لبخند شش ماهه یا براکت شش ماهه: فرایند و مراقبت


6mouth

لبخند شش‌ ماهه، نوعی درمان ارتودنسی با براکت و سیم است که از آن برای ردیف کردن دندان‌های جلویی بالا و پایین در مدت 6 ماه استفاده می‌شود. مدت ‌زمان این نوع درمان با توجه به مشکلات نامرتبی‌های دندان در هر فرد متفاوت می‌باشد.

بریس‌های شش ‌ماهه با استفاده از براکت‌های شفاف و سیم‌های همرنگ دندان از جنس نیکل- تیتانیوم، می‌توانند طیف گسترده‌ای از مشکلات ارتودنسی را که روی ظاهر و زیبایی دندان‌ها تأثیر گذاشته است، اصلاح کنند. ترکیبی از نیروهایی با جابجایی کم و مدت‌ زمان کوتاه برای درمان سبب افزایش راحتی، ایمنی و سلامت دهان و دندان بیمار می‌شود که این امر باعث شده است که این روش برای بیمارانی مناسب واقع شود که می‌خواهند از مزایای مرتب و صاف کردن سیم‌کشی‌ها استفاده کنند اما نیازی به انجام اصلاحات پیچیده‌ای برای حالت دندان‌هایشان ندارند.

متقاضی درمان

درمان ارتودنسی با روش کوتاه ‌مدت لبخند شش‌ ماهه یا براکت‌های شش ‌ماهه، برای اصلاح مشکلات مختلفی از نامرتبی‌های دندان مانند جلو بودن، عقب بودن و کج بودن دندان‌ها مناسب است. این روش همچنین برای رفع مشکلات رایجی در ظاهر و زیبایی در دندان‌های جلویی، مانند موارد ذکر شده در پایین، مناسب خواهد بود:

  • فاصله‌ی بین دندان‌ها 
  • اوربایت و اپن بایت
  • شلوغی و بی‌نظمی و روی هم قرار گرفتن دندان‌ها
  • کج شدگی خط میدلاین وسط دندان‌ها و عدم تقارن دندان‌های بالا و پایین
  • خطوط لبخند معکوس

روش درمان

در طی جلسه‌ی مشاوره، متخصص ارتودنسی یک معاینه‌ی کلی را روی دندان‌ها، لثه‌ها و سلامت کلی دهان و دندانتان انجام می‌دهد تا تعیین کند که می‌توانید متقاضی مناسبی برای انجام روش لبخند شش‌ ماهه باشید. این معاینه شامل گرفتن عکس رادیولوژی، تصاویری از داخل دهان و صورت و قالب‌گیری از دندان‌های شما برای ساخت نمونه‌هایی می‌شود که تناسب حالت دندان‌ها با یکدیگر را مشخص می‌کنند.

اگر متخصص ارتودنسی کاندید بودن شما برای این روش را تائید کرد، در لابراتوار از این نمونه‌های قالب‌گیری شده جهت محاسبه‌ی حرکت دقیق دندان‌ها برای رسیدن به اصلاحات مورد نظر در دندان‌های جلویی‌تان و نیز مشخص کردن نقاطی که براکت‌های شفاف و سیم‌های همرنگ دندان باید قرار گیرند، استفاده می‌شود.

در مراجعه‌ی بعدی، براکت‌های شفاف و سیم‌‌های همرنگ دندان در دهان شما قرار می‌گیرند و تنظیم می‌شوند. متخصص ارتودنسی شما براکت‌ها را به دندان‌هایتان متصل می‌کند، برای این کار از یک چسب باندینگ روی سطح مینای دندان‌های جلویی‌تان و نیز روی براکت‌ها استفاده می‌کند. براکت‌ها به‌ دقت در داخل یک تری (صفحه‌ی قالبی) که مخصوص شما ساخته ‌شده است چیده شده‌اند، این کار ارتودنتیست را قادر می‌سازد تا آن‌ها را دقیقاً در جایی که باید روی دندان‌ها متصل شوند، قرار دهد.

بعد از به کار بردن چسب باندینگ مخصوص روی دندان‌ها و براکت‌ها، پزشک یک تری مخصوص شما را روی دندان‌هایتان قرار خواهد داد و آن را در جای خود نگه می‌دارد تا مطمئن شود که براکت‌ها به‌درستی بر روی دندان‌هایتان قرارگرفته‌اند. بعد از تنظیم شدن براکت‌ها، تری برداشته می‌شود. سپس چسب را با استفاده از یک نور پرتوان محکم می‌کنند تا براکت‌ها محکم در جای خود باقی بمانند و بعد از آن پزشک شما سیم‌های همرنگ دندان را به براکت‌ها وصل و تنظیم خواهد کرد تا دندان به‌درستی و جهتی مناسب حرکت کند.

بعد از جلسه‌ی اول برای قرار دادن بریس‌ها، باید برای تنظیمات لازم و محکم کردن سیم‌ها، چهار تا پنج هفته یک‌بار به متخصص ارتودنسی‌تان مراجعه کنید و این مراجعات تا پایان درمان ارتودنسی ادامه خواهد داشت. این جلسات معاینه‌ بعدی تنها 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشند. بعد از کامل شدن درمانتان، براکت‌ها و سیم‌ها را از دهانتان خارج می‌کنند.

این درمان چقدر طول می‌کشد؟

همان‌طور که احتمالاً تاکنون حدس زده اید، مدت‌ زمان متوسط برای روش لبخند شش‌ ماهه، شش ماه است، اما بعضی بیماران ممکن است به مدت ‌زمان کم 4 ماهه یا مدت‌ زمان زیاد 9 ماهه نیاز داشته باشند. متخصص ارتودنسی شما تعیین خواهد کرد که برای رسیدن به نتایج مطلوب به چند ماه نیاز دارید.

مراقبت از بریس‌ها

وقتی از براکت‌های شش ‌ماهه استفاده می‌کنید، حفظ و رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان و پرهیز از بعضی غذاها اهمیت خواهد داشت. نحوه ناصحیح مسواک زدن در حین ارتودنسی ممکن است منجر به آسیب مینای دندان شود، بنابراین مسواک زدن حداقل سه بار در روز بسیار حائز اهمیت می‌باشد. بسیاری از متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند که مسواکتان را با خود همراه داشته باشید تا بتوانید دندان‌هایتان را بعد از صرف ناهار در محل کارتان مسواک بزنید. حتی برای بهداشت بهتر دهان و دندان، می‌توانید از برس‌های مخصوص بین ‌دندانی و یک وسیله‌ی شستشو دهنده با جریان آب شدید (water pik) برای تمیز کردن زیر سیم‌های ارتودنسی استفاده کنید. دهان‌شویه‌های فلورایدی نیز برای حفظ ساختار و مینای پایه‌ی دندان توصیه می‌شود.

متخصصین ارتودنسی همچنین توصیه می‌کنند که از خوردن غذاهای چسبنده پرهیز کنید زیرا این غذاها ممکن است در زیر بریس‌ها بچسبند و باعث جدا شدن آن‌ها شوند. همچنین باید از غذاهای سفت و آب‌نبات‌های سخت خودداری کرد زیرا ممکن است باعث شکسته شدن اتصال بین براکت‌ها و مینای دندان، یا شاید شکسته شدن خود بریس‌ها، شوند.

خوراکی‌هایی مانند سیب را باید تکه ‌تکه کرد تا به بریس‌های دندانی آسیبی وارد نشود. از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی مواد قندی و اسیدی باید اجتناب کرد، زیرا بهداشت دهان و دندان را سخت‌تر می‌کنند و می‌توانند موجب آسیب به مینای دندان شوند.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu