در صورت نبود یا گم شدن بریس نامرئی(اینویزالاین) چه کنیم؟ - دکتر داود عبدالهی


در صورت نبود یا گم شدن بریس نامرئی(اینویزالاین) چه کنیم؟


braceorthoo

یکی از ویژگی‌های خاص ارتودنسی نامرئی (اینویزالاین) این است که پلاک‌ها را باید هر چند هفته یک بار عوض کنید. به این ترتیب دندان‌ها به تدریج حرکت می‌کنند و پلاک‌ها در تمام طول درمان شفاف و تمیز باقی خواهد ماند. اگر یکی از پلاک‌ها لک شد، می‌توانید به راحتی آن را دور بیاندازید و از یک پلاک دیگر استفاده کنید. مشکل به همین سادگی حل می‌شود.

اما اگر تصادفاً یکی از بریس‌های اینویزالاین را گم کنید، باید چه کار کنید؟ اولین کار این است که خونسردی خود را حفظ کنید. سپس توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا روند درمان بدون هیچ وقفه‌ای ادامه یابد و دندان‌هایتان ردیف و مرتب شود.

از طرح درمان پیشی نگیرید

اگر بریس نامرئی را گم کردید، می‌توانید برای جلوگیری از برگشت دندان‌ها به وضعیت اولیه از پلاک قبلی استفاده کنید. به همین دلیل اکثر متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند که پلاک‌های قبلی را دور نیاندازید، چون ممکن است در چنین شرایطی به کارتان بیاید. در واقع تفاوت چندانی بین پلاک‌های قبلی و جدید وجود ندارد و پلاک قبلی بدون مشکل جایگزین پلاک جدید می‌شود.

شاید وسوسه شوید که گم شدن پلاک را یک راز نگه دارید و به جای آن از پلاک مرحله بعد استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که پلاک‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که دندان‌ها را به آهستگی و به مرور زمان حرکت دهد. این شتاب‌زدگی شما در زمانی که حرکت یک مرحله هنوز کامل نشده است، روند درمان را از طرح اصلی دور می‌کند و ممکن است با مشکل مواجه شوید.

بنابراین توصیه می‌کنیم که فقط اگر مرحله فعلی تقریباً به اتمام رسیده است، پلاک جدید را امتحان کنید و چنانچه اندازه بود، آن را جایگزین پلاک گم شده بکنید. اما اگر پلاک اندازه نبود، آن را با زور روی دندان‌ها فشار ندهید؛ اندازه نبودن پلاک نشانه این است که پلاک قبلی هنوز تاثیر خود را نگذاشته است.

مراجعه به متخصص ارتودنسی

گم شدن بریس نامرئی (اینویزالاین) مشکل رایج بسیاری از بیماران ارتودنسی نامرئی است. متخصص پلاکی مانند پلاک گم شده را دوباره تهیه می‌کند تا روند درمان طبق برنامه پیش برود.

آیا گم شدن بریس درمان را طولانی‌تر می‌کند؟

زمانی که بریس نامرئی گم می‌شود، این ترس در دل اکثر بیماران جوانه می‌زند که مبادا گم شدن یک بریس درمان را چندین ماه طولانی‌تر کند. درست است که گم کردن بریس و ساخته شدن بریس جایگزین چند هفته‌ای به طول درمان اضافه می‌کند، اما این مدت قابل چشم‌پوشی است و برای تمام بیماران یکسان نیست.

سریع عمل کنید

مهم‌ترین نکته این است که از گم شدن بریس دستپاچه و مضطرب نشوید. تهیه بریس معادل بسیار آسان است و فقط یک یا دو هفته درمان را به عقب می‌اندازد، که این زمان در مقایسه با طول کلی درمان اصلاً قابل توجه نیست. اما هر چه اطلاع دادن به متخصص را بیشتر به تاخیر بیاندازید، درمان طولانی‌تر خواهد شد.

همچنین اگر پلاک نگهدارنده‌ای (ریتینر) را گم کردید که دندان‌هایتان را پس از اتمام ارتودنسی ثابت نگه می‌داشت و مانع از بازگشت دندان‌ها به وضعیت اولیه می‌شد، با کلینیک تماس بگیرید تا در اولین فرصت یک ریتینر دیگر برایتان تهیه شود؛ در غیر این صورت احتمال دارد که دندان‌هایتان دوباره نامرتب شود.

مراقب باشید

بهترین روش برای جلوگیری از گم کردن بریس و تحمل اضطراب و نگرانی بعد از آن این است که کاملاً در همه حال مراقب بریس باشید. هنگامی که بریس را قبل از غذا خوردن از دهان خارج می‌کنید، آن را در جای امن بگذارید و حتماً هر روز 22 ـ 20 ساعت از آن استفاده کنید تا در زمان تعیین شده به نتیجه مطلوب و لبخند رویایی‌تان برسید. در طول درمان هرگاه که با مشکلی درباره بریس نامرئی مواجه شدید، هرگاه بریس گم شد، آسیب دید یا لک شد، بدون تردید با متخصص ارتودنسی تماس بگیرید.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu