درمان سایش دندان به خاطر دندان قروچه و سایر عوامل - دکتر داود عبدالهی


درمان سایش دندان به خاطر دندان قروچه و سایر عوامل


bruxis

آیا هیچ گاه شده که متوجه شوید در حال دندان قروچه هستید؟ یا هنگام عصبانیت یا خستگی فک‌های خود را روی هم فشار دهید؟ مطالعات نشان می‌دهند که ۳۰ تا ۴۰ میلیون کودک و بزرگسال دندان‌های خود را روی هم فشار می‌دهند که این وضعیت تحت عنوان دندان قروچه شناخته می‌شود. دندان قروچه می‌تواند در شب یا در طول روز رخ دهد و ممکن است در اطفال، بزرگسالان و هر سن دیگری مشاهده شود. دندان قروچه یک دلیل اصلی فرسایش مینای دندان است که تقریباً ۱۰ تا ۳۰ درصد از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیشتر افراد گهگاهی دندان قروچه را تجربه می‌کنند. در صورتی که این رفتار غیر متداول یا خفیف باشد، اغلب نیاز به درمان نمی‌باشد. هرچند اگر ماندگار باشد باید به دنبال توصیه‌ی پزشکی توسط یک دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی باشید،‌ زیرا این شرایط می‌تواند جدی شود و سلامت دندان‌ها را تهدید کند.

محافظ فک می‌تواند در حین امتحان کردن سایر درمان‌ها به کاهش یا دفع آسیب به دندان‌ها در اثر دندان قروچه کمک کند. نامرتبی دندان‌ها می‌تواند منجر به دندان قروچه شود یا خود دلیل دندان قروچه باشد. در این شرایط،‌ بریس‌ها می‌توانند به بهبود این مشکل کمک کنند. سلامت و زیبایی لبخند خود را می‌توانید با درمان‌های ارتودنسی بازگردانید.

برای آشنایی بیشتر با شیوه‌های درمان و پیشگیری از دندان قروچه یا سایش دندان و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

علل

دندان قروچه وضعیتی است که در آن دندان‌های خود را بر روی هم فشار میدهند. بیشتر افراد مبتلا به دندان قروچه بصورت ناخودآگاه در طول روز یا هنگام خواب دندان‌های خود را بر روی فشار می‌دهند. دندان قروچه بطور معمول واکنشی به استرس یا اضطراب است یا نشانه‌ای از وجود یک مشکل در وضعیت قرارگیری دندان‌ها می‌باشد.

عوارض دندان قروچه

bruxis1

دندان قروچه‌ی مداوم در طول زمان می‌تواند باعث شکستن، لق شدن یا نامرتب شدن دندان‌ها شود. این بدین معنی است که در صورت سیم‌کشی دندان‌ها (یا انجام آن در گذشته) باید قبل از اینکه نتیجه‌ی کاری که از بریس‌ها حاصل شده است بی‌اثر شود، اقدام به درمان دندان قروچه کنید. افرادی که در حین خواب دندان‌های خود را روی هم فشار می‌دهند بیشتر مستعد ابتلا به سایر اختلالات خواب مانند خروپف و وقفه تنفسی هستند.

دندان قروچه‌ی مزمن اغلب یک عامل محرک برای سایر ناراحتی‌های دندان مانند نیاز به عصب‌کشی، روکش یا حتی کشیدن دندان می‌باشد. دندان قروچه‌ی شدید نه تنها می‌تواند باعث آسیب به دندان‌ها و افتادن دندان شود، بلکه بر فک‌ها نیز تاثیر گذاشته و می‌تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن مشکل دردناک اختلال مفصل گیجگاهی-فکی شود.

مفصل گیجگاهی فکی جمجمه و استخوان فک را به هم متصل می‌کند. تمام اختلالات مفصل گیجگاهی فکی ناشی از دندان قروچه نیستند، اما عامل اصلی آن می‌باشند. علائم آن عبارتند از:

 • درد در صورت یا خط فک
 • درد در گوش یا در مجاورت آن
 • حساسیت به لمس در فک
 • قفل شدن مفصل که مانع از باز و بسته شدن دهان می‌گردد.
 • درد هنگام جویدن
 • صدا دادن هنگام باز کردن دهان

دندان قروچه می‌تواند حتی با حجیم کردن عضلات ظاهر صورت را تغییر دهد. ماستر که عضله‌ی فک است و به جویدن کمک می‌کند یکی از قوی‌ترین عضلات در کل بدن می‌باشد. محققان عنوان می‌کنند که این عضله می‌تواند تا ۴۲ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع را تحمل کند.

چگونه متوجه شوم که دندان قروچه دارم؟

علائم و نشانه‌های دندان قروچه و سایش دندان عبارتند از:

 • فشردن دندان‌ها روی یکدیگر که صدای آن ممکن است به حدی بلند باشد که موجب بیدار شدن دیگران شود.
 • دندان‌های مسطح، شکسته، لب‌پر یا لق
 • ساییدگی مینای دندان که باعث آشکار شدن لایه‌های داخلی دندان می‌گردد.
 • افزایش حساسیت دندان
 • درد در صورت یا فک
 • خستگی یا سفتی عضلات فک
 • دردی که مانند گوش درد است، هرچند در واقع مشکلی در گوش وجود ندارد.
 • سردرد مبهم که منشأ آن گیجگاه‌ها می‌باشد.
 • آسیب در اثر گاز گرفتن داخل گونه
 • ایجاد دندانه‌هایی روی زبان
 • دهان بطور کامل باز یا بسته نمی‌شود.

اگر مشکوک به ابتلا به دندان قروچه و سایش دندان هستید، به یک متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید. وی می‌تواند برای کنترل علائم دندان قروچه، دهان و فک شما را معاینه کند.

دندان قروچه کودکان

bruxis2

دو تا سه نفر از هر ۱۰ کودک دچار دندان قروچه و سایش دندان هستند، اما بیشتر آنها در نهایت از آن خلاصی می‌یابند. دقیقاً مشخص نیست که چه عاملی باعث دندان قروچه می‌شود هرچند یکی از دلایل محتمل آن نامرتبی دندان‌ها است. کودکان اغلب هنگامی که دچار درد هستند دندان‌های خود را روی هم فشار می‌دهند، در حالی که سایر کودکان ممکن است برای تسکین اضطراب یا استرس این کار را انجام دهند. دندان قروچه همچنین می‌تواند در اثر بیش فعالی، فلج مغزی یا حتی واکنش به داروهای متداول رخ دهد.

دندان قروچه عمدتاً باعث سردرد، درد صورت و مشکلات فک می‌شود، اما باید مراقبت باشید تا از لب‌پر شدن دندان‌ها یا ساییدگی مینای دندان جلوگیری شود. دانستن اینکه فرزندتان دچار این مشکل است بسیار مهم می‌باشد، حتی اگر همچنان دندان‌های شیری داشته باشد.

درمان دندان قروچه

بریس‌ها

bruxis3

مراجعه به متخصص ارتودنسی بخصوص در صورتی که دچار نامرتبی دندان‌ها باشید، می‌تواند گامی جهت کمک به درمان دندان قروچه‌ شدید باشد. مرتب کردن مناسب دندان‌ها معمولاً به معنی کمتر شدن مشکلات فک است. با مرتب کردن دندان‌ها و اصلاح وضعیت فک (و ساختار فک) می‌توان به توقف دندان قروچه کمک کرد.

نایت گارد

bruxis4

ممکن است برای پیشگیری از فشردن و آسیب دندان‌ها نیاز به استفاده از محافظ دهان باشد. نایت گاردها بدون نسخه قابل تهیه هستند، اما متخصص ارتودنسی می‌تواند بر اساس اندازه‌های دندان‌ها یک نوع سفارشی را تهیه کند. یک متخصص نیز می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که محافظ دهان بر روی دندان‌های بالا، پایین یا هر دو قرار داده شود. در صورت داشتن بریس بر روی دندان‌ها نگران نباشید. پس از اینکه دندان‌ها شروع به حرکت کردند، متخصص ارتودنسی یک محافظ جدید را بر اساس نحوه قرارگیری دندان‌ها تهیه خواهد کرد.

استفاده از نایت گارد از آسیب رسیدن به دندان‌ها جلوگیری می‌کند، اما در صورتی که این رفتار باقی بماند ممکن است دندانپزشک یا ارتودنتیست شما را جهت درمان استرس یا اضطراب که باعث تحریک این مشکل شده‌اند به یک پزشک ارجاع دهد.

سایر درمان‌ها

bruxis5

رسیدگی به عامل اصلی این مشکل ممکن است مستلزم روش‌های درمانی خاصی باشد. در صورتی که استرس عامل دندان قروچه باشد، درمان‌های تمدد اعصاب توصیه می‌شوند. روش‌های رفتار درمانی مانند درمان رفتاری شناختی به تغییر عادات می‌انجامد. هیپنوتیزم برای دندان قروچه به تغییر الگوی فکری و در نتیجه عادات شما کمک می‌کند. در حالی که هیپنوتیزم شما را در حالت آرامش عمیق قرار می‌دهد، برای کاهش استرس و اضطراب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای بسیاری از افراد این امر باعث حذف عامل دندان قروچه می‌شود.

بیوفیدبک نوع دیگری از درمان است که می‌تواند برای سایش دندان قروچه استفاده شود. استفاده از روش‌ها و تجهیزات نظارتی به شما نحوه‌ی کنترل فعالیت عضلات فک را آموزش می‌دهد.

مراقبت از خود

شیوه زندگی خود را تغییر دهید. اطمینان پیدا کردن از اینکه دارای شیوه زندگی سالمی هستید می‌تواند باعث تسریع روند درمان دندان قروچه شود. سعی کنید روش‌های تمدد اعصاب را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانید.

 • ورزش روشی عالی برای کم کردن میزان استرس و افزایش آرامش است.
 • کاهش یا قطع مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی کافئین از رژیم غذایی
 • آدامس نجوید، زیرا تنها باعث بدتر شدن عضلات فک می‌گردد.
 • با اعمال گرمای مرطوب بر روی فک به آن استراحت دهید.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu