درمان لکه‌های سفید روی دندان بعد از ارتودنسی: علت و پیشگیری - دکتر داود عبدالهی


درمان لکه‌های سفید روی دندان بعد از ارتودنسی: علت و پیشگیری


ممکن است پس از برداشتن بریس‌ها لکه‌های سفیدی روی دندان‌های برخی افراد که دندان‌های خود را سیم‌کشی کرده‌اند ایجاد شود. این لکه‌های معمولاً در اطراف بریس‌ها یا در زیر آنها ایجاد می‌شوند. این لکه‌ها بر لبخند فرد تأثیر می‌گذارند بنابراین ممکن است شما بخواهید دلیل ایجاد آنها را بدانید، روش‌های مختلفی برای از بین این لکه‌های و یا پیشگیری از ایجاد شدن آنها روی دندان‌های افرادی که از بریس استفاده می‌کنند وجود دارد.

لکه‌های سفید روی دندان‌ها چیست؟

لکه‌های سفید روی دندان‌ها روشن‌تر از رنگ مینای دندان بوده و ممکن است بافت آن نسبت به دندان‌های اطراف کاملاً متفاوت باشد بنابراین به راحتی دیده می‌شوند. این کله‌های سفید در جاهایی که مواد معدنی از روی دندان‌ها برداشته شده‌اند ایجاد می‌شوند. این فرایند فرسودگی و تحلیلی به دیمینرالیزاسیون یا دیکلسیفیکیشن معروف است.

ساختار توخالی که سفیدتر از بقیه قسمت‌های دندان است ممکن است شبیه به سایش بوده یا مانند کنگره‌هایی روی دندان‌ها مشخص باشد. این لکه‌های سفید حتی اگر تحت درمان قرار نگیرند معمولاً به مرور زمان برطرف می‌شوند.

علل

لکه‌های سفید روی دندان‌ها پس از این که بریس‌ها برداشته می‌شوند به دلیل تجمع پلاک‌ها شکل می‌گیرند. پلاک‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که باکتری‌ها بتوانند روی سطح دندان‌ها جمع شوند.

لکه‌های سفید پس از برداشته شدن بریس‌ها شکل گرفته و می‌توانند باعث ایجاد حفره در دندان شوند‌.

از آنجا که لایه خارجی مینای دندان به دلیل وجود فلوراید دریافتی از خمیر دندان‌ها و غذا و آب بسیار محکم است، دیکلسیفیکیشن از زیر این لایه عمیق‌تر در مینای دندان شروع می‌شود. زمانی که دیکلسیفیکیشن باعث ضعیف شدن لایه خارجی مینای دندان می‌شود، احتمال ایجاد حفره در دندان‌ها افزایش می‌یابد.

بریس‌ها باعث تسهیل انجام این فرایند دیکلسیفیکیشن می‌شوند زیرا نواحی را روی دندان ایجاد می‌کنند که باکتری‌ها می‌توانند به راحتی در آن قسمت‌ها مخفی شده و رشد کنند. باکتری یک لایه پلاک ایجاد کرده که در نهایت شروع به تجزیه و برداشتن مواد معدنی مورد نیاز دندان‌ها می‌کند. اگر این مشکل تحت درمان قرار نگیرد، ممکن است به مرور زمان این لکه‌های سفید باعث ایجاد حفره‌هایی در دندان‌ها شوند.

 اقدامات درمانی

رعایت بهداشت دهان و دندان

روش مهم برای کمک به کاهش این مشکل، رعایت بهداشت دهان و دندان است. مسواک کردن و نخ دندان کشیدن روزانه به دو دلیل برای دندان‌ها مفید است. نخست این که مسواک زدن ظاهر دندان‌ها را به شکل عادی خود بازگردانده و لکه‌های سفید را به مرور از بین می‌برد. ثانیاً با برداشته شدن باکتری که به راحتی در قسمت‌های دیمینراله شده جمع شده‌اند و باعث آسیب‌دیدگی و تغییر رنگ بیشتر دندان‌ها می‌شوند به رفع این لکه‌های سفید کمک می‌کند. کشیدن نخ دندان نیز بسیار مهم است زیرا باکتری‌های بیشتری را از لابه‌لای دندان‌ها برمی‌دارد.

ریمینرالیزاسیون

ریمنیرالیزاسیون متداول‌ترین شیوه برای از بین بردن لکه‌های سفید روی دندان‌ها پس از برداشتن بریس‌ها است. در ریمینرالیزاسیون از یک کرم یا مواد دیگر برای یک دوره زمانی مشخص روی دندان‌ها استفاده می‌شود.

ترمیم کامپوزیتی

لکه‌های سفید روی دندان‌ها گاهی اوقات زیر مینای دندان فرو می‌روند. اگر این عارضه ایجاد شد، ترمیم کامپوزیتی یک فرانید دندانپزشکی است که در آن از برخی انواع رزین‌ها برای حل این مشکل استفاده می‌شود.

رزین روی لکه‌های سفید مالیده شده و آن قسمت‌ها را پر می‌کند بنابراین قسمت‌های سفید همسطح مینای دندان می‌شوند. رزین می‌تواند مطابق رنگ دندان فرد رنگ شود.

پیشگیری

با مسواک کردن دندان‌ها می‌توان از ایجاد شدن لکه‌های سفید روی دندان‌ها جلوگیری کرد. پس از مسواک کردن، دندان‌های خود را بررسی کنید. علاوه بر استفاده از مسواک‌های معمولی شما می‌توانید از مسواک‌های برقی نیز استفاده کنید. مسواک‌های برقی در برداشتن پلاک‌های جمع شده روی دندان‌ها بسیار خوب عمل می‌کنند.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu