رویش کج دندان‌ها و دلیل اصلی آن - دکتر داود عبدالهی


رویش کج دندان‌ها و دلیل اصلی آن


رشد کج دندان‌ها و دلیل اصلی آن

علت رویش کج دندان‌ها

بسیاری از افراد با مشکل  رویش کج دندان‌ها رو به رو هستند زیرا فضای فک برای رویش دندان‌ها کافی نیست. تعداد 32 عدد دندان بر اساس روند تکامل طبیعی آدمی باید در دهان رشد کند. عدد 32 در سیر تکامل طبیعی برای گروه خاصی از میمون‌ها – که انسان نیز جزو این گروه است- برای تعداد دندان‌ها در نظر گرفته شده است که شاید نسبت به سایز فک تعداد زیادی به نظر برسد. پس مشکل عدد 32 است.

 

عدد ۳۲ دلیل رویش کج دندان‌ها

گاهی برای رشد 32 عدد دندان در دهان، فک انسان بسیار کوچک است و فضای مورد نیاز را ندارد. این دلیلی است که باعث می‌شود دندان‌ها بیش از حد به هم چسبیده و یا حتی به سمت یکدیگر کج شوند. علاوه بر این، در هنگام رویش آخرین دندان یعنی دندان عقل به دلیل کمبود فضا روند این رویش بطور طبیعی انجام نشده و در بسیاری از موارد بصورت نهفته در فک باقی میمانند .با مرور این موارد، سیر تکامل آدمی یادآوری شده و حتی میتوان گفت که وجود دندان‎های عقل حاکی از این است که شاید اجداد آدمی در زمان‌های دور بیش از 32 دندان داشتند.
از طرفی رویش 32 دندان در دهان شامپانزه‌ها بدون بروز مشکل انجام میگردد و 32 دندان آن‌ها صاف و زیبا رشد می‌کنند. اما چرا برای انسان عدد 32 یک مشکل است؟
علت آن رشد مغز انسان است. در مسیر تکامل حیوان به انسان، مغز او در اثر رشد بزرگتر شده و موجب بروز تغییراتی در رشد و تکامل استخوان‌های جمجمه و فک می شود. محققان پس از انجام یک پژوهش در دانشگاه زوریخ در سوئیس، این دلیل را عنوان کردند.

رشد مغز و تفکر برای استفاده بیشتر از ابزار به جای دندان

شاید این سوال در ذهن شما ایجاده شده است که چه ارتباطی میان رشد مغز با دندان‌ وجود دارد؟ نکته مهم اینجاست که رشد مغز در میان انسان‌های اولیه باعث شد تا درباره استفاده از ابزارهای مختلف به جای دندان تفکر کنند. برای نمونه آن‌ها سعی کردند با کندن پوست مواد غذایی با کمک شاخه‌های درخت یا سنگ از دندان‌های آسیاب خود استفاده نکنند و این ابزارها را جایگزین دندان‌های آسیاب کنند. بدین ترتیب میتوان فرض کرد که با تکامل یافتن ابزار، فک انسان‌ها نیز کوچک شد.

ارتودنسی روشی برای ایجاد فضا در دهان

هر چه انسان در سیر تکاملی خود پیش رفت، مغز او نیز بیشتر و بیشتر رشد کرد. در این میان در کنار این رشد، توقعات و انتظارات در زندگی نیز افزایش یافته و پیچیده‌تر شدند. با پیش رفتن آدمی در مسیر تکامل، جمجمه برای تفکر کردن رشد خود را در ناحیه گیجگاه ادامه داد تا جایی که به طرف جلو کشیده شد و نیز بینی سربالا شده و یک چانه ظریف جایگزین دهان میمون‌وار آدمی شد.
روند تکامل آدمی باعث شد تا فضای فک انسان کاهش یابد، اما عدد ۳۲ هم چنان باقی است و همچنان 32 دندان در دهان سعی دارند تا فضایی برای رویش پیدا کنند. ارتودنسی شیوه‌ای است که انسان‎ها برای حل این مشکل پدید آوردند. در خیلی از موارد ارتودنسی فضا را برای رویش  دندانها در دهان افزایش می دهد.

بدین ترتیب رشد مغز و بزرگ شدن جمجمه باعث شده تا فضای فک کم شده و گاهی دندان‌ها ی شخص کج و نامرتب رویش نمایند ولی چون این مشکل به منظور تکامل مغز و بدنبال آن افزایش هوش بشر بروز می کند، تسلایی برای آدمی است که در عوض وجود این مشکل، مغزی پرورش یافته و کارآمدتر خواهد داشت.

باور غلط

باور برخی بر این است که فشار زبان بر روی لثه‎ها و دندان‎های در حال رویش موجب نامرتب شدن آن‎ها میگردد،در حالیکه این امر اگر به مدت طولانى (بیش از ۶ ساعت در ٢۴ ساعت) انجام نشود، معمولاً اثر بدی بر روى دندان‎ها نداشته و موجب کج شدن دندان‎ها نمی‎شود زیرا دندان‎ها زمانى جابجا می‎شوند که یک نیروى سبک و تقریباً مداوم بر روى ان‎ها وارد شود. همچنین سایر عادت‎ها نظیر مکیدن انگشت و غیره نیز از همین قانون پیروى می‎کنند.

 

 

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu