تفاوت بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی چیست؟


درمان‌های ارتودنسی نیز همانند دیگر درمان‌های تخصصی پزشکی نیازمند کسب تخصص و دانش لازم است، به‌طوری‌که یک دندانپزشک عمومی برای کسب آن می‌بایست پس از اتمام دوره‌ی شش ساله دندانپزشکی، یک دوره‌ی 3 تا 4 ساله را به عنوان دوره‌ی تخصصی ارتودنسی بگذارند. به این ترتیب طبیعتا یک دندانپزشک عمومی که دوره‌ی تخصصی مذکور را نگذرانده فاقد دانش و آگاهی و تجربه‌ی لازم در این زمینه بوده و صلاحیت انجام اکثر درمان‌های ارتودنسی را ندارد. البته همکاران عزیز دندانپزشک دانش لازم برای انجام بعضی درمان‌های ارتودنسی پیشگیری و یا موارد ساده‌تر ناهنجاری‌های ارتودنسی که اکثرا با پلاک‌های متحرک درمان می‌شوند را دارا می‌باشند ولی موارد پیچیده و تخصصی که اکثرا در حوزه‌ی درمان‌های ثابت قرار می‌گیرند می‌بایست توسط متخصص ارتودنسی درمان گردند.

تفاوت بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی

متاسفانه در سال‌های اخیر با شیوع دوره‌های کوتاه مدت آموزش ارتودنسی توسط موسسه‌ها و افراد فاقد صلاحیت و به قصد کسب درآمد، تعدادی از همکاران عزیز دندانپزشک تحت آموزش‌های ناقص و سطحی این دوره‌ها قرار گرفته‌اند و بدون داشتن تخصص لازم اقدام به انجام درمان‌های پیچیده و تخصصی ارتودنسی می‌نماید که در اکثر موارد علاوه بر اینکه کیفیت نتیجه درمان بسیار پایین و ناقص بوده و بیشتر بیماران به دلیل عدم رضایت از نتیجه‌ی درمان می‌بایست با صرف وقت و هزینه‌ی مجدد به متخصص مراجعه کنند، گاهی منجر به خسارات و عوارض جبران ناپذیری برای بیمار می‌گردد که حتی الامکان جبران آنها توسط یک متخصص ارتودنسی مجرب نیز وجود ندارد. بنابراین دقت در انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی در تهران یا سایر شهرستان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دندان‌پزشکی کودکان یک حوزه تخصصی دندان‌پزشکی است که عمدتاً با مشکلات دهان و دندان کودکان از زمان نوزادی تا سال‌های نوجوانی ارتباط دارد. معمولاً اخذ تخصص در حوزه دندان‌پزشکی کودکان به دو تا سه سال آموزش تخصصی اضافی (پس از تکمیل دوره دندان‌پزشکی عمومی) نیاز دارد تا به این ترتیب پزشک بتواند با روش‌های درمان انواع مختلف مشکلات دندان در بین کودکان آشنا شود. به منظور انتخاب دندانپزشک اطفال خوب در تهران یا سایر شهرستان ها حتما قبل از آن با دوستان خود که از خدمات دندانپزشکی کودکان بهره برده اند، مشورت نمایید.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu