علت و درمان التهاب و تورم لثه ناشی از براکت ارتودنسی


FDL,

هنگام انجام درمان ارتودنسی برای صاف کردن دندان‌ها، ممکن است شما در اثر براکت ارتودنسی لثه‌هایی متورم در محدوده ارتودنسی پیدا کنید. ممکن است حتی شما نگران شوید که تورم بیش از حد انتظار شما برجسته است و هنگامی که این ناراحتی تسکین پیدا می‌کند متعجب شوید. اما نگران نباشید، آزردگی و درد پس از دریافت براکت ارتودنسی برای اولین بار طبیعی است. با این وجود، لثه‌های متورم، به ویژه پس از مدت طولانی بدون درد، می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات دیگر باشد.

آزردگی لثه با براکت ارتودنسی

احساس کمی درد در دهان پس از دریافت براکت جدید یا سفت کردن سیم، طبیعی است. دندان‌ها و فک شما در حرکتند تا یک لبخند جدید ایجاد کنند: در فرآیند ارتودنسی استخوان تحلیل می رود و استخوان جدید شکل می‌گیرد، به طوری که دندان‌های شما جا‌به‌جا می‌شوند و این می‌تواند باعث ایجاد تنش و فشار شود. هنگامی که شما برای اولین بار براکت ارتودنسی دریافت می‌کنید یا آنها را سفت می‌کنید احساس کمی ناراحتی طبیعی است و این احساس ناخوشایند ممکن است 2 تا 3 روز باقی بماند. اما متورم باقی ماندن لثه‌ها پس از گذشت چندین روز ممکن است از مشکلات ناشی از سایش اولیه باشد.

علل

هورمون‌ها

اکثر بزرگسالان می‌توانند هورمون‌های ایجاد شده از تورم لثه را مهار کنند. با این حال برای زنان باردار، افزایش هورمونی می‌تواند احتمال ابتلا به جینجیویت را افزایش دهد. اعتقاد پزشکان بر این است که تغییرات هورمونی می‌تواند باعث «جینجیویت بارداری» یا التهاب و حساسیت در لثه‌ها شود. بنابراین شما احتمالا در زمان بارداری براکت ارتودنسی نخواهید داشت. به همین علت، کسانی که باردار هستند و در حال حاضر دارای براکت ارتودنسی هستند، باید با پزشک متخصص ارتودنسی در این مورد مشورت کنند، به خصوص اگر نشانه‌های تورم لثه وجود داشته باشد. به همین ترتیب، برای دخترانی که در سن بلوغ هستند، هورمون‌ها می‌توانند عامل ایجاد لثه‌های متورم باشند.

افزایش حجم لثه

یکی دیگر از علل تورم لثه با براکت تحت عنوان ” افزایش حجم لثه ( Gingival enlargement )”شناخته می‌شود. این عارضه که تحت عنوان هیپرتروفی یا هایپرپلازی لثه نیز شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های لثه افزایش می‌یابند یا بیش از حد رشد می‌کنند. در اغلب موارد، این عارضه نتیجه یک عامل ارثی یا شرایط ویژه پزشکی است، اما ممکن است لثه‌های شما تحریک شده و به براکت‌های ارتودنسی واکنش نشان داده باشند. با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود در مورد تاریخچه پزشکی خود صحبت کنید تا بتوانید به انتخاب گزینه‌های درمانی که باید برای شما انجام گیرد، بهتر کمک کنید.

جینجیویت

جینجیویت حاصل ایجاد پلاک روی دندان‌های شماست، و با وجود براکت‌های ارتودنسی وسیم‌کشی دندان‌ها دسترسی به باقیمانده غذا در آن محل دشوار می‌شود. به طور طبیعی، وقتی غذا در لثه‌ها به دام می‌افتد، در طول زمان می‌تواند باعث التهاب لثه شود. اگرچه همواره برای حفظ سلامت کلی مهم است که شما در رعایت رژیم غذایی مراقبت از دهان و دندان خود دقت داشته باشید، اما رعایت این رژیم غذایی به ویژه در هنگام داشتن براکت ارتودنسی، امری ضروری است.

برای کاهش این تورم، مطمئن شوید که تکنیک‌های صحیح مسواک زدن را با متخصص ارتودنسی خود بررسی کرده‌اید و برای تهیه ابزار تمیزکننده جانبی که به تمیز کردن دهان و دندان شما با وجود براکت ارتودنسی کمک می‌کنند، هزینه کنید. به عنوان مثال محصولات تمیز کننده‌ای که با باتری کار می‌کنند، باکتری‌ها را با شدت 20000 ضربه در دقیقه پاکسازی میکنند.

درمان

بهترین راه برای مقابله با این عارضه‌ها، تشخیص تورم در مراحل اولیه و تعیین یک نوبت ویزیت با متخصص ارتودنسی است تا برای شما روش‌های مراقبت در منزل را توضیح دهد. انجام موارد زیر نیز می‌تواند به طور خاص کمک کند:

  • روزانه زمانی را برای نخ دندان کشیدن صرف کنید و از نخ دندان‌های مخصوص که به شما در تمیز کردن اطراف براکت ارتودنسی کمک می‌کنند، استفاده کنید.
  • از یک مسواک نرم استفاده کنید و هر سه ماه یکبار مسواک خود را عوض کنید.
  • دو دقیقه مسواک بزنید و تمیز و پاک بودن براکت‌ها را دقیقا بررسی کنید.
  • پس از مسواک زدن دهان خود را با آب یا دهانشویه شستشو دهید.
  • برای شستشوی سریع آب نمک قرقره کنید.

همیشه مهم است که سلامت دهان و دندان خود را در اولویت قرار دهید. اما زمانی که شما براکت ارتودنسی دارید، انجام این کار می‌تواند مشکلات و تحریکات ناشی از براکت را کاهش دهد و تجربه ارتودنسی را برای شما راحت‌تر کند.

 

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu