حساسیت دندانی حین درمان ارتودنسی


حساس

سرما و گرما، غذاها و نوشیدنی‌های ترش یا شیرین، پوسیدگی عمیق دندان، یا پرکردن دندان معمولا باعث حساسیت دندان می‌شوند. حساسیت دندان مشکل بسیار شایعی است. اگر در حال انجام درمان ارتودنسی دندان هستید باید انتظار حساسیت را داشته باشید. حساسیت دندان زمانی رخ می‌دهد که مینای دندان از بین برود و لایه عاج دندان نمایان شود. لایه عاج دندان حاوی سوراخ‌های زیادی است که رشته‌های متعددی از آن به مرکز عصب هدایت می‌شود. هنگامی که مینای دندان از بین برود، رشته‌های عصبی لایه عاجی دندان به تغییرات دما و غذاهای مختلف واکنش نشان می‌دهند. در هنگام درمان ارتودنسی، دردی که بیمار احساس می‌کند ناشی از فشاری است که بریس بر دندان وارد می‌کند. بیماران مختلف، سطوح مختلفی از درد را احساس می‌کند. حساسیت دندان، دائمی نیست و ظرف مدت چند روز ازبین می‌رود.

علل حساسیت دندان

شایع‌ترین علل حساسیت دندان عبارتند از:

  • بیش از حد مسواک زدن یکی از شایع‌ترین علل حساسیت دندان است. اگر دندان‌هایتان را با مسواک سخت و با قدرت فراوان تمیز می‌کنید، به زودی خط لثه خود را از بین خواهید برد. با از بین رفتن خط لثه، سطح آسیب دیده ریشه مشخص می‌شود که باعث حساسیت شدید تعدادی از دندان‌ها می‌شود. در بیماران مسن با گذر زمان و در پی فرآیند طبیعی پیری، تخریب لثه رخ می‌دهد. مسواک زدن دندان‌ها با یک مسواک نرم و در جهت افقی و عمودی ریسک حساسیت دندان را کاهش می‌دهد.
  • غذاهای اسیدی مانند نوشیدنی‌های غیرالکلی، انواع شربت‌ها، قهوه، مرکبات ترش، و شیرینی باعث حساسیت دندان‌ها می‌شود. برای جلوگیری از حساسیت دندان‌ها، پس از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی، به منظور خنثی کردن اسید، دهان و دندان خود را با آب بشویید.
  • استفاده از خمیردندان‌های پاک کننده یا مسواک زدن دندان‌ها بیشتر از سه بار در روز باعث از بین رفتن مینای دندان می‌شود. پس از مصرف غذاها یا نوشیدنی‌های اسیدی حداقل یک ساعت صبر کنید سپس دندان‌هایتان را مسواک بزنید. اسید باعث نرم شدن مینای دندان می‌شود و مسواک زدن آن را بیشتر مستعد پوسیدگی می‌کند.
  • محصولات سفیدکننده خانگی دندان و محصولاتی که به صورت تخصصی توسط دندانپزشک استفاده می‌شوند، بخصوص پراکسید (یکی از ترکیبات اصلی که در اکثر محصولات سفیدکننده وجود دارد) باعث حساسیت عصب دندان می‌شوند. التهاب یا تحریک عصب منجر به بروز علائمی مانند حساسیت به سرما و سوزش می‌شوند که باگذر زمان بهبود می‌یابند.
  • دندان قروچه یکی دیگر از عواملی است که در حساسیت دندان نقش دارد. بیمارانی که دندان قروچه می‌کنند می‌توانند برای جلوگیری از تخریب مینای دندان که منجربه حساسیت دندان می‌شود از محافظ دهان استفاده کنند.

آیا بریس می‌تواند باعث حساسیت دندان شود؟

استفاده از بریس می‌تواند باعث حساسیت دندان شود، اما این حساسیت شدید نیست. اگر افرادی که از بریس استفاده می‌کنند فورا بعد از خوردن غذا دندان‌های خود را مسواک نزنند، موادغذایی ساعت‌ها زیر براکت‌ها باقی می‌ماند. موادغذایی باقی‌مانده به عنوان منبع تغذیه برای باکتری‌های تولیدکننده اسید محسوب می‌شوند، تولید اسید منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. حساسیت ادامه می‌یابد و هنگامی که بریس از دندان جدا می‌شود آسیب‌های وارد شده نمایان می‌گردد. در برخی موارد، لکه‌های سفید روی دندان تشکیل می‌شوند که نشان دهنده از بین رفتن موادمعدنی موجود در دندان است. این لکه‌های سفید متخلخل و بسیار حساس هستند. عوامل مختلفی می‌توانند باعث حساس شدن دندان شوند، تنها راه شناسایی این عوامل مراجعه به دندانپزشک است.

درمان

صرف نظر از عوامل ایجاد کننده حساسیت دندان، رعایت بهداشت و مسواک زدن، بهترین راه برای حفظ سلامت دندان و لذت بردن از یک روز بی‌نظیر و بدون درد است. خمیر دندان‌هایی که برای دندان‌های حساس وجود دارند می‌توانند به افرادی که دندان‌های حساسی دارند کمک کنند. اگر استفاده از خمیر دندان‌های مخصوص دندان‌های حساس به رفع مشکل کمک نکرد، خدماتی که توسط دندانپزشک ارائه می‌شود می‌تواند به کاهش و تسکین درد کمک کند. در مواردی که لثه تخریب شده است، پیوند بافت جدید لثه یا استفاده از برخی ترکیبات برای پیوند با دندان، می‌تواند به بهبود حساسیت آن کمک کند.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu