تاثیر دندان قروچه بر ارتودنسی - دکتر داود عبدالهی


تاثیر دندان قروچه بر ارتودنسی


برای کسانی که از دندان‌قروچه‌ی خود آگاه‌اند، برخی نگرانی‌ها درباره‌ی تأثیر احتمالی دندان‌قروچه بروی درمان ارتودنسی‌شان  ازجمله سیم‌کشی‌ها و اینویزیلاین وجود خواهد شد.

علت دندان‌قروچه 

علت حتمی و مشخصی برای دندان‌قروچه  وجود ندارد، بنابراین بدون تعیین کردن علت اصلی و زیرساختی این رفتار، درمان آن کاری دشوار خواهد بود. علت بروز این مشکل اغلب شرایطی مانند استرس، اختلالات خواب، مشکلات دندانی ازجمله از دست دادن دندان‌ها یا شکستگی دندان، یا نامرتبی دندان‌ها و دیگر مشکلاتی که نیاز به درمان ارتودنسی دارند، می‌باشد. ممکن است دندان‌قروچه در شما به یکی از دلایل زیر مربوط باشد:

استرس 

برخی افراد هنگامی‌که مضطرب هستند، ناخودآگاه دندان‌هایشان را روی‌هم می‌سایند، یا این رفتار به‌عنوان مکانیسمی برای کاهش استرس یا احساسات و هیجاناتی دیگر مانند عصبانیت، تنش یا ناراحتی از آن‌ها سر میزند.

بیماری‌ها 

دندان‌قروچه می‌تواند به مصرف برخی داروها و بیماری‌هایی مانند عفونت گوش یا اختلال مفصل گیجگاهی- فکی (TMD) (که روی فک و عضلات اطراف آن تأثیر دارد) مرتبط باشد.

اختلالات خواب

دندان‌قروچه معمولاً در شب، وقتی بیمار غیر هوشیار است و ناخودآگاه فک خود را حرکت می‌دهد، رخ می‌دهد. بیماران مبتلابه آپنه ی تنفسی در خواب (بیماری که در آن مجاری تنفسی در حین خواب بسته می‌شوند و برای چند لحظه اکسیژن قطع میشود) بیشتر از افراد دیگر دچار دندان‌قروچه می‌شوند.

مشکلات فیزیکی (مکانیکی)

مشکلات فیزیکی/مکانیکی مانند نامرتبی و ناهماهنگی دندان‌های بالا و پایین (مال اکلوژن) یا شکستگی دندان‌ها نیز می‌توانند موجب بروز دندان‌قروچه شوند.

 

چرا دندان‌قروچه یک مشکل محسوب می‌شود؟

دندان‌قروچه، اگرچه برای سلامتی شما خطری ندارد اما می‌تواند اثرات زیان باری روی کیفیت زندگی و عمر دندان‌های شما داشته باشد. مشکلات مربوط به دندان‌قروچه عبارت‌اند از:

  • آسیب به سطح دندان‌ها (سطح دندان‌ها فرسوده و پهن، یا شکسته یا لب پرشده می‌شود)؛
  • ساییدگی مینای دندان که باعث می‌شود عاج یا ریشه‌ی دندان در معرض هوا قرار بگیرند و موجب افزایش حساسیت دندانی  گردد.
  • مختل شدن خواب (خصوصاً برای همسر یا کسانی که نزدیک به شما می‌خوابند که ممکن است با صدای دندان‌قروچه شما از خواب بیدار شوند).
  • درد فک یا صورت، سفتی عضلات و سردرد

 

چگونه می‌توانیم آن را متوقف کنیم؟

دندان‌قروچه مشکلی بسیار شایع است و ممکن است بنا بر عوامل متعددی در طول زندگی کم‌وزیاد شود. خوشبختانه اکثر افرادی که دندان‌قروچه دارند، تأثیرات منفی قابل‌توجهی را مشاهده نخواهند کرد. اگر فکر می‌کنید که این مشکل در شما جدی‌تر شده است یا دچار عوارض ناشی از آن شده‌اید، متخصص ارتودنسی  شما می‌تواند استفاده از یک محافظ دهانی مخصوص  را توصیه کند که متناسب با دهان شما ساخته‌شده است تا از دندان‌های شما در طول شب محافظت کند.

اگر دندان‌قروچه‌ی شما به خاطر مشکلات فیزیکی یا مکانیکی باشد، سیم‌کشی‌های فلزی یا اینویزیلاین می‌توانند درمانی برای این مشکل باشند. سیم‌کشی‌های دندان، دندان‌ها را صاف و مرتب می‌کنند تا در فک‌های بالا و پایین، هماهنگی بهتری باهم داشته باشند.

آیا دندان‌قروچه روی سیم‌کشی‌های دندان تأثیر دارد؟

اگر دندان‌قروچه‌تان شدید باشد و درصدد اقدام به درمان ارتودنسی با سیم‌کشی‌های فلزی یا اینویزیلاین هستید، ممکن است مشکل شما بجای بهتر شدن، بدتر شود. علت این امر اغلب به خاطر وجود کمی درد و ناراحتی در هنگام جابجایی دندان‌ها برای مرتب شدن می‌باشد. اگرچه این مشکل احتمالاً در درازمدت بهبود خواهد یافت و در بسیاری از موارد بعد از درمان ارتودنسی به‌کلی برطرف خواهد شد.

اگر فکر می‌کنید که دندان‌قروچه‌ی شما با سیم‌کشی دندان‌ها  بدتر شده است، یا نگران هستید که دندان‌قروچه‌تان به سیم‌کشی دندان‌هایتان آسیب می‌رساند و بر نتایج درمانتان تأثیر منفی دارد، بهترین راه این است که با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید تا بتواند آن را به‌موقع بررسی کند و راه‌هایی را برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر بکار ببرد.

 

 

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu