تغذیه مناسب در ارتودنسی


ارتودنسی و تغذیه - تصویر شماره 1

تغذیه صحیح قسمت مهمی از درمان ارتودنسی شماست. حرکت دندان یک پدیده‌ی فیزیولوژیک طبیعی است. بافت‌های اطراف دندان به فشار ملایم وارده به دندان عکس‌العمل نشان داده و استخوان اطراف دندان‌ها را در حین حرکت آنها دوباره‌سازی می‌کنند. یک بدن سالم این عمل را سرعت می‌بخشد و تغذیه‌ی مناسب در ایجاد یک بدن سالم نقش مهمی ایفا می کند.

مصرف برخی خوراکی‌های خاص علاوه‌ بر افزایش خطر بیماری و مشکلات دندانی، ممکن است موجب شکستن ابزار ارتودنسی شوند. در این قسمت لیستی از خوراکی‌هایی را آماده کرده‌ایم که به تنظیم رژیم غذایی مناسب در دوران درمان ارتودنسی کمک شایانی می‌کنند.

با بریس‌ها و اینویزیلاین‌ها اشتهای فرد تغییری نمی‌کند، آن‌چه که باید در این دوران تغییر کند رژیم و عادت غذایی فرد است. در زمان ارتودنسی باید از مصرف خوراکی‌های چسبنده، سفت و ترد خودداری کرد. هدف از این کار دست ‌یافتن به اهداف درمان ارتودنسی با حداقل اختلالاتی است که ممکن است به ‌دلیل شکستن ابزار ارتودنسی پیش آید و همچنین کاهش عوارض جانبی مصرف خوراکی‌های نامناسب در طول درمان ارتودنسی است. تنظیم گزینه‌های خوراکی‌ مناسب در دوره ارتودنسی کار پرچالشی است. اما با در نظر گرفتن چند نکته ساده می‌توان علاوه ‌بر مصرف خوراکی‌های مورد علاقه به تسهیل درمان نیز کمک کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شیوه تغذیه مناسب حین درمان ارتودنسی و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

رژیم غذایی مناسب در ارتودنسی

همانطور که مشاهده می‌کنید در این قسمت هرم موادغذایی همراه با خوراک‌های مورد علاقه در دوران ارتودنسی فراهم شده ‌است.

foodortho

غلات

با وجود این‌که غلات در انتهای هرم موادغذایی مناسب در دوران ارتودنسی قرار دارند اما بخش عمده رژیم غذایی هر فردی را تشکیل می‌دهند. خوشبختانه مصرف این گروه غذایی هیچ آسیبی به بریس‌ها در ارتودنسی وارد نمی‌کند. هنگام مصرف نان و شیرینی‌های خیلی ترد بهتر است ابتدا آن‌ها را گرم کنید تا نرم شوند و یا به قطعات کوچک خرد کرده و سپس مصرف کنید. درصورت مصرف نان‌های حاوی خشخاش، مراقب باشید تا دانه‌های خشخاش بین بریس‌ها گیر نکرده و موجب جابه‌جایی آن ها نشوند.

سبزیجات

از آن ‌جایی‌که مصرف روزانه سبزیجات برای رشد کودکان بسیاراهمیت دارند در نتیجه وجود بریس‌ها در دهان نباید مانع مصرف این خوراکی باارزش شود. اما متاسفانه در این بین برخی از آن‌ها مانند هویج سفت، گل‌کلم و سایر سبزیجات خام و ترد ممکن است به بریس‌ها آسیب برسانند. بهتر است قبل از مصرف سبزیجات سفت آن‌ها را بجوشانید و یا بخارپز کنید تا نرم شده و به ابزار ارتودنسی آسیبی وارد نکنند.

میوه‌ها

خوردن میوه‌های سفت نیز می‌توانند به تجهیزات ارتودنسی صدمه بزنند. میوه‌های سفت را هرگز با دندان خرد نکنید. این کار باعث شل شدن براکت‌ها و کنده‌شدن راحت سیم‌ها می‌شود. اما با این وجود میوه‌های سفت مانند سیب و هلوی کال را می‌توان به قطعات ریز خرد کرده و سپس از خوردن آنها لذت برد. میوه‌های کوچک مانند توت‌فرنگی، بلوبری و تمشک میوه‌های مناسب دوران ارتودنسی هستند اما باید حتما بعد از خوردن  دندان‌ها را مسواک زد تا دانه‌های ریز بین بریس‌ها گیر نکند.

پروتئین‌ها

خوردن گوشت‌ها در ارتودنسی مشکلی ایجاد نمی‌کند اما نکته مهم این است که بهتر است در این دوران گوشت‌های نرم مصرف شود. گوشت سفت  برای دهان و بریس‌ها دردسر ساز هستند. هنگام خوردن گوشت مرغ خصوصا بال و ران، حتما استخوان‌ها را جدا کنید. مصرف آجیل می‌تواند کمی خطرناک باشد اما اگر احتیاط رعایت شود و به‌جای دندان‌های جلو با دندان‌های آسیاب جویده شوند هیچ خطری برای بریس‌ها نخواهند داشت. افرادی که نیاز به مصرف پروتئین دارند اگر در صورت مصرف آجیل احساس درد بکنند می‌توانند از کره بادام‌زمینی و یا کره بادام استفاده کنند.

لبنیات

مصرف زیاد شیر، ماست و پنیر موجب افزایش ویتامین دی (d) و کلسیم در بدن می‌شود. مصرف بستنی و ماست منجمد علاوه‌بر این‌که موجب تقویت استخوان فک می‌شود بلکه باعث تسکین درد دهان نیز می‌شود. این روش بهترین درمان برای بیماران ارتودنسی است.

شیرینی‌ها

کیک‌ها، براونی‌ها و کوکی‌های نرم و بسیاری از شیرینی‌های آردی هیچ آسیبی به بریس‌ها وارد نمی‌کنند. توصیه می‌شود برای تسکین درد در دوران اردتودنسی از بستنی و میلک‌ شیک بیشتر استفاده کنید.

بهتر است از مصرف کارامل‌های چسبناک، آدامس‌ها و تافی‌ها در دوران ارتودنسی اجتناب کرد . این خوراکی‌ها  به‌دلیل خاصیت چسبندگی که دارند موجب کنده‌شدن براکت‌ها و سیم‌ها شده و به دهان و بریس‌ها آسیب می‌رسانند. خوراکی‌های چسبناک حتی اگر آسیبی هم به ابزار ارتودنسی وارد نکنند جدا کردن آن‌ها کار بسیار سخت و پردرد سری است.

اهمیت رعایت رژیم غذایی مناسب در طول درمان ارتودنسی

ارتودنسی و تغذیه - تصویر شماره 2

به‌طور معمول بیماران ارتودنسی از خوردن بسیاری از انواع غذاها به‌خصوص میوه‌ها، سبزیجات خام و دیگر غذاهای سخت به دلیل عدم توانایی در جویدن و یا وجود درد در هنگام جویدن در 3 تا 5 روز بعد از هر معاینه خودداری می‌نمایند، بدین ترتیب این بیماران مقدار کمتری پروتئین و دیگر مواد غذایی کلیدی مانند فیبر، کلسیم، آهن و بعضی از ویتامین‌ها را دریافت می‌کنند. این امر از این جهت اهمیت بیشتری پیدا می‌نماید که اکثر بیماران ارتودنسی در سنین نوجوانی و رشد فعال قرار دارند و تامین میزان کافی از مواد مذکور برای یک رشد کامل و سالم بسیار حیاتی است. از طرفی بیمار برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها و جداشدن و شکستن وسایل ارتودنسی در حین درمان می‌بایست از خوردن برخی از غذاها خودداری نموده و یا با احتیاط مصرف نماید که این امر نیز بر اهمیت یک رژیم غذایی تنظیم شده و برنامه‌ریزی شده در حین درمان ارتودنسی می‌افزاید.

توصیه‌های غذایی حین درمان ارتودنسی

به طور کلی می توان مواد غذایی را حین درمان ارتودنسی در سه دسته جای داد:

  • رنگ قرمز (غذاهایی که به هیچ وجه نباید خورده شوند): آجیل، پاپ کورن، آدامس به‌خصوص قند دار، شیرینی‌ها و دندان‌های سفت، قسمت سخت پیتزا، نان برشته، پاستیل‌ها، کارامل، شکلات سفت، یخ، اسمارتیز، خودکار و مداد!!!
  • رنگ زرد (با احتیاط بخورید، آنها را خرد کرده و با دندان‌‌های عقب بجوید):

چیپس ناچو، شیرینی‌های نرم‌تر، کباب دنده، بال کبابی، سبزیجات خام، میوه‌های سفت (مانند سیب مگر اینکه به لایه‌ها و قطعات کوچک بریده شده باشند)، میوه‌های هسته‌دار (زردآلو و گیلاس و …) بلال، نان نیمه برشته و سفت، غذاهای پر شکر مثل شکلات و غیره. این غذاها را زیاد نخورید و بلافاصله پس از خوردن مسواک کنید.

  • رنگ سبز (به راحتی بخورید): بستنی (بدون دانه) چیپس سیب زمینی، سبزیجات بخار پز شده، پاستا، سیب زمینی سرخ شده، شیرینی‌های نرم، ماست، پودینگ، ژله، سوپ، ساندویچ‌های نرم، سریال در شیر، پنیر، تخم مرغ، میلک شیک‌ها و مخلوط‌های دیگر، بارهای کارامل، کره بادام زمینی.

ملاحضات

صرف‌نظر از انواع خوراکی‌هایی که می‌توان در دوران سیم‌کشی دندان‌ها و با وجود بریس‌ها در دهان مصرف کرد، تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها و اطراف بریس‌ها در این دوران از اهمیت فراوانی برخوردار است. مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان مانع تجمع جرم و پوسیدگی دندان می‌شود. عدم  رعایت بهداشت دهان و دندان نه ‌تنها به دندان‌ها و لثه‌ها آسیب می‌رساند بلکه موجب تغییررنگ طولانی‌مدت در دندن‌ها می‌شود.

اگر دوست دارید بهترین نتیجه را از درمان ارتودنسی خود کسب کنید بهتر است حتما رژیم‌ غذایی سالم و مناسبی که در بالا به آن ها اشاره شد انتخب کرده و هر سوالی که در خصوص درمان ارتودنسی خود دارید از متخصص ارتودنسی بپرسید.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu