عادات مشکل ساز برای دندان‌ها - دکتر داود عبدالهی


عادات مشکل ساز برای دندان‌ها


ده عادت بد که می توانند برای دندان هایتان زیان بخش باشند

آیا شما بدون اینکه بدانید در حال تخریب دندانهایتان هستید؟ اگر انگشت هایتان را می مکید و یا مرتب لیمو ترش می مکید بدانید که کار نادرستی انجام میدهید. آیا می دانستید که جویدن ناخنها نه تنها برای انگشتانتان مضر است بلکه می تواند به دندان هایتان آسیب برساند؟
در حالی که بعضی از این عادات مضر می توانند فوراً به دندانها آسیب برسانند ( باعث ترک خوردن و یا شکستن آنها شوند ) برخی دیگر از آنها می توانند در طول زمان باعث تخریب دندانها شوند . پس لطفا تمام این 10 عادت بد را به خاطر دندان هایتان کنار بگذارید .

عادات مشکل ساز برای دندان‌ها

1 – انگشتتان را از دهان خارج کنید
کودکانی که هنوز در سنین 5 یا 6 سالگی – همزمان با شروع رویش دندانهای دائمی – عادت مکیدن انگشت دارند می توانند اثرات دائمی بر روی دندانها و فکین خود بگذارند . بطور خاص مکیدن انگشت شست می تواند موجب بهم ریختن دندانها گردد . این بهم ریختگی می تواند موجب پیامدهایی مانند مشکلات جویدن و یا تنفس گردد . پس به فرزندتان کمک کنید تا از انگشت شستش جدا شود .

2 – لیمو ترش را کنار بگذارید
افرادی که لیمو ترش می مکند دندانهایشان را در معرض خطر قرار می دهند. چرا ؟
لیمو ترش بسیار اسیدی است . این اسید می تواند مینای دندان را حل کند . تماس مداوم با مواد اسیدی مینای دندان را حل کرده و سطح خشنی بر روی دندان ایجاد می نماید .

lemon teeth

3 – دندان هایتان را آرامتر مسواک کنید
مسواک کردن دندانها بخش مهمی از بهداشت دهان است ولی مسواک زدن خشن ضررش بیشتر از سودش است . مسواک زدن خشن باعث سایش مینای دندان ، تحریک لثه ، حساس شدن دندان به سرما و حتی پوسیدگی می گردد . برای پیشگیری از این موارد از مسواک نرم استفاده کنید .

4 – از دندان قروچه و فشار دندانها بر روی هم پرهیز کنید
استرس در برخی افراد می تواند دندان قروچه را تحریک نماید . در این حالت فشار بسیار سنگینی به دندانها وارد می شود که می تواند موجب ایجاد شکستگی های قابل رویت و یا میکروسکوپی گردد . شکستگی های میکروسکوپی نواحی ضعیف شده ای هستند که دندانها را در معرض شکستگی های آینده قرار می دهند .

teeth ghroche

5 – آیا با دندانها یخ خرد می کنید ؟
قطعات یخ ممکن است بی ضرر به نظر برسند ولی اینطور نیست . دمای پایین و سختی یخ می تواند آسیب جدی به دندانهایتان برساند . دندانهای ما برای این ساخته شده اند که از میان مواد غذایی عبور کنند نه اینکه در مقابل اجسام سخت قرار گیرند . اگرچه خرد کردن یخ با دندان ممکن است ساده به نظر برسد ولی توجه کنید که دستگاه مخلوط کن برای خرد کردن یخ نیاز به تیغه های مخصوص این کار دارد .

6 – دندانهای شما ابزار جدا کردن اتیکت لباس یا باز کردن بستۀ چیپس و یا باز کردن درب بطری نیستند . دندانها برای سه منظور ساخته شده اند : جویدن غذا ، سخن گفتن درست ، زیبایی در هنگام لبخند ، دندانها انبردست یا قلاب نیستند . استفاده از دندانها بعنوان ابزار، تهدیدی برای سلامت دندانهاست و می تواند موجب آسیب به دندانها ویا ترک خوردن آنها شود .

7 – خودکار خود را بین دندانهایتان پارک نکنید !!!
برخی افراد عادت دارند زمانی که بر روی موضوعی تمرکز می کنند اجسامی مانند خودکار ، مداد یا عینک را بین دندانهایشان قرار دهند . اما ممکن است متوجه این نباشند که چقدر فشار به دندانهایشان وارد می کنند زمانی که یک جسم غیر از غذا را بین دندانها قرار می دهند . این کار می تواند باعث حرکت دندانی و یا ایجاد ترک در دندانها گردد .

8 – جویدن ناخن را بایکوت کنید
جویدن ناخنها نه تنها ظاهر انگشتان شما را خراب می کند ، بلکه می تواند به دندانها آسیب رسانده و یک مشکل مربوط به سلامت دهان برای شما ایجاد نماید . کسانیکه این کار را می کنند معمولا بصورت مزمن آنرا انجام می دهند . این عادت می تواند باعث جابجایی دندانها شود . افزون بر این جویدن ناخن می تواند بطور بالقوه موجب شکستن و یا لب پریدگی مینا ی دندان شود .

Nail Theeth

9 – از نوشیدنی های اسیدی پرهیز کنید
نوشیدنی های اسیدی بخصوص وقتی بصورت دراز مدت و آرام آرام نوشیده شوند درواقع دندانها را در حمامی از محلول اسیدی قرار میدهند و این امر موجب ایجاد پوسیدگی در اطراف لبه لثه و از بین رفتن مینای دندان می گردد .

10 – از خلال دندان با دقت استفاده کنید
خلال دندان اگر بطور درست استفاده شود می تواند نواحی بین دندانی را تمیز کند ولی اگر درست استفاده نشود می تواند موجب آسیب به بافت لثه شما شود . پس مراقب باشید آن را با خشونت استفاده نکنید .

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu