درمان جلو بودن فک پایین یا بالا با پلاک نامرئی (اینویزیلاین)


متأسفانه همه افراد با دندان‌هایی با ظاهر عالی متولد نمی‌شوند. برخی از افراد دچار کراس بایت، نامرتب بودن دندان، فاصله بین دندانی، آندربایت یا مشکلات دیگر دندانی هستند. آندربایت و اورجت بیش از حد عارضه‌‌هایی هستند که در آنها دندان‌ها روی هم نمی‌افتند و دندان‌های بالایی یا پایینی جلوتر قرار می‌گیرند. این حالت باعث می‌شود که حالت صورت شما به طور نامطلوبی تغییر یابد و منجر به ایجاد عوارضی در دندان‌ها و فک‌های شما شود. خوشبختانه هم با استفاده از ارتودنسی اینویزیلاین و هم با استفاده از ارتودنسی فلزی می‌توان این مشکل را برطرف نموده و به شما کمک کرد تا به لبخندی که همیشه در آرزوی داشتن آن بودید دست یابید. پلاک‌های اینویزیلاین بیشتر کارهایی را که با بریس‌ها انجام می‌شوند می‌توانند انجام دهند. تنها تفاوت آنها این است که ممکن است مکانیسم اعمال نیرو در آنها متفاوت باشد، بنابراین درمان اثربخش به کمک پلاک‌های اینویزیلاین نیازمند خلاقیت است. شما باید پلاک‌های اینویزیلاین را به طور مرتب و با پشتکار مورد استفاده قرار دهید.

مشکلات ناشی از ابتلا به اندربایت و اورجت بیش از حد

اندربایت زمانی که دندان‌های پایین جلوتر از محل خود قرار گرفته باشند ایجاد شده و باعث ایجاد برخی عوارض در مفصل تمپروماندیبولار می‌شود. در اورجت بیش از حد دندان‌های بالایی جلوتر از دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند. این حالت می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های لثه و ترک‌خوردگی یا شکستگی دندان‌های جلویی شود.

اصلاح اورجت زیاد و اندربایت با استفاده از پلاک‌های اینویزیلاین

احتمالاً شما در مورد اینویزیلاین به عنوان یک روش سریع و راحت برای مرتب کردن دندان‌ها بدون نیاز به استفاده از بریس‌های فلزی قدیمی شنیده‌اید. در واقع، این یک روش عالی برای حل این مشکلات حتی در سنین بزرگسالی و حتی به همراه درمان جراحی است.پلاک‌های اینویزیلاین برای درمان برخی انواع اورجت زیاد و اندربایت بسیار محبوب هستند. این تجهیزات در همه موارد قابل استفاده هستند ولی به هر حال یک متخصص ارتودنسی باید منبع مشکلات زمینه‌ای را تشخیص دهد.

خوشبختانه، می‌توان اورجت زیاد و اندربایت را به راحتی با استفاده از پلاک‌های اینویزیلاین در مواردی که مشکل به دلیل نامرتب بودن دندان‌ها ایجاد شده است تحت درمان قرار داد. یک احتمال شدیدتر نیز وجود دارد: خود فک در جای درست خود قرار نگرفته باشد. این مورد ممکن است نیاز به درمان‌های تهاجمی‌تر داشته باشد که غالباً شامل عمل‌های جراحی می‌شود. به هر حال، این مشکل به ندرت پیش می‌آید. در مواردی که می‌توان مشکلات دندانی شما را با کمک اینویزیلاین درمان کرد، یک ست از الاینرهای پلاستیکی شفاف برای شما ساخته می‌شود. این پلاک‌ها بسیار راحت هستند:

• آنها را می‌توان به راحتی در هر زمان روی دندان‌ها قرار داده و برداشت.

• الاینرهای پلاستیکی برخلاف بریس‌های قدیمی عملاً نامرئی هستند.

• استفاده از اینویزیلاین در ورزش کردن و غذا خوردن شما خللی ایجاد نمی‌کند.

• معمولاً نتایج حاصل از استفاده از اینویزیلاین سریع‌تر از بریس‌ها قابل مشاهده است.

حتی اگر شما هرگز با مسائل مرتبط با بایت مشکلی نداشته باشید باید این عوارض را تحت درمان قرار دهید. هر چه درمان را بیشتر به تعویق بیندازید احتمال ابتلا به مشکلات مفصل تمپروماندیبولار که یک اختلال دردناک در فک است بیشتر می‌شود. زمانی که وضعیت شما وخیم‌تر می‌شود معمولاً نمی‌توان آن را بدون استفاده از عمل‌های جراحی اصلاح کرد.

برخی عوامل که در تصمیم‌گیری شما برای استفاده از اینویزیلاین در درمان مشکلات دندانی تأثیر دارند عبارتند از:

• اگر مشکل به دلیل موقعیت فک یا موقعیت دندان‌ها و یا هر دو باشد: اگر موقعیت دندان‌ها مشکل‌ساز شده باشند با استفاده از اینویزیلاین می‌توان آن را اصلاح نمود. در بسیاری از موارد، دندان‌های پایینی به سمت داخل دهان کج شده و باعث ایجاد اورجت زیاد می‌شوند. در این موارد اینویزیلاین در برگرداندن دندان‌ها به موقعیت طبیعی خود کاملاً مؤثر بوده و غالباً اورجت بیش از حد را برطرف می‌کند.

• فاصله افقی بین قوس بالا و پایین: معمولاً این اختلاف را می‌توان به طور مؤثری با استفاده از اینویزیلاین درمان کرد. در موارد شدید ممکن است نتوان این عارضه را 100 درصد برطرف نمود ولی به هر حال ممکن است این ترمیم برای بهبود بایت شما کافی باشد.

• موفقیت و همراهی بیمار: از آنجا که بریس‌ها متحرک هستند و می‌توان آنها را برداشت، موفقیت‌آمیز بودن این روش درمانی به این بستگی دارد که بیمار بتواند از آنها به مدت 22 ساعت در روز استفاده کند.پلاک‌های اینویزیلاین به طور مشخص برای درمان اورجت زیاد و اندربایت به کار برده می‌شوند. این که چقدر استفاده از این روش درمان مؤثر واقع شود به سطح مهارت و تجربه متخصص بستگی دارد. یک متخصص ارتودنسی خوب پیدا کنید و با او در مورد اهداف خود برای اصلاح لبخند، صورت و بایت تبادل‌نظر کنید.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu