مدت زمان روش درمان ارتودنسی نامرئی (اینویزالاین)


invisilanmodatt

طول درمان ارتودنسی اینویزالاین به عواملی مانند استفاده منظم بیمار از الاینرها و همچنین پیچیدگی درمان بستگی دارد. در کل بیشتر متخصصین ارتودنسی معتقد هستند که مدت زمان ارتودنسی نامرئی در نوجوانان 1 سال و در بزرگسالان تا 2 سال ادامه خواهد داشت. از آن‌جایی که مشکلات دندانی‌ هر بیمار متفاوت است بنابراین از طریق هیچ روشی نمی‌توان مدت درمان با ارتودنسی اینویزالاین را به‌طور دقیق تعیین کرد.

به‌دلیل این‌که حرکت و جابه‌جایی دندان‌های نوجوانان راحت‌تر از بزرگسالان صورت می‌گیرد و از طرفی دندان‌های نوجوانان واکنش بهتری به ردیف کردن دندان‌ها از طریق ارتودنسی اینویزالاین نشان می‌دهند بنابراین طول درمان ارتودنسی نوجوانان معمولا کوتاه‌تر از بزرگسالان می‌باشد. پیچیدگی مشکلات دندانی و واکنش ضعیف دندان‌ها و فک بزرگسالان  به ارتودنسی نامرئی موجب طولانی‌شدن درمان در آن‌ها می‌شود. طول درمان ارتودنسی نامرئی در مقایسه با بریس‌های معمولی (دارای براکت و سیم) تقریبا یکی است.

قبل از انتخاب ارتودنسی نامرئی قطعا دوست دارید در خصوص جزئیات مدت زمان درمان اطلاعاتی کسب کنید. مزیت ارتودنسی اینویزالاین نسبت به ارتودنسی معمولی این است که در این روش متخصص ارتودنسی از طریق شبیه‌سازی مشکل دندانی بیمار در کامپیوتر قبل از ساختن الاینرها می‌تواند تعداد الاینرهای مورد نیاز بیمار و همچنین طول درمان را تا حدودی مشخص کند. با رزرو وقت ملاقات در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی، می‌توانید اطلاعات کافی در خصوص جزئیات درمان را کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی موجب افزایش طول درمان اینویزالاین می‌شود؟

عوامل متعدی وجود دارد که مدت زمان درمان ارتودنسی نامرئی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. برخی موارد به‌طور خاص موجب می‌شوند طول دوره درمان حتی فراتر از ارزیابی اولیه متخصص ارتودنسی شود. به ‌عنوان مثال، عدم استفاده منظم از الاینرها به‌ مدت 20 تا 22 ساعت در طول روز طبیعتا تاثیر فراوانی در طولانی شدن درمان خواهد داشت. طبق توصیه پزشک بیمار تنها هنگام خوردن و مسواک زدن مجاز به درآوردن ردیف کننده‌ها می‌باشد و در مابقی ساعات روز از جمله هنگام خوابیدن، در مدرسه، محل کار و انجام فعالیت‌های روزانه باید به‌طور مرتب از آن‌ها استفاده کند.

به‌عنوان مثال اگر فردی هنگام رفتن به مدرسه الاینرها را از دهان خارج کند ممکن است متخصص ارتودنسی متوجه علت دقیق عدم پیشرفت درمانی نشود اما به این نتیجه خواهد رسید که ارتودنسی نامرئی برای تاثیرگذاری نیاز به زمان بیشتری دارد و بیمار مجبور است طولانی‌تر از زمان توصیه شده از الاینرها استفاده کند.

مشکلات پیچیده دندانی نیز موجب طولانی‌شدن دوره درمان می‌شوند. به‌عنوان مثال، طول درمان در بیمارانی که تعداد زیادی از دندان‌هایشان نیاز به جا‌به‌جایی داشته و یا دندان‌هایشان بسیار نامرتب است طبیعتا در مقایسه با بیمارانی که تنها تعداد محدودی از دندان‌هایشان نیاز به حرکت و مرتب شدن دارند طولانی‌تر خواهد بود.

از آن‌جایی که گاهی ‌اوقات حرکت و جابه‌جایی دندان‌ها در ارتودنسی نامرئی به‌ خوبی بریس‌های فلزی انجام نمیشود، بنابراین مواردی که با بریس‌های فلزی به ‌راحتی قابل درمان هستند در ارتودنسی اینویزالاین با چالش همراه خواهند شد.

بیمار نباید بدون اجازه پزشک ردیف کننده‌ها را از دهان خارج و درمان را متوقف کند. این امر حتی در روزهای پایانی که تنها چند هفته به اتمام دوره درمان باقی مانده باید کاملا رعایت شود و تنها با اجازه متخصص الاینرها از دهان خارج شوند. مواقعی که وضعیت دندان‌ها در حال بهبود بوده و نیازی به ادامه درمان نباشد ممکن است بیمار بنا به توصیه متخصص دندانپزشک خود مجبور باشد استفاده از الاینرهای فعلی را متوقف و از الاینرهای قبلی استفاده کند.

چه عواملی موجب کوتاهی طول درمان اینویزالاین می‌شوند؟

صرف‌نظراز تعداد و وضعیت دندان‌ها، عوامل دیگری نیز وجود دارند که در صورت رعایت آن‌ها توسط بیمار قطعا دوره درمان کوتاهتر خواهد شد.‌ بیمارموظف است همیشه تمام دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی خود را دقیق رعایت کند. اگر متخصص ارتودنسی توصیه می‌کند که بیمار باید حداقل 22 ساعت در طول روز از الاینرها استفاده کند بهتر است طبق دستور او انجام شود. ممکن است بیمار در ابتدا در ناحیه فک و دندان‌ها احساس درد خفیفی داشته باشد. شایان ذکر است که این درد در اصل  بخشی از روند درمان بوده و جای نگرانی ندارد.

نکته مهم دیگری که باید رعایت شود مراقبت صحیح از الاینرهای اینویزالاین است. در صورت شکستن ردیف کننده‌ها حتما باید جهت تعویض به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد. هر گونه جرم یا تکه‌های غذای چسبیده به الاینرها باید پاک شوند و حداقل 1 بار در طول هفته به‌طور اساسی الاینرها تمیز شوند. این کار موجب سلامت دندان‌ها و همچنین بهبود عملکرد الاینرها می‌شود.

فراموش نکردن تاریخ معین تعویض الاینرها و همچنین همراه داشتن آن‌ها در سفر از مواردی هستند که موجب کوتاهی مدت زمان‌ درمان اینویزالاین می‌شوند. با وجود این‌که درمان ارتودنسی نامرئی به‌هیچ وجه به ‌سختی بریس‌های فلزی نیست بنابراین هرچه دوره درمان کوتاه‌تر باشد بیمار سریع‌تر به آرزوی لبخند زیبایی که یک عمر در دل داشته دست می‌یابد.

چند وقت یکبار باید از الاینرها استفاده کرد؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم باید تا جایی که امکان دارد از ردیف کننده‌ها استفاده کرد. به‌عبارت ساده‌تر تقریبا تمام اوقات روز باید الاینرها در دهان بیمار باشد. ارتودنسی اینویزالاین برخلاف بریس‌های فلزی که برجسته بوده و هنگام خوردن و صحبت کردن مشکل ایجاد می‌کنند به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که تقریبا نامرئی بوده و تداخلی در خوردن و صحبت کردن ایجاد نمی‌کنند. الاینرهای اینویزالاین برخلاف انواع دیگر ارتودنسی‌ها خیلی جلب توجه نمی‌کنند.

با وجود این‌که متخصصین ارتودنسی به بیماران توصیه می‌کنند تا جایی‌که امکان دارد از الاینرها استفاده کنند اما در برخی شرایط بهتر است الاینرها را از دهان خارج کرد. به‌عنوان مثال خارج کردن الاینرها هنگام خوردن هم برای دندان‌ها و هم الاینرها مفید است. در اغلب موارد با وجود این‌که ردیف کننده‌ها در خوردن و آشامیدن مشکل ایجاد نمی‌کنند و از طرفی هم قابل رویت نیستند در نتیجه استفاده از آن‌ها حتی به‌طورهمزمان  در فک بالا و پایین بسیار راحت و بدون مشکل می‌باشد. انجام این کار موجب تاثیرگذاری بیشتر الاینرها و کوتاه‌شدن دوره درمان می‌شود.

به چند سری الاینر در طول درمان نیاز است؟

invisilanmodatt1

 تعداد دقیق ست‌های الاینر مورد نیاز معمولا به پیچیدگی مشکل دندانی بیمار بستگی داشته و در بین افراد متفاوت است. با برنامه‌ریزی درمان ارتودنسی تعداد الاینرهای بیمار نیز مشخص می‌شود (مرحله شبیه‌سازی درمان). از آن‌جایی که متخصصین ارتودنسی دقیقا می‌دانند که بیمار به چند سری الاینر در طول درمان نیاز خواهد داشت بنابراین اگر به ارتودنسی اینویزالاین علاقه‌مند هستید حتما از متخصص خود در خصوص تعداد الاینرهایی که باید در دوره درمان استفاده کنید سوال کنید. در اینویزالاین معمولی بیمار به 20 تا 30 سری الاینر نیاز خواهد داشت. در موارد حاد، این تعداد ممکن است تا 40 سری و حتی تا 50 سری نیز افزایش یابد.

معاینه کج‌ترین دندان‌ (دندانی که در اولویت است)

 در بیشتر موارد همیشه یک دندان وجود دارد که در اولویت بوده و نیاز به اصلاح و جابه‌جایی بیشتر دارد. این حرکت و جابه‌جایی ممکن است بصورت خطی، به ‌صورت چرخشی و یا گاهی هردو حالت باشد. هر الاینر مجزا قادر است حرکت 0/25 میلی‌متری (تقریبا یک صدم اینچ) و یا چرخش 2 درجه‌ای ایجاد کند. بنابراین دندانی که در اولویت است می‌تواند در تعیین تعداد الاینر کمک فراوانی کند.

چند وقت یکبار باید الاینر را تعویض کرد؟

بیشتر بیماران هر 2 هفته یکبار الاینر جدید دریافت می‌کنند. البته این مورد نیز به دقت و مراقبت بیمار از الاینر بستگی دارد. درصورتی که بیمار الاینر را طبق توصیه پزشک و به‌مدت 20 تا 22 ساعت در طول روز استفاده نکند الاینرها زمان کافی برای تاثیرگذاری نداشته و دندان‌ها با سرعت آهسته حرکت خواهند کرد. این امر طبیعتا موجب می‌شود هر الاینر به‌جای 2 هفته 3 هفته در دهان بیمار قرار بگیرد.

بنابراین سرعت درمان معمولا به سرعت تعویض الاینرها نیز بستگی دارد. همانطور که قبلا اشاره کردیم برنامه‌ریزی درمان بیمار توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود بنابراین احتمال تغییر در محاسبه طول درمان بسیار کم است. الاینرها طوری طراحی شده‌اند که باید به ‌صورت دوره‌های چندهفته ای استفاده شوند.

چگونه می‌توان بعد از درمان به حفظ  لبخند جدید ادامه داد؟

بعد از اتمام ارتودنسی نامرئی بیمار شاهد لبخند زیبا بدون بریس‌های فلزی در دهان خواهد بود. بعد از اتمام درمان دیگر نیازی به مرتب کردن دندان‌ها نبوده و بیمار می‌تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد. گاهی استفاده از ریتینر یا نگهدارنده ممکن است توصیه و تجویز شود. ریتینرها برخلاف ردیف کننده‌ها که تقریبا تمام مدت روز در دهان هستند فقط در طول شب استفاده می‌شوند.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu