. سیم‌های استینلس استیل پشت دندان‌های جلوی بالایی محکم بسته شده و به سختی می‌توان آنها را دید. این بریس‌ها معمولاً پس از چند روز استفاده باعث توقف عادت مکیدن انگشت می‌شوند.

فضا نگهدار

appliances20

فضا نگهدار فضای خالی را تا زمان رشد دندان‌های دائمی باز نگه می‌دارد. همه دندان‌هایی که زود می‌افتند نیازی به فضا نگهدار ندارند. اگر یکی از چهار دندان فوقانی بالایی زود افتاد، فضا برای رشد دندان‌های دائمی باز می‌ماند.

فضا نگهدار از مواد استینلس استیل یا پلاستیک ساخته می‌شود. برخی از فضا نگهدارها متحرک بوده و برخی از آنها نیز ثابت بوده و در دهان بیمار سمنت می‌شوند. فضانگهدارها به طور کلی در دو نوع ساخته می‌شوند:

  • فضانگهدارهای متحرک
  • فضانگهدارهای ثابت

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu