درمان ارتودنسی چگونه انجام می شود؟


darmanorthodensiiii

بریس‌ها در واقع یک ابداع بسیار موثر هستند، که به تدریج و بدون خطر دندان‌ها را حرکت می‌دهند، و داشتن لبخندی سالم‌تر و جذاب‌تر را برای کسانی که دندان‌های کج، دندان‌های نامنظم و شلوغ یا فاصله بین دندان‌ همراه با مشکلات جدی بایت داشته‌اند، بسیار آسان می‌کند. اگر شما یا فرزندتان به زودی قصد نصب بریس روی دندان‌هایتان را دارید، ممکن است جویای این باشید که بریس‌ها دقیقا چگونه کار می‌کنند. احتمالا از قبل می‌دانید که بریس‌ها روی دندان‌ها فشار وارد می‌کنند و آنها را به سمت موقعیت بهتری می‌کشند. اما دقیقا چگونه این کار را انجام می‌دهند؟ در اینجا تمام چیزهایی که باید در مورد چگونگی کار بریس‌ها بدانید، آورده شده است.

بریس‌ها چگونه کار می‌کنند؟

اکثر افراد برای بریس‌هایشان 3 یا 4 بخش دارند. که اولین بخش آن براکت است، که معمولا از فلز ساخته شده است، هرچند بسته به نوع درمانی که بیمار انتخاب کرده است ممکن است از سرامیک ساخته شده باشد. این براکت‌ها، هوک‌های کوچک دارند، که سیم روی آنها قرار می‌گیرد و سیم ممکن است با استفاده از کش برروی براکت محکم شود.

سیم داخل براکت جا می‌گیرد و روی دندان‌ها فشار ایجاد می‌کند. قبل از بکار گیری و وصل کردن براکت‌ها، متخصص ارتودنسی یک قالب از دندان‌های شما می‌گیرد. ارتودنتیست از قالب یک مدل گچی درست می‌کند، بنابراین می‌تواند برنامه‌ریزی کند که چگونه هر دندان باید حرکت کند، تا بتواند دندان را در بهترین موقعیت ممکن قرار دهد، و سپس می‌تواند تصمیم بگیرد که چگونه براکت‌ها را روی دندان‌ها قرار دهد. به عنوان مثال، اگر شما دندان‌هایی دارید که باید به سمتی کج شوند، موقعیت این براکت‌ها بسیار متفاوت نسبت به موقعیت براکت‌هایی است که باید تغییر جهت دهند.

سپس متخصص ارتودنسی براکت‌ها را وصل می‌کند و سیم را در قلاب جا می‌دهد. این سیم در کل قوس فک قرار داده نمی‌شود. برای اعمال انواع متفاوت فشار در دندان‌های مختلف، سیم کج می‌شود. برای مثال، خمیدگی کم در سیم می‌تواند به حرکت دندانی که خیلی جلو است کمک کند، و برای صاف کردن دندانی که خیلی عقب است، خمیدگی جور دیگری اعمال خواهد شد. خمیدگی سیم همچنین چیزی است که متخصصان ارتودنسی برای تغییر دادن و صاف کردن دندان‌های کج از آن استفاده می‌کنند.

فرآیندی که طی آن دندان‌ها حرکت می‌کنند، ریمودلینگ یا فرایند تغییر شکل نامیده می‌شود. هنگامی که فشار روی دندان قرار می‌گیرد، سلول‌های استئوبلاست و استئوکلاست در اطراف ریشه دندان شکل می‌گیرند. فشار ناشی از سیم و استئوبلاست و استئوکلاست یک فشار منفی بر یک طرف دندان ایجاد می‌کنند. در یک طرف استخوان تحلیل رفته و در طرف دیگر استخوان بازسازی می‌شود. دندان در نتیجه‌ی اعمال فشار به آرامی به طرف موقعیت صحیح حرکت کرده و استخوان دندان و فک تغییر شکل می‌دهند.

این فرایند تنها زمانی رخ می‌دهد که فشار ثابت روی دندان قرار گیرد (به همین دلیل است که بیمارانی که از اینویزالاین استفاده می‌کنند، گذاشتن الاینرها تا آنجا که امکان دارد، امری بسیار مهم است و به همین خاطر است که متخصصین ارتودنسی اغلب در مورد پیگیری جلسات تنظیم و معاینه توسط والدین، سخت‌گیر هستند). همانطور که استخوان در یک طرف تحلیل می‌رود و در طرف دیگر قرار می‌گیرد، دندان می‌تواند حرکت کند. هنگامی که فشار متوقف می‌شود، مانند زمانی که بریس‌ها برداشته می‌شوند، دندان شروع به ثابت شدن در موقعیت جدید خود می‌کند. با این وجود، ممکن است شروع به بازگشت به موقعیت قدیمی خود کند. به همین دلیل است که اغلب به بیماران نگهدارنده داده می‌شود، بنابراین دندان‌ها در موقعیت فعلی خود حفظ می‌شوند و مجاز به بازگشت به حالت کج قبلی خود نیستند.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu