عوارض، مشکلات و موارد اورژانسی حین درمان ارتودنسی


avarezorthodensi

زمانی که شما در حین درمان ارتودنسی هستید و از وسایل ارتودنسی استفاده می‌کنید ممکن است برای شما مشکلاتی بوجود آید. هنگام استفاده از تجهیزات ارتودنسی نیاز به دانستن نام اجزاء آنها دارید تا بتوانید تشخیص دهید که کدام یک از آنها باعث ناراحتی شما شده است. پس از تسکین درد، بسیار مهم است که هر چه سریع‌تر با مطب متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید تا زمانی را برای رفع مشکل مشخص کند. این که اجازه دهید تجهیزاتتان برای مدت زمان طولانی معیوب باشد ممکن است منجر به  اختلالاتی در برنامه درمانتان شود.

هنگامی که درد شدید داشته یا تجهیزات ارتودنسی شما ایجاد درد می‌کنند و نمی‌توانید از خود مراقبت کنید باید با مطب متخصص ارتودنسی تماس بگیرید. متخصص قادر خواهد بود وقت ملاقاتی را  برای حل مشکل تعیین کند. برای اطلاع بیشتر در زمینه عوارض، مشکلات و موارد اورژانسی حین درمان ارتودنسی و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

درد دندان‌ها و لثه‌ها

avarezorthodensi1

هر بار که براکت‌های خود را تنظیم می‌کنید، طبیعی است که با توجه به فشارهای اعمال شده، دچار حساسیت و سوزن سوزن شدن در دندان‌های خود شوید. این درد در طی دو روز اول بعد از تنظیم  کاهش می‌یابد. اگر درد بیش از یک هفته پس از قرار دادن براکت‌ها یا بیش ازسه روز پس از تنظیم ادامه داشته باشد، و یا چنان شدید باشد که نتوان آن را با داروهای ضد التهابی بدون نسخه مانند ایبوپروفن کاهش داد باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

تورم لثه‌ها با توجه به اعمال فشار به دندان‌ها طبیعی است، اما درد در یک منطقه از لثه‌ها ممکن است نتیجه موادغذایی  گیر کرده در زیر یک براکت یا  زیر خط لثه باشد. تورم و خونریزی ممکن است ناشی از عدم رعایت صحیح بهداشت باشد. توصیه می‌شود که تمام بیماران علاوه بر استفاده از نخ دندان و مسواک زدن، به طور منظم از دهانشویه استفاده کنند. نخ کشیدن ممکن است با نخ، پروکسی براش و یا واترپیک انجام شود. اگر در قسمتی از بافت لثه حساسیت داشتید، چند بار در روز آن محل را با آب نمک گرم و یا دهانشویه شستشو دهید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، با مطب متخصص تماس بگیرید.

عفونت

هر دندان شیری یا دندان دائمی که دارای حفره یا پر شدگی بزرگ باشد، ممکن است توسط باکتری‌هایی که به اعصاب و بافت نرم اطراف می‌رسند، آلوده شود. درد شدید دندان، تورم بافت لثه در اطراف دندان و یا هر گونه تورم صورت و تب از علائم عفونت هستند. هر گونه تورم چهره مانند تورم در گونه یا چانه باید توسط دندانپزشک یا جراح دهان بررسی شود.

درد مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

با توجه به تغییراتی که در نحوه روی هم قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین در هنگام حرکت دندان‌هایتان پدید آمده، عضلات و مفاصل فک دچار تنش شده و همین منجر به حساسیت عضله و ماهیچه شده و ممکن است گاهی اوقات صدایی مختصر یا ضربه‌ای ناگهانی را احساس کنید. همانطور که دندان‌های شما از طریق ارتودنسی به خوبی ردیف می‌شوند، باید علائم خاتمه یابند. گاهی اوقات اصلاح شکل دندان یا ترمیم دندان توسط دندانپزشک برای هماهنگی مطلوب لازم است. اگر درد در مفصل گیجگاهی فکی مداوم یا شدید باشد، باید با مطب تماس بگیرید.

نقاط دردناک داخل دهان

avarezorthodensi2

بسیار رایج است که بندها، براکت‌ها و یا سیم‌ها بر بافت نرم دهان ساییده شده و نقاط دردناک ایجاد کنند. این پدیده ممکن است در داخل گونه‌ها، در امتداد دو طرف یا زیر زبان، بر روی سقف دهان و لب‌ها رخ دهد. این اتفاق اغلب در طی چند روز اول پس از قرار دادن براکت‌ها رخ می‌دهد و ممکن است پس از تنظیم براکت‌ها نیز رخ دهد.

متخصص یک موم ارتودنسی به شما داده و نحوه‌ی استفاده از آن را نیز به شما نشان می‌دهد. موم می‌تواند روی تجهیزات ارتودنسی در قسمت‌هایی که ممکن است تیز باشند قرار داده شود تا از نقاط دردناک محافظت کند. همچنین توصیه می‌‌شود سه بار در روز از آب نمک ولرم استفاده کرده یا دهان را با پروکسیل شستشو دهید. اگر یک سیم از یک براکت بیرون بیاید یا شما را اذیت کند، برای رفع وضعیت با مطب متخصص تماس بگیرید. شما باید تا زمان مراجعه به ما با استفاده از موم از دهان خود محافظت کنید.

در مواردی که لب‌ها درد دارند، علاوه بر کاربرد موم روی قسمت سخت تحریک کننده، از وازلین یا نرم کننده‌ی لب (چاپ استیک) نیز می توان به منظور کاهش درد استفاده کرد. اگر یک گره‌ی کوچک سیم موجب تحریک شود، با استفاده از انتهای پاک کن یک مداد یا یک سواب پنبه‌ای سیم را با فشار از آن ناحیه دور کنید. اگر سیم را نمی‌توان پنهان کرد، انتهای سیم را با یک قطعه کوچک موم بپوشانید.

اکسپندر یا وسیع کننده‌های شل

avarezorthodensi4

اگر گیره‌ای که اکسپندر بالا یا پایین را محکم نگه می‌دارد بشکند و اکسپندر شل شود، بافت نرم دهان تحریک شده و درمان شما به تاخیر خواهد افتاد. در صورت امکان، آن گیره را در دهان خود نگه دارید و بلافاصله با مطب تماس بگیرید. نگه داشتن این ابزار در دهان کمک خواهد کرد تا وسعت ایجاد شده تا به حال را حفظ کنید.

تجهیزات شکسته جداشدنی (مثل ابزارهای نگهدارنده)

اگر قطعات فلزی یا پلاستیکی تجهیزات نگهدارنده یا دیگر تجهیزاتی که قابلیت جابجایی دارند، از بین برود یا خرد شود، به احتمال زیاد آن ابزار قادر به عملکرد مناسب نخواهد بود و حتی ممکن است دندان‌های شما را در جهت اشتباه  جابه‌جا کند. لطفا استفاده از آن را متوقف کرده و برای تعیین وقت با مطب متخصص تماس بگیرید تا بتواند موارد لازم را انجام دهد.

سیم‌های قوس‌دار شل

avarezorthodensi5

یک مشکل بسیار رایج این است که سیم قوس‌دار اصلی از لوله نگهدارنده روی دندان آسیاب عقب بیرون آید. شما ممکن است تلاش کنید سیم را با استفاده از انبرک و یا انبردست سوزنی جای دهید، اما اگر این کار موثر نباشد، سیم آزار دهنده خواهد شد. سعی کنید از موم استفاده کنید. اگر نمی‌توانید سیم را تحمل کنید، می‌توانید با استفاده از ناخن‌گیر یا سیم چین آن را از نزدیک براکتی که بر روی دندان مجاور قرار دارد، قطع کنید. سیم شل قطعا بایستی تعمیر شود.

براکت‌های شل

avarezorthodensi6

یک براکت شل ممکن است موقعیت اضطراری تلقی نشود. در اغلب موارد براکت شل متصل به سیم باقی خواهد ماند و تا نوبت مراجعه بعدی به اندازه کافی ثابت خواهد ماند. ممکن است مشاهده کنید که براکت روی سیم به عقب و جلو می‌لغزد و ممکن است در اطراف سیم بلغزد. اگر براکت بچرخد می‌توانید با استفاده از انبرک براکت را به گونه‌ای بچرخانید که طرف زبر آن به سمت خارج باشد. کمی موم می‌تواند در نگه داشتن براکت بر روی سیم و جلوگیری از لغزیدن آن موثر باشد.

سیم نوک تیز

avarezorthodensi7

با یک مداد پاک کن سیم نوک تیز را از گونه یا لثه‌هایتان دور کنید. قرار دادن مقدار کمی از موم روی ناحیه نیز باعث کاهش ناراحتی خواهد شد.

قورت دادن یک بند لاستیکی یا براکت کوچک

گاهی اوقات بیماران یک براکت کوچک یا نوار لاستیکی را که از جا در آمده هنگام خوردن غذا  قورت می‌دهند. اگر این اتفاق افتاد و به راحتی قادر به نفس کشیدن بودید، نگران نباشید. آن براکت یا نوار از طریق سیستم گوارش شما دفع خواهند شد بدون اینکه آسیبی به شما برسانند. اگر در تنفس دچار مشکل هستید، بلافاصله به اورژانس بروید.

حساسیت‌ها

در مواردی نادر، بیماران ممکن است به فلز بکار رفته در برخی تجهیزات یا  به مواد لاستیکی مورد استفاده در کش‌های لاستیکی حساسیت داشته باشند. قبل از شروع درمان متخصص از شما در مورد این حساسیت‌ها سوال خواهد کرد. ممکن است تا بعد از شروع درمان اطلاع نداشته باشید که حساسیت دارید. اگر تورم، قرمزی در دهان یا دیگر علائم غیرمعمول را در دهان تجربه می‌کنید، لطفا بلافاصله به متخصص اطلاع دهید.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu