مراحل انجام ارتودنسی دندان


mortho

زمانی که شخص برای درمان خودش یا فرد دیگری از درمان ارتودنسی استفاده می‌کند، آگاهی بیشتر در مورد کل فرآیند می‌تواند به او در تصمیم‌گیری مطمئن‌تر و لذت بردن از لبخند هر روزه بهتر کمک کند. در ادامه با مراحل ارتودنسی بیشتر آشنا می‌شویم.

طبیعی است که در مورد استفاده از بریس‌های خود کمی احساس نگرانی داشته باشید اما این اولین قدم برای رسیدن به لبخند زیبا است. متخصصان ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی همراه شما در این فرآیند هستند و به دنبال آن خواهند بود که شما در تمام طول درمان خود احساس راحتی و اعتماد به نفس داشته باشید. در اینجا مروری مختصر بر مراحل رسیدن به لبخندی که همیشه به دنبال آن بوده‌اید، خواهیم داشت. به منظور مشاوره درباره مراحل انجام ارتودنسی و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی می‌توانید با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید.

مراحل ارتودنسی

  • بررسی اولیه
  • سوابق تشخیص اولیه (عکس‌ها و اشعه ایکس)
  • مشاوره درمان و هزینه
  • بررسی مدل دندان‌هایتان
  • قرار دادن بریس
  • جلسه‌های معمول برای تنظیم بریس‌ها
  • برداشتن بریس و قرار دادن نگهدارنده
  • مراجعات مراقبتی

مراجعه بررسی اولیه

mortho1

هدف از این مرحله درمان ارتودنسی ارزیابی نیازهای ارتودنسی بیمار است. این مراجعه حدود 60 دقیقه طول می‌کشد. در این ملاقات بیمار فرصتی برای مشاهده امکانات، صحبت با دستیاران و متخصصان ارتودنسی و پرسیدن هرگونه سوالی که دارد، خواهد داشت.

در طول ارزیابی، دستیار و متخصص ارتودنسی لیست کاملی از پرسشنامه‌ها و آزمایشات برای ارزیابی خواسته‌های ارتودنسی را تکمیل خواهند کرد. در طی این مرحله، نه تنها به چگونگی ظاهر و تناسب دندان‌ها نگاهی انداخته می‌شود، بلکه بر سلامت دهان، عضلات دهانی، الگوهای رشد، هماهنگی کلی چهره و زیبایی، و مهمتر از همه، نگرانی‌های خاص بیمار و نتایج مطلوب تمرکز می‌شود.

آزمایشات تشخیصی اولیه

mortho2

پس از بررسی اولیه، مرحله بعدی برای بیمار، پرونده تشخیصی است. در این مرحله، آزمایشات ارتودنسی گرفته خواهد شد. این آزمایشات عبارتند از؛ عکس‌های دیجیتال چهره و دندان‌ها و رادیوگرافی‌های پانورامیک و سفالومتریک. پرونده‌های تشخیصی اطلاعات لازم برای تعیین مشکل بیمار را فراهم می‌کند و برنامه درمانی را طراحی می‌کند.

مشاوره درمانی و هزینه

mortho3

در این مرحله از ارتودنسی، برنامه درمان شخصی توضیح داده خواهد شد و مشکل بیمار و گزینه‌های درمان مورد بحث قرار می‌گیرد. در این مرحله روش‌های بالینی و مسائل مربوط به همکاری بیمار مانند بهداشت دهان، استفاده از کش، هدگیر و غیره توضیح داده خواهد شد. در صورتی که برنامه پرداختی آغاز گردد، درمان می‌تواند در این جلسه آغاز شود. بیمار فرصت پرسیدن هر سوالی از متخصص ارتودنسی را خواهد داشت. همه افراد زیر 18 سال باید همراه با یک والد یا فردی که مسئولیت قانونی فرزند را دارد مراجعه کنند.

پس از مراجعه بیمار، اگر بریس توصیه شود، به بیمار برگه اطلاعات هزینه تخمینی داده می‌شود، که هزینه تقریبی درمان را ارائه می‌دهد. فرم رضایت درمان نیز برای راحتی در اختیار بیمار قرار می‌گیرد. هزینه‌ها تنها شامل هزینه‌های درمان ارتودنسی می‌شوند و هزینه‌های سایر خدمات دندانپزشکی را شامل نمی‌شود. بیمار همچنین ممکن است قرار ملاقات بعدی خود را برای بررسی مدل‌ها در این مراجعه تنظیم کند.

قبل از جلسه بررسی تصاویر، بیمار باید به دندانپزشک خانوادگی خود برای معاینه منظم و تمیز کردن دندان‌ها مراجعه کند. پوسیدگی‌ها باید قبل از شروع درمان ارتودنسی برطرف شوند. بیماران باید به طور منظم معاینات و تمیز کردن دندان‌ها را در طول درمان ارتودنسی ادامه دهند. این خدمات دندانپزشکی معمول در هزینه‌های قبل یا بعد، یا در طول درمان ارتودنسی شما وجود ندارد.

بررسی مدل دندان

mortho4

مدل‌های مطالعاتی دندان‌های بیمار در این جلسه گرفته خواهد شد. این ملاقات معمولا 30 دقیقه طول می‌کشد. هنگامی که این مرحله به اتمام برسد، مدل ثبت شده به عنوان یک مدل سه بعدی دیجیتال ذخیره می‌شود که می‌تواند در هر زمان و هر مکان بر روی کامپیوتر مشاهده شود. فرم‌های رضایت برای درمان نیز بررسی و امضا خواهد شد. علاوه بر این، قرارداد مالی بررسی و امضا می‌شود.

قرار دادن بریس

mortho5

در واقع جلسه هیجان انگیز! این جلسه معمولا 30 تا 60 دقیقه بسته به لوازم مورد نظر طول می‌کشد. ممکن است برای هر دو فک بالا و پایین و یا فقط یک فک در یک زمان، بریس یا تجهیزات ارتودنسی قرار داده شود. متخصص ارتودنسی ترجیح می‌دهد از تکنیکی استفاده کند که در آن تمام بریس‌ها با استفاده از یک قالب مخصوص سفارشی، یکباره روی دندان‌های بیمار قرار می‌گیرد. این کار زمان لازم برای این فرآیند را کاهش می‌دهد و در نتیجه مراجعات را بسیار راحت‌تر می‌کند. در حال حاضر بیمار به خوبی در راه رسیدن به لبخند با اعتماد به نفس خود هست!

مراجعه در طول ارتودنسی

mortho6

هنگامی که اتصالات بریس در جای خود قرار گرفتند، جلسات منظم برای تنظیم اتصالات کشی که سیم‌ها را در موقعیت صحیح نگه می‌دارند ضروری است. بدون این تنظیمات، سیم‌ها نمی‌توانند فشار لازم را برای اصلاح مشکلات دندان ایجاد کنند. با بریس نامرئی، مجموعه‌ای سفارشی ساخته شده، بریس‌های شفاف به طور خاص برای بیمار ایجاد خواهد شد که معمولا هر هفته تغییر می‌کند.

قرار ملاقات‌های تنظیمی همچنین به متخصص ارتودنسی‌ فرصتی برای ارزیابی حرکت دندان‌ها و پیشرفت‌هایی که در حال انجام است، ارائه می‌دهد. این امر امکان پیشنهادهایی که ممکن است نتیجه نهایی طرح درمان را بهبود بخشد فراهم می‌کند. یکی از عوامل تاثیرگزار بر طول درمان ارتودنسی عدم مراجعه به موقع است که می تواند باعث افزایش زمان درمان یا عواقب نامطلوب و درنتیجه افزایش هزینه درمان شود.
حداقل سه هفته طول می‌کشد تا حرکت دندان‌ها اتفاق بیفتد. این بدان معنی است که مراجعات تنظیمی معمولا هر 3 تا 10 هفته انجام می‌شود. اگرچه امروزه با وجود سیم‌های جدیدتر در دسترس، تنظیمات ممکن است کمتر مورد نیاز باشد، زیرا این سیم‌ها محدوده کاری بیشتری را ارائه می‌دهند.

مراقبت از بریس

mortho7

هنگامی که براکت‌های دندانی در محل قرار داده شدند، حفظ سلامت دهان و اجتناب از انواع خاصی از غذاها از همیشه مهم‌تر است. بسیاری از متخصصین ارتودنسی همراه داشتن همیشگی یک مسواک را پیشنهاد می‌کنند تا دندان‌هایتان را بعد از ناهار در محل کار یا مدرسه مسواک بزنید. مسواک‌های بین دندانی و واتر پیک باید برای تمیز کردن زیر سیم‌های دندان و بهداشت دهان و دندان بهتر استفاده شود. دهان شویه فلوراید نیز برای حفظ مینا و ساختار دندان توصیه می‌شود.

متخصصان ارتودنسی همچنین رژیم‌هایی که از غذاهای چسبنده اجتناب می‌کنند، پیشنهاد می‌دهند، زیرا مواد چسبنده می‌توانند به زیر بریس بچسبند و باعث جدایی اتصالات شوند. از غذاهای سفت و آب نبات نیز باید اجتناب شود؛ این مواد ممکن است پیوند بین براکت‌ها و مینای دندان، یا احتمالا خود بریس را بشکند. مواد غذایی مانند سیب باید به قطعات کوچک بریده شود تا از آسیب جلوگیری گردد.

 برداشتن براکت‌ها

mortho8

هنگامی که متخصص ارتودنسی تعیین می‌کند که درمان کامل شده است، بریس‌ها با یک روند ساده و نسبتا بدون درد برداشته می‌شود. اتصال بین براکت‌ها و دندان‌ها با به آرامی شکسته می‌شود. هنگامی که پایه‌های براکت فشرده می‌شوند، پیوندهای چسب آزاد می‌گردند و براکت‌ها برداشته می‌شوند. در طول این فرآیند، چسب روی دندان‌ها باقی می‌ماند تا از آسیب به مینا و ساختار دندان جلوگیری شود.

پس از حذف همه براکت‌ها، چسب باقی مانده برداشته می‌شود. پس از آن، لثه‌های شما ممکن است کمی ملتهب باشد، اما این مسئله احتمالا طی چند روز با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خوب کاهش می‌یابد.

بهبودی و مراقبت‌های بعدی

mortho9

در بررسی بعدی بیمار پس از برداشتن بریس‌ها، یک پاک کننده کامل دهانی دریافت خواهد کرد و تیم ارتودنسی هر چسب باقی مانده روی دندان‌ها و نواحی که در آن بریس قرار داشته را حذف می‌کنند. در این مرحله، ممکن است سفید کردن دندان نیز انجام شود، زیرا ممکن است تفاوت رنگ قابل توجهی در بین مکان‌هایی که براکت‌ها چسبانده شدند و بقیه دندان‌ها وجود داشته باشد.

همچنین ممکن است فرد نگهدارنده خود را دریافت کند. نگهدارنده‌ها لوازم متحرک و یا ثابت ارتودنسی هستند که در طول دوره نگهداری درمان ارتودنسی، زمانی که دندان‌ها هنوز ناپایدار است، ضروری هستند. نگهدارنده به طور خاص برای دهان فرد ساخته می‌شود و متخصص ارتودنسی خواهد گفت که در طول چند ماه پس از برداشتن بریس‌ها باید از آن به طور تمام وقت یا نیمه وقت استفاده کرد.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
مراحل انجام ارتودنسی دندان
4.33 از 3 رای
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu