درمان ارتودنسی ثابتاگر چه هدف از درمان ارتودنسی تنها صاف و مرتب شدن دندان‌ها نیست و اهداف مهم دیگری نظیر اصلاح رابطه دندان‌های دو فک٬ بهبود عملکرد دندان‌ها و اصلاح موقعیت بافت نرم صورت نیز در درمان‌های ارتودنسی دنبال می‌شوند ولی مرتب شدن دندان‌ها یکی از اهداف اصلی این درمان‌هاست. همان‌گونه که در مقالات پیشین گفته شده پلاک‌های متحرک در موارد بسیار محدودی می‌توانند به منظور صاف و مرتب نمودن دندان‌ها مورد استفاده قرار گیرند اما به دلیل عدم اتصال محکم به دندان‌ها و هم چنین عدم توانایی در وارد کردن نیرو در ابعاد مختلف و همچنین وابستگی به همکاری بیمار٬ به هیچ وجه نمی‌توانند نقش موثری در این زمینه ایفا نمایند، به این ترتیب برای حصول به این امر به طور عمده از وسایل و ابزار ارتودنسی ثابت بهره گرفته می‌شود.
وسایل ثابت شامل وسایلی است که از طریق سمان‌ها و یا چسب‌های مخصوص به دندان‌های بیمار متصل می‌گردند به طوری‌که بیمار قادر به بیرون آوردن و یا جابه‌جا کردن آنها نمی‌باشد و به همین دلیل نسبت به وسایل متحرک وابستگی کمتری به همکاری بیمار دارد.
البته باید توجه داشت که در مورد این وسایل نیز همکاری بیمار در حفظ و نگهداری و مراقبت از آنها و خودداری از وارد آوردن صدمه به آنها الزامی‌است. تجهیزات ثابت گاهی در مواردی غیر از مرتب نمودن دندان‌ها نیز مورد استفاده می‌باشند نظیر مواقعی که به منظور تحریک رشد فک پایین و یا باز نمودن فک بالا از برخی انواع آنها استفاده می‌گردد که البته درصد مختصری از درمان‌های ثابت را شامل می‌شوند. از هزاران سال پیش تاکنون بشر از سیم به منظور صاف نمودن دندان‌ها استفاده می‌کرده است به طوری‌که سیم به دور دندان‌ها پیچیده می‌شد و به نحوی نیرویی به آنها وارد می‌کرد اما امروزه از وسایلی نظیر بندها و براکت‌ها و سیم‌های مدرن در اشکال، سایزها و جنس‌های مختلف استفاده می‌گردد. از آنجایی‌که هدف ارتودنتیست گرفتن دندان و وارد آوردن نیروی مناسب به آن است، بندها و براکت‌ها در واقع به منزله دستگیره‌ای عمل می‌کنند که وقتی به دندان متصل می‌شوند در واقع با آن یکی شده و با استفاده از سیم‌ها و کش‌های لاستیکی و دیگر وسایل می‌توان نیروهای مناسب را به آنها و به تبع آن به دندان‌ها وارد نمود. در اینجا به طور مختصر به معرفی انواع متداول‌تر آنها می‌پردازیم:

بندها

همان‌گونه که در شکل دیده می‌شود این وسیله شامل یک حلقه فلزی است که بر روی آن یک یا چند لوله یا تیوب ظریف متصل شده است. در بعضی موارد زوائدی نیز بر روی آن متصل می‌گردد. این حلقه فلزی بر روی دندان قرار می‌گیرد به طوری‌که کاملاً آن را احاطه می‌نماید. بندها در سایزهای مختلف موجود می‌باشند تا با تنوع اندازه دندان‌ها در بیماران مختلف هماهنگ باشند. این وسیله توسط چسب یا سمان مخصوص به دندان می‌چسبد، در گذشته بندها بر روی تمامی دندان‌ها قرار داده می‌شدند ولی امروزه با ابداع براکت‌ها از این وسایل تنها در دندان‌های خلفی (آسیای بزرگ) بهره گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که زوائد متصل به حلقه فلزی گاهی موجب تحریک و آزار مختصر بافت نرم گونه٬ لب و زبان می‌شود که می‌توان با روش‌های مناسب از بروز آن جلوگیری نمود.

درمان ارتودنسی ثابت - بند

 

براکت‌ها

براکت به طور معمول یک قطعه ظریف فلزی است که شامل زوائد و شیارهایی جهت قرار گیری سیم‌ها و اتصال کش‌ها و وسایل دیگر می‌باشد. شکل براکت‌ها برای دندان‌های مختلف متفاوت است. این وسیله در انواع و اقسام و سایزهای بسیار متنوع موجود می‌باشد که بسته به اینکه ارتودنتیست از چه سیستمی جهت درمان بیماران استفاده می‌نماید، می‌تواند از نوع خاصی از براکت‌ها بهره بگیرد.
براکت ها توسط چسب‌های رزینی مخصوص به سطح مینای دندان می‌چسبند. تعیین محل قرارگیری براکت بر روی هر دندان از اهمیت بسیار زیادی در درمان ارتودنسی برخوردار می‌باشد که می‌بایست توسط متخصص ارتودنسی به دقت مشخص و کنترل گردیده و سپس متصل گردد.
همچنین در هنگام اتصال براکت‌ها اضافاتی از چسب مورد استفاده در اطراف براکت تشکیل می‌شود که حتماً می‌بایست توسط ارتودنتیست به دقت برداشته شود. عدم برداشت این اضافات می‌تواند موجب تجمع پلاک میکروبی و افزایش ریسک پوسیدگی دندان و همچنین التهاب و قرمزی لثه گردیده و در نتیجه درمان اثر منفی داشته باشد. لازم به ذکر است که چسب مورد استفاده دارای قدرت مناسب و استاندارد می‌باشد به طوری‌که نه آنقدر ضعیف است که به راحتی جدا شود و نه آنقدر قوی است که در هنگام جدا نمودن آنها در انتهای درمان باعث ایجاد شکستگی و ترک در مینا گردد. به این ترتیب بیمار می‌بایست در هنگام جویدن غذا و یا استفاده از مسواک از وارد آوردن نیروهای سنگین به براکت‌ها و یا برخورد اجسام سخت به آنها خودداری نماید تا باعث جدا شدن و اختلال در پیشرفت درمان و احیانا افزایش زمان و هزینه درمان نگردد.
در شکل نمونه‌هایی از براکت فلزی دیده می‌شود. در مورد براکت‌ها نیز احتمال ایجاد تحریک و آزار در بافت نرم وجود دارد که با استفاده از مواد پوشاننده می‌توان از بروز آن جلوگیری نمود.

درمان ارتودنسی ثابت - براکت

با امید به این که مطالب فوق در جهت افزایش نسبی آگاهی شما در مورد درمان‌های ارتودنسی موثر بوده باشد.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu