بعد از اتمام درمان ارتودنسی نامرئی (اینویزالاین) - دکتر داود عبدالهی


بعد از اتمام درمان ارتودنسی نامرئی (اینویزالاین)


endortho

اینویزالاین یکی از رایج‌ترین درمان‌های ارتودنسی است و از آن‌جایی که در این روش بدون نیاز به بریس‌های فلزی دندان‌ها صاف و مرتب می‌شوند، طرفداران زیادی دارد. بسیاری از بیماران معمولا  دوست دارند، بدانند بعد از در آوردن الاینرهای شفاف که مدت‌های طولانی روی دندان‌های آن‌ها بوده وضعیت دندان‌های آن‌ها چگونه خواهد شد.

از کجا متوجه شویم که آیا دوره درمان به پایان رسیده است یا خیر؟

برخی از بیماران به‌محض این‌که احساس می‌کنند دندان‌های آن‌ها مرتب شده‌است به اشتباه فکر می‌کنند که زمان درمان به پایان رسیده است. اما باید خاطر نشان کرد، تا زمانی‌که متخصص ارتودنسی اجازه  درآوردن الاینرها را نداده بیمار نباید آن‌ها را از دهان خارج و درمان را متوقف کند.

معمولا به‌دلیل این که بعد از اتمام درمان، اختلالات و ناهنجاری‌های جزئی ممکن است همچنان وجود داشته و بیمار از آن‌ها بی‌خبر باشد، بنابراین نباید زودتر از موعد درمان را متوقف کرد چراکه این کار موجب می‌شود دندان‌ها به‌طور کامل مرتب نشوند. نکته مهمتر این است که اگر  بیمار بدون مشاوره و اجازه متخصص ارتودنسی الاینرها را از دهان خارج کند ممکن است دندان‌ها به ‌وضعیت سابق خود باز گردند. خوشبختانه از آن جایی‌ که الاینرها یا تراز کننده‌ها به‌ سرعت دندان‌ها را مرتب می‌کنند، بنابراین دوره درمان خیلی زودتر از انتظار پایان می‌پذیرد.

آیا بعد از درمان علاوه بر خارج کردن پلاک متحرک نیاز به کار دیگری هست؟

در این روش، برخلاف بریس‌های فلزی معمولی دیگر نیازی به ویزیت‌های طولانی برای درآوردن براکت‌ها و سیم‌ها نیست. در برخی از بیماران، بعد از تمام شدن درمان اینویزالاین (ارتودنسی نامرئی) و خارج کردن پلاک متحرک نیاز به اقدام دیگری نبوده و درمان به همین سادگی خاتمه می‌یابد.

اما در دندان‌های برخی بیماران بعد از ارتودنسی ، برجستگی های کامپوزیتی یا اتچمنت ممکن است تغییر رنگ داده و نیاز به ترمیم داشته باشند. اتچمنت ها برای نگه داشتن الاینرها بر روی دندان ها استفاده میشوند .. متخصص ارتودنسی با روشی بسیارسریع، برجستگی ها  را از دندان‌ها پاک کرده و سپس سطح دندان‌ها را صیقل می‌دهد تا هیچ اثری از مواد باندینگ الاینرها در سطح دندان‌های بیمار نباشد.

وضعیت دندان‌ها بعد از درمان چگونه خواهد بود؟

بعد از تکمیل دوره درمان، دندان‌ها کاملا مرتب و منظم می‌شوند. مشکلاتی چون شلوغی و نامرتبی دندان‌ها برطرف شده و فاصله بین‌ دندان‌ها به‌حداقل می‌رسد. دندان‌هایی که سابقا نامرتب و کج بودند در وضعیت مناسبی در فک‌ها قرار خواهند گرفت. بعد از اصلاح ناهنجاری‌های دندان‌ها و فک،  بیمار به ‌وضوح متوجه خواهد شد که گاز زدن و جویدن خوراکی‌ها برای او راحت‌تر از قبل شده است. از آن‌جایی که بعد از اتمام درمان ارتودنسی نامرئی، دندان‌ها به‌طور ایده‌آل مرتب و صاف می‌شوند بیمار بدون خجالت و با اعتماد به‌نفس بیشتری لبخند خواهد زد.

آیا بعد از درمان باید از ریتینرها استفاده کرد؟

برخی از بیماران بعد از انتخاب الاینرهای شفاف به‌جای بریس‌های فلزی، معمولا دوست ندارند از ریتینرهای (نگهدارنده)  فلزی معمولی استفاده کنند. شایان ذکر است که استفاده از ریتینر بخش عمده مراقبت بعد از درمان ارتودنسی است.

بعد از درمان به ‌دلیل این‌که استخوان‌های فک هنوز در وضعیت نرمی هستند، بنابراین احتمال بازگشت دندان‌ها به حالت سابق خود بسیار زیاد است. ریتینرها کمک می‌کنند تا فک‌ها فرصت کافی برای محکم‌شدن داشته و بتوانند دندان‌ها را در وضعیت جدید خود ثابت نگه دارند.

خوشبختانه امروزه نگهدارنده‌های شفاف و جدیدی در بازار موجود هستند که شبیه پلاک متحرک هستند. ریتینرها به‌ دلیل مواد سخت بکار رفته در آن‌ها عمر زیادی داشته و برای مدت طولانی قابل استفاده هستند. بعد از تکمیل دوره درمانی اینویزالاین‌، انتخاب ریتینرهای سیمی معمولی و یا ریتینرهای شفاف جدید با خود بیمار است.

چه مدت زمان باید از نگهدارنده استفاده کرد؟

بعد از خارج کردن الاینر استفاده از نگهدارنده برای مدتی الزامی است. متخصصین ارتودنسی معمولا به بیماران پیشنهاد می‌کنند، روزهای اول بعد از درمان هر روز به‌مدت 22 ساعت، بعد از اتمام دوره اولیه به‌مدت 6 ماه فقط در طول روز و سپس 6 ماه تنها در طول شب از ریتینرها استفاده کنند. لازم به ذکر است که این دوره‌های بعد از درمان موقت بوده و قرار نیست بیمار تا آخرعمر شب‌ها ریتینرها را در دهان خود داشته باشد. بعد از اتمام دوره شبانه بیمار ممکن است تنها 3 بار در طول هفته مجبور به استفاده از آن‌ها باشد. برای پیشگیری از تغییر وضعیت دندان‌ها بعد از گذشت زمان، استفاده از نگهدارنده در طول هفته به ‌مدت نامحدود تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.

آیا بعد از ارتودنسی نامرئی نیازی به روش‌های دیگر هست؟

به‌محض این‌که  بیمار تحت درمان ارتودنسی نامرئی  قرار گرفت باید برنامه بهداشت روزانه و معمول خود را کاملا رعایت کند. عدم توجه به بهداشت و مسواک در طول درمان ارتودنسی موجب می‌شود لکه‌‌هایی در سطح دندان‌ها، خصوصا اطراف دکمه‌ها ایجاد شوند. در چنین حالتی بهتر است بیمار برای رفع لک و یا تغییر رنگ دندان به پزشک متخصص مراجعه و اقدام به سفید کردن دندان‌های خود کند.

آیا بعد از درمان باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد؟

بیماران معمولا از مراجعه مکرر به متخصص ارتودنسی خسته می‌شوند و به‌همین دلیل دوست ندارند بعد از اتمام ارتودنسی وقت خود را صرف ویزیت‌های مجدد کنند. لازم به ذکر است که بعد از تمام شدن درمان ارتودنسی نامرئی اغلب نیازی به مراجعه به مطب متخصص ارتودنسی نیست.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu