تفاوت اینویزیلاین و ارتودنسی فلزی برای مرتب کردن دندان


تصمیم‌گیری درباره انتخاب بین سیم‌کشی‌های دندان، که رایج‌ترین گزینه‌ی درمانی هستند و اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی ، که معادلی مدرن و پیشرفته برای سیم‌کشی‌های دندانی هستند، به عوامل متعددی بستگی دارد. مهم‌ترین آن‌ها، تأثیر موردنظر و مطلوب برای شما می‌باشد و عامل مهم دوم، هزینه‌ی ارتودنسی با هر یک از این روش‌ها می‌باشد. صرف‌نظر از هزینه‌ها، انتخاب شما باید درست و تأثیرگذار باشد. درنهایت، هدف شما از درمان ارتودنسی، اصلاح مشکلات دندانی شما یک‌بار برای همیشه، است.

چه چیزهایی را باید درباره‌ی سیم‌کشی‌های ارتودنسی بدانیم؟

هر دو روش نه‌تنها برای مرتب کردن دندان‌ها، بلکه برای بهتر کردن ظاهر لبخند و بهبود وضعیت سلامتی دندان‌هایتان بکار برده می‌شوند. روش پیشرفته‌ی ارتودنسی نامرئی ابتدا در سال 2000 مورداستفاده واقع شد و ازاین‌رو در مقایسه با روش‌های قدیمی‌تر ارتودنسی، سابقه‌ی چندانی ندارد.

روش سنتی و رایج ارتودنسی شامل براکت‌های فلزی می‌باشد که به دندان‌هایتان چسبانده و با استفاده از سیم‌های بسیار نازک و کش‌های لاستیکی کوچکی به هم بسته می‌شوند. امروزه می‌توانید براکت‌هایی را انتخاب کنید که همرنگ دندان‌هایتان باشد. همچنین می‌توانید رنگ آن‌ها را متناسب باسلیقه‌ی خودتان تغییر دهید.

برخلاف سیم‌کشی‌ها، روش پیشرفته‌ی اینویزیلاین یا همان ارتودنسی نامرئی طرح و فرم نامرئی دارد و از جنس پلاستیک می‌باشد که بدون APB، صاف و راحت است. این نوع ردیف کننده‌ها، دندان‌هایتان را به‌آرامی و با دقت به موقعیتی مناسب حرکت می‌دهد و آن‌ها را ردیف و مرتب می‌سازند. متخصص ارتودنسی، با استفاده از عکس‌برداری دندان، قالب‌گیری و تصاویر دندان‌هایتان، صفحات یا تری‌های ردیف کننده (aligner trays) را با ایجاد تصاویری سه‌بعدی از دندان‌هایتان، پیکربندی خواهد کرد.

مزایا و معایب سیم‌کشی‌های ارتودنسی چیست؟

سیم‌کشی‌های فلزی دندان، جدا از غیر متحرک بودنشان، معمولاً از فلز نقره‌ای‌رنگی ساخته می‌شوند. اگرچه، می‌توانید هزینه‌ی بیشتری را جهت انتخاب رنگ‌های دیگر موجود بپردازید. برای دستیابی به نتایج با استفاده از این نوع ارتودنسی، به دو سال استفاده متمادی از سیم‌کشی‌ها نیاز است.برای حفظ و مراقبت از این سیم‌کشی‌ها، باید براکت‌ها و سیم‌ها را به‌طور منظم مسواک کنید، حتی استفاده از تمیزکننده‌ی مخصوصی مانند water pick می‌تواند کمک‌کننده باشد. بعد از اتمام درمان احتمالاً نیاز دارید که از ریتینر یا نگه‌دارنده ارتودنسی (اکثر اوقات در شب) استفاده کنید و هرماه جهت معاینات لازم به متخصص خود مراجعه کنید. این نوع درمان دارای مزایا و معایبی می‌باشد که در پایین به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مزایای سیم‌کشی عبارت‌اند از:
• در مقایسه با دیگر روش‌ها، این روش برای اصلاح مشکلات پیچیده‌تر مؤثرتر می‌باشد.

• ازآنجایی‌که برداشتن آن‌ها امکان‌پذیر نمی‌باشد، برای رسیدن به نتایج مطلوب، به تنظیمات دوره‌ای کمتری نیاز است.

• علاوه بر نحوه‌ی صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، در این روش به تمیزکاری بیشتری نیاز نیست.

معایب سیم‌کشی دندان عبارت‌اند از:
• ممکن است احساس درد، سوزش و ناراحتی داشته باشید که اغلب به خاطر حرکت براکت‌ها یا دندان‌ها می‌باشد.

• در این روش ممکن است دندان‌ها دچار کمی بدرنگی یا شکستگی شوند.

• خوردن غذاهای سفت یا چسبناک برایتان بسیار دشوار خواهد بود.به‌عنوان نوعی درمان اصلاحی، این گزینه‌ی درمانی برای بیمارانی که حضور حرفه‌ای و فعالی در ورزش‌های ضربه‌ای و خشن دارند، مناسب نمی‌باشد.

مزایا و معایب بریس‌های اینویزیلاین چیست؟

این بریس‌های پیشرفته‌ی ارتودنسی، جدا از متحرک بودنشان، در اکثر موارد از جنس وینیل شفاف ساخته می‌شوند. به‌طورکلی این روش 6 تا 18 ماه طول می‌کشد که برای رسیدن به نتایج مطلوب، این تری‌ها را باید حداقل 22-24ساعت در روز استفاده کرد. مراقبت درست و بهداشت در این درمان شامل مسواک زدن و شستشوی بریس‌ها با آب ولرم می‌باشد. همچنین باید این تری‌ها را هردو هفته یک‌بار عوض کرد. بعد از اتمام دوره‌ی درمان باید از ریتینر یا نگه‌دارنده‌ی ارتودنسی به‌طور مداوم، اکثراً در هنگام شب، استفاده کنید و هر 4-6هفته جهت معاینات به متخصص خود مراجعه کنید.

این روش دارای مزایا و معایبی می‌باشد که در پایین به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

مزایا:

• این بریس‌ها شفاف و نامرئی هستند و ازاین‌رو باعث می‌شود تا تأثیر منفی در ظاهر لبخندتان نداشته باشند.

• متحرک هستند و بنابراین راحت‌تر از نوع سنتی و رایج ارتودنسی هستند.

• مشکلاتی با گیرکردن غذاها در بین دندان‌ها و بریس‌ها برای بیمار به وجود نمی‌آید.

• بیمار هیچ‌گونه مشکلی با غذا خوردن (خوردن هرگونه خوراکی) نخواهد داشت.

• فاقد ناراحتی‌ها و دشواری‌هایی ست که در هنگام استفاده از سیم‌کشی‌ها به وجود می‌آید.

معایب:

• بیمار ممکن است به خاطر حرکت دندان‌ها، کمی دچار ناراحتی و درد شوند.

• پیش از غذا خوردن یا نوشیدن هر چیزی به‌غیراز آب باید آن را از دهانتان بیرون بیاورید.

• برای جلوگیری از لکه زدن دندان‌ها، بیمار باید بعد از هر وعده‌ی غذایی دندان‌ها را مسواک بزند.

 

بهترین راه برای ردیف کردن دندان‌ها چیست؟

انتخاب بهترین و مؤثرترین روش برای ردیف کردن دندان‌ها، کار آسانی نیست. بااین‌وجود اگر شما یا فرزندتان بسیار خجالتی هستید و از اعتمادبه‌نفس بالایی برخوردار نیستید، روش اینویزیلاین می‌تواند گزینه‌ی مناسب‌تری برای شما باشد. یکی از امتیازات ارتودنسی نامرئی، متحرک بودن آن است بنابراین می‌توانید دندان‌هایتان را به‌راحتی مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و به‌طور عادی غذا بخورید.اما اگر به خاطر راحت نبودن آن‌ها در هنگام غذا خوردن و نوشیدن بخواهید آن را مدام قبل از غذا از دهانتان خارج کنید، این روش شاید بهتری گزینه برای شما نباشد. به‌علاوه، باید به این نکته اشاره‌کنیم که برای قرار دادن آن‌ها بعد از صرف هر غذا، باید دندان‌هایتان را مسواک زده باشید.تشخیص اینکه کدام‌یک از دو روش مؤثرتر است، کار آسانی نیست، خصوصاً به این خاطر که اینویزیلاین روشی جدید است و دانش چندانی درباره‌ی نحوه‌ی اجرا و عملکرد آن در دسترس نمی‌باشد. بااین‌وجود، برخلاف روش‌های قدیمی، تأثیر استفاده از روش متحرک کلاً به و مراقبت‌ها و استفاده‌ی مداوم از آن‌ها از جانب بیمار بستگی دارد.پرواضح است که استفاده از این روش جدید برای اصلاح دندان‌های عقبی، کجی دندان‌ها یا حرکت دادن آن‌ها در جهت عمودی قطعاً گزینه‌ی مناسبی نخواهد بود. ازاین‌رو قبل از تصمیم‌گیری برای انتخاب روش درمان ارتودنسی‌تان، باید حتماً با یک متخصص ارتودنسی مجرب مشورت کنید.

 

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu