سیم کشی دندان (بریس های ارتودنسی) انواع و هزینه


Braces

افراد معدودی خوش‌شانس هستند و مادرزادی دندان‌های مرتب دارند ولی بسیاری از افراد دندان‌های نامرتبی دارند که خوشبختانه درمان‌های ارتودنسی تاثیر چشمگیری در تغییر شکل و مرتب کردن دندان‌های نامرتب کودکان و بزرگسالان دارند. یک متخصص ارتودنسی برای اصلاح مشکل خاص دندان، انواع مختلف سیم‌کشی دندان (ارتودنسی) از جمله: اینویزالاین (نامرئی)، فلزی، سرامیک، لینگوال و سایر تجهیزات دندانپزشکی را به بیمار توصیه می‌کند تا به نتیجه مطلوب برسد. ارتودنسی دندان‌ها را مرتب کرده و کمک می‌کند فضای کافی برای رشد دندان‌های دیگر بوجود آمده و از طرفی سلامت دندان‌ها را تضمین کرده و لبخند سالم و زیبا را به چهره بیمار بازمی‌گرداند.

سیم‌ کشی دندان سال‌ها است که برای اصلاح مشکلات دندانی و داشتن لبخند زیبا استفاده می‌شود. اگر مشکلاتی چون فاصله بین دندان‌ها،  کجی ‌دندان و یا نامرتبی دندان موجب تضعیف اعتماد به‌ نفس و سلامت دندان‌های شما گردیده، با کمک ارتودنسی می‌توانید سلامت دهان و دندان خود را بازیابید. در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی، نامرتبی دندان‌های بیماران با انواع مختلف ارتودنسی از جمله اینویزالاین اصلاح شده و لبخند زیبا دوباره به بیمار ارمغان داده می‌شود. برای آگاهی بیشتر درباره  سیم کشی دندان (ارتودنسی) و انواع بریس‌ها و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

سیم‌ کشی دندان چیست؟ 

سیم‌ کشی دندان یا همان بریس‌های ارتودنسی متشکل از براکت‌های دندانی و سیم است. براکت‌ها با کمک چسب‌های مخصوصی روی دندان‌ها چسبیده و یک سیم نازک در شیار بین آن‌ها قرار می‌گیرد. این سیم‌ها دراصل بار هدایت و مرتب‌کردن دندان‌ها را به‌دوش می‌گیرند.

چرا دندان‌ها نیاز به سیم‌کشی دارند؟

  • قرارگرفتن نامناسب دندان‌ها روی هم ممکن است موجب مشکلاتی چون پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود.
  • شلوغی دندان‌ها و یا نامرتبی دندان‌ها باعث می‌شود تمیز کردن دندان‌ها مشکل شود. در این حالت تجمع ذرات موادغذایی و پلاک‌ها در بین دندان‌ها منجربه پوسیدگی دندان‌ها شده و با مرور زمان ممکن است دندان به‌دلیل بیماری لثه از دست برود.
  • ناهنجاری بایت ممکن است کارکرد دندان‌ها را مختل کرده و موجب مشکلاتی چون عدم توانایی جویدن غذا شود. این امر به مرور زمان باعث ساییدگی سطح دندان‌ها شده و در نتیجه فشار بیشتری به استخوان‌هایی که از دندان حمایت می‌کنند وارد می‌شود.

کدام مشکلات با سیم‌کشی دندان برطرف می‌شوند؟

کراس بایت

Braces1

کراس بایت به حالتی گفته می‌شود که در آن یک یا چند دندان فک بالا در وضعیت نامناسب و سطح داخلی دندان‌های فک پایین قرار دارند.

اپن بایت

Braces2

اپن بایت حالتی است که درآن دندان‌های فوقانی بالا و پایین روی هم قرار نمی‌گیرند. 

دیپ بایت

دیپ بایت

دیپ بایت حالتی است که در آن دندان‌های قدامی فک بالا به میزان بیش از حد،دندان های قدامی فک پایین را به طور عمودی می پوشانند.

اورجت بیش از حد

Braces4

اورجت به معنای جلو بودن بیش از حد دندان‌های قدامی فک بالاست.

آندربایت

Braces5

آندربایت حالتی است که در آن دندان‌های قدامی فک بالا عقب‌تر از دندان‌های فک پایین قرار دارند.

چه سنی برای شروع درمان ارتودنسی مناسب است؟

Braces6

همه  افراد درهر سنی می‌توانند دندان‌های خود را ارتودنسی کنند اما بهتر است درمان‌های ارتودنسی در زمان مناسب و از سن 7 سالگی صورت بگیرد. بهترین سن شروع درمان ارتودنسی در کودکان به شدت وعلل نامرتبی دندان‌های کودکان بستگی دارد.

معمولا درمان‌های ارتودنسی در کودکان بعد ازافتادن  بیشتر دندان‌های شیری و رشد دندان‌های دائمی که بین 8 تا 14 سالگی رخ می‌دهد شروع می‌شود. اگر در این دوره نیاز به درمان باشد، چون کودک در سن رشد قرار دارد ارتودنسی پیشگیری نتایج مثبتی به‌همراه خواهند داشت.

انواع ارتودنسی

انواع مختلف ارتودنسی عبارتند از:

ارتودنسی فلزی

Braces7

از آن جایی که ارتودنسی فلزی موثر و مقرون به‌صرفه است هنوز هم برای مرتب کردن دندان‌ها از آن‌ استفاده می شود.

ارتودنسی سرامیک یا شفاف

Braces8

ارتودنسی سرامیکی شامل براکت‌های رنگ دندان هستند. این براکت‌ها همانند براکت‌های فلزی به سطح دندان‌ها می‌چسبند. به‌دلیل همرنگ بودن براکت‌ها با دندان، خیلی روی دندان‌ها مشخص نیستند و به‌دلیل ظاهر زیبایی که دارند بسیاری از بیماران از آن‌ها راضی بوده و استقبال می‌کنند.

ارتودنسی نامرئی

Braces9

در ارتودنسی اینویزالاین، دندان‌ها با کمک یک سری الاینرهای (پلاک) شفاف و متحرک در وضعیت مناسب خود قرار می‌گیرند. از آن جایی‌که این نوع ارتودنسی تقریبا نامرئی است، روی دندان‌ها خیلی نمایان نبوده و جلوه زیبایی دارد.

 وجود الاینرها متحرک در این نوع ارتودنسی کمک می‌کند بیمار بدون هیچ محدودیتی بخورد و بیاشامد و مهم‌تر از همه مسواک زدن و تمیزکردن دندان‌ها نیز به‌نسبت ارتودنسی‌های دیگرراحت‌تر است. البته باید خاطرنشان کرد که تمام اختلالات دندانی با اینویزالاین برطرف نمی‌شوند. این ارتودنسی یکی از بهترین روش‌هایی است که در طی 10 سال اخیر پیشرفت قابل ‌توجهی داشته و توانسته بسیاری از مشکلات دندانی را درمان کند.

ارتودنسی لینگوال

Braces10

ارتودنسی لینگوال به‌طور عمده شبیه به ارتودنسی معمولی است اما آن چه که باعث تمایز آنها شده است این است که ارتودنسی لینگوال در پشت دندان‌ها و به سمت زبان کار گذاشته می‌شود. بنابراین این نوع ارتودنسی تقریبا دور از دید و نامرئی است. ارتودنسی لینگوال متناسب با شکل دندان‌ها طرح ریزی می‌شود.

ارتودنسی دیمون

Braces11

ارتودنسی دیمون بیشتر شبیه به ارتودنسی فلزی استاندارد است و فقط  یک تفاوت عمده بین آن‌ها وجود دارد. در این نوع ارتودنسی نیازی به کش نبوده و سیم‌ها تنها با کمک یک گیره مخصوص در جای مخصوص خود نگه داشته و به براکت‌ها متصل می شوند.

ارتودنسی دیمون تاثیر چشمگیری در درمان مشکلات دندانی ساده و پیچیده دارد. در این روش، با کنترل کامل بالینی دندان‌ها می‌توان نتایج بسیار دقیقی از حرکت و جابه‌جایی دندان‌ها بدست آورد. در ارتودنسی دیمون بیماران کمتر نیاز به مراجعه به متخصص ارتودنسی و تنظیم دستگاه دارند. وجود گیره موجب کاهش فشار و اصطکاک روی دندان‌ها شده، در نتیجه بیمار درد کمتری را در این نوع درمان احساس خواهد کرد. البته ناگفته نماند که ارتودنسی شفاف دیمون کاملا نامرئی نیست. نکته مهمی که باید بیماران رعایت کنند این است که هنگام تمیز کردن دندان‌ها  باید اطراف براکت‌ها و سیم‌ها را با دقت کافی مسواک بزنند تا دندان‌ها به‌خوبی تمیز شوند.

ارتودنسی چگونه عمل می‌کند؟

براکت‌ها

Braces12

براکت‌ها از جنس سرامیک یا فلز هستند و روی تک ‌تک دندان‌ها نصب می‌شوند.

مواد باندینگ

Braces13

براکت‌ها و سیم‌های دندانی با کمک مواد باندینگ روی دندان‌ها چسبیده می‌شوند.

آرچ وایر

Braces14

آرچ وایر سیم فلزی و ظریفی است که بین شیارهای براکت عبور کرده و به دندان‌ها فشار وارد می‌کند.

لیگاتورهای الاستیک

لیگاتور الاستیک، کش‌های کوچک و رنگی هستند که برای نگهداشتن براکت‌ها روی سیم بکار می‌روند. هنگامی‌که سیم قوسی به براکت‌ها و دندان‌ها فشار وارد می‌کند، دندان‌ها شروع به حرکت و جابه‌جایی می‌کنند. گاهی‌اوقات برای اعمال فشار بیشتر در جهت خاص از نوارهای کشی و یا لاستیکی استفاده می‌شود. سیم‌ها با فشار ثابت به‌ مرور زمان موجب حرکت دندان‌ها و قرارگرفتن در موقعیت مناسب می‌شوند. گاهی برخی از افراد بزرگسال ممکن است به تجهیزاتی دندانی چون هدگیر نیاز داشته باشند تا رشد برخی از دندان‌های آن‌ها متوقف شود.

بعد از خارج کردن ارتودنسی استفاده از نگهدارنده‌ها (ریتینر) لازم و ضروری است. نگهدارنده‌ها به‌جای حرکت و جابه‌جایی دندان‌ها، آن‌ها را در موقعیت جدید خود ثابت نگه می‌دارند.

مراقبت‌های بعد

Braces16

احساس درد خفیف در ابتدای ارتودنسی کاملا طبیعی است. دندان‌ها ممکن است حساس شده و وجود سیم‌ها در دهان موجب ناراحتی و درد شوند. در چند روز اول ارتودنسی بهتر است غذاهای نرم مانند سوپ و پاستا و میوه‌های نرم مانند موز مصرف شود. در صورت نیاز می‌توان داروهای مسکن را تهیه و استفاده کرد. درغیر این‌صورت برای تجویز داروی مسکن دیگر بهتر است با متخصص ارتودنسی خود تماس گرفت. معمولا بعد از گذشت چند روز حساسیت نسبت ‌به ارتودنسی برطرف می‌شود.

هزینه

هزینه‌ سیم کشی دندان به شرایط فردی بیماران بستگی دارد. عوامل متعددی از قبیل، نصب، تنظیم، ویزیت‌های مربوط به چکاپ و درآوردن سیم‌کشی دندان موجب تغییر قیمت ارتودنسی می‌شوند.

مواردی که در این قسمت معرفی می‌کنیم در میزان هزینه ارتودنسی تاثیر می‌گذارند:

  • انواع ارتودنسی مورد نیاز برای درمان (ارتودنسی لینگوال گران‌ترین و ارتودنسی فلزی ارزان‌ترین نوع ارتودنسی هستند. ارتودنسی سرامیکی و ارتودنسی نامرئی قیمت معمولی دارند.)
  • پیچیدگی مشکل دندانی بیمار
  • مکانی که ارتودنسی انجام می‌شود.
  • شهرت و تجربه متخصص ارتودنسی

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu