برگشت ارتودنسی: علت و درمان


relapse

برگشت ارتودنسی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که ممکن است پس از انجام درمان ارتودنسی با استفاده از بریس‌های فلزی یا بریس‌های جدید ایجاد شود. با این‌ حال این بازگشت به سرعت صورت نمی‌گیرد. خطر وقوع این مشکل تنها زمانی افزایش پیدا می‌کند که شما نگه‌دارنده‌های دندان را همان‌طور که متخصص ارتودنسی به شما توصیه کرده است استفاده نکنید. بدون توجه به علت آن، برگشت ارتودنسی یک عارضه‌ی شایع است.

اگر دندان‌های شما پس از انجام یک دوره درمان ارتودنسی شروع به حرکت کردند، بهتر است که در اولین موقعیت برای معاینه به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا بتواند از برگشت ارتودنسی شما جلوگیری کرده و روش‌های درمانی مورد نیاز را به شما ارائه کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه برگشت ارتودنسی و شیوه‌های جلوگیری و رفع آن و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره تلفن‌های 02122799264 و 02122799232  تماس حاصل فرمایید.

برگشت ارتودنسی

relapse1

برگشت ارتودنسی به معنای تمایل دندان‌ها برای بازگشت به موقعیت خود در زمان قبل از ارتودنسی می‌باشد. خطر بازگشت ارتودنسی دلیل تغییر رویکرد متخصصین ارتودنسی به سمت استفاده از نگه‌دارنده‌ها است. امروزه به بیماران گفته می‌شود که باید از نگه‌دارنده‌ها در طول عمر خود استفاده کنند. توصیه می‌شود که نگه‌دارنده‌های خود را به هنگام خوابیدن در شب استفاده کرده و یا حداقل دو یا سه بار در هفته از آن‌ها استفاده کنید. اگر به هنگام استفاده از نگهدارنده احساس فشار می‌کنید، این نشانه ای برای حرکت کردن آرام دندان‌های شما است. نگهدارنده‌ی خود را به مدت چند شب استفاده کنید و این فشار احتمالاً دندان‌های شما را به محل مناسب خود حرکت می‌دهد.

علت

با اینکه اگر نگه‌ دارنده‌های شما گم شده یا شکسته شوند ممکن است برگشت ارتودنسی رخ دهد، عوامل مشارکت کننده‌ی دیگری هم وجود دارند. رشد، طول مدت درمان، نوع درمان، کشیدن دندان در ارتودنسی، طول مدت استفاده از نگهدارنده و نوع نگهدارنده‌ی استفاده شده از این جمله می‌باشند.

برگشت کوتاه‌مدت ممکن است تنها یک سال پس از انجام ارتودنسی رخ دهد. این مشکل به دلیل وجود رشته‌های الاستیک در لثه‌های شما ایجاد می‌شود که دندان‌ها را به موقعیت قبلی خود می‌کشانند. استفاده از نگهدارنده به‌منظور جلوگیری از وقوع برگشت کوتاه‌مدت ضروری است.

برگشت طولانی‌مدت بیش از یک سال پس از انجام درمان زمان می‌برد و ممکن است زمانی که تحت تأثیر تغییرات فیزیولوژیکی قرار می‌گیرید ایجاد شود. عواملی مانند کاهش و افزایش وزن و سالخوردگی می‌توانند باعث حرکت کردن دندان‌ها شوند. از جمله دلایل دیگر برای این مشکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عوامل ژنتیکی: حتی در صورتی‌که دندان‌های اصلی به هنگام رشد صاف و مرتب باشند، عوامل ژنتیکی می‌توانند باعث حرکت کردن آن‌ها در بزرگسالی شوند.
 • دندان‌قروچه: نیروهای درگیر به هنگام دندان‌ قروچه باعث چرخیدن فک تحتانی به ‌طرف جلو و فشار آمدن بر روی ردیف دندان‌های بالایی می‌شود. وارد شدن مکرر این فشار بر روی دندان‌های فوقانی باعث تأثیر بر روی موقعیت آن‌ها شده و معمولاً سبب به هم ریختن آن‌ها می‌گردد. بسیاری از افراد به‌طور ناخودآگاه به هنگام خواب دندان‌قروچه می‌کنند.
 • از دست دادن دندان: اتفاقات طبیعی که با نام رانش مزیال شناخته می‌شوند سبب تحریک دندان برای حرکت به سمت جلوی دهان می‌شوند. زمانی که یکی از دندان‌ها می‌افتد، جای خالی آن سبب حرکت سریع دندان‌ها و از بین رفتن نظم آن‌ها می‌شود.

درمان برگشت ارتودنسی

برای درمان برگشت ارتودنسی سه گزینه وجود دارند.

تحت نظر گرفتن

حتی با استفاده از بهترین نگه‌دارنده‌ها و همکاری کامل خود بیمار نمی‌توان از حرکات بسیار کوچک دندان‌ها جلوگیری کرد. استخوان‌ها و لثه‌های حامی دندان‌ها با افزایش سن شما تغییر می‌کنند و نگه‌دارنده‌ها نیز در اثر استفاده به ‌تدریج فرسایش پیدا می‌کنند.

در صورتی‌که همان‌طور که به شما توصیه شده از نگهدارنده‌های خود استفاده کرده‌اید و تنها حرکات بسیار ریزی را شاهد بوده‌اید، احتمالاً متخصص ارتودنسی به شما توصیه می‌کند تا دندان‌های خود را تحت نظر داشته باشید و در صورت مشاهده‌ی تغییرات بیشتر برای درمان آن اقدام کنید.

ساخت نگه‌دارنده‌های جدید

حرکات خفیف دندان را در برخی از مواقع می‌توان با استفاده از نگهدارنده‌های جایگزین کنترل کرد. درصورتی‌که نگهدارنده‌ی شما گم شده یا شکسته است جایگزین کردن سریع آن فکر خوبی است. نگه‌ دارنده‌های ثابت گزینه‌ی بسیار مناسبی برای حفظ موقعیت دندان‌هایی که خطر بازگشت برای آن‌ها وجود دارد، است. نگه‌دارنده‌های متحرک معمولاً برای استفاده بر روی دندان‌های فوقانی توصیه می‌شوند.

درمان مجدد

در برخی از مواقع، برگشت در حدی شدید است که لازم است تا درمان ارتودنسی به‌طور مجدد انجام شود. در صورتی‌که انجام درمان مجدد در نظر گرفته شود، قبل از آن بررسی‌های دقیقی از جمله عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس به عمل می‌آیند. مهم است که یک جلسه‌ی مشاوره در مورد استفاده از نگه‌دارنده‌های ثابت پس از درمان مجدد با بیماران گذاشته شود تا برگشت ارتودنسی برای بار دوم اتفاق نیفتد.

گزینه‌های موجود برای درمان مجدد

روش مورد استفاده به شدت بازگشت و تعداد دندان‌های درگیر شده بستگی خواهد داشت. حتی ممکن است برای درمان برگشت شدید لازم باشد تا دندان‌های بیشتری کشیده شوند.

 • درمان با مرتب کننده‌های ساده: برای حرکت خفیف دندان‌ها
 • بریس های ثابت در بخش‌های از دهان: که تنها بر روی 6 دندان پیش قرار می‌گیرد.
 • اینویزالاین
 • بریس ثابت

اینویزالاین برای بزرگسالان خوشایندتر و بهتر است چرا که شفاف بوده و عملاً به هنگام استفاده نامرئی می‌باشند. این بریس‌ها به هنگام غذا خوردن برداشته می‌شوند و در نتیجه شما برخلاف ارتودنسی معمولی، هیچ محدودیت تغذیه‌ای نخواهید داشت. همچنین شما می‌توانید به شکل عادی به بهداشت دهان و دندان بپردازید چرا که این بریس‌ها متحرک‌ هستند.

مزایای درمان مجدد

احتمالاً فکر درمان مجدد برای شما دلهره‌آور خواهد بود. دلایل خوبی برای درمان برگشت ارتودنسی وجود دارند که ما از شما می‌خواهیم آن‌ها را در نظر بگیرید.

 • بهبود اعتماد به‌ نفس: داشتن لبخند زیبا می‌تواند اعتماد به ‌نفس کودکان و همچنین بزرگسالان را افزایش دهد. داشتن اعتماد به ‌نفس بالا می‌تواند در زندگی کاری شما نیز اثرات مثبتی داشته باشد.
 • بهبود سلامت دهان و دندان: دندان‌های مرتب و دارای فاصله‌ی مناسب به ‌راحتی به کمک مسواک و نخ دندان تمیز می‌شوند. فضاهای زیادی در بین دندان‌های نامرتب وجود دارند که تکه‌های غذا درون آن‌ها گیر کرده و سبب ایجاد پلاک و جرم دندان می‌شوند.

پیشگیری از برگشت

relapse2

بهترین راه برای پیشگیری از بازگشت دندان‌های ردیف شده، استفاده از نگه‌دارنده مطابق توصیه‌های متخصص ارتودنسی می‌باشد. نگهدارنده‌ها طراحی شده‌اند تا دندان‌ها را در جای خود نگه دارند تا زمانی که استخوان‌های حامی دندان‌ها مطابق موقعیت جدید آن‌ها شکل بگیرند. ممکن است در ابتدا لازم باشد تا نگهدارنده‌ی خود را مکرراً استفاده کنید ولی با گذشت زمان میزان استفاده از آن کاهش پیدا می‌کند.

دستورالعمل‌های مراقبتی برای نگه‌دارنده‌ها

 • نگه‌دارنده را مطابق دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی استفاده کنید.
 • زمان غذا خوردن نگه‌دارنده‌ی خود را باز کنید و آن را در جعبه‌ی خود قرار دهید (در اکثر موارد این وسیله‌ها در غذاخوری مدارس یا رستوران‌ها گم می‌شوند).
 • نگهدارنده‌ی خود را به‌طور روزانه با مسواک و صابون ضد باکتری و تنها با استفاده از آب گرم شستشو دهید. تمیز کردن نگه‌دارنده‌ها باعث از بین رفتن پلاک‌ها و بوی بد آن‌ها می‌شوند. شما می‌توانید نگه ‌دارنده را در مایع تمیز کننده‌ی مخصوص قرار دهید ولی این کار جای تمیز کردن آن با مسواک را نخواهد گرفت.
 • نگه‌دارنده‌ها را از آب داغ، فضاهای بسته‌ی بسیار گرم، جیب خود، ماشین لباسشویی و دستمال کاغذی دور نگه دارید.
 • اگر در حال استفاده از نگه‌دارنده‌ی خود نیستید حتماً آن را در جعبه‌ی خود قرار دهید.
 • ممکن است در ابتدا حرف زدن برای شما دشوار باشد بنابراین حرف زدن و آواز خواندن را تمرین کنید تا به آن عادت کنید.
 • نگه‌دارنده‌ها ممکن است شکسته شوند بنابراین باید از آن‌ها مراقبت کنید. در صورت شکسته یا گم شدن نگه‌دارنده بلافاصله با متخصص تماس بگیرید.
 • اگر هر گونه سؤال یا نگرانی در مورد نگه‌دارنده‌ی خود دارید و یا احساس می‌کنید که نگه‌دارنده‌ی شما نیاز به تنظیم دارد با متخصص تماس بگیرید و خود برای تنظیم کردن آن اقدام نکنید.
 • همیشه نگه‌دارنده‌ی خود را برای مراجعه به متخصص ارتودنسی همراه داشته باشید.
 • به هنگام شنا کردن نگه‌دارنده‌ی خود را باز کنید.
 • جایگزین کردن نگه‌ دارنده‌ها قیمت بالایی دارد و مراقبت مناسب از آن‌ها می‌تواند ماندگاریشان را افزایش دهد.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu