مدت زمان درمان ارتودنسی


orthodonticmm

یکی از رایج‌ترین سوالات در مورد درمان ارتودنسی این است که «چه مدت باید از بریس استفاده کنم؟» از آنجا که ارتودنسی یک درمان یکسان  برای همه نیست و درمان هر فرد منحصر به فرد است، از بیمار به بیمار متفاوت خواهد بود. معمولا تکمیل درمان ارتودنسی به طور متوسط 23 ماه طول می‌کشد. بعضی از بیماران خوش شانس در مدت شش ماه به نتیجه می‌ر‌سند و درمان برخی دیگر ممکن است سه سال ادامه یابد. اگرچه مدت زمان دقیق نمی‌تواند برآورد شود، اما عوامل متعددی بر طول مدت درمان با بریس تاثیر می‌گذارند که در ادامه به این عوامل اشاره خواهیم کرد.

تنها راه برای تعیین اینکه شما چه مدت باید از بریس استفاده کنید، این است که به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی جلسات مشاوره ارتودنسی را ارائه می‌دهد. در مشاوره، ما تمام موارد لازم (یعنی عکس‌ها، تصاویر رادیولوژی) را ثبت می‌کنیم، یک معاینه کامل انجام می‌دهیم، در مورد نیازهای شما بحث می‌کنیم، گزینه‌های درمان شما را معرفی می‌کنیم و به شما آگاهی می‌دهیم که درمانتان چه مدت طول می‌کشد. همچنین می‌توانیم در مورد گزینه‌های تسریعی صحبت کنیم تا به شما در بدست آوردن لبخند رویایی خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن کمک کنیم. برای اطلاع بیشتر در این زمینه و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های  02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

انواع درمان ارتودنسی

مقایسه بریس‌های معمول و سرامیکی

orthodonticmm1

درمان ارتودنسی معمول شامل بریس‌های فلزی و سیم است. این وسایل معمول رایج‌ترین نوع بریس‌های مورد استفاده هستند، اما تنها گزینه موجود برای بیماران نیست. بریس‌های فلزی از فولاد ضد زنگ درجه یک ساخته شده و بنابراین بسیار محکم هستند.

بریس‌های سرامیکی در مقایسه با بریس‌های فلزی زیباترند، اما به خاطر شکننده بودن، باید ضخیم‌تر باشند. اصطکاک بین سیم و بریس با حرکت دندان‌ها در بریس‌های سرامیکی در مقایسه با بریس‌های فلزی بیشتر است و این می‌تواند در مدت زمان درمان نقش داشته باشد (اصطکاک بیشتر باعث کاهش حرکت دندان می‌شود). متخصص ارتودنسی ماهر با درک درستی از مکانیک‌های مورد نیاز برای حرکت دندان‌ها می‌تواند تنظیماتی را برای غلبه بر اصطکاک اضافی انجام دهد و پیشرفت‌های اخیر در براکت‌های سرامیکی نیز فاصله زمانی درمان بین بریس‌های فلزی و سرامیکی را کاهش داده است.

بریس نامرئی

orthodonticmm2

یکی دیگر از گزینه‌های موجود برای بیماران اینویزالاین است. اینویزالاین از تشخیص دیجیتالی سه بعدی و شبیه‌سازی درمان برای صاف کردن دندان‌ها با بریس‌‌های شفاف استفاده می‌کند. از این رو، متغیرهایی مانند اصطکاک مهم نیستند و در بسیاری از موارد درمان می‌تواند در مقایسه با بریس‌ها سریع‌تر باشد. یکی از گرایش‌های جالب ارتودنسی، ارتودنسی سریع است که در آن بیولوژی بیمار در سطح سلولی دستکاری می‌شود تا سرعت حرکت دندان را افزایش دهد. این روش ارتودنسی می‌تواند با بریس یا اینویزالاین ترکیب شده تا دندان‌ها را به میزان 50٪ سریع‌تر به محل خود حرکت دهد که بدین معنی است که شما می‌توانید صرف نظر از نوع بریس یا تجهیزات، زمان درمان خود را به نصف کاهش دهید.

سن

سن نیز عاملی موثر در تعیین مدت زمان استفاده از بریس برای رسیدن به نتایج مورد نظر است. افراد در تمام سنین نیاز به مشاوره ارتودنسی دارند، اما توصیه می‌کنیم که کودکان در ابتدا در سن 7 سالگی توسط یک متخصص ارتودنسی ارزیابی شوند. از آنجا که فک افراد کوچک هنوز رشد می‌کند و می‌تواند راحت‌تر دستکاری شود، برخی از مشکلات مهم دندانی و یا اسکلتی اگر به موقع و زودهنگام به آن رسیدگی شود، می‌توانند بدون درمان تهاجمی تصحیح گردند.

در این موارد، قبل از اینکه همه دندان‌های دائمی بیمار در محل قرار گیرند، درمان ارتودنسی پیشگیری و مداخله‌ای (فازیک) آغاز خواهد شد. این درمان در نوجوانان، سریع‌تر، راحت‌تر و جامع‌تر نتیجه خواهد داد. بزرگسالان دیگر در حال رشد نیستند و به طور بالقوه مدت زمان طولانی‌تری نسبت به کودکان یا نوجوانان برای رسیدن به نتایج چشمگیر باید از بریس استفاده کنند. این بدان معنا نیست که درمان همه افراد بالغ دو سال یا بیشتر ادامه پیدا می‌کند بلکه بسته به اهداف درمان، بسیاری از بزرگسالان می‌توانند لبخندی که می‌خواهند را در یک سال یا کمتر بدست آوردند.

مورد منحصر به فرد شما

عامل اصلی تأثیرگذار بر مدت درمان شما، شدت مورد خاص شما و نوع مشکلات اسکلتی و دندانی است که باید مورد توجه قرار گیرند. فردی که دارای نامرتبی و شلوغی دندان یا فاصله بین دندانی است، ممکن است تنها یک سال به بریس نیاز داشته باشد و پس از آن از نگهدارنده استفاده کند. در حالی که، فردی با شلوغی شدید ممکن است مدت بسیار طولانی تحت درمان باشد. مثلا مشکلی مانند آندربایت ممکن است زمان بیشتری را در استفاده از بریس و حتی جراحی نیاز داشته باشد، اگر بیمار بالغ باشد.

همکاری بیمار

انطباق و نگرش بیمار نسبت به درمان می‌تواند نقش مهمی در زمان و نتایج درمان داشته باشد. یک بیمار ناسازگار می‌تواند درمان طولانی مدتی را داشته باشد و رسیدن به نتیجه خوب مشکل خواهد شد. با همکاری با متخصص ارتودنسی می‌توانید اطمینان حاصل کنید که در زمان کوتاهی نتایج استثنایی دریافت می‌کنید. این به معنای حفظ بهداشت دهان و دندان و مراجعه در وقت ملاقات (این قرار ملاقات‌ها به دقت برای به حداکثر رساندن حرکت دندان‌ها برنامه ریزی می‌شوند. از دست دادن یا به تعویق انداختن این قرار ملاقات‌ها باعث از بین بردن پیشرفت شما خواهد شد) است، متخصص ارتودنسی برای انجام وظیفه شما در خانه و حفظ پیشرفت حاصله تاکید دارد. به عنوان مثال، اگر شما به جای 20 تا 22 ساعت مورد نیاز در روز تنها 12 ساعت در روز از اینویزالاین استفاده کنید، زمان بیشتری برای صاف کردن دندان‌هایتان مورد نیاز خواهد بود.

عامل بیولوژی

بیولوژی می‌تواند نقش مهمی در مدت زمان درمان شما داشته باشد. هر بیماری متفاوت است و دندان‌ها با سرعت‌های مختلف حرکت می‌کنند.

نکاتی برای کوتاه کردن طول درمان

orthodonticmm3

نکاتی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا درمان خود را با بیشترین سرعت ممکن به پیش ببرید. با استفاده از راهنمایی‌های زیر می‌توانید از اشتباهاتی که می‌تواند نتیجه نهایی را به تاخیر بیاندازد اجتناب کنید.

  • دهان خود را تمیز نگه دارید. بهداشت دهان و دندان بهتر می‌تواند دندان‌های شما را سریع‌تر به موقعیت صحیح حرکت دهد و زمان استفاده از بریس را کوتاه کند.
  • غذای سفت را ریز ریز کنید. غذاهایی مانند میوه‌ها و سبزیجات خام و نان خشک را به قطعات کوچک خرد کنید تا فشار روی بریس در طول خوردن غذا را کاهش دهید.
  • چیزی به جز غذا را نجوید. جویدن اشیاء مانند خودکار و قلم می‌تواند به بریس‌ها آسیب برساند و به گذراندن وقت بیشتر در مطب متخصص ارتودنسی منجر شود.
  • فعالیت‌هایی مانند جویدن ناخن و بازی کردن با پاک‌کن می‌تواند زمان استفاده از بریس را افزایش دهد. این عادت‌های عصبی را کنار بگذارید.
  • غذاهای سخت، چسبناک یا شیرین و یا نوشیدنی‌های گازدار مصرف نکنید. از غذاهایی مانند پاپ کورن، آجیل، چیپس، کیک آدامس، تافی، کارامل و بیسکوییت‌ها اجتناب کنید. یخ را گاز نزنید و از نوشابه استفاده نکنید. تمام این موارد می‌توانند به بریس آسیب زده و باعث پوسیدگی دندان شوند.
  • براکت‌ها و سیم‌های شکسته می‌توانند حرکت دندان را متوقف کنند. به محض شکستن یا صدمه دیدن بریس، برای تعمیر آن بلافاصله با مطب متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu