سوالات رایج در مورد ارتودنسی نامرئی


روش کار به چه صورتی است؟

در اولین جلسه معاینه، متخصص ارتودنسی با بررسی دقیق مشکل ارتودنسی تشخیص خواهد داد که شما شانس بهره گرفتن از این روش ارتودنسی را دارید. سپس بسته به روشی که متخصص ارتودنسی بکار می برد، به کمک اسکنر لیزری و دوربین‌های داخل دهانی و یا با گرفتن قالب از دندان‌هایتان و اسکن نمودن آن، مدل سه بعدی (۳D) دندانی شما وارد رایانه می‌گردد و پس از بررسی توسط پزشک شما به شرکت ارائه دهنده الاینر شفاف ارسال می‌گردد. کمپانی حرکات دندانی را منطبق بر دستورات متخصص ارتودنسی شبیه سازی می‌کند و برای تایید مجدد به ایشان ارسال می‌نماید. پس از تایید نهایی، الاینرهای شفاف ساخته می‌شود و برای متخصص ارتودنسی ارسال می‌گردد. با به کار گرفتن این توالی از الاینرهای شفاف، دندان‌ها بتدریج به محل مناسب حرکت داده خواهند شد. در طی درمان برای انجام دقیق‌تر مراحل گاهی قطعات کوچک پلاستیکی به طور موقت بر روی برخی سطوح دندانی چسبانده می‌شوند و ممکن است برخی سطوح دندانی مختصری توسط پزشک شما اصلاح شکل گردند.

چند ساعت در روز باید از این پلاک‌ها استفاه کرد؟

متخصص ارتودنسی نظارت دقیقی بر روند درمان دارد تا مطمئن شود که همه چیز به خوبی و در جهت صحیح پیش می‌رود. به دست آوردن بهترین نتیجه در گرو تعهد بیمار به درمان است، بیمار برای دستیابی به لبخند رویایی خود باید هر روز به مدت 20 تا 22 ساعت از پلاک استفاده کند.

آیا ارتودنسی نامرئی برای من مناسب است؟

از آنجایی که اینویزیلاین برای خیلی از افراد مناسب می‌باشد اما همه مشکلات ارتودنسی را نمی‌تواند درمان کند. شما باید توسط یک متخصص ارتودنسی ارزیابی شوید تا مشخص شود آیا کاندید خوبی برای اینویزیلاین هستید یا خیر.

چه چیزی باعث آلرژی نسبت به بریس‌های اینویزیلاین می‌شود؟

اگر چه نادر است اما موارد متعددی از واکنش آلرژیک به اینویزیلاین گزارش شده است. افرادی که قبلا نشانه‌هایی از آلرژی به لاتکس یا دیگر اشکال پلاستیک نشان داده‌اند ممکن است به مواد موجود در نگهدارنده‌ها یا اینویزلاین نیز واکنش نشان دهند. قبل از شروع فرایند درمان با اینویزیلاین، با دندانپزشک درمورد نگرانی‌های خود در مورد علائم آلرژی به پلاستیک صحبت کنید. وقتی واکنش رخ می‌دهد، ممکن است سطح ناحیه دچار قرمزی، تورم، تحریک، سوزن سوزن شدن، خارش یا سوزش شود و واکنش در دهان اتفاق می‌افتد. با این حال، اگر بعد از استفاده از نگهدارنده اینویزیلاین، این واکنش‌ها را مشاهده کردید، برای بررسی گزینه‌های دیگر با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید. گاهی اوقات، مشکلاتی که به نظر می‌رسد ناشی از آلرژی به اینویزیلاین بوجود آمده‌اند، ممکن است بیشتر به علت بزاق دهان باشد تا اینکه به ترکیب بریس‌ها مرتبط شود. حضور نگهدارنده‌ها می‌تواند در برخی افراد باعث جلوگیری از تولید یا گردش بزاق در دهان شود، که منجر به خشکی و سوزش دهان می‌شود.

شدت درد چقدر است؟

خوشبختانه شدت درد در این روش زیاد نیست. هر گونه ناراحتی که در طول درمان حس شود، قابل مدیریت است. با استفاده از روش‌های کاهش درد اینویزیلاین می‌توانید دوره درمان راحت‌تری داشته باشید.

تفاوت ارتودنسی نامرئی با سیم‌کشی چیست؟

ردیف کننده‌های نامرئی از پلاستیک‌های شفاف ساخته شده‌اند و نه مانند سیم‌کشی از فلز. آن‌ها می‌توانند هنگام خوردن و آشامیدن و مسواک زدن دندان‌ها، به آسانی از دهان خارج شوند. اما براکت‌های فلزی و سیم‌های استفاده شده در سیم‌کشی‌ها تا زمانی که متخصص ارتودنسی آن‌ها را خارج نکند، در دهان شما باقی خواهد ماند.

آیا ردیف کننده‌ها آسیبی ایجاد می‌کنند؟

یک نکته مثبت در مورد پلاستیک‌های شفافی که ردیف کننده‌ها از آن ساخته شده‌اند، آن است که آن‌ها سطوح نرمی هستند و بنابراین، برخلاف سیم‌کشی‌های فلزی که باعث آسیب می‌شوند، باعث هیچگونه آسیب و رنجش در دندان‌ها یا لثه‌ها نمی‌شوند. علی‌رغم اینکه ممکن است در چند روز اول استفاده از ردیف کننده قدری احساس ناراحتی داشته باشید، هنگامی که دهان شما با آن‌ها انطباق و سازگاری پیدا کرد، هیچگونه مشکلی نخواهید داشت. برخی افراد سازگاری کمی در صحبت کردن با ردیف کننده‌ها دارند، مانند برخی افراد که از نگهدارنده استفاده می‌کنند. اما تمامی این‌ها موقتی و گذار می‌باشد.

آیا امکان لک شدن پلاک ارتودنسی نامرئی وجود دارد؟

در بیشتر موارد، باید قالب‌های قدیمی را نگه دارید تا دندانپزشک بتواند نحوه پوشش و یا پارگی در آن‌ها را بررسی کند. در طول دوره درمانی شما حدود 5 الی 20 قالب ارتودنسی نامرئی را به مدت 5 تا 15 ماه استفاده خواهید کرد. دقت کنید که احتمال لک شدن قالب ارتودنسی نامرئی وجود دارد که سبب بد شکل شدن آن‌ها می‌شود. این قالب‌ها باید چندین بار در روز تمیز شوند.

  • زمانی که غذا می‌خورید آن‌ها را در بیاورید.
  • پیش از استفاده از آن، دندان‌های خود را مسواک کرده و نخ دندان بکشید.
  • از مصرف نوشیدنی‌هایی که رنگ مصنوعی دارند، بپرهیزید.
  • خمیردندان و سفید کننده‌های خوب استفاده کنید.
  • خودکار در دهان خود نگذارید.
  • از قرص‌های دندانی برای تمیز کردن دندان استفاده نکنید.
  • از قرار دادن قالب‌ها بر روی سطوح رنگی، خودداری کنید.
  • زمانی که از قالب استفاده نمی‌کنید، آن را در محافظ قرار دهید تا آسیب نبیند.
  • مدام آب بنوشید تا دهان و قالب‌های ارتودنسی نامرئی خود را تمیز کنید.

با انجام موارد ذکر شده در بالا، احتمالاً قالب‌های شما لک نخواهد شد. اما باید دقت کنید که تمیز کردن مداوم ارتودنسی نامرئی بسیار مهم است تا طعم بد و بوی نامطبوع در دهان شما ایجاد نشود.

طرح درمانی معمول برای ارتودنسی نامرئی، چه مدت به طول می‌انجامد؟

ارتودنسی نامرئی برای نوجوانان، عموماً به اندازه ارتودنسی با سیم‌کشی‌های فلزی طول می‌کشد. هرچند در مورد بزرگسالان، درمان نامرئی اغلب می‌تواند به مدت 12 ماه سریع‌تر به پایان برسد. درمان‌های ارتودنسی سریع نیز در دسترس می‌باشند که شما می‌توانید علاوه بر ردیف کننده‌های نامرئی از آن‌ها استفاده کنید.

نقش من در پیشرفت درمان چیست؟

الاینرهای نازک با حرکات زبان شما کمترین تداخل را دارند و به راحتی خواهید توانست با آن ها صحبت نمایید. از طرفی هر چند شفاف بودنشان آن ها را از دید مخفی می‌نماید اما اگر مراقب نباشید ممکن است زمانی که برای رعایت بهداشت یا میل نمودن خوراکی آن ها را از دهان خارج می نمایید گم شوند. در اینصورت بایستی سریعا به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید و این احتمال وجود خواهد داشت تا کلیه مراحل قالبگیری و سفارش الاینرها دوباره تکرار شود. برای پیشگیری از این ماجرا، هر زمانی الاینرها را از دهان بیرون می‌آورید آنرا داخل جاپلاکی مخصوص قرار دهید. استفاده ناکافی از الاینرها هم مشکلاتی مشابه گم کردن آن را ایجاد می کند. الاینرها بایستی بصورت تمام وقت (غیر از موقع صرف خوراکی و رعایت بهداشت) استفاده شوند. مراقب باشید چرا که عدم رعایت این نکات هم بر طول درمان و هم بر هزینه‌های آن خواهد افزود.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu