بهداشت دهان و دندان حین ارتودنسیحال که براکت‌ها بر روی دندان‌های شما قرار گرفته‌اند رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها در طول مدت درمان ارتودنسی از اهمیت بیش‌تری نسبت به گذشته برخوردار می‌باشد. براکت‌ها، سیم‌ها و پلاک‌ها و وسایل دیگر پناهگاه مناسبی برای ذرات غذایی و میکروب‌ها بوده و همچنین استفاده از مسواک و نخ دندان را سخت‌تر می‌نمایند. بدین ترتیب بهترین راه جهت پیشگیری از تشکیل پلاک میکروبی پوسیدگی و بیماری‌های لثه، به کار بردن دقیق مسواک ارتودنسی و نخ دندان ترجیحاً پس از هر وعده غذایی است.

 

مسواک زدن

 1. مسواک را به طور عمود بر سطح بیرونی دندان‌ها قرار دهید و با حرکات چرخشی این سطوح را تمیز کنید.
 2. نوک موهای مسواک را با زاویه‌ی 45 درجه در بین براکت‌ها و لثه قرار دهید و با حرکات چرخشی و لرزشی به سمت جلو و عقب، آن ناحیه را تمیز کنید. برای فک بالا موهای مسواک به سمت پایین و برای فک پایین، به سمت بالا قرار می‌گیرد.
 3. بقیه‌ی سطوح خارجی دندان‌ها را با زاویه دادن موهای مسواک برای فک بالا به سمت بالا و برای فک پایین به سمت پایین تمیز نمایید.
 4. با دقت سطوح جونده‌ی دندان‌های دو فک را با حرکت رفت و برگشت مسواک تمیز نمایید.
 5. سطوح داخلی دندان‌ها را در مرحله‌ی انتهایی تمیز نمائید.

مسواک زدن

 

استفاده از نخ دندان

 1. حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. نخ باید از پشت سیم رد شود. استفاده از وسیله‌ی مخصوص (Floss threader) به این کار کمک می‌کند.
 2. انتهای Floss threader را از پشت سیم رد کنید و از طرف دیگر به همراه نخ بیرون بکشید.
 3. نخ را از بین دندان‌ها رد کنید و با ملایمت بر دیواره‌ی کناری هر دو دندان با حرکت بالا و پایین بکشید. نخ باید به زیر لثه رفته و دیواره ی دندان را در زیر لثه تمیز کند.
 4. از قسمت دیگر نخ دندان به همین روش برای دندان‌های بعدی استفاده کنید.

استفاده از نخ دندان

 

شستشوی نهایی

پس از اتمام مسواک و نخ دندان، دهان خود را با آب و یا دهان شویه‌های ضد عفونی کننده به دقت شستشو دهید. این دهان‌شویه‌ها به کاهش التهاب ناشی از وسایل ارتودنسی کمک می‌کنند. همچنین در التیام زخم‌ها و تحریکات حاصل از وسایل ارتودنسی مؤثر می‌باشند.

شستشوی نهایی

 

مسواک بین دندانی

مسواک بین دندانی یا (Proxi brush) وسیله‌ی دیگری برای سلامت و تمیز نگه داشتن دندان‌ها و براکت‌ها و لثه‌ی شماست. این وسیله را ترجیحاً از سمت لثه بین براکت‌های خود و از پشت سیم عبور دهید و فضای بین دندانی را تمیز کنید. مراقب باشید این کار را با ملایمت و احتیاط لازم انجام دهید تا به سیم و براکت‌ها آسیبی نرسد.

مسواک بین دندانی

 

شستشوی پلاک‌های نگهدارنده

در فاز نگهداری نتیجه درمان ارتودنسی یا (Retention) باید پلاک خود را به همراه دندان‌ها مسواک کنید. زیرا پلاک میکروبی یا ذرات غذایی می‌توانند بر روی آن‌ها جمع شوند. بهتر است روزی یکبار پلاک خود را در یک ظرف آب با درجه حرارت اتاق که حاوی قرص‌های تمیزکننده‌ی دندان مصنوعی است قرار دهید تا از تجمع جرم و ایجاد بو و طعم بد جلوگیری شود. از ریختن آب داغ بر روی پلاک‌ها خودداری کنید زیرا باعث از بین رفتن پلاک‌ها می‌گردد.
پلاک خود را به روش زیر تمیز کنید:

 1. آن را در کف دست خود قرار دهید.
 2. با دقت سطوح داخلی و خارجی آن را برس بزنید.
 3. یک برس دستی با صابون مؤثرتر از مسواک است. برس زدن را در زیر آب روان ادامه دهید.

در صورتی‌که از نگهدارنده ثابت برای شما استفاده شده است، در حین مسواک زدن سطح پشتی دندان‌ها مراقب باشید که قسمت سخت مسواک به سیم‌ها فشار زیادی نیاورد زیرا ممکن است باعث جداشدن یا کج شدن آنها گردد. می‌توانید بین سیم‌ها را با مسواک بین دندانی ظریف و یا موهای مسواک معمولی تمیز نمائید. در برخی از بیماران، به‌خصوص در سطح پشتی دندان‌های پیشین پایین، تجمع جرم اتفاق میفتد که می‌تواند سیم‌های نگهدارنده را نیز درگیر نماید که با انجام جرم‌گیری برطرف می‌شود. لطفا به دندانپزشک خود در مورد مراقبت از سیم‌های نگهدارنده در حین جرم‌گیری یادآوری نمائید.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu