علت و درمان کجی دندان


kajidandan

بیشتر افراد به شکل مادرزادی دارای دندان‌های صاف و مرتبی نیستند و درجاتی از کجی دندان‌ها را تجربه می‌کنند. اما کجی قابل ‌توجه دندان می‌تواند آزاردهنده باشد زیرا هم شما را در معرض مشکلات دندانی قرار می‌دهد و هم قرار گرفتن در مقابل آینه را برایتان سخت می‌کند. دندان‌های کج نوعی از قرارگیری نامناسب یا نامرتبی دندان‌ها بوده و یک عارضه دندانی است که باید جدی گرفته شود. کجی دندان‌ها با استفاده از تجهیزات ارتودنسی و بریس‌ها از جمله لینگوال یا  اینویزالاین و در موارد شدیدتر با جراحی قابل‌ درمان است.

دندان‌های کج اغلب به بیماری لثه و مشکلات دندانی منجر می‌شود. بیماری لثه ممکن است خطر بیماری‌های قلبی عروقی یا دیگر بیماری‌ها را افزایش دهد. ردیف کردن دندان‌ها و داشتن دندان‌های مرتب در جلوگیری از تأثیرات منفی بر سلامت مؤثرند. متخصصان ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی کجی دندان‌های شما را تشخیص داده و روش‌های مدرن درمان را به شما پیشنهاد می‌کنند. در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی درمان و اصلاح کجی دندان با استفاده از انواع روش‌ها و تجهیزات ارتودنسی صورت می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی اصلاح و درمان کجی دندان و یا رزرو نوبت  با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

علل

وراثت

kajidandan1

 • بیشتر مشکلات کجی دندان به‌طور ژنتیک به ارث می‌رسند و به اختلالات مفصل گیجگاهی – فکی یا TMJ منجر می‌شوند که موجب مشکلاتی در جویدن و صحبت کردن می‌شود.
 • حتی اگر فک بعد از درآمدن تمام دندان‌های بزرگسالی بازهم به رشد خود ادامه بدهد، دیگر برای صاف درآمدن دندان‌های بزرگسالی خیلی دیر شده است. اگر وراثت، داشتن دندان‌های بزرگ را به شما هدیه کند هرگز در فک فضای کافی برای قرار گرفتن همه این دندان‌های بزرگ وجود نخواهد داشت.

دندان اضافی

با اینکه اکثر افراد 32 دندان درمی‌آورند اما برخی از هنگام تولد یک‌ دندان اضافی داشته و یا در طول زندگی دندان اضافی در می‌آورند. نتیجه آن ازدحام و کجی دندان‌هایی است که همگی سعی دارند جایی برای خود در فک پیدا کنند. مجدداً طبق وراثت برخی از افراد با دندان‌های کافی به دنیا نمی‌آیند. در این حالت فضای خالی در فک باقی می‌ماند که می‌تواند موجب خارج شدن دندان‌ها از ردیف خود شود ( زیرا فضا برای حرکت دندان وجود دارد).

مکیدن انگشت شست

 kajidandan2

وقتی کودکان در طول روز ساعت‌ها انگشت شست خود را بمکند، دندان‌هایشان به سمت جلو کشیده شده و از ردیف خارج می‌شود و ممکن است یکی از دلایل اصلی بروز دندان‌های خرگوشی باشد.

دیگر علل

عوامل مؤثر دیگر بر کجی دندان‌ها عبارت‌اند از:

 • ازدحام دندان‌ها
 • تکیه مداوم بر چانه
 • خوابیدن مداوم روی یک سمت

کجی دندان چه مشکلاتی را در پی دارد؟

کجی دندان می‌تواند موجب موارد زیر شود:

 • ممانعت از جویدن درست
 • با سخت‌تر شدن بهداشت دهان و دندان امکان بروز مشکلاتی همچون خرابی دندان، ایجاد حفره‌های دندانی و عفونت لثه بالاتر می‌رود.
 • فشار زیاد در دندان‌ها، آرواره و عضلات خطر شکستن دندان‌ها را بیشتر می‌کند.
 • تمیز کردن دندان‌ها برایتان سخت‌تر می‌شود.
 • به بیماری‌های لثه منجر می‌شود.
 • بیشتر افراد نسبت به‌ظاهر خود آگاهی دارند و کجی دندان موجب کاهش اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود.

انواع کجی دندان‌ها

عارضه‌های متعددی می‌تواند به کجی دندان منجر شود ازجمله :

 • آندربایت

kajidandan3

آندربایت موجب می‌شود که دندان‌های فک پایین جلوتر از دندان‌های فک بالا قرار بگیرند.

 • فاصله زیاد بین دندان‌ها

kajidandan4

مشکل زیادی فاصله ممکن است در اثر از دست دادن یک ‌دندان ایجاد شود. گاهی این فاصله‌های زیاد در اثر زبان زدن‌های عادتی یا بیماری‌های لثه ایجاد می‌شوند.

 • بیرون زدگی دندان‌های بالا

kajidandan5

ظاهر و عملکرد دندان‌های شما از این نوع کجی که گاه اورجت بیش از حد نامیده می‌شود، متأثر می‌گردد. در این حالت یا فک بالا خیلی جلوتر از فک پایین است و یا فک پایین به ‌اندازه کافی به سمت جلو متمایل نشده است.

 • ازدحام دندان‌ها

kajidandan6

ازدحام دندان‌ها هنگامی اتفاق می‌افتد که دندان‌ها فضای کافی برای بیرون زدن از لثه نداشته باشند.

 • کراس بایت

kajidandan7

در کراس بایت دندان‌های بالایی در داخل دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند که می‌تواند موجب همپوشانی دندان‌ها و رشد نامتقارن فک شود. کراس بایت یک‌طرفه خلفی هنگامی اتفاق می‌افتد که دندان‌های بالایی در هنگام بستن فک در یک‌طرف پشت دندان‌های پایینی قرار می‌گیرد. کراس بایت قدامی زمانی رخ می‌دهد که در هنگام بستن فک دندان‌های پیش بالایی پشت دندان‌های پیش پایینی قرار بگیرد.

 • دیپ بایت

kajidandan8

دندان‌های پیش بالایی خیلی جلوتر  و پایین تر از دندان‌های پیش پایینی قرار می‌گیرند به‌طوری‌که گاه دندان‌های پیش پایین به سقف دهان برخورد می‌کند.

 • اپن بایت

kajidandan9

در حالت اپن بایت جویدن دچار مشکل می‌شود زیرا دندان‌های پیش بالا و پایین بر روی‌هم قرار نمی‌گیرند.

 • ناهماهنگی خط تقارن دندان‌های بالا و پایین

kajidandan10

این مشکل هنگامی بروز می‌کند که دندان‌های پشت به ‌درستی باهم ردیف نمی‌شوند و در نتیجه عملکرد صحیح دندان و آرواره را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

درمان‌ها

درمان‌های متفاوتی برای کجی دندان وجود دارد. متخصص ارتودنسی شما تشخیص می‌دهد که کدام روش برایتان بهتر است.

بریس‌ها

بریس‌ها اغلب بهترین راه‌حل‌های ارتودنسی برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به کجی دندان هستند. امروزه انواع مختلفی از بریس برای دندان‌های کج موجود است، از جمله بریس نامرئی که شامل بریس‌های لینگوال یا اینویزالاین می‌شود و در هنگام صحبت کردن و لبخند زدن کمتر توجهات را به سمت دندان‌های شما جلب می‌کند. ارتودنسی لینگوال طیف نسبتا وسیعی از درمان برای ردیف کردن دندان‌ها را ارائه می‌دهد بدون این‌که هیچ‌گونه نشانه‌ای از استفاده از بریس‌ها داشته باشید.

اینویزالاین

kajidandan11

اینویزالاین به شما امکان می‌دهد که به ‌سادگی کجی دندان خود را تصحیح کنید. این تجهیزات از مجموعه‌ای از الاینرهای شفاف تشکیل شده که به‌ تدریج و بدون نیاز به استفاده از سیم‌های فلزی یا براکت دندان‌های شما را صاف می‌کند.

هر کدام از این الاینرها را برای حدود دو هفته و روزانه بین بیست تا بیست ‌و دو ساعت استفاده می‌کنید و فقط در هنگام خوردن غذا، مسواک زدن و ورزش‌های تماسی آن‌ها را از دهان خود بیرون می‌آورید.

جراحی

kajidandan12

فرآیندهای جراحی ارتودنسی برای اصلاح مشکلات قرارگیری آرواره مانند آندربایت یا دیگر عدم تناسب‌ها به کار می‌رود، اما برای اصلاح ناصافی یک‌دندان کاربرد ندارد.

درمان‌های جایگزین

برای بیمارانی که امکان استفاده از بریس را ندارند، نیز درمان‌های جایگزین وجود دارد. از جمله:

 • باندینگ دندان
 • وینر پرسلن
 • روکش دندان

هزینه

هزینه‌های ردیف کردن دندان‌ها بسته به روش انتخابی می‌تواند بسیار متغیر باشد.

 • قیمت بریس‌های ارتودنسی معمولاً به نوع بریس انتخابی، منطقه جغرافیایی و تبحر متخصص بستگی دارد.
 • جراحی ردیف کردن دندان‌ها گران‌قیمت‌ترین گزینه بوده و قیمت آن بسته به بازسازی خاص مورد نیاز تعیین می‌شود.

با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید تا بدانید کدام روش برای اصلاح کجی دندان شما بهتر است.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu